Investice do dividendových akcií: Vyplatí se?

Investování do dividendových akcií je metoda nákupu akcií, které vyplácejí dividendy, abyste získali pravidelný tok příjmů z vašich investic.

Tento příjem je dodatkem k jakémukoli růstu vašeho portfolia, jak jeho akcie nebo jiné držby získávají hodnotu.

Zjistěte více o dividendových akciích a o to, jak funguje investování do dividendových titulů.

V následujícím článku si vysvětlíme, co jsou to dividendové akcie a zda se vám jako investorovi vyplatí do nich investovat.

Co jsou to dividendové akcie?

Ne všechny akcie vyplácejí dividendy. Dividendová akcie je jakákoli akcie, která dividendu naopak vyplácí.

Dividendy jsou pravidelné výplaty zisku investorům, kteří vlastní dané akcie společnosti. Zjistěte více o dividendových akciích a o tom, jak funguje investování do dividendových akcií.

dividendové akcie

Definice a příklady investování do dividendových akcií

Dividendy jsou platby, které společnost vyplácí akcionářům. Když vlastníte akcie, které vyplácejí dividendy, získáváte podíl na zisku společnosti.

To vám umožní zajistit si navíc stálý pasivní příjem k jakémukoli růstu tržní hodnoty vašeho akciového portfolia.

Předpokládejme například, že investujete do společnosti, která vyplácí 3% dividendu na akcii. Vlastníte jednu akcii společnosti a akcie mají hodnotu 100 000 CZK.

V takovém případě byste obdrželi dividendy ve výši 3 000 CZK.

Jak funguje investování do dividendových akcií?

Nákup akcií, které vyplácejí dividendy, vás může v průběhu času odměnit, pokud budete chytře nakupovat.

Některé společnosti mohou mít plán reinvestice dividend, často nazývaný „DRIP“ (Dividend Reinvestment Plan – tedy plán na „znovu investování dividend“).

S tímto programem se můžete rozhodnout reinvestovat své dividendy a koupit si více akcií namísto toho, abyste si je vybrali jako hotovost.

To může být moudrý plán v případě, že jsou vaše dividendy malé, buď proto, že společnost teprve roste, nebo proto, že nevlastníte mnoho akcií.

Jsou dividendy bezpečné?

Při investování se snažte hledat dividendovou jistotu. To znamená, jak je pravděpodobné, že společnost bude nadále vyplácet dividendy ve stejné nebo vyšší sazbě.

Zatímco některé společnosti posuzují a hodnotí bezpečnost dividend, můžete také provést svůj vlastní průzkum, abyste se dozvěděli více.

Jediné, co musíte udělat, je porovnat zisk s výplatou dividend.

Pokud společnost například vydělá 100 milionů korun a vyplácí 50 milionů korun na dividendách, dosáhnete většího zisku, než kdyby společnost vyplácela pouze 30 milionů korun na dividendách.

Na druhou stranu, pokud vyplácí 50 milionů korun na dividendách a zisky klesnou o 10 %, nebude moci nadále platit stejně vysokou sazbou.

XTB recenze obchodování s akciemi

Snížené dividendy zase snižují váš příjem. Výplata 30 milionů korun by se v tomto případě také mohla snížit, ale o mnohem nižší procento.

V mnoha případech jsou společnosti, které vyplácejí 60 % nebo méně ze svých zisků jako dividendy, bezpečnějšími sázkami, protože s nimi lze počítat z hlediska předvídatelnosti.

Bezpečnost dividend je také určena tím, jak rizikové nebo nové odvětví je.

I když má společnost nízký výplatní poměr dividend, vaše výplata dividend bude pravděpodobně méně bezpečná, pokud odvětví není stabilní.

Hledejte společnosti, které mají historii stabilních příjmů a peněžních toků. Čím stabilnější jsou peníze přicházející na krytí dividendy, tím vyšší může být výplatní poměr.

Strategie pro dividendové investování

Dobří dividendoví investoři mají tendenci se zaměřovat buď na přístup s vysokým dividendovým výnosem, nebo na strategii vysokého tempa růstu dividend. Oba plní různé role v portfoliu.

Díky přístupu s vysokým dividendovým výnosem se zaměřujeme na pomalu rostoucí společnosti, které mají vysoký peněžní tok.

To jim umožňuje financovat velké výplaty dividend a může vám to poskytnout okamžitý příjem.

Pokud akcie vyplácí dividendu 10 CZK a vy si můžete koupit akcie za 200 CZK, má akcie 5% výnos.

akcie s xtb

Pokud byste do akcií investovali 1 milion korun, získali byste po ročních dividendách příjem 50 000 korun.

Při použití vysoké míry růstu dividend se zaměříte na nákup akcií společností, které vyplácejí nízké dividendy, ale rychle rostou.

To znamená, že nakupujete ziskové akcie za nižší sazbu a vyděláváte velké množství příjmů po dobu pěti nebo deseti let.

Různí investoři mohou preferovat jeden přístup před druhým. Vše záleží na tom, zda je vaším cílem okamžitý a stabilní příjem nebo preferujete dlouhodobý růst a zisk.

Při výběru metody se rozhodněte, jakou míru rizika preferujete. Přemýšlejte o tom, jak dlouho jste ochotni čekat, až vaše dividendy přinesou požadovanou úroveň příjmu.

Kde a jak koupit dividendové akcie?

Akcie pořídíte u tzv. brokera (více najdete v tomto článku).

Někteří brokeři dokonce umožňují nákup akcií s 0% poplatky.

Jedním z nich je XTB, který disponuje lokální podporou v češtině prostřednictvím pražského týmu. Recenzi XTB najdete zde.

Klíčové poznatky aneb co si odnést z tohoto článku

  • Dividendové investování je způsob, jak vytvořit stabilní tok příjmů
  • Hledejte akcie společností se stabilním příjmem a cash flow
  • Vyberte si přístup: vysoký dividendový výnos nebo vysoký růst dividendy
  • Zvolte akciového brokera