Jak se rozhoduje a přemýšlí úspěšný trader? Obchodník měsíce XTB – O. Hartman

Zeptali jsme se na 14 otázek úspěšného českého tradera Ondřeje Hartmana. Zjistěte více o obchodních strategiích v tomto exkluzivním rozhovoru.

 1. Můžete popsat svůj obchodní styl a na jaké instrumenty se obvykle zaměřujete?

Obchoduji několik obchodních strategií, jelikož jsem toho názoru, že pokud chce být trader dlouhodobě ziskový, tak se nedá soustředit pouze na jednu obchodní strategii, protože každé strategii vyhovuje pouze určitá fáze a volatilita trhu. Pokud chcete dlouhodobě rostoucí a vyhlazenou equity křivku svého kapitálu, tak je potřeba obchodovat více různých metod, jež spolu navzájem nekorelují. V našem týmu traderů FXstreet.cz obchodujeme mnoho obchodních instrumentů, 28 hlavních křížových měnových párů, exotické měnové páry (hlavně středoevropské měny), komodity, akciové indexy a také jednotlivé akciové tituly, pokud nabízejí výhodné obchodní příležitosti.

Ze strategií obchodujeme klasickou Price Action, konfluence více faktorů, institucionální objednávky, breakoutové, pásmové, pullbackové systémy, korelační obchodování (arbitráže a spreadový trading), Carry Trading (poslední 2 roky jedna z nejvýdělečnějších metod díky růstu úrokových sazeb). Obchodujeme ručně ale také aktivně využíváme automatické obchodní strategie (AOS) či různé pomůcky na hlídání pozic a rizika (managery pozic). Pokrýváme také všechny obchodní styly, a to jak intradenní (day trading), swingové, tak i poziční přístupy. Takže škála našeho obchodování je obrovská. Nicméně za 20 let mého tradingu vím, že takovýto profesionální přístup je velmi důležitý.

 

 1. Můžete popsat, jak se rozhodujete, kdy vstoupíte do obchodu nebo kdy z něj vystoupíte, a jaké faktory zvažujete?

Všechny vstupy nebo výstupy z obchodních pozic musí na 100 % splňovat pravidla našich strategií. Každá naše obchodní strategie má svá různá pravidla nejen vstupu a výstupu, ale hlavně pravidel money managementu, který je mnohdy to hlavní v každé strategii. Samozřejmě bez zvládnuté tradingové psychologie by ani skvělá metoda nešla obchodovat.

 1. Jak důležité je podle Vás mít dobře definovaný obchodní plán pro Váš celkový úspěch a jak své plány vyvíjíte?

Obchodní plán v tradingu je jako kompas pro námořníka, bez něho jste na moři (v našem případě na trhu) rychle ztracen. Zkrátka a dobře neumím si představit obchodování bez profesionálního obchodního plánu ke každé obchodní strategii, kterou využíváme. Pokud někdo obchoduje čistě podle intuice, tak jeho výsledky nebudou stabilní.

 1. Jak řešíte obchody, které nejdou podle plánu, a jak se snažíte snižovat ztráty?

Každá obchodní strategie, kterou obchodujeme má svůj plán pro zastavení ztráty (stop-loss), pokud se obchod nevyvíjí do plusu. Ovšem je potřeba zdůraznit, že ztráty prostě k tradingu patří, stejně jako v klasickém podnikání máte výdaje (platy zaměstnanců, pronájem prostor atd.), tak v tradingu jsou vaše výdaje stop-lossy. A jde o to mít více zisků než ztrát nebo mít zisky mnohem vetší než ztráty. Zároveň neustále pracujeme s otevřenými pozicemi (pokud to daná strategie má ve svých pravidlech), a také upravujeme pozice (scaling in nebo scaling out).

 1. Jakou roli hraje technická analýza ve Vašem obchodování a jaké nástroje a indikátory považujete za nejužitečnější?

Technická analýza představuje odhadem 80 % našeho rozhodování a z 20 % je to fundamentální analýza či analýza sentimentu. Tedy je to můj hlavní denní chléb. Z technické analýzy však používám opravdu jednouché a základní nástroje, které ale podle mého názoru fungují nejlépe. Jako primární jsou pro nás S/R zóny, analýza trendů, Fibonacci, kulatá čísla, různé ukazatele, mezitržní divergence a vzájemná konfluence těchto nástrojů.

