10 ověřených způsobů, jak si vydělávat psaním článků

Jak si vydělávat psaním

Jak si vydělávat psaním? V dnešní době má člověk řadu způsobů, jak si začít vydělávat peníze online. Jestli jste se vždy zajímali o psaní článků jako možnost přivýdělku, současná situace vám hraje do karet. Stále více magazínů, podnikatelů a dalších zaměstnavatelů hledá lidi, kteří by pro ně vytvářeli články. A to nejenom online, i když internetový svět v tomto případě hraje stále více prim.

 

10 ověřených nápadů, jak si vydělávat psaním článků a textů

 

1) Začněte psát blog

Jestli ovládáte výborně anglický jazyk, mohli byste začít blogovat a postupně si vydělávat peníze psaním blogových článků. První krok pochopitelně je si blog založit. Můžete využít platformu jako WordPress nebo si zakoupit vlastní doménu. Zapracujte na rozvržení blogu a designu, aby obsahoval všechny nezbytné položky. Každý blog by měl mít sekci o vás a kontaktní stránku.

Jakmile máte blog založený, můžete začít psát příspěvky pro vaše publikum. Blog následně může posloužit jako forma reklamy pro vaše služby, ať už jsou jakékoliv.

 

2) Hostujte na jiných blozích

Další variantou, jak si vydělávat psaním článků na blogy, je hostovat na jiných blozích. Hostování na blozích znamená, že svůj blogový příspěvek uveřejníte na blogu někoho jiného. Někdy můžete oslovit majitele blogu s nabídkou článku, jindy se vám ozvou sami. Na internetu pak najdete stovky blogů, které platí za hostující obsah.

Jakmile najdete blog, na který byste rádi přispěli, přečtěte si pozorně jeho obsah a seznamte se s daným stylem psaní. Od těchto informací se následně můžete odrazit a sestavit návrh na uveřejnění hostujícího článku, který se přímo odvíjí od podoby daného blogu.

Pokud majitel blogu návrh přijme, můžete se rovněž dohodnout na způsobu platby. Některé blogy platí pouze podle návštěvnosti článku. Takže pokud váš článek přečte a potažmo sdílí hodně lidí, dostanete zaplaceno na odpovídající úrovni. Jiné stránky platí čistě za příspěvek, ale některým může zabrat delší dobu vám zaplatit, tak se na detailech ohledně odměny raději dohodněte předem.

Jednou věcí, kterou byste si měli zapamatovat, když nabízíte téma hostujícího článku, je nezměnit toto téma poté, co vám nabídka článek napsat byla schválena. Majitel blogu si téma vybral, takže nyní musíte doručit to, co jste slíbili, abyste dostali za článek zaplaceno.

 

3) Poptejte se okolo

Relativně snadný způsob, jak si vydělávat peníze psaním, je jednoduše poptat se okolo. Přátelé, rodina a známí přátel mohou potřebovat pomoct v této oblasti, například s psaním reklamních článků, pokud podnikají, či mají firmu, nebo i s vytvářením e-mailových newsletterů anebo firemního blogu.

Čím více lidí znáte, tím více pak můžete rozhodit sítě a oslovit širší okruh potenciálních zákazníků. Nikdy totiž nevíte, kdo zrovna může podobné služby potřebovat, tak se nebojte poptat.

Jedním místem, kde je možné nalézt mnoho zákazníků, je například škola, takže jestli máte děti, zjistěte, zdali by škola, do níž chodí, nepotřebovala vaše psací dovednosti (například do školního zpravodaje, na web školy, atd.).

 

4) Použijte pracovní platformu

Pracovní platformy jsou výborným místem, jak si vydělávat psaním článků zejména pro začátečníky. Jde o místa, kde majitelé magazínů, podniků a jim podobní uveřejňují inzeráty ohledně psacích zakázek.

Ze začátku pravděpodobně nebudete vydělávat příliš mnoho peněz za jeden článek, ale pokud potenciálnímu klientovi dokážete hodnotu svých schopností, můžete dostat postupem času zaplaceno více. Dejte si ale pozor na podvodníky a reagujte jenom na ty inzeráty, které na vás působí věrohodně a obsahují dostatečné množství informací o zadané práci.

Nejlepší pracovní platformy jsou pak takové, které uveřejňují nové inzeráty každý den. Některé platformy navíc umožňují prodávat již napsané články, takže jestli jich máte pár v zásobě, zkuste je uveřejnit k prodeji. Majitelé magazínů věčně hledají nový obsah a nikdy nevíte, jestli jim zrovna váš starší článek nebude sedět.

Pracovní platformy existují v české i zahraniční mutaci, jestli tedy kromě češtiny ovládáte psaní článků i v jiných jazycích, můžete si tímto způsobem vydělávat na mezinárodní úrovni.

 

Kde si vydělávat psaním?

Mezi nejznámější české platformy, kde si můžete vydělávat psaním článků patří např. Copywriting.

Články, texty a recenze tam poptává velké množství majitelů blogů a online magazínů. Abyste získali dobré hodnocení a dostávali více nabídek, je vhodné nejdříve napsat a nabídnout nějaké vlastní hotové články.

Jakmile prodáte kvalitní článek, zvýšíte své šance, aby s další zakázkou oslovili právě vás. Pokud si někdo u vás zadá napsání článku, tak vás po jeho dokončení ohodnotí. Právě hodnocením (max. 5 hvězdiček) získáváte kredibilitu, která je pro vás důležitá v získávání nových zakázek. Na základě dobré hodnocení vás totiž budou sami oslovovat další poptávající.

