Jak investovat do platiny online

Jak investovat do platiny aneb Obchodování na komoditním trhu. Když se řekne drahý kov, většina si vybaví zlato – možná ještě stříbro.

Nicméně platina je rovněž drahocenný a vzácný kov, který se stává stále žádanějším nejen jako průmyslový materiál, ale rovněž jako investiční aktivum.

Přečtěte si, jak investovat do platiny online.

Plus500 – CFD obchodní platforma

 

V době tržní nestability si platina – podobně jako například zlato a jiné drahé kovy, uchovává svou hodnotu, která je dána nedostatkem tohoto kovu, a tudíž přetrvávající nejistotou ohledně budoucí nabídky platiny.

V důsledku toho je velmi žádaný jako investiční aktivum i průmyslový materiál.

Zjistěte, v čem spočívá investice do platiny a jaké jsou výhody i nevýhody online obchodování tohoto drahého kovu.

 

Jak investovat do platiny online

Obchodování s platinou by mohlo být atraktivní alternativou ke strategii typu buy-and-hold (tedy koupit a držet).

Mějte na paměti, že k obchodování platiny budete potřebovat větší rozpočet, neboť se transakční náklady mohou rychle nasčítat – zejména pokud obchodujete často.

Pojďme se nejprve podívat, jak koupit platinu online.

 

Jak koupit platinu online v několika jednoduchých krocích

Online nákup platiny není složitý, stačí se držet následujících několika kroků:

Vyberte si vhodného prodejce

Zprostředkovatelé a prodejci platiny by měli nabízet fyzickou platinu v mnoha různých formách a velikostech. Ujistěte se, že jste si vybrali prodejce, který si účtuje přiměřené transakční poplatky.

Pokud nechcete skladovat platinu ve svém vlastním domě, najděte si prodejce, který pro vás bude platinové slitky a platinové mince skladovat, případně se můžete podívat na nákup platinových akcií.

Vyberte si typ platiny

Z platinových slitků lze vyrobit platinové cihly a platinové mince. Cihly se dodávají v mnoha různých velikostech. Jedna unce (přibližně 31,1 gramu) je nejčastější dostupná hmotnost.

Jak investovat do platinových cihel

Mince se také často prodávají v hmotnosti jedné unce. Dodávají se v mnoha různých variantách a vyrábí se v mincovnách po celém světě.

Vyberte preferovanou úschovu

Pokud chcete své platinové úložiště umístit mimo domov, můžete drahý kov uložit u svého makléře či prodejce.

Další možností je zajistit uložení platiny sami – například v bance, počítejte však s poplatky za úschovu a pojištění.

Zamkněte cenu a potvrďte

Ceny platiny, stejně jako ceny jiných drahých kovů, mohou kolísat – a také kolísají. To znamená, že před skutečným nákupem platiny budete muset zamknout svou kupní cenu.

Pravděpodobně budete muset zaplatit mírnou prémii nad spotovou cenou platiny v den, kdy provedete nákup.

Zvolte si způsob platby

Platinové slitky a platinové mince můžete nakupovat běžnými platebními metodami, jako jsou bankovní převody nebo platební karty (debetní a kreditní karty).

Někteří prodejci také akceptují PayPal. V poslední době někteří z nejprogresivnějších prodejců začali jako platební metodu přijímat kryptoměny.

Ať už si vyberete kteréhokoli prodejce platiny, ujistěte se, že přijímá vámi preferovaný způsob platby.

Kupte platinu online

Nyní již nezbývá nic jiného, než koupit platinu online na platformě (či eshopu) vámi zvoleného brokera či prodejce.

 

Aktuální cena platiny a graf

 

V jaké podobě je možné koupit platinu?

Platinu je možné koupit v několika různých formách. Níže uvádíme nejčastější podoby platiny:

 

Platinové cihly

Při nákupu platinových cihel věnujte pozornost následujícím faktorům:

Nákup platinových cihel je nejlevnější způsob, jak investovat do platiny na základě ceny za unci. Platinové cihly také ze všech forem platiny zabírají nejméně úložného prostoru.

Platinové cihly si uchovávají dlouhodobou hodnotu, díky čemuž jsou užitečným zajišťovacím nástrojem proti hospodářskému poklesu a propadům akciového trhu.

Skladujete-li platinové cihly ve svém vlastním domě, vystavujete se riziku krádeže.

Pak je tu problém s likviditou – větší platinové cihly se mohou prodávat hůře než jednouncové platinové mince kvůli jejich vyšší ceně.