 1. Dokázal byste popsat nějaký nedávný obchod, který jste provedl, a vysvětlit svůj myšlenkový proces, který za ním stojí?

Uvedu jednoduchý příklad obchodu, který jsem zároveň dopředu s předstihem uveřejnil na našem webu FXstreet.cz, takže si to každý může zkontrolovat, že to není žádný účelově vybraný obchod z minulosti. Jedná se o mou breakoutovou strategii (strategie čistých míst Ondřeje Hartmana), kterou pravidelně uveřejňuji v mém článku každé pondělní ráno.

A tento týden došlo na měnovém páru EUR/USD na H1 grafu k prolomení horní vstupní S/R zóny, což aktivovalo long nákupní obchod, který se velmi rychle dostal do svého cíle a byl ukončen v zisku na Profit-Targetu. RRR obchodu bylo 0,8:1. Poměr potenciálu zisku proti riziku bylo větší než poměr ke ztrátě a ke všemu tato metoda dosahuje úspěšnosti kolem 70 %. Takže v souladu s pravidly této strategie jsme realizovali úspěšný obchod.

Základní myšlenka této obchodní strategie je v tom, že trh má tendenci po průrazu silné vstupní S/R zóny (dle přesně definovaných pravidel) dojít velmi rychle až k další následující S/R zóně, pokud se mezi těmito S/R zóny nachází takzvané čisté Price Action místo, tedy pokud tam není žádná sebemenší překážka v takovém obchodě. Takto poměrně jednoduché obchody realizuji každý týden před zraky stovek čtenářů, kteří můj týdenní komentář sledují.

 1. Jak sledujete a analyzujete své obchodní výsledky a jaké metriky používáte k hodnocení svého úspěchu?

V prvé řadě si vedeme velmi důkladně statistiky (obchodní deník) a každou obchodní strategii vyhodnocujeme samostatně i z ohledem na dané tržní podmínky, volatilitu a tržní fázi. Mimochodem zisk ve strategii rozhodně není to primární.

Uvedu příklad: Pokud bych měl metodu, která zhodnotila za rok účet o 100 %, nicméně v průběhu roku vykazovala drawdown (propad kapitálu) o 50 %, a jiná metoda dosáhla zhodnocení „jen“ o 20 %, ale při drawdownu 5 %, tak tato druhá metoda je pro mě mnohem lepší, jelikož bych u ní při teoretickém navýšení objemu pozic na 5násobek dosahoval stejného zhodnocení jako u první metody, nicméně polovičního drawdownu. Takže prvotní čísla nejsou vše a je potřeba se dívat do hloubky. V tradingu není všechno zlato co se třpytí.

 1. Jak se vypořádáváte s emocionálními výkyvy, které obchodování přináší a jaké strategie používáte k udržení disciplíny a soustředění?

Za téměř 20 let tradingu si myslím, že již žádné emociální výkyvy nemám. Mě dnes naštve více například to, že nemohu vyrazit ven na kolo než nepovedený obchod (stop-loss) o velikosti stovek tisíc korun. Takže v mém tradingu již žádné emoce nepozoruji, respektive cítím, ale nemají na mé výsledky žádný vliv, jelikož je mám plně pod kontrolou.

I když je pro mě trading celoživotní vášeň, tak ve své podstatě je to každodenní rutina a nuda. Když budete řidič kamionu, tak vás po 20 letech také na silnici už nic moc nepřekvapí. Já jsem hlavně zažil finanční krizi v roce 2008, takže od té doby jsou pro mě trhy v podstatě procházka růžovým sadem. Vše je o zkušenostech.

 1. Co považujete za největší výzvy a nástrahy, kterým obchodníci na trzích dnes čelí, a jak se těmto výzvám přizpůsobujete?

Rozdělil bych to na 2 skupiny. První skupinu tvoří začátečníci, kde si upřímně myslím, že největší výzvy a nástrahy dnes mají ani ne tolik v samotném trhu, ale spíše v tom prostředí, kde se pohybují. Vidím, že internet a sociální sítě jsou plné nesmyslných informací pochybných influencerů, YouTuberů a rádoby „traderů“ anebo podvodných brokerů.

Dnešní začátečník hodnotí tradery, od kterých by se měl učit, podle rádoby úspěšných fotek na Instagramu, kde se jedinci fotí s drahými auty, hodinkami a na plážích v Dubaji atd. Začátečník, který chce rychle zbohatnout, tomu rychle podlehne. Ovšem to, že tito influenceři mají naobchodováno naprosté minimum a bez zkušeností, to bohužel ucítí až později na svém účtu, pokud se od takových jedinců budou začátečníci učit.

