17 tipů na nejlepší nápady na podnikání

Kde hledat ty nejlepší nápady na podnikání? Stále více lidí se vrhá do práce na vlastní pěst a zakládá si podniky.

V dnešní době existuje řada oblastí, v nichž si můžete svůj podnik vytvořit, díky čemuž má každý člověk široký okruh možností podle svých schopností a zájmů.

17 tipů na nápady na podnikání

1) Freelance žurnalistika

Pracovat jako freelance novinář nebo copywriter je skvělý způsob, jak si začít vydělávat peníze.

Podle toho, kolik jazyků ovládáte a na jakou oblast se orientujete, si můžete vydělat buď více anebo méně peněz.

Dobrá zpráva je, že tato práce nevyžaduje obvykle vysokoškolský titul, takže se jí můžete věnovat bez ohledu na výši vašeho maximálního dosaženého vzdělání.

Jak si vydělávat psaním na blogu

Další výhodou freelance žurnalistiky je její rozmanitost, kdy můžete psát o více různých tématech, pokud se na to tedy cítíte.

K práci navíc nepotřebujete nic speciálního, kromě solidního připojení k internetu a samozřejmě programu, v němž budete své texty vytvářet.

V neposlední řadě je pak freelance žurnalistika či copywriting vhodný způsob přivýdělku k vaší dosavadní práci, a teprve až vám začne vynášet dostatek peněz, si z ní můžete vytvořit svou hlavní živnost.

 

2) Affiliate marketing

O affiliate marketingu tu vyšel samostatný článek, v němž jste se mohli dozvědět to nejdůležitější, tak jen stručně.

Affiliate marketing vám umožňuje propagovat výrobky či služby nejrůznějších společností na vašich stránkách nebo sociálních sítích formou chytře umístěných odkazů.

Když někdo klikne na daný odkaz a produkt nebo službu si zakoupí, vy dostanete určité, předem dohodnuté procento z prodeje.

Vybudovat si dostatečně navštěvovanou stránku chvíli potrvá, ale výsledek za to stojí.

Existuje více způsobů, jak si affiliate marketingem začít vydělávat, můžete například využít osvědčený program na Alze, Heuréce či třeba Amazonu, nebo oslovit s nabídkou spolupráce společnosti, jejichž činnost je vám blízká.

Kromě toho, že si vyděláte peníze navíc, se také naučíte mnoho užitečných poznatků o psaní, marketingu a SEO, což vám do budoucna jistě přijde vhod.

V online prostředí není o nápady na podnikání nouze.

 

3) Psaní Kindle e-knih

Publikovat úspěšnou beletrii nebo naučnou literaturu, jíž se prodají statisíce či miliony kopií, je velmi obtížné – ale to neznamená, že byste to neměli zkusit.

Dobře napsané a graficky navržené elektronické knihy mohou sloužit jako vděčná forma přivýdělku, a to i v případě, že z vás neudělají milionáře.

V minulosti se již opakovaně stalo, že autor sám publikoval svou vlastní knihu, ta se stala bestsellerem a oficiální nakladatelství s ním následně navázalo spolupráci.

Pokud tedy rádi děláte výzkum pro své naučné knihy, nebo máte bohatou fantazii a s chutí vytváříte fikční příběhy, své knihy můžete začít publikovat online.

Důležité je si předem zjistit, jaké knihy se prodávají, abyste věděli, na co se zaměřit, jaké téma či témata mají největší šanci na úspěch.

 

4) Nápady na podnikání? Zkuste kódování

Dvacáté první století by stejně tak mohlo mít přízvisko digitální doba. Na internetu se objevuje stále více aplikací, her a dalších služeb, k jejichž vytvoření jsou potřeba lidé se znalostí kódování.

Pokud chcete tuto dovednost ovládnout, online najdete spoustu zdrojů dostupných zdarma, které vám ukážou, jak začít.

Jakmile ovládnete potřebné znalosti, důležité je vytvořit si postupně portfolio, které ukáže, že s kódováním máte praktickou zkušenost.

Za tuto práci můžete dostat velmi solidně zaplaceno, podle toho, co a pro koho zrovna kódujete.

Získejte 1000 Kč a další peněžní odměny zdarma

Získejte 300, 500 nebo 1000 Kč zdarma. Podívejte se na přehled odměn.
Odměny zde

 

5) Práce se dřevem

Jestliže práce na internetu není nic pro vás a počítače jsou vám víceméně cizí, neznamená to, že byste si nemohli začít vydělávat peníze podnikáním.