 

5) Používejte affiliate marketing

Affiliate marketing je vhodnou variantou pro ty z vás, kdo třeba již máte blog s velkým čtenářským okruhem. Tato metoda vydělávání peněz psaním funguje tak, že na svém blogu propagujete určitý produkt, nástroj nebo službu. Propagace konkrétně probíhá tak, že do článku zahrnete odkaz na daný produkt. Pokud na odkaz čtenář klikne a produkt si zakoupí, vy obdržíte provizi z prodeje.

Jedním ze způsobů, jak začít vydělávat peníze touto metodou, je navázat spolupráci s affiliate sítí eSpoluprace. Najdete v ní více než 100 různě zaměřených kampaní se zajímavými provizemi.

Další možností je třeba spolupráce s Amazonem či jiným eshopem. Ten má k dispozici tisíce produktů, které můžete začít propagovat na vašem blogu, takže se nemusíte bát, že by vám někdy došla zásoba možných produktů k propagaci. Pravda, některé čtenáře možná propagováním výrobků ztratíte, ale jiné zase získáte.

A jestli se bojíte, že byste odradili veškeré čtenářské publikum, střídejte propagační články s těmi klasickými.

 

6) Použijte předchozí klienty

Jestliže si již vyděláváte psaním nějaký ten pátek a máte předchozí spokojené klienty, můžete nové zakázky získat i skrze ně. A to formou doporučení, kdy vás váš stávající nebo minulý klient doporučí svým známým, kteří by rovněž mohli využít vaše služby jako copywritera, editora či novináře.

Znovu je třeba zdůraznit, že podniků a magazínů existuje takřka nekonečné množství, takže jestli váš klient některé z nich zná, zeptejte se ho, jestli by vás náhodou nemohl představit.

 

7) Nabídněte výuku psaní

Jestliže se psaní věnujete už delší dobu, máte bohaté zkušenosti a věříte, že byste je dokázali předat dál, můžete si kromě psaní příspěvků vydělávat i tak, že své znalosti předáte ostatním lidem – a to ve formě výuky psaní!

Zaměřte se na začínající copywritery, kteří se teprve snaží vybudovat svou činnost, a pomozte jim nalézt témata, která jim budou nejvíce vyhovovat, i příležitosti, kde psát články.

Hodí se však vzít v potaz, že trénink nových copywriterů zabere mnoho času, obzvlášť jestli zároveň s ním ještě píšete články pro své stávající klienty. Ale jestliže se nebojíte případné konkurence, jde o dobrý způsob, jak si vydělávat psaním nějaké peníze navíc.

Můžete začít například tak, že si založíte novou sekci na svém blogu či stránkách a pošlete e-mail svému čtenářskému okruhu, že nabízíte výuku psaní. Nezapomeňte své nové služby propagovat rovněž na sociálních sítích, ať už působíte na Facebooku, Twitteru, Instagramu, Snapchatu nebo ještě někde úplně jinde.

 

8) Napište knihu

Pokud například píšete fejetony, krátké, humorné příspěvky, můžete je sebrat do sbírky a tu vydat. Ať už v nakladatelství nebo na vlastní pěst. Pro lidi píšící v angličtině je dobrou variantou Amazon, který umožňuje uveřejnit elektronické knihy.

Vydanou knihu následně můžete propagovat na svém blogu. Velkou výhodou Amazonu mimo jiné je, že z každého prodaného výtisku dostanete větší procento než v případě publikace u nakladatele. Ale na druhou stranu se musíte sami postarat o propagaci dokončené knihy, jinak se nejspíš nebude příliš dobře prodávat.

Napsat relativně krátkou elektronickou knihu pak netrvá příliš dlouho, zejména jestli vycházíte z již hotových materiálů. Ale pokud stále píšete a rádi psaní odkládáte na později, abyste se dokopali k lepšímu tempu, stanovte si uzávěrku například měsíc nebo dva na dokončení knihy a poté ji vydejte.

 

9) Staňte se copywriterem

Výhodou copywriterské činnosti je, že můžete psát o širokém okruhu témat… anebo si můžete zvolit to, co zajímá právě vás, v čem se orientujete a jste v tom dobří.

Jakmile se naučíte psát obsah pro pracovní platformy (viz výše), stát se copywriterem na plný či částečný úvazek je logickým dalším krokem. Může sice chvíli trvat, než se k němu propracujete, ale výsledek za to v tomto případě rozhodně stojí. Už díky rozmanitosti práce, jíž se pravděpodobně budete věnovat.

 

10) Neomezujte se pouze na internet

V tomto článku jsme se zaměřili především na způsoby, jak si vydělávat psaním článků na internetu, ale to ovšem neznamená, že by šlo o jedinou možnou cestu. Ačkoliv si to někteří, zejména mladí lidé nemusí příliš uvědomovat, tištěná média rozhodně nejsou mrtvá.

Propracovat se do nich jako redaktor ale může být kolikrát těžší než začít psát pro pracovní platformu nebo online magazín, tak pozor na to! Jestli vás však podobná práce láká a rádi byste se jí začali věnovat, za zkoušku nic nedáte. Pravidelně prohlížejte pracovní inzeráty, jestli některý magazín nebo časopis nehledá posilu do redaktorského týmu.

Nebo také můžete zaujmout aktivnější přístup a oslovit svůj oblíbený magazín, že byste pro něj rádi zkusili psát. To nejhorší, co se vám může stát, je, že budete odmítnuti (nebo magazín vůbec nezareaguje), ale také mohou vaši nabídku uvítat, a vy tak dostanete práci. V tomto případě tak platí staré dobré české pořekadlo: líná huba, holé neštěstí.

Získejte zdarma 500 Kč a více

Podívejte se na přehled možností, kde získáte odměny za založení účtu u bank a dalších zajímavých společností.
Více informací