12 tipů, jak si říct o zvýšení platu [a uspět]

Jak si říct o zvýšení platu: přečtěte si těchto 12 speciálních tipů a získejte vyšší plat. Jak na to se dozvíte zde.

Někdy se může stát, že člověk chce zažádat svého zaměstnavatele o zvýšení platu. Dochází k tomu například tehdy, když má pocit, že úsilí, které v zaměstnání odvádí, neodpovídá platebnímu ohodnocení.

Či postoupí na vyšší místo ve firmě, ale plat zůstane víceméně stejný nebo vzroste jen nepatrně.

Řada lidí nerada žádá o vyšší plat, protože si jednak připadají trapně a také se bojí, že když o zvýšení platu požádají, zaměstnavatel jim nejenom nevyhoví, ale navíc je i vyhodí.

Existují nicméně způsoby, jak si říct o zvýšení platu a uspět.

 

Jak si říct o zvýšení platu?

 

1) Ukažte svoje úspěchy a přidanou hodnotu, kterou vaše práce má

Zaměstnanců je spousta, ale největší šanci na zvýšení platu mají ti, kteří z kolektivu vyčnívají… dobrým způsobem.

Hodí se být schopný ukázat, v čem všem jste za poslední dobu uspěli – a jak vaše úspěchy pozitivně ovlivnily společnost, pro kterou pracujete.

Příkladem takového úspěchu může být navýšení zisku společnosti, získání nového zákazníka, úspěšné uzavření rizikové smlouvy, a podobně.

Jak požádat o vyšší plat

Stejně tak můžete s nadřízeným sdílet i to, pokud jste od kolegů, zákazníků nebo jiných nadřízených (máte-li jich více), obdrželi pozitivní zpětnou vazbu.

Jde o dobré ukazatele toho, v čem společnosti prospíváte, ale také vašeho budoucího potenciálu – toho, čeho byste ještě mohli dosáhnout, kdybyste k tomu měli i odpovídající plat.

V praxi platí, že pokud svá tvrzení dokážete podepřít přesnými čísly (například nárůst zisku v procentech), tím lépe pro vás – protože čísla jsou něčím, čemu manažeři a jim podobní pracovníci velmi dobře rozumí a jsou schopní je ocenit.

 

2) Zaměřte se na to, proč zvýšení platu chcete (ne proč ho potřebujete)

Než můžete svého zaměstnavatele přesvědčit, že si zasloužíte zvýšení platu, musíte sami věřit, že si ho opravdu zasloužíte.

Nejlepší způsob, jak přistoupit k žádosti o zvýšení platu, je zaměřit se na to, že si ho zasloužíte, ne že ho potřebujete.

Příliš často lidé argumentují tím, že zvýšení platu je nezbytné kvůli životním nákladům, které mají – zaměstnavatel nicméně navyšuje platy na základě pracovního výkonu zaměstnanců

Jinými slovy – vydělávat více peněz chce každý. Ale ačkoliv to možná může znít krutě, to, že plánujete svatbu nebo se chcete vydat na tu luxusní dovolenou, o níž jste vždycky snili, vašeho zaměstnavatele prostě a jednoduše nezajímá.

Nerozebírejte osobní problémy a zaměřte se místo toho na vaši pracovní výkonnost a pozitivní dopad vaší práce.

 

3) Procvičte si žádost o zvýšení platu předem a nanečisto

Nejspíš se přitom budete cítit rozpačitě a nejistě, ale nenechte se tím odradit. Nacvičte si žádost o zvýšení platu v pohodlí doma dříve, než ji nadřízenému v práci přednesete.

Zamyslete se nad tím, jak by mohl potenciálně zareagovat, a připravte si možné odpovědi na jeho připomínky.

Pokud už ve vaší společnosti nějaký ten pátek pracujete (jestliže jste nováčci, o zvýšení platu stejnak není vhodné žádat), pravděpodobně vašeho zaměstnavatele aspoň trochu znáte a dokážete si představit, jak v reálném rozhovoru může reagovat.