Pokud rádi pracujete vlastníma rukama a jste manuálně zruční, práce se dřevem by mohla být tím správným krokem, jak svůj koníček přetvořit v zaměstnání.

nápady na podnikání_práce se dřevem

Existují různé způsoby práce se dřevem, ale to, co si vyberete, závisí na úrovni vašich dovedností a na tom, kolik peněz jste případně ochotni investovat do potřebného vybavení.

Dobrý začátek nicméně je naučit se vyrábět jednoduché věci, jako jsou malé poličky do knihovničky, nebo stolky.

 

6) Ruční práce

Další oblastí podnikání, v níž se ovšem bez internetu neobejdete, aspoň za účelem propagace vašich děl a vytvoření portfolia, jsou ruční práce.

Ty zahrnují široký okruh činností, v nichž si to své může najít spousta lidí, které baví kreativní činnosti a mají šikovné ruce.

Jde o dobrý způsob, jak přetvořit svůj stávající koníček ve výdělečný podnik.

Ruční práce zahrnují malování i kreslení, keramiku, pletení košíků, vyrábění šperků, pletení oblečení, vyrábění svíček, a mnoho, mnoho dalších činností.

Své výrobky následně můžete prodávat jak online, na stránkách typu Fler nebo zahraniční Etsy a Ebay, či na uměleckých a bleších trzích.

 

7) Zašívání a spravování oblečení

Divili byste se, kolik si můžete přivydělat provozováním zdánlivě tak všední činnosti, jako je zašívání oblečení.

V dnešní době na ni spousta lidí nemá čas nebo potřebné dovednosti a raději si koupí nový kousek oblečení, když se jim utrhne knoflík nebo na oděvu objeví drobná dírka.

Podobné závady jde velmi snadno spravit, a pokud si za ně naúčtujete tolik, abyste na svém čase a materiálech potřebných ke spravení netratili, ale zase ne tak vysokou částku, aby si zákazník raději nepořídil nové oblečení, máte napůl vyhráno.

Řada lidí navíc poškozené kousky ze svého šatníku přechovává po dlouhou dobu, než se jich konečně zbaví, takže o potenciální zákazníky byste neměli mít nouzi.

Nápady na podnikání nejsou, ale máte peníze?

Investujte je. Zde je vyčerpávající přehled všech možností.
Více informací

 

8) Osobní trenér

Dráha osobního trenéra je stále rozšířenější v zahraničí, ale víc a víc se rozmáhá i v rámci České republiky, to jak se prosazuje cvičení a zdravý životní styl.

Pokud sami rádi cvičíte, rozumíte chodu lidského těla a máte potřebné znalosti o posilování, atletice, józe, nebo podobné činnosti, můžete najít řadu zákazníků, kteří vám za vaše služby zaplatí.

Popřípadě se můžete specializovat na určitou skupinu, jako jsou například nastávající maminky, které by rády cvičily i během těhotenství, ale neví, jak na to – tehdy přijdete na řadu vy!

Nápad na podnikání_podnikat jako osobní trenér

Anebo se orientujte na lidi, kteří chtějí zhubnout, nebo ty, kteří naopak chtějí přibrat, ale ne tuk, nýbrž svalovou hmotu, možností je v tomto případě mnoho.

K provozování této činnosti je vhodné mít patřičný trénink a certifikát, ale ten je možné získat, pokud vynaložíte dostatečnou snahu.

 

9) Grafický designér

Najít opravdu výborného grafického designéra je těžké, možná i proto je po nich tak vysoká poptávka.

Jestliže máte patřičné schopnosti, vzdělání, nebo prostě jen dobré oko a jste ochotní své dovednosti rozvíjet, najdou se lidé, kteří vám za grafiku zaplatí.

Toto odvětví má mnoho možností, jimž se můžete věnovat, od log výrobků a podniků, po návrh reklamních materiálů, prezentací, designů webových stránek, materiálů na sociální média, a řady dalších.

Samozřejmostí je solidní portfolio obsahující ukázky vašich nejlepších prací, které můžete potenciálnímu klientovi kdykoliv předložit a ukázat mu tak, proč by si měl najmout právě vás.

 

10) Překládání a tlumočení

Jestliže znáte druhý cizí jazyk nebo dokonce více jazyků, činnost překladatele či tlumočníka by pro vás mohla být to pravé.

Angličtina je základ, stále více se pak rozmáhají nejrůznější evropské jazyky, jako je němčina, francouzština, španělština, ruština, polština, a jiné, i asijské jazyky (čínština, japonština, korejština).

U odborných překladů je platba pochopitelně vyšší než u běžných článků, ale například technické texty nemůže překládat každý, tak se zaměřte na oblast, která je vám blízká a jíž rozumíte.

