Nejlepší motivační filmy o penězích, zbohatnutí, investování a milionářích jsou zde.
Jestliže vás zajímá, jak Hollywood a nejenom on podává ve svých filmech svět financí, investic a bohatých lidí, následující snímky by neměly ujít vaší pozornosti.
Některé z nich vás rozesmějí, jiné povzbudí, z některých až zamrazí, ale po zhlédnutí každého z nich se naučíte něco nového – a to ať už jde o dokument nebo fiktivní příběh.
21 motivačních filmů o penězích, zbohatnutí, investování a milionářích
Filmy o penězích
Konkurenti (1992)
Americký snímek Konkurenti je filmovou adaptací divadelní hry Davida Mameta a soustředí se na realitní makléře, jejichž morálka po letech práce pro bezohlednou společnost prakticky neexistuje.
Film poukazuje na chtivost a klamavé taktiky, které makléři využívají, aby prodali co nejvíce pozemků, včetně těch, které nemají žádnou skutečnou hodnotu.
Také vystihuje nátlak, který jejich nadřízení vyvíjejí na realitní makléře.
Film tak upozorní na to, na co si dávat pozor v případě pořízení nemovitosti.
Den před krizí (2011)
Tento americký film je velice přesný z hlediska poskytovaných informací. Příběh se odehrává v průběhu 24 hodin a zobrazuje život ve firmě na Wall Street, která je na pokraji finančního kolapsu.
Film neskrývá své pohrdání vůči rizikovému jednání některých největších amerických bank, které se podílelo na finanční krizi roku 2008.
Wall Street (1987)
Pravděpodobně nejznámější film na tomto seznamu je dnes již klasika od režiséra Olivera Stonea, která slouží jako názorná ukázka života na Wall Street mezi obchodníky, analytiky, makléři a bankéři.
Film pak primárně varuje před nebezpečím zasvěceného obchodování, což je postup, kdy člověk obchoduje na burze ke svému prospěchu díky využití přístupu k tajným informacím.
Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)
Na původní Wall Street navazuje pokračování natočené po 23 letech. Hrdina Gekko je čerstvě z vězení a vypadá to, že je na správné cestě, ale vše není tak, jak se zdá.
Film zaujme výbornými hereckými výkony a zdárně ztvárněnou dichotomií mezi finanční oblastí a vizí rodinného štěstí.
Velká krize (2011)
Tento televizní snímek zobrazuje finanční krizi roku 2008.
Konkrétně se soustředí na záchranu investiční banky Bear Stearns, zkázu jejího konkurenta Lehman Brothers, a na to, jak nedodržení finančních závazků v oblasti cenných papírů zajištěných hypotékou vedlo k rozšíření krize z Wall Street do zbytku Ameriky.
V neposlední řadě film zobrazil postupy, které Federální rezerva USA použila ve snaze zabezpečit finanční trhy.
Finanční krize (2010)
Od fikce k dokumentu. Tento dokument získal Oskara a bývá považován za jeden z nejlepších filmů o finanční krizi.
Obsahuje rozhovory s vysoce postavenými lidmi a nabídne svižné tempo korunované výkonem Matta Damona jako vypravěče.
Film vysvětluje, co se doopravdy stalo před finanční krizí, co k ní vedlo a jakou míru chtivosti a strachu krize vyvolala. (ČSFD 84%)
Korporace (2003)
Kanadský dokumentární snímek s působivou délkou činící 165 minut ukazuje vzestup korporace jako člověka.
Vzestup korporace se zrychlil poté, co došlo k prosazení zákonů, které udělují korporacím právní status ekvivalentnímu právnímu statusu člověka.
To znamená, že korporace mají práva, mohou nakupovat majetek a mít legální vlastnictví.
Dokument si klade otázku, že pokud se s korporací zachází jako s člověkem, jaký je psychologický status tohoto člověka a je prospěšný pro společnost?
Výsledky zhodnocení nejsou příliš pozitivní, korporace se starají pouze o zisk a jen málo o následky prodeje svých produktů, jejich dopad na společnost a životní prostředí. Tento film tak v mnohém může rozšířit vaše dosavadní znalosti.
Vzestup peněz (2008)
Tento krátký dokumentární seriál (o šesti dílech, z nichž každý má něco přes 40 minut) se zaměřuje na původ a rozvoj peněz.
