7 nesporných výhod investování do akcií

Stále váháte, zda investovat do akcií?  Přečtěte si, jaké jsou hlavní výhody investování do akcií, a začněte budovat své bohatství!

Existuje mnoho různých typů investorů, kteří se obecně řídí tím, jak velké riziko jsou (nebo nejsou) ochotni podstoupit.

Pro investory, kteří jsou ochotni riskovat, ale nechtějí v okamžiku přijít o všechno, může být investování do akcií tou nejlepší volbou.

Mají totiž sice velký potenciál růstu, a zároveň s nimi mohou investoři být do jisté míry chráněni před ztrátami.

7 výhod investování do akcií

1. Potenciál růstu

Akcie mají potenciál k rychlému růstu, stejně jako třeba kryptoměny, ale s mnohem menším rizikem.

Uveďme si příklad – po vypuknutí pandemie Covid-19 v březnu 2020 se aplikace Zoom rychle ujala. Komunikace náhle přešla plně na internet a poptávka po videohovorech prudce vzrostla.

Tato poptávka zůstala vysoká po celý rok 2020 a akcie společnosti Zoom dosáhly nejvyšší hodnoty kolem 560 USD.

Na začátku března 2020 se jejich cena pohybovala kolem 110 USD za akcii, zatímco rok předtím to bylo pouhých 36 USD za akcii, což je pozoruhodný nárůst ceny.

Společnost Zoom však není výjimkou. Videokonferenční nástroj je jen jednou z mnoha akcií, které zaznamenaly tak vysoký nárůst cen.

Rok 2022 byl doposud silným rokem pro energetické společnosti, ropní a plynárenští giganti Exxon Mobil a Shell zaznamenali v roce 2022 výrazný růst cen svých akcií.

výhody investování do akcií Merck

Jinde se letos zatím dařilo výrobcům léků – společnosti AstraZeneca, Eli Lilly a Merck zaznamenaly růst cen svých akcií o více než 13 %.

2. Nástroje pro prevenci ztrát

V poslední době začíná stále více brokerů nabízet nástroje pro řízení rizik pro ty, kteří se chtějí věnovat vysoce rizikovému obchodování.

Ačkoli tyto nástroje řízení nejsou zatím široce dostupné na celém retailovém trhu, mohou nabídnout další ochranu před potenciálním rizikem.

Aplikace pro obchodování s akciemi

Tyto nástroje však obvykle vyžadují malý poplatek. Obchodníci pak mohou zůstat v obchodu a přečkat případné krátkodobé poklesy hodnoty, a těžit tak z celkové pozitivní dynamiky pozice.

To znamená, že pokud se trh vyvíjí jiným směrem, než se původně očekávalo, mohou obchodníci získat zpět své ztráty, pouze po odečtení nákladů na nákup ochrany – což je podstatně lepší varianta než přijít o celou investici.

Další možností ochrany před výraznou ztrátou je příkaz „take profit“ spolu s příkazem „stop loss“.

Oba nástroje umožňují obchodníkům nastavit limity zisku a ztráty tak, aby nebyli vystaveni většímu riziku, než je jim příjemné.

  • V případě příkazu „take profit“ může obchodník určit přesnou cenu, při které chce, aby byla jeho otevřená pozice uzavřena.
    To jim umožňuje dosáhnout zisku bez rizika jeho následné ztráty.
  • Podobně funguje i příkaz „stop loss“, kdy obchodník může stanovit limit, za který by chtěl akcie koupit nebo prodat, jakmile dosáhnou určité ceny.
    Tím je zajištěno, že se nevystaví většímu riziku ztráty, než by chtěl.

3. Dividendy

Dividenda je peněžní odměna, která se vyplácí akcionářům jako část zisku společnosti na konci každého účetního období.

dividendové akcie

Čím větší podíly akcií člověk vlastní, tím více peněz dostává.

4. Způsob spoření

Investování do akcií je víc než jen vytváření úspor pro horší časy. V praktické rovině znamená spoření odkládání peněz dnes stranou pro použití v budoucnu.

Ekonomové to označují jako „odloženou spotřebu“. Jinými slovy, místo abyste všechny peníze utratili, část z nich si odložíte na spořicí účet na jindy.

Spoření je rozumným výchozím bodem pro investování, protože poskytuje prostředky, které potřebujete k nákupu řady různých aktiv.

Investování však jde ještě o krok dál a pomáhá vám dosáhnout osobních finančních cílů.

5. Boj proti inflaci

Inflace je neustálý růst životních nákladů, který může mít dopad na naši finanční situaci.

Jedním ze způsobů, jak překonat inflaci – a dosáhnout kladných „reálných“ výnosů v delším časovém horizontu – je investovat do aktiv, která jsou schopna zajistit nejen vyšší výnosy, ale nabízejí také potenciál růstu kapitálu, což je přesně případ akcií.

6. Likvidita

Akcie, které jsou kótované na burze, jsou ze své podstaty velmi likvidním produktem a lze je rychle nakupovat a prodávat prostřednictvím burzovní platformy.

Odpadají potíže se zapojením brokera nebo nabyvatele a v porovnání s jinými finančními produkty je cena relativně nízká.

Obchodování na burze také umožňuje prodat část balíčků akcií jinak než odkoupením celého balíčku.

7. Výhody pro akcionáře

Některé kótované akciové společnosti z různých tržních odvětví včetně zábavního průmyslu, maloobchodu, pohostinství a finančních služeb nabízejí akcionářům štědré slevy při nákupu zboží nebo služeb od těchto společností nebo jejich přidružených společností.

Ve většině scénářů je však třeba vlastnit určité (větší) množství akcií, abyste měli nárok na takové výhody.

Závěrem aneb Kde koupit akcie s 0% poplatky

Investování je ve své podstatě rizikové, ale ti obchodníci, kteří věnovali čas pochopení těchto rizik a přezkoumali možnosti, které mají k dispozici, mohou zjistit, že investování do akcií je pro ně tou nejlepší volbou.

Akcie nabízejí vysoký růst a existují způsoby, jak se chránit před rychlou ztrátou těchto zisků.

Vzhledem k tomu, že stále více lidí začíná používat obchodní platformy pro investování do akcií, budou brokeři přijímat nástroje pro řízení rizik, aby přilákali a udrželi si nové uživatele, čímž se investování do akcií stane ještě atraktivnějším.

XTB recenze obchodování s akciemi

Platformu pro obchodování s akciemi nabízí např. renomovaný broker XTB.

U něj můžete nakupovat skutečné akcie s 0% poplatky a zároveň využít plného servisu a prostředí v češtině.