10 snadných triků, jak vyčistit stříbro a jak o něj pečovat, aby vždy zářilo

Jak vyčistit stříbro? Během minulého roku byl zveřejněn průzkum, který prokázal, že šperky ze stříbra jsou nejvíce prodejné na trhu, ať už se jedná o náušnice, řetízky nebo přívěšky.

Stejně tak není rozhodující, zda si šperky kupují ženy samostatně nebo je dostávají.

Důvodem oblíbenosti je jak jednoduchá, tak i velice propracovaná elegance jednotlivého šperku, zároveň mají klenoty také mnohem nižší pořizovací cenu než třeba zlato.

Stříbro je sice velice krásné při zakoupení, problémem však bývá, že po určité době nošení dochází k zmatnění povrchu nebo jeho černání.

Jestliže přichází šperk do pravidelného kontaktu s vodou, tento proces je ještě rychlejší. Aby si jednotlivé šperky zachovaly svůj původní vzhled a lesk, je třeba se o ně řádně postarat.

Přečtěte si níže, jak vyčistit stříbro a jak se o něj správně starat.

10 triků, jak vyčistit stříbro

Než se pustíte do samotného čištění stříbrných šperků, měli byste vědět, že k poškození dochází při chemické reakci, kdy materiál začne oxidovat, stříbro je poté pokryto matnou vrstvou, jejíž účinek může být tak silný, že v konečné fázi dochází k černání celého povrchu stříbra.

Jak vyčistit stříbro, které se neblýská, je zčernalé a vypadá ošklivě?

1) Nechte stříbro odborně vyčistit ve zlatnictví

Jestliže se vám nějaký šperk poničí, jistě vás jako první napadne donést ho na vyčištění. Je to jedna z možností, ale máte zaručenou kvalitu a stříbro není poškozené. Na druhou stranu je to časově náročné, jelikož si šperk ve zlatnictví nějakou dobu ponechají a samozřejmě za tuto službu zaplatíte nemalé peníze.

2) Jak vyčistit stříbro s čističem

Koupit si můžete přímo speciální čističe na stříbro, které jsou většinou k dostání ve zlatnictví nebo na internetu. Jestliže si nechcete zakoupit celý přípravek, můžete si vybrat i tyčinky, které jsou již přípravkem napuštěné, poté stačí jen šperk důkladně otřít.

Jak vyčistit stříbrný náramek

 

3) Vyčistěte stříbro citronem

Jednoznačně nejznámější prostředek na čištění bývá obyčejný citron, který má většina lidí v domácnosti. Vyčistit můžete domácí spotřebiče, šperky nebo si citronem můžete pokapat i banán, který vám vlivem tepla zčernal, aby se vrátil do původní žluté barvy.

Abyste vyčistili stříbro, postačí vám horká voda a lžička citronové šťávy, kterou smícháte s vodou, vložíte do ní šperk a necháte působit alespoň 45 minut. Poté stačí jen otřít hadříkem, který nezanechává chlupy. Nenechávejte šperk ve vodě déle jak 1 hodinu, abyste místo čištění stříbro ještě více nepoškodili.

4) Na stříbro použijte ocet

Průběh s octem je zcela totožný jako s citronovou šťávou.

 

Získejte 500 Kč zdarma

Podívejte se na atraktivní peněžní odměny, které můžete získat zdarma na těchto webech.
Podívat

 

5) Na čištění stříbra zkuste alobal, prášek na pečení a jedlá soda

Využít můžete také materiál, který naleznete v kuchyni. Do skleněné misky si vložte alobal, který zarovnáte s povrchem, přidáte převařenou vodu, lžíci sody a prášek na pečení. Stříbrný šperk necháte ponořený maximálně 5 minut, poté opláchnete kohoutkovou vodou a osušíte.