Zakázky můžete sehnat online, zaměstnavatelé často uveřejňují poptávku po překladatelích a tlumočnících, kteří navíc musí být i pohotoví a schopní rychle reagovat.

 

11) Uklízení domovů i pracovišť

Práce uklízečky či uklízeče není ideální pro každého, ale jestli je uklízení vaším koníčkem, mohla by vás zaujmout.

Výhodou je, že ji potřebuje široký okruh lidí – od příliš zaměstnaných rodin, po lidi, kteří uklízení jednoduše nesnáší, nebo pracoviště, která najímají externí pracovníky.

Vést úspěšný uklízecí podnik znamená mít k dispozici potřebné materiály, být ochotný udělat i špinavou práci (doslova) a nebát se oslovit potenciální klienty.

Možná vás překvapí, kolik lidí je ochotných zaplatit za to, že nebudou muset umývat okna nebo drhnout dlaždičky v koupelně.

 

12) Pronajímání bytu nebo pokoje

Podle toho, jak velkou nemovitost máte k dispozici, můžete pronajímat byt, pokoj, nebo klidně dům, a vydělat si tím nemalé peníze.

Nejčastější varianty jsou dvě – buď si najdete stálého podnájemníka anebo využijete službu typu Airbnb, kde se lidé shánějí po dočasném ubytování.

Pokud žijete na atraktivním místě, jako je například velké město, máte šanci si napříč rokem, zejména v turistické sezóně vydělat opravdu slušné peníze.

Nabízet jeden pokoj stačí, ale jestliže můžete ke krátkodobému pronájmu nabídnout celý byt, máte šanci na ještě větší výdělky.

Podívejte se níže na další nápady na podnikání.

 

13) Lektorství

K tomu, abyste mohli učit na základních, středních či vysokých školách, potřebujete odpovídající titul a učitelské vzdělání.

Ale to neznamená, že si nemůžete přivydělávat jako lektor i jiným způsobem.

Nejčastější poptávka je po cizích jazycích, ale existují i jiné předměty a oblasti, které můžete učit – a to buď online anebo se s klienty domluvit na osobním setkávání podle toho, co vám oběma bude více vyhovovat.

 

14) Organizování svateb a společenských událostí

Pokud máte řádně analytickou mysl a smysl pro detail, tato práce by mohla být to pravé pro vás. Můžete se zaměřit na konkrétní oblast nebo na společenské akce jako celek.

V ČR se tento typ práce stále více rozmáhá, protože méně a méně lidí má čas události organizovat sami, a raději si najmou profesionála, aby se vyhnuli zbytečnému stresu.

Není to jednoduchá práce, ale jestli rádi jednáte s lidmi, možná se v ní najdete. A možná přijdete na jiné nápady na podnikání spojené s organizováním eventů.

 

15) Opravování automobilů, motocyklů či kol

Cyklistika je oblíbený koníček mnoha lidí, a ještě více z nich má k dispozici auto.

Pokud vás jízda baví a dopravním prostředkům rozumíte, proč si neotevřít podnik, v jehož rámci budete auta, kola, či další prostředky přepravy opravovat?

Možností je mnoho. Můžete restaurovat staré motocykly, aby vypadaly jako nové, nahrazovat poškozené řetězy u kol, spravovat motory aut, a mnoho dalších.

Dokonce i základní úprava, jako je výměna kol, může být obtížná pro celou řadu lidí.

 

16) Vedení kosmetického či jiného salónu

Salónů krásy, kadeřnictví a jim podobných není nikdy dost, zejména takových, jejichž pracovníci opravdu vědí, co dělají, a dokážou nejenom odvést výbornou práci, ale také vytvořit příjemnou atmosféru, díky níž se zákazníci budou rádi do jejich salónu vracet znovu a znovu.

K tomuto typu práce opět budete potřebovat absolvovat speciální kurz, ale jakmile ho máte za sebou, nic vám už nebrání v tom, abyste se do podnikání vrhli naplno.

 

17) Oprava mobilů

Spousta lidí každodenně řeší nějaký problém s mobilním telefonem, se kterým si sami nevědí rady. Od jednoduché zálohy fotek či kontaktů, přes nefunkční tlačítka až po poškrábaný displej.

Jste-li v tomto oboru trochu šikovní, můžete začít vydělávat téměř okamžitě. Stačí si založit živnost a udělat si webovky.

<strong>Další nápady na podnikání</strong>
Určitě vás napadnou i další nápady na podnikání.

Mezitím se podívejte sem, kde jsme pro vás připravili více než 90 způsobů, jak  v dnešní době vydělat peníze. Některé z nich vás překvapí.