Namísto sledováním instagramu raději absolvujte nějaký kvalitní seminář od skutečných, a hlavně dlouholetých traderů, kteří za sebou mají zkušenosti a léty ověřené strategie a výsledky. Kvalitní vzdělávání v tradingu (semináře, knihy, webináře atd.) považuji za základní stavební kámen.

Ve druhé skupině pokročilých traderů, kteří již čelí jiným nástrahám, tak si myslím, že to mají rozhodně jednoduší než já před 20 lety, kdy bylo úplně jiné prostředí, nebyla možnost se od někoho pořádně vzdělávat, knih bylo minimum, trhy byly jiné – divočejší, poplatky u brokerů byly mnohem vyšší. Dnes to mají tradeři rozhodně jednodušší.

Za největší nástrahy dnešních trhů považuji nestabilní politickou situaci, kdy trhy už neovlivňují fundamentální naplánované zprávy z makro kalendáře, ale přicházejí nečekaní šoky – černé labutě (koronavirus, inflační krize, válka na Ukrajině, energetická krize, volební výsledky atd.), tedy trader by dnes měl mít mnohem širší ekonomický, politický a geopolitický přehled.

 1. Dokážete identifikovat momenty, které způsobily, že jste začal chápat, jak by trading měl fungovat. Co Vás nasměřovalo tím směrem, kde se nacházíte dnes?

Těch momentů bylo hodně. Ale ty zásadní AHA momenty se dostavily, když jsem si uvědomil, že opravdu nemusím dělat denně 30 obchodů a sedět u počítače 12 hodin denně, abych se stal úspěšných traderem, který bude dosahovat slušného zhodnocení kapitálu. Trading by neměl být adrenalin, měla by to být v podstatě nuda a čím jednoduší váš trading bude, tím lépe. Nebudete mít přeoptimalizovaný systém, ale metodu, která se bude přizpůsobovat trhu a tržním podmínkám, s pomocí jednoduchých pravidel. V jednoduchosti je síla a genialita.

 1. Podle čeho podle Vás pozná obchodník, že již tradingu rozumí a může se do něj pustit naplno?

Pokud trader dosahuje ziskových výsledků více než 12 až 18 měsíců v řade (nemusí být ale úplně každý měsíc ziskový), tak pochopil základy a může uvažovat o postupném navýšení kapitálu a obchodování na vyšší úrovni. Pokud se někomu daří a obchoduje jen 3 měsíce, tak to může být jenom štěstí začátečníka nebo se zrovna chytil dobrého trendu na daném instrumentu, který ovšem nemusí a nebude pokračovat i nadále.

Například v době Covidu se „vyrojilo“ mnoho nových obchodníků, kterým se dařilo, protože v této době šly trhy pouze jedním směrem, tak měl každý pocit, že je vše jednoduché, pak ale přišel obrat a ukázalo se, kdo měl jenom štěstí, a kdo je opravdový trader.

 1. Aktuálně připravujete s XTB sérii videí na téma TOP 5 nástrojů pro tradery. Mohl byste krátce popsat, co by mělo být obsahem? 

Během pěti webinářů postupně ukážu své obchodní strategie, naučím zájemce všechny potřebné základy mého tradingu, a pokud aspirujete na to stát se ziskovým traderem, tak by vám tato možnost učit se něco nového rozhodně neměla uniknout.

 1. Proč by si obchodníci měli maximálně osvojit tyto běžné nástroje?

Jsou to metody, které jsou poměrně jednoduché a zároveň je budete moci začít okamžitě používat v praxi. Bez kvalitních informací a vzdělávání se z vás trader nestane. Využijte tedy této možnosti.

 1. Měl byste nějakou praktickou radu na závěr pro všechny obchodníky, kteří nejsou zatím spokojeni se svými výsledky? 

Pokud zatím nejste se svými výsledky spokojeni, tak buďto jste ještě na začátku, kdy se výsledky nemusí ihned dostavit, nebo pokud již nějaký čas obchodujete a nedaří se, tak děláte něco zásadně špatně. Neutápějte se v tom sami. Nebojte se využít rady nebo osobní konzultace s nějakým profesionálním traderem. Někdy návštěva kvalitního semináře, správně nesměrování nebo jen jedna schůzka s profesionálem může diametrálně změnit Váš trading k lepšímu.