4 tipy, jak zacházet s penězi jako freelancer

Jak zacházet s penězi jako freelancer? Pracovat sám na sebe jako freelancer má spoustu výhod.

Můžete pracovat v klidu domova, vybírat si zajímavé zakázky od více zaměstnavatelů a věnovat se práci, kdykoliv můžete a chcete. Co víc by si mohl člověk přát, že?

Je tu jen jeden malý problém.

Ačkoliv si spousta lidí užívá flexibilitu spojenou s životem člověka na volné noze, tento pracovní styl s sebou přináší i nevýhody.

Je nutné si umět vytvořit rozpočet i s proměnlivou výší příjmů, šetřit si na stáří a samozřejmě platit daně sami, jelikož nejsou odečteny z vašeho platu.

Jak zacházet s penězi jako freelancer?

Pokud se všemi těmito problémy válčíte, nezoufejte! Naštěstí existuje několik relativně jednoduchých triků, jak se s vytvářením rozpočtu na volné noze vypořádat rychle a efektivně.

  1. Vytvořte si rozpočet za pomoci vašeho průměrného ročního příjmu

Pokud jste si již odpracovali jeden nebo více roků jako freelancer, začněte tím, že si spočítáte váš běžný (po zaplacení daní) roční příjem.

Příjem vydělte dvanácti a výsledné číslo použijte jako ukazatel vašeho měsíčního příjmu.

Jestliže na volné noze pracujete krátce, například jen několik měsíců, je třeba se k propočítávání průměrného příjmu vracet častěji, abyste si s penězi vystačili i v měsících chudších na zakázky.

Někdo holt budete mít více práce, někdy méně, což je úplně normální.

Pokud již máte výsledné číslo, spočívejte své průměrné měsíční výdaje a srovnejte je s příjmem.

V případě, že více utratíte, než vyděláte, začněte přemýšlet nad způsoby, jak byste si mohli buď začít vydělávat více anebo omezit náklady.

  1. Žijte na příjmu z minulého měsíce

Jak zacházet s penězi jako freelancer?

Místo toho, abyste se snažili uhádnout, kolik si tento měsíc vyděláte a podle toho utráceli, použijte své skutečné příjmy z minulého měsíce, abyste věděli, kolik můžete tento měsíc utratit.

Na konci každého měsíce sečtěte svůj celkový příjem za daný měsíc a použijte ho jako pomocníka ke stanovení možných výdajů v následujícím měsíci.

Tímto způsobem budete vědět, jak moc si můžete dovolit utrácet a zároveň se nebudete stresovat, kolik si vyděláte v novém měsíci a jestli to pokryje všechny vaše nutné životní náklady.

Ale co se stane, když si jeden měsíc nevyděláte dost na to, aby váš plat pokryl nezbytné výdaje, které musíte uhradit následující měsíc?

V tom případě pomáhá následující tip.

  1. Znejte své naprosté životní minimum

Stanovte si, jaká je minimální částka, kterou musíte každý měsíc vynaložit. Výsledné číslo je vaše naprosté životní minimum.

Abyste jeho výši spočítali, potřebujete znát následující tři údaje:

  1. Souhrnnou sumu čítající všechny měsíční nezbytnosti – včetně nájmu, jídla, pojištění, dopravy a další.
  2. Vezměte si souhrnnou sumu z předchozí části a přičtěte k ní přibližně deset procent. Život je zpravidla dražší, než očekáváme a překvapivé výdaje vás mohou zastihnout kdykoliv.
  3. Co je váš dlouhodobý finanční plán? Ušetřit si na dům? Na svatbu s vaším partnerem či partnerkou? Nebo šetříte na důchod či dovolenou?

Vyčíslete sumu potřebnou k dosažení vašich cílů a potom ji rozložte na miniaturní zvládnutelné měsíční cíle.

Pokud celková měsíční suma vašich finančních cílů překračuje vaši současnou životní úroveň, zaměřte se na cíle, které jsou pro vás v tuto chvíli nejvíce důležité.

Ostatní následně přidejte, až se vaše situace zlepší.

A hlavně…

  1. Buďte trpěliví

Začít praktikovat efektivní systém tvorby rozpočtu, který bude fungovat právě pro vás, je běh na dlouhou trať – může trvat klidně tři až šest měsíců.

Nenadávejte si, pokud vám chvíli trvá se s některým z výše zmíněných systémů sžít. Všechno chce svůj čas.

Nevzdávejte to a na 99 % nakonec uspějete.

Přečtěte si i jiné tipy pro zacházení s penězi.

Freelancer a pasivní příjem

Pro freelancera existuje spousta možností, jak si zvýšit příjmy a lépe tak plánovat zacházení s penězi.

Jedním z oblíbených je pasivní příjem, jehož výhoda spočívá v tom, že vytváří tok peněz bez vaší přítomnosti. Podívejte se na přehled nejčastějších příkladů zde.

 

Jak zdarma získat 500 nebo 1000 Kč?

Podívejte se na přehled nejlepších odměn za založení účtu.
Více informací