Niall Ferguson sleduje historii peněz a jak se peníze vyvinuly z nástroje k výměně zboží a služeb k hlavnímu faktoru ovládajícímu naši společnost.
Klade otázku, jakým způsobem peníze přeměnily svět, v němž žijeme.
Jde o inspirující dokument, který divákům poskytne hlubší perspektivu na to, proč a jak je strukturovaná naše moderní společnost a proč se chová tak, jak se chová.
Hledáte možnosti, kam investovat?
Podívejte se na ty nejlepší investiční příležitosti v tomto roce, které vydělávají peníze.
Filmy o zbohatnutí
Sázka na nejistotu (2015)
Film vychází z naučné knižní předlohy The Big Short: Inside the Doomsday Machine od Michaela Lewise.
Sleduje několik chytrých lidí, kteří se začnou zabývat důsledky nadcházející finanční krize let 2007 až 2008 dříve, než si jich všimne kdokoliv jiný – konkrétně se orientují na trh s nemovitostmi a hypotéky.
Film je známý díky tomu, jak chytře zvládá vysvětlit složité finanční nástroje i naprostým laikům.
Jako když Selena Gomez například u pokerového stolu vysvětlí, co je to syntetické CDO, a Margot Robbie ve vaně s sklenicí šampaňského objasní význam pojmu hypotékou zajištěné dluhopisy.
Makléř (1999)
Film vypráví skutečný příběh Nicka Leesona, který sám zvládl zapříčinit bankrot druhé nejstarší obchodní banky světa.
Nickovi se daří ukrývat ohromné ztráty před svými nadřízenými a postupně si buduje stále silnější pozici.
Jeho příběh pak slouží jako skvělá lekce v oblasti zvládání rizika a finančního přehledu.
Barbaři za branou (1993)
Televizní snímek Barbaři za branou se nevěnuje válečnému tématu, jak by se mohlo na první pohled dle názvu zdát.
Zaměřuje se na pravdivý příběh F. Ross Johnsona, který se pokusí koupit společnost Nabisco skrze pákový odkup – tedy praktiku, kdy zakoupíte rozhodující, převažující podíl ve společnosti za použití vnějšího kapitálu.
Johnson doufá, že se mu povede převzít kontrolu nad společností a zbohatnout na účet stovek zaměstnanců společnosti.
Filmy o investování
Riziko (2000)
Ačkoliv je příběh tohoto filmu fiktivní, zabývá se reálným konceptem, schématem, kdy podvodník podporuje potenciální zákazníky, aby nakoupili akcie firmy za velkou cenu, čímž se hodnota akcií postupně vyšplhá výš, a poté svoje vlastní akcie prodá velmi výhodně.
Riziko tak slouží jako varování pro ty, kdo chtějí poprvé investovat do trhu s akciemi.
Upozorňuje na to, že by člověk měl investovat pouze do solidních společností s pevným základem a velkým množstvím dostupných informací a především se vždy řídit při investování pravidlem: „Pokud to zní příliš dobře, než aby to byla pravda, tak to pravda nejspíš není.“
Rovnost (2016)
Rovnost zachycuje příběh Naomi Bishop, investiční bankéřky, která pracuje na IPO pro jejího zaměstnavatele.
Ve stejnou dobu se Naomi zamotá do komplikovaného zasvěceného obchodování i společně se svým partnerem.
Tento film vám pomůže získat náhled do oblasti investičního bankéřství a IPO, a samozřejmě také podvodu.
Banking on Bitcoin (2016)
Dokumentární film Banking on Bitcon se zaměřil na zrození Bitconu a technologii, která ho řídí, takzvaný BlockChain.
Pro každého z vás, kdo této technologii příliš nerozumí a rád by se o ní dozvěděl víc, je tento dokument skvělý začátek.
Obsahuje interview s nadšenci ohledně Bitcoinu a BlockChain pocházejícími z celé zeměkoule.
Bitcoin je stále nesmírně populární mezi digitálními měnami a jde o oblíbenou současnou formu investování.
Skutečnost je nicméně taková, že minimálně v roce 2018 naprostá většina lidí, kteří investovali do Bitcoinu a dalších digitálních měn, ztratili obrovské množství peněz.
Filmy o milionářích
Joy (2015)
Přejděme k pozitivněji laděným snímkům, z nichž si nejenom odnesete ponaučení o světě financí, ale také lepší pocit.
