Překoná zlato historická maxima?

Zlato prožívá v posledních měsících opravdu volatilní období. Aktuálně se jeho cena pohybuje nad úrovní 2 000 USD, přibližně 4-5 % pod historickými maximy z minulého měsíce.

Nejznámější drahý kov je tedy po desetiletí stagnace znovu v hledáčku mnoha investorů.

Není se čemu divit.

Zlato má za sebou několik velmi dobrých posledních let, kdy jeho cena od lokálních minim v roce 2022 vzrostla o více než 40 %.

Je ale reálné, že cena bude pokračovat v dalším růstu?

Cena zlata samozřejmě závisí na mnoha různých faktorech, v poslední době byl velmi skloňován především jeho inverzní vztah s desetiletými výnosy amerických dluhopisů, který byl po dlouhou dobu pravidlem.

Nicméně v poslední době se tyto hodnoty rozcházejí.

Z dlouhodobého hlediska však dává smysl, aby se záporná korelace obnovila, což by teoreticky mohlo znamenat další růstový potenciál pro zlato.

vývoj ceny zlata graf

Zdroj: xStation

Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Každý, kdo jedná na základě těchto informací, tak činí výlučně na vlastní riziko.

Za stěžejní faktor je také považován fakt, že zlato, slouží jako dlouhodobé zajištění proti inflaci (i když v krátkodobém horizontu tato teorie neplatí), za což zlato vděčí své omezené nabídce a pomalému doplňování stávajících zásob.

Podle odhadů je celkové množství vytěženého zlata o velikosti krychle o hraně 21 metrů a každý rok přibývá zhruba 2 %.

Poptávku po zlatě tvoří 4 hlavní faktory: šperky, investice, technologie a poptávka centrálních bank, které zejména v poslední době hromadí zlato ve velkém množství, což znovu nahrává potenciálu pokračujícího růstu ceny.

Nicméně ve hře je stále i mnoho dalších faktorů, které mohou situaci nečekaně ovlivnit a celá problematika je velmi komplexní.

Navíc i samotný nákup zlata může být pro investory komplikovaný.

Do zlata lze investovat nebo s ním obchodovat mnoha různými způsoby a každý se tak musí rozhodnout, který je pro něj ten pravý.

Pro většinu lidí je fyzické zlato to první, co je napadne. To má samozřejmě své výhody, ale také nevýhody.

Stále populárnější je však obchodování se zlatem prostřednictvím elektronických platforem a investičních aplikací.

V rámci XTB existují dva hlavní způsoby nákupu nebo prodeje zlata.

Prvním jsou rizikovější deriváty CFD, které kopírují ceny zlata.

CFD na zlato se obchodují s pákovým efektem, který znásobuje zisky nebo ztráty.

Druhou možností je nákup fondu, který kopíruje ceny zlata. Ten se kupuje bez pákového efektu a jeho cena téměř přesně kopíruje ceny zlata.

Nákup takového fondu je tedy flexibilní a finančně velmi výhodnou alternativou k nákupu fyzického zlata.

Jak na zlato? Přečtěte si ebook zdarma

Vzhledem ke komplexnosti problematiky tak analytici XTB  na toto téma vytvořili tento nový ebook, ve kterém se o zlatu dozvíte vše, co potřebujete vědět:

  • Jak vypadá aktuální fundamentální situace
  • Jak zlato reaguje na rostoucí zájem centrálních bank
  • Co se stane se zlatem po zvýšení sazeb ze strany Fedu
  • Jaký je výhled na další vývoj zlata
  • Jak obchodovat zlato u XTB

CFD jsou komplexní nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 77 % účtů retailových investorů ztratí peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem CFD. Zvažte, zda rozumíte, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.