Protože jsou náchylné k pokusům o padělání, budete pravděpodobně muset před prodejem větších cihliček provést oficiální test.

 

Platinové mince

Platinové mince se razí v mnoha různých zemích a na trhu je naleznete v mnoha různých provedeních. Při nákupu platinových mincí věnujte pozornost následujícím faktorům:

Platinové mince se snadno skladují, lze je přenášet a prodávat je v podstatě kdekoli na světě. Platinové mince nepodléhají kybernetickým úrokům hackery, což se nedá říci o digitálních aktivech.

Jsou skvělým zajištěním proti volatilitě akciového trhu a často dosahují nejlepších výsledků během medvědích trhů s akciemi.

V porovnání se slitky je výroba, a tudíž i nákup platinových mincí za unci je dražší. To je dáno vyššími výrobními náklady a přirážkami vyplývajícím z jejich různých vzorů.

Nicméně platinové mince jsou lehké a přenosné, kvůli čemuž jsou náchylnější ke krádeži než větší cihly.

 

Kontrakty futures na platinu

Kontakt futures na platinu představuje dohodu mezi kupujícím a prodávajícím, přičemž ve smlouvě kupující souhlasí s nákupem platiny od prodávajícího za danou cenu ke konkrétnímu budoucímu datu.

Při nákupu platinové smlouvy předem zaplatíte pouze zlomek nákladů a zbytek je splatný k datu uzavření obchodu.

Výhodou kontraktů futures na platinu je skutečnost, že vám smlouva ušetří starosti se zařizováním úschovy.

Trh s futures na platinu je často volatilní, takže při obchodování musíte počítat i s možným rizikem ztrát.

Při nákupu budete pravděpodobně muset zaplatit o něco více, než je momentální cena platiny.

 

Kde koupit a uložit platinu?

Existuje několik metod, které můžete použít k nákupu, prodeji a skladování platiny.

 

Uložení u třetích stran

Mnoho online prodejců platiny rovněž poskytuje úschovu. Nicméně počítejte s dodatečnými náklady na uložení platiny. Je tak na vás, abyste si vypočítali, zda se vám tato možnost vyplatí.

Nicméně v tomto případě nebudete muset sami řešit, kde a jak platinu uložíte.

Další možností je uložení platiny v bance nebo u jiného poskytovatele úschovných služeb.

Banky nabízejí jednu z nejméně komplikovaných metod, jak nakupovat, prodávat a skladovat platinu – k uložení platiny můžete jednoduše použít bezpečnostní schránku.

Některé banky si mohou účtovat za úschovu více, než online broker.

 

Nákup fyzické platiny a následné doručení na vámi zvolenou adresu

Pokud vlastníte domácí trezor, můžete se rozhodnout pro doručení platiny na domácí adresu a uložit drahý kov u vás doma.

Pak nemusíte platit poplatky za služby skladování poskytované třetí stranou. Nicméně tímto způsobem – tedy pokud skladujete platinu ve svém domě, se zvyšuje riziko krádeže.

Můžete si platinu pojistit, abyste ochránili svou investici, to ale představuje náklady navíc.

 

Jak investovat do platiny nepřímo

 

Platinové akcie

Pokud nechcete investovat přímo do fyzické platiny, můžete místo toho investovat do veřejně obchodovaných platinových akcií.

Je zde podstatná výhoda: Pokud si koupíte správné akcie společnosti těžící platinu těsně předtím, než tato společnost učiní velký objev nového naleziště platiny, můžete získat mnohem větší zisk, než kdybyste si koupili platinové slitky nebo platinové mince.

Jen vězte, že prudký nárůst cen platiny nezaručuje stejný nárůst cen akcií společnosti, která se zaměřuje na těžbu platiny.

TIP: Jak a kde koupit akcie

 

Podílové fondy a ETF

Nákup podílového fondu nebo fondu obchodovaného na burze ETF, které se zaměřují na společnosti těžící platinu, vám umožní mít podíl ve velkém množství akcií najednou.

To může pomoci eliminovat velké množství rizika, které byste podstoupili investováním pouze do jedné nebo dvou akcií zaměřených na platinu.

Jaká je nevýhoda? Vlastnit široký sortiment akcií společností těžících platinu může mít za následek menší zisky než pouhé investování do fyzické platiny.

TIP: Jak a kde koupit ETF

 

ETC – platinový kontrakt

S komoditou obchodovanou na burze (ETC – Exchange Traded Comodity) se obchoduje jako s akciemi.