Jestliže si rozhovor o zvýšení platu nacvičíte předem, při skutečné konverzaci se budete cítit sebevědoměji, protože budete s velkou pravděpodobností schopní předvídat odpovědi nadřízeného a budete také vědět, jak na ně vhodně zareagovat.

Nestane se vám tak, že byste se zakoktali, zcela ztratili nit, zapomněli, co jste chtěli říct anebo samým strachem úplně oněměli.

 

Chcete 500 nebo 1000 Kč zdarma?
Podívejte se na tyto nejlepší peněžní bonusy a vyberte si ten svůj.

 

4) Udělejte si předem podrobný výzkum

Jistě, snad každý člověk by si přál vydělávat spoustu peněz – ale mnohdy je nebezpečně svůdné a snadné mít přehnané nároky. Než se tak pustíte do rozhovoru, v němž požádáte o zvýšení platu, udělejte si předem podrobný výzkum.

Studujte běžné platy na vaší pozici, ve vaší zemi, kraji, či městě. Na internetu najdete řadu stránek, které se snaží porovnávat, kolik si jednotlivá profesní odvětví vydělávají v závislosti na geografickém umístění.

Tyto znalosti vám přijdou velmi vhod v momentě, kdy se vás nadřízený zeptá, jakou částku byste si představovali, anebo vám rovnou řekne přesné číslo, na které by vám plat případně navýšil.

Odborníci radí, že je lepší zaměstnavateli sdělit přesné číslo, nikoliv zaokrouhlené, protože díky tomu budete vypadat, jako že jste lépe informovaní.

A nenavrhujte částky, které jsou zcela nerealistické.

 

5) Promluvte si se spolupracovníky

Jak si říct o zvýšení platu? Kdybyste náhodou důležité údaje o vhodném platu pro vaši pracovní pozici nenašli online, zkuste se zeptat vašich spolupracovníků.

Většina z nich nebude ráda, když jim položíte otázku, kolik vydělávají – a pravděpodobně na ni neodpoví.

Ale pokud svůj dotaz zformulujete například následovně: „Kolik bys čekal, že si člověk vydělá za práci X pro společnost Y?“ máte mnohem větší šanci získat promyšlenou a relevantní odpověď.

 

6) Vyžádejte si pohovor s nadřízeným

Nepřepadněte svého nadřízeného znenadání, když se chystáte požádat o zvýšení platu. Místo toho se klidně zeptejte, kdy by mohl mít čas prodiskutovat otázku týkající se zvýšení vašeho platu.

Požádejte o zvýšení platu online

Anebo se s ním domluvte na termínu konkrétního pohovoru, který se může odehrávat v pohodlnějším prostředí – než by byla například chodba u automatu s kávou, kde byste mohli svého nadřízeného přepadnout.

 

7) Myslete na budoucnost

Ve studiu i zaměstnání platí, že nejlépe si vedou lidé, kteří o něj projevují opravdový zájem. Během žádosti o zvýšení platu se vyplatí začít rozhovor pozitivně. Začněte tím, že moc rádi pracujete pro danou společnost/zaměstnavatele.

Poté vysvětlete, co chcete dělat v budoucnu a jak plánujete přispět k pozitivnímu rozvoji společnosti. Vyplatí se ukázat, že jste aktivní a schopní řešit problémy.

Když žádáte o zvýšení platu, vysvětlete, jaké nové povinnosti byste na sebe mohli převzít – a jak to na oplátku pomůže společnosti růst a získat větší množství peněz.

 

8) Sdílejte své cíle a požádejte o zpětnou vazbu

Základem úspěchu je si upřímně a otevřeně promluvit s vaším nadřízeným.

„Pokud na své současné pracovní pozici pracujete aspoň šest měsíců, poté zdvořilým, ale asertivním způsobem sdělte nadřízenému, že ačkoliv je vaším primárním zájmem odvádět co nejlepší práci, kterou na své pozici můžete dělat, vaším dlouhodobým cílem je povýšení spojené s navýšením platu – a jednoduše se chcete ujistit, že děláte v současnosti vše pro to, aby se tento cíl naplnil,“ doporučila specialistka, která se věnuje vedení lidí a jejich potenciálu.

Někteří odborníci nicméně doporučují, že minimální vhodná doba čekání je aspoň rok.