6) Jedlá soda a alobal stříbru pomůže

Do skleněné misky nalijte převařenou vodu a nasypte lžíci jedlé sody, poté na ni položte alobal, aby vznikla vodní lázeň. Na vrch položte stříbrný šperk a postupně otočte, čištění bude viditelné, takže nechte účinkovat, poté opláchněte a dobře osušte.

7) Kuchyňská sůl a voda

Opět si vezměte skleněnou nádobu, vložte alobal, stříbrný šperk, posypte kuchyňskou solí a zalijte převařenou vodou. Tuto metodu využívejte v krajních situacích, protože obsažený chlorid sodný může způsobit nepatrné poškození stříbra, takže nenechávejte působit déle jak 15 minut.

8) Na stříbro je Coca-Cola

Jedná se sice o nápoj, který byste neměli pít neustále, avšak vyplatí se mít alespoň malinkou lahev vždy doma. Cola-Cola je nápoj, který je také všestranný. Připravte si dvě skleničky, přičemž z jedné můžete v klidu upíjet, zatímco v té druhé se vám bude čistit stříbro, než dopijete, budete mít vše jak nové, poté opět stačí jen opláchnout a osušit.

9) Zubní pasta a stříbro

Čistit stříbro můžete také zubní pastou, stačí si připravit jen kartáček, který již nepoužíváte. Proces je trošku pracnější, protože nemůžete použít všechny druhy pasty, jelikož některé mohou stříbrný povrch poškodit, souběžně také příliš netlačte.

Jak vyčistit sříbro a stříbrný náhrdelník

 

10) Kyselé mléko lze použít na vyčištění stříbra také

V neposlední chvíli můžete využít i kyselé mléko, které vám doma zůstane. Stříbro nechte ponořené přibližně 30 minut, poté důkladně opláchněte mýdlovou vodou, aby nebyly stříbrné šperky či mince načichlé.

 

Znáte nejlepší způsoby, jak ušetřit peníze?

 

Jak se starat o stříbro

  • Suchý povrch – šperky jsou někdy i docela drahou záležitostí, proto je dobré je uchovávat stále v suchu, nebuďte tedy líní a před koupáním je vždy sundejte. Vyhněte se také koupání v bazénu se šperky, neboť v chlórovaném bazénu hrozí dvojité riziko. Jestliže chcete mít šperky neustále na sobě, abyste si je nemuseli stále sundavat, zaměřte se při výběru především na chirurgickou ocel.
  • Zátěž – předností každého blýskavého šperku je touha pochlubit se svému okolí, nikoli však posteli, do které večer uleháte. Během spánku můžete šperky zničit nebo poškrábat, raději je tedy mějte uložené.
  • Pot – stálost daného stříbrného šperku ovlivňuje také váš pH faktor, což znamená, že jedinci, kteří se hodně potí, mohou mít své šperky zašlé mnohem dříve, než jedinci, kteří s tímto běžným projevem nemají takové problémy.
  • Rhodium – jestliže si chcete zakoupit šperk, který nějakou dobu vydrží i bez péče, potom si vyberte stříbrné šperky, které prošli procesem rhodiování. Tento proces díky stálosti kovu zajistí jeho dlouhodobější ochranu proti vnějším faktorům.

 

Jak vyčistit stříbro aneb rada na závěr

Pokud budete čistit stříbrný materiál, vždy si nejprve prohlédněte daný šperk, abyste ho nepoškodili. Pokud se jedná například o náušnice, které mají uprostřed perlu, bude zcela jistě uchycena lepidlem, přičemž příliš horká voda může po určitém čase lepidlo uvolnit a perličku již zpět nevrátíte.

Musíte si také dávat pozor na případné reklamace, neboť čištění „na vlastní triko“, jak se říká, je jen vaše riziko. Při čištění se nemusíte omezovat pouze na stříbrné šperky, vyčistit můžete třeba i stříbrné příbory nebo stříbrné mince.

Víte, že můžete vydělat daleko více peněz?
V tomto článku jsme se s vámi podělili o ty nejzajímavější možnosti, jak získat peníze.