Finanční gramotnost a děti: Jak správně nakládat s penězi

Finanční gramotnost je souhrn všech znalostí a dovedností, které člověk pochytil ohledně financí. Máme tak možnost rozumět tomu, jak správně nakládat s penězi a řídit je. A také se naučit spořit, splácet úvěry a investovat.

Každý člověk má jinou úroveň finanční gramotnosti, tzn. schopnost vyznat se v číslech. Ti nejlepší se vyznají v účetnictví, investování, rozumí ekonomice.

Jiní si půjčují peníze na zbytečné věci, aniž by si dokázali předem spočítat, o kolik zaplatí více a zda jim tyto peníze pak neudělají díru do rodinného rozpočtu.

Všechno, co dosud každý o penězích ví, pochytil od svých rodičů a ti zase od těch svých. Je to nekonečný koloběh. Žádná škola děti neučí, jak s penězi nakládat. Základy si tedy nesou vždy z domova.

Základ finanční gramotnosti

Základem dobré finanční gramotnosti, je mít finance pod kontrolou. Samozřejmě víte, kolik činí vaše výplata. Máte ale stejný přehled o tom, kolik jsou vaše výdaje? Za co utrácíte a kolik to měsíčně dělá?

Jak s penězi správně nakládat

  1. Když dostanete výplatu, vždy byste měli prvně vyřešit své výdaje. Zaplatit tedy nájem a s tím spojené náklady na bydlení, zaplatit případné půjčky nebo hypotéku.
  2. Dále byste měli mít stranou obnos peněz, který půjde na měsíční výdaje v obchodech – za potraviny, hygienické potřeby apod.
  3. Dát si část výplaty stranou na nečekané výdaje. Nikdy nevíte, co vše se může stát a jak se s tím budete muset vyrovnat – rozbité auto, nedoplatky za energie apod. S tím vším musí člověk vždy počítat.

Finanční rezervaFinanční gramotnost_pokladnička pro děti

Každá domácnost by měla mít vlastní finanční rezervu. Nejtěžší bývá vždy začít. Pokud šetříte od nuly, protože vám finance vychází od výplaty do výplaty, většinou moc nenašetříte. I když si budete měsíčně něco dávat stranou, situace vás donutí do úspor sáhnout.

Odkládejte si tedy nepravidelně po menších částkách. Můžete začít třeba u mincí, které vám zbyly z nákupu. Postupem času částky navyšujte. Uvidíte, že po nějaké době finance porostou.

Pro někoho bude ovšem lepší, aby si v bance založil spořicí účet a peníze si odkládal tam. Doma totiž do úspor neustále sahá, protože ví, že může. Takhle ho situace donutí něco opravdu našetřit, protože peníze nemůže nějakou dobu vybrat.

Děti a finance

Své děti byste měli od malička učit hodnotu peněz. Nepadají totiž z nebe a nerostou ani na stromech. Musí mít představu o tom, že pokud dostanou kapesné, musí s ním nějakou dobu vyžít. Učte je, aby zbytečně neutrácely. Ať si promyslí, zda danou věc potřebují nebo pouze chtějí.

Přivýdělek pro děti

Pokud vaše dítě ještě nemá věk na brigádu, začněte je k práci za peníze inspirovat již doma. Bydlení na vesnici přináší mnoho povinností, zapojte tak i děti.

Natřít plot, posekat zahradu, uklidit dříví – za vše jim můžete slíbit nějakou finanční odměnu. Připravujete je tak do života, že za práci jsou peníze.

Bankovní účet pro děti (s odměnou)

Některé děti mají doma pokladničky a jiné zase nosí všechny své úspory v peněžence. To druhé je jistě špatně. Založte jim bankovní účet, naučte je, jak s účtem zacházet, jak fungují debetní karty a jak mohou kontrolovat své zůstatky. I děti si tak mohou udělat představu o tom, kolik za měsíc utratily.

Zde si můžete vybrat nejlepší účty, za které dostanete třeba 500 Kč zdarma.

Spoření pro děti

Vyzkoušet můžete také netradiční spoření pro děti, o němž se více dozvíte zde.