„Tím to nekončí,“ pokračuje nicméně specialistka. „Požádejte o doporučení nadřízeného, jak se můžete zlepšit ve své současné pracovní pozici a co můžete udělat pro to, abyste se dobře připravili na povýšení.“

Doporučení je následně dobré vzít v potaz a snažit se jimi řídit, abyste při žádosti o zvýšení platu uspěli.

 

9) Dobře si žádost o zvýšení platu načasujte

Důležité je si zapamatovat, že i váš nadřízený je jenom člověk a zažívá pocity jako každý z nás.

Proto si žádost o zvýšení platu dobře načasujte a nezkoušejte ji vznést v momentě, kdy je váš nadřízený zjevně nervózní, rozčílený anebo řeší nějaký problém ve společnosti.

Stejně tak není vhodné žádat o zvýšení platu, pokud společnost, pro niž pracujete, čelí problémům anebo panuje obecná hospodářská krize.

Platí to nicméně i obráceně – pokud se vám v daný den něco povedlo, například jste získali nového klienta nebo úspěšně uzavřeli rozjednanou zakázku, či to vypadá, že je s vámi nadřízený už delší dobu spolehlivý, můžete toho využít a o zvýšení platu požádat.

 

10) Požádejte po roce výborné práce z vaší strany

Mnoho společností každý rok pravidelně hodnotí pracovní výkonnost zaměstnavatelů a to, jestli jí odpovídají jejich platy. Ale pokud se to zrovna vaší společnosti netýká, nebojte se toto téma načít jako první.

Obecně řečeno platí, že pokud je to rok anebo více od posledního stanovení výše vašeho platu, a celou tu dobu odvádíte výbornou práci, je rozumné požádat o zvýšení platu.

Ale jestliže zaměstnavatel váš plat někdy během posledních dvanácti měsíců již navýšil, očekávat další navýšení do konce roku není realistické. Totéž platí, pokud danou práci vykonáváte méně než rok.

Jak získat vyšší plat? Promluvte se šéfem.

Někdy se najdou určité výjimky, například když se ukáže, že náplň práce neodpovídá tomu, co vám řekli u pohovoru – například když musíte v rámci práce cestovat daleko víc, než jste očekávali.

Ale pro většinu lidí je nejlepší aspoň rok počkat, než požádají o přehodnocení své pracovní výkonnosti a výše platu.

 

11) Dobře se oblékněte

I pokud vám vaše společnost dovoluje nosit, jaké oblečení chcete, je dobré se na žádost o zvýšení platu obléknout elegantně. Kravatou, pečlivě vyžehlenou blůzou nebo novými botami nic nezkazíte.

Důležité však je, abyste se v oblečení cítili v prvé řadě pohodlně a sebevědomě. Základem je vypadat jako profesionální pracovník, ale jak toho konkrétně dosáhnete, to už zůstává na vás.

 

12) Jak si říct o zvýšení platu aneb připravte se na případné odmítnutí

Staré úsloví říká: počítejte s nejlepším, ale připravte se na nejhorší.

Pokud při žádosti o zvýšení platu navzdory vší přípravě a obratnému zdůvodnění přesto neuspějete, nenechte se tím odradit.

„Pokud nedostanete přidáno nebo vás nepovýší, nemusí nutně jít o závěr vyjednávání. Vyžádejte si pozdější ohodnocení vaší pracovní produktivity. Tím jasně naznačíte, že na sobě plánujete pracovat a svou kariéru berete vážně,“ radí kariérní konzultanti.

Ti také navrhují, že i když se zvýšení platu nedočkáte ihned, stále můžete zkusit zažádat o jiné věci – například delší dovolenou nebo zapojení do jiných pracovních projektů ve vaší společnosti, k nimž jste doposud neměli z libovolného důvodu přístup.

Nejhorší, co se může přihodit, je, že váš nadřízený řekne ne. Jako u všeho platí, že je lepší se zeptat a neuspět, než zůstat mlčet a ani to nezkusit!

Jak získat více peněz?

Vydělejte je! Zde je přehled 90+ nejzajímavějších tipů, jak na to.
Více informací