Chcete ušetřit na zálohu na vlastní bydlení? Zůstat doma s vašimi dětmi? Vrátit se na školu a dodělat si vzdělání? Existuje mnoho důvodů, kvůli kterým se lidé vzdávají svého platu.
Ať už je váš důvod jakýkoli, přinášíme vám tipy, které vám pomohou vyžít pouze z jedné výplaty.
Páry, kterým se podaří ušetřit jeden plat nebo žít pouze z jedné výplaty, jsou velmi disciplinované ohledně utrácení.
Řídí se řadou účinných finančních strategií, jako je pečlivé sestavování rozpočtu, budování finanční rezervy, bezdlužnost apod.
Jsou si vědomi toho, že významná investice do jejich finanční budoucnosti obvykle vyžaduje podstatné finanční úpravy.
Řekněme, že jste se také rozhodli, že by pro vaši rodinu bylo lepší přejít od dvou živitelů k jednomu.
To by mohlo jednomu z vás umožnit zvládnout péči o děti, postarat se o jiné rodinné povinnosti nebo se dokonce vrátit do školy.
Následující tipy, jak upravit vaše výdajové návyky, vám mohou pomoci v přechodu ze dvou výplat na jednu.
Je důležité, abyste – pokud jste byli až doposud zvyklí žít ze dvou příjmů, podnikly určité přípravné kroky před samotným přechodem na domácnost s jedním příjmem.
Zde jsou základní tipy, jak zajistit bezproblémový přechod.
Než opustíte práci, zkuste žít z jednoho příjmu
Vyzkoušejte si život s jedním příjmem „nanečisto“, pokud si nebudete zcela jisti, že budete moci pohodlně žít z jedné výplaty.
Jak na to? Vložte příjem jednoho partnera na samostatný spořicí účet a těchto peněz se nedotýkejte ani v případě nouze.
Veďte si záznamy (nebo pište deník), abyste zjistili, jak snadné nebo těžké pro vás je vyžít jen z jednoho příjmu. Musíte provést více škrtů, než jste čekali?
Toto cvičení má další výhodu, protože vám v průběhu několika měsíců umožňuje ušetřit celý příjem jedné osoby, takže získáte značnou finanční rezervu – což nás přivádí k dalšímu kroku:
Mějte dostatečnou finanční rezervu
Dostatečná finanční rezerva může značně snížit úzkost, kterou vyvolává představa života z jedné výplaty.
Navíc vás také může pomoci chránit před nepředvídanými výdaji, jako jsou náklady na lékařskou péči nebo neočekávané opravy auta.
V ideálním případě by vaše finanční rezerva měla obsahovat dostatek prostředků na pokrytí životních nákladů na šest až devět měsíců.
Finanční rezervu vytvořte, zatímco ještě oba pracujete. Nastavte si automatickou platbu a posílejte si část peněz z vaší výplaty na spořicí účet.
To vám pomůže rychleji uspořit požadovanou částku. Vytvoření finanční rezervy je dobrý první krok k tomu, abyste se naučili, jak kontrolovat vaše výdaje a mohli tak žít z nižších příjmů.
Nastavte si nový rozpočet
Nastavení vašeho nového měsíčního rozpočtu vám pomůže provést potřebné úpravy spojené se životem z jedné výplaty.
Nezapomeňte zohlednit, kolik ušetříte snížením výdajů souvisejících s prací, jako je dojíždění do práce, obědy, a další výdaje, které již nebudete mít – například náklady na péči o děti (hlídání, soukromá školka apod.).
Kromě vašich každodenních potřeb je také důležité započítat do rozpočtu váš plán úspor. Měli byste i nadále šetřit na dlouhodobé cíle, jako je vlastní bydlení nebo penzijní spoření.
Začněte snižovat náklady včas
Nyní, když jste zjistili, kolik peněž domů reálně přiteče a kolik ušetříte na výdajích souvisejících s prací, máte lepší představu o tom, jaké škrty ve výdajích musíte provést.
Vytiskněte si seznam všech vašich měsíčních výdajů, zakroužkujte vše, bez čeho byste se mohli obejít, a začněte snižovat.
V závislosti na vaší situaci to může znamenat cokoli, od zrušení členství v tělocvičně nebo odpojení kabelové televize po prodej druhého auta nebo stěhování do levnějšího bydlení.
Tyto procesy mohou trvat měsíce, takže neváhejte a začněte již dnes.
Splaťte dluhy
Osobní půjčka s vysokou úrokovou sazbou nebo leasing auta mohou narušit rozpočet – a často činí život z jednoho příjmu obtížným.
Jestliže vám to situace dovoluje – pokuste se všechny vaše dluhy (s výjimkou hypotéky) splatit ještě před tím, než budete nuceni vyžít z jedné výplaty.
Utrácejte čas, ne peníze
I když vaše rodina nebude mít tolik peněz, bude více času věnovat se aktivitám s vašimi dětmi, novému koníčku nebo vylepšování domácnosti.
Pokud jste si doteď najímali pomoc na úklid, péči o zahradu, hlídání dětí, nebo jste se spoléhali na donášku jídla až domů, protože nikdo neměl čas vařit, pak teď je ten pravý čas, abyste se do toho pustili sami.
Promluvte si s daňovým poradcem
Dobrou zprávou je, že teď, když jste domácnost s jedním příjmem, pravděpodobně budete platit nižší daně, protože byste mohli spadnout do nové – a nižší – daňové skupiny.
Možná budete muset vyhledat pomoc daňového poradce, abyste zjistili způsoby, jak změnit vaši daňovou strategii tak, aby odpovídala vaší nové situaci.
Mohou také nastat nové odpočty, na které vám vznikl nárok. Informujte se o všech finančních výhodách, které můžete využít.
Přemýšlejte o důchodu
Nikdy nejste příliš mladí na to, abyste začali plánovat odchod do důchodu, a teď, když jste rodina s jedním příjmem, budete muset přehodnotit vaše důchodové cíle.
Najděte si vedlejší příjem
Samozřejmě partner, který opouští svou práci na plný úvazek, nemusí nutně mít nulový příjem.
Partner, který zůstal doma, si vždy může najít vedlejší zdroj příjmů – pracovat na volné noze, nebo získat práci na zkrácený úvazek.
Pouhý přivýdělek – například v podobě dalších 2 000 Kč týdně ve výsledku představuje 104 000 Kč ročně – což není zanedbatelná částka.
Jakmile provedete tyto zásadní kroky, získáte mnohem lepší představu o tom, jak může vypadat vaše finanční budoucnost.
Pamatujte: třebaže může být přechod na život s jediným příjmem stresující, s dostatečnou přípravou a strategickým plánem jej lze zvládnout.