Tržní výhled pro rok 2023: Co můžeme očekávat?

Poslední roky byly na trzích jako na horské dráze, po bleskovém propadu na počátku pandemie jsme zažili euforický růst jenom proto, abychom se v druhé polovině roku 2022 začali znovu propadat směrem dolů.

Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2023? Přijde recese nebo obrat?

Nikdo samozřejmě není schopen předpovědět budoucnost, můžeme nicméně stanovit nejdůležitější aspekty, na které se soustředit.

Analytický tým XTB proto připravil e-book zaměřující se na toto téma, naleznete v něm sedm klíčových otázek a následný rozbor daných situací, které nám mohou pomoci při navigování trhů v následujícím roce.

 

7 témat, která vám nesmí uniknout

USA a jejich ekonomická situace

Ať se nám to líbí nebo ne, Amerika, její ekonomika a měna jsou stěžejní pro celý svět.

USA se podobně jako zbytek světa potýkají s vysokou inflací, která sice není tak vysoká jako u nás, nicméně představuje velký problém.

Pokud má přijít pozitivní změna, inflace se musí začít snižovat, což by mělo vést i ke změně chování FEDu.

Pro nás je tím pádem důležité, zda se sníží americká inflace a zda se dočkáme obratu FEDu, tedy počátku snižování úrokových sazeb v USA.

Válka na Ukrajině

Konflikt na Ukrajině bezesporu představuje mnoho problémů a Evropský kontinent je jím zasažen více než kterýkoliv jiný region.

Bez uklidnění situace bude velmi obtížné pro Evropu využít svůj plný ekonomický potenciál.

Ceny ropy a zemního plynu

Úzce spjatým s tématem Ukrajiny jsou také ceny komodit, především ropy a zemního plynu. Ty představují problém nejen pro běžné občany, ale pro celou ekonomiku.

Pokud ceny zůstanou vysoké, náklady firem budou vysoké, tím pádem celkový produkt dražší, což prohlubuje celkové problémy na trzích v mnoha sektorech.

Pokles jejich cen by tak mohl pomoci celou situaci  zlepšit.

Realitní bublina v Číně

Ačkoliv v posledních měsících nebylo o čínském realitním sektoru tolik slyšet, problémy v něm stále přetrvávají.

Čína je hned po USA druhou největší ekonomikou světa a v případě problémů se dá čekat, že by se situace rozšířila i mimo její území.

Kromě bubliny v realitním sektoru navíc země v posledních měsících čelila také problémům s covidovými restrikcemi, masovými protesty a celkově negativními dopady spojenými s pozastavením ekonomiky.

Pro trhy je tím pádem velmi důležité, aby se situace v Číně přinejmenším ještě nezhoršila.

Kryptoprůmysl a jeho skandály

Kryptoměnový svět prochází pravděpodobně tím nejhorším obdobím ve své historii.

Pád jedněch z největších kryptoměn Terra/Luna, krach druhé největší krypto burzy na světě FTX a mnohé další problémy srazily tento trh do kolen.

Bude ještě schopen vzpamatovat se, nebo je toto opravdu konec?

Dočkáme se hospodářské recese?

Slovo recese nahání strach investorům už několik měsíců. Pokud výše zmíněné problémy budou pokračovat, nebo se dokonce zhoršovat, šance na recesi budou vysoké.

Situaci je tím pádem zcela jistě potřeba sledovat. Pravá několikaletá recese by byla problémem pro většinu portfolií a investic.

Získejte přehledný e-book o výhledu 2023

Pokud máte zájem dozvědět se o těchto tématech více, celý analytický report včetně kompletního rozboru daných situací je dostupný zdarma na stránkách XTB zde.