Přátelství a peníze: 8 důvodů, proč přátelství zanikají kvůli penězům

Přátelství a peníze. Dvě důležité součásti lidského života, jejichž název shodou okolností začíná na P. Bohužel to funguje tak, že jedno dokáže negativně ovlivnit, ba dokonce zničit to druhé. Kdy k tomu dochází?

Proč přátelství zanikají kvůli penězům?

  1. Vždycky za sebe necháváte platit ostatní

Máte pověst člověka, který si vždycky nechává peněženku doma nebo nemá dost hotovosti na to, aby přispěl na společný účet v restauraci? Omyly se stávají, hotovost dojde, každý občas něco zapomene, ale pokud jsou vaši přátelé nuceni za vás neustále platit, dřív nebo později je ztratíte.

  1. Žadoníte o peníze

Žádat někoho o peníze není jednoduché, ať už jde o vašeho partnera, rodinu nebo kamaráda či kamarádku. Když už k tomu dojde, snažte se neuchýlit k žadonění. Rozumně vyložte, proč peníze potřebujete, na co a za jak dlouho byste je měli být schopní splatit.

Ten poslední bod byste se obzvlášť silně měli snažit dodržet. Pokud vám váš přítel bude muset opakovaně připomínat, že mu dlužíte peníze, váš vztah tím jedině utrpí.

  1. Přehnaně utrácíte, zatímco máte dluhy

Váš přítel jistě nebude nadšený, když uvidí, že utrácíte za zbytečnosti, ačkoliv mu dlužíte peníze. Dluhy vůči přátelům jsou stále dluhy, i když nepřicházejí s úroky.

Proto jestli se rozhodnete z půjčených peněz vyrazit na extravagantní dovolenou, aspoň se tím nechlubte na Facebooku, kde si to váš přítel bude moct přečíst.

  1. Nesplácíte svoje dluhy

Může se stát, že jednou nezaplatíte včas. Omluvte se a domluvte se na dalším postupu. Jestli to ale děláte opakovaně, nejenže už vám nikdo z vašich přátel nepůjčí, navíc o ně s velkou pravděpodobností přijdete definitivně.

A kromě toho to váš bývalý kamarád může dohnat tak daleko, že vás požene k soudu… a zcela zaslouženě. Tak pozor na to.

  1. Škudlíte na ostatních

Přátelé si nemusejí dávat dárky k narozeninám, ani k Vánocům… Ale pokud vám již někdo prokáže tu laskavost, že vás obdaruje, je slušné mu to oplatit. Nebo ho aspoň pozvat ven a tím vyjádřit svůj vděk.

Nejenže strávíte příjemný čas s kamarádem či kamarádkou, ale navíc nebudete mít následně dojem, že mu nebo jí něco dlužíte.

  1. Nepodílíte se na sdílených nákladech

Cestujete společně taxíkem? Bydlíte ve sdíleném podnájmu? Pak byste si měli náklady spravedlivě rozdělit. Pokud tak neučiníte, dřív nebo později si to vzájemně začnete vyčítat a vztahy mezi vámi se zhorší.

  1. Necháte se finančně zneužívat

Samozřejmě to může být i obráceně a můžete vy být tím, koho finančně zneužívají ostatní. Proto je nejlepší strategií lidem peníze nepůjčovat nebo jen za výjimečných okolností. A pokud již na to dojde, vždy buďte oba otevření a upřímní ohledně podmínek půjčky.

Pokud s vámi váš „kamarád“ nemluví na rovinu, vykrucuje se nebo lže, existuje vysoká šance, že svou půjčku zpátky nedostanete, či jen s obtížemi. Komunikace je v tomto případě základ.

  1. Půjčujete peníze, ačkoliv na to nemáte

Půjčovat peníze dává smysl jen v případě, že tím vy sami finančně neutrpíte. Až vás tedy někdo příště požádá o peníze, než souhlasíte nebo odmítnete, napřed se zamyslete a odpovězte sami sobě na následující otázku: Pokud bych ty peníze nedostal/a zpátky, ublížilo by mi to finančně či negativně ovlivnilo můj život?

Jestli odpověď zní ano, zdvořile, ale rozhodně žádost o půjčku odmítněte. Vždy myslete v první řadě na dobro vaše a vašich nejbližších, pokud například máte děti nebo se staráte o postarší rodiče.

Proč přátelství a peníze někdy jdou a jindy nejdou k sobě? Záleží na vašem přístupu. Buďte rovní a féroví a o přátelství kvůli penězům nepřijdete. A pokud máte málo peněz, podívejte se zde jak jich mít více.

Získejte zdarma 500 nebo 1000 Kč