Pokud si zakoupíte platinový kontrakt ETC, jeho cena bude kolísat na základě cenových změn platiny.

Zatímco platinové ETF investuje přímo do fyzické platiny (nebo do futures kontraktů na platinu), ETC je finanční produkt krytý upisovatelem.

 

CFD na platinu (investice od 100 USD)

Platinové CFD (Contract for difference) jsou instrumenty, které mají v nabídce jako podkladové aktivum platinu.

Výhodou je, že nevlastníte platinu fyzicky, potřebujete malý kapitál (min. 100 USD) a zároveň můžete spekulovat jak na růst ceny platiny, tak i na její pokles.

Jak to funguje se můžete podívat v tomto videu (české titulky).

 

Jak prodat platinu?

Obchodování s platinou v sobě kromě nákupu implikuje i prodej – nabízí se tedy otázka: Jakým způsobem lze platinu následně prodat?

Při prodeji platiny zvažte následující faktory:

 • Prodávejte pouze skrze seriózního prodejce platiny: Zaměřte se na pověst prodejce platiny, podívejte se na jeho online recenze apod.
 • Je provize platinového prodejce či prostředníka konkurenceschopná?
 • Odkud přichází poptávka? Platina má několik praktických využití, která přesahují její hodnotu jako sběratelského předmětu.
  Chemický průmysl jej používá jako katalyzátor pro výrobu kyseliny dusičné, benzenu a silikonu. Používá se také jako katalyzátor pro zlepšení účinnosti palivových článků.
  Tyto další faktory mají potenciál dále zvýšit hodnotu platiny.
 • Jaký je váš časový rámec pro prodej? Je vaším cílem rychlý zisk? Nebo si chcete své platinové slitky a platinové mince držet i do budoucna?
  Ať už je váš cíl jakýkoli, vyplatí se mít plán. A držet se toho.
 • Jaká je aktuální cena fyzické platiny? Pokud se blíží historickému maximu, budete se muset rozhodnout, zda si myslíte, že je cena přemrštěná a je třeba platinu raději prodat.
  Pokud je platina daleko za svým nedávným maximem, může se její cena odrazit… nebo pokračovat v poklesu.
 • Jaká je vaše zajišťovací strategie? Stejně jako zlato a stříbro lze platinu použít jako zajištění proti medvědím trhům s akciemi.
  Pokud cena platiny během tohoto medvědího trhu vzroste, můžete buď prodat za vyšší cenu, nebo si platinu ponechat po další roky, bez ohledu na to, jak se pohybují ceny na akciových trzích.

 

Jak obchodovat s CFD platinou od 100 USD

1. Otevřete si účet u CFD brokera Plus500 (klikněte na buton)

2. Vložte na účet min 100 USD

3. Vyberte platinu a začněte obchodovat

 

Rady a tipy pro investování do platiny

Než začnete investovat do platiny, přečtěte si následující užitečné rady a tipy:

Vyberte požadovaný typ platiny. Platina je obvykle oceněna za unci, takže jednouncové platinové slitky a platinové mince jsou oblíbenou volbou.

Lze zakoupit i větší platinové slitky a platinové mince.

Mějte dobrý plán, kdy chcete platinu opět prodat. Chcete platinu koupit a opět rychle prodat? Nebo ji nakoupit a držet jako uchovatele hodnoty?

Ale ať děláte cokoli, před investováním si uvědomte své investiční cíle.

Vyberte možnosti úschovy a umístění. Uložení platiny u třetích stran (broker, banka) vás zbaví potíží a starostí s ukládáním platiny.

Můžete se také rozhodnout najít bezpečný úložný prostor u vás doma, koupit si pojištění a poté si platinu uložit sami.

Posuďte kvalitu platiny. Typický standard pro čistotu platiny je 95 %. Pro označení tohoto čísla bude slitina platiny s vysokým obsahem označena jako 950Pt, 950, plat nebo jednoduše platina.

Sledujte zásobování. Platina se těží v mnoha zemích, včetně USA, Kanady, Ruska, Jižní Afriky, Zimbabwe a Austrálie.

Dění v těchto zemích může některých případech ovlivnit nabídku a tím i cenu platiny.

Zjistěte, kolik platíte na prémiích a provizích. Pokud kupujete platinové futures, zkontrolujte, jakou prémii si prodejce účtuje k platinové spotové ceně.

 

Do jakých komodit lze ještě investovat

Kliknutím na nástroj v tabulce získáte více informací a můžete si otevřít obchodní účet.