V tomto snímku režiséra Davida O. Russella exceluje herečka Jennifer Lawrence jako titulní Joy, žena, která vynalezne „zázračný mop“, pomůcku, která jí později přinese nemalé jmění.
Všichni podnikaví jedinci by si neměli nechat ujít tento příběh zahájení vlastního podnikání od nuly, a to dokonce v případě, že vás vaše rodina a přátelé nepodporují.
Letec (2004)
Jméno Howard Hughes dnešním lidem možná již nebude tak povědomé, ale tento režisér, producent, letec a ropný magnát byl jednou z nejvýraznějších tváří první poloviny 20. století.
V tomto snímku si Hughese vystřihl jako vždy brilantní Leonardo DiCaprio.
Film zachycuje oboje osobní a obchodní život člověka, který se stal jedním z nejvynalézavějších a nejkreativnějších obchodníků historie – a to dlouho předtím, než přišli lidé jako Richard Branson nebo Elon Musk.
Sociální síť (2010)
Kdo by dnes nevyužíval Facebook, či o něm aspoň neslyšel? Oskarem oceněný snímek zachycuje zrození této dnes již legendární sociální sítě, která spojuje lidi z celého světa.
Film se točí především kolem zakladatele sítě Marka Zuckerberga a sleduje jeho vzestup ke slávě i k bohatství, které získal vytvořením a rozvojem Facebooku.
Ačkoliv herec Jesse Eisenberg svého Zuckerberga pojímá trochu jako mladšího bratra komiksového zloducha Lexe Luthora, příběh rapidního vývoje Facebooku je důkazem toho, že někdy podnikatelé opravdu dokážou změnit svět.
Ostatní filmy o penězích
Americké psycho (2000)
Americké psycho je násilný a k zamyšlení vedoucí thriller, který se odehrává na pozadí světa financí. Christian Bale hraje bohatého investičního bankéře, který skrývá temné tajemství.
Ačkoliv se ve filmu financí objeví jen málo, snímek vrhá světlo na svět obývaný elitou finančního světa a to, jakým způsobem dokážou být odpojeni od reality všedního života i od sebe samotných.
Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)
Dokumentární film zachycuje jeden z největších odhalených podvodů jednadvacátého století.
Věnuje se americké energetické společnosti Enron zaměstnávající přes 20 tisíc lidí, jejíž vedoucí dovedli společnost v roce 2002 k vyhlášení bankrotu.
Diváci se o této situaci dozvědí více díky výpovědí bývalých zaměstnanců, akciových analytiků, politiků a dalších.
Ponaučení z této situace je však očividné: pokud bohatí lidé zaplatí armádu drahých právníků, aby stála v cestě vyšetřovatelům a regulačním orgánům, projde jim mnoho finančních zločinů.
O kapitalismu s láskou (2009)
Michael Moore je jedním z nejuznávanějších amerických dokumentaristů a ve své tvorbě nejednou takříkajíc tne do černého, když poukazuje na palčivé fenomény současné společnosti.
V tomto případě svůj kritický pohled zaměřil na kapitalismus samotný a rozebírá jeho aktuální formu i historické kořeny. To vše zábavným a zároveň i poučným způsobem.
Freakonomics (2010)
Tento dokument nabízí kolekci několika témat zkoumajících lidskou povahu a to, že způsob, jakým vysvětlujete svět, má málokdy původ v pravdě.
Jde o filmovou adaptaci stejnojmenné knihy ekonoma Stevena Levitta a novináře a spisovatele Stephena J. Dubnera, kterou si můžete přečíst i v češtině. Levitt proslul díky aplikaci metod ekonomie na neobvyklé oblasti.
V tomto filmu se tak například věnuje otázce, jestli rodiče mají potenciál ovlivnit budoucí úspěch svého dítěte výběrem jeho jména nebo se ptá, jestli je možné studenta „uplatit“ k tomu, aby dosáhnul lepších výsledků ve škole.
Aplikace ekonomických principů na rozdílné oblasti života tak může nabídnout jedinečný náhled na věc, který by vás předtím nenapadl.
Nejlepší motivační filmy o penězích / filmy o investování / filmy o milionářích
Získejte 1000 Kč zdarma
Podívejte se na atraktivní peněžní odměny, které můžete získat zdarma na těchto webech.