15 účinných tipů, jak vyčistit zlato (a dokonale!)

15 účinných tipů, jak vyčistit zlato

Jak vyčistit zlato? Zlato nás odpradávna fascinuje svou krásou a dokonalými užitnými vlastnostmi. Používá se při výrobě šperků, v lékařství i průmyslu. Zdobí naše domovy a je synonymem hojnosti a bohatství. Aby nám dlouho přinášelo radost, je třeba se o něj s náležitou péčí postarat. Víte například jak vyčistit zlato a na co si dát pozor?

15 účinných tipů, jak vyčistit zlato

 

1. Jednoduché domácí čištění, leštění

Ke zlatu a zlatým šperkům obzvlášť musíte přistupovat opatrně. To platí i o čištění. Jako první se pokuste zlato vyčistit pouhým přeleštěním čistou bavlněnou utěrkou. Pro větší nečistotu jsou k dostání i specializované hadříky napuštěné čistící směsí. Pravidelné leštění vrátí šperkům zašlou krásu a jsou šetrným způsobem, jak vyčistit zlato.

 

2. Nebojte se mýdla

Vaše ruce ošetřujete mýdlem neustále, proto není důvod, proč byste jej nemohli použít i na zlatý šperk. Použít můžete běžné toaletní mýdlo. Jeho zbytky však dobře opláchněte.

 

3. Pasta na zuby není jen pro zuby

Kartáček a pasta na zuby jsou navrženy tak, aby se staraly o citlivou ústní dutinu. Proto se je nemusíte bát použít i v případě čištění zlatého šperku. Z hygienických důvodů, ale doporučujeme použití vyřazeného kartáčku na zuby.

 

4. Jak vyčistit zlato benzínem

Zlato se dá vyčistit i s pomocí benzínu. Benzín naneste na hadřík a zlatý šperk přeleštěte. Získá zpět původní lesk.

jak vyčistit zlatý řetízek

5. Ocet do salátů i na zlato

Flíčky na zlatě se občas objeví, působí na ně kyselejší roztok. Proto ocet není jen prostředek pro ochucení listového salátu, je to i pomocník, jak vyčistit zlato. Připravte si slabší roztok vody a octa a šperk na pár minut ponořte. Poté stačí opláchnout a přeleštit.

 

6. Domácí čistidlo, kyselina citrónová

Příměsi zlata mají občas tendenci zbarvit zlato do zelených odlesků. Ty vám pomůže odstranit kyselina citrónová. Šperk ponořte na pár minut do šťávy z vymačkaného citrónu, následně jej opláchněte a vyleštěte.

 

7. Rozdělte se o pivo

Sklenice zlatavého moku je nejen lahodná, je také účinným pomocníkem, jak vyčistit zlato. Šperk budete muset ve sklenici se světlým pivem nechat po několik hodin, nejlépe celý den i noc. Poté stačí šperk opláchnout a bude se zase lesknout.

 

Získejte odměny za založení účtu
Přečtěte si ty nejlepší způsoby, za které dostanete peníze.

 

8. Se zlatem do lihu

Nejen benzín čistí dobře. Dalším způsobem, jak vyčistit zlato je nanesení lihu na hadřík a pečlivé přeleštění. Je však lepší si líh naředit a připravit si roztok z jednoho dílu lihu a jednoho dílu vody.

 

9. Univerzální čistič, jedlá soda

Jedlou sodu nebo prášek do pečiva má doma určitě každý. Jistě i víte, že jsou to skvělá čistidla, a to nejen textilií nebo obkladů. Nanesením špetky prášku na hadřík můžete vyčistit i zlaté šperky. Jen je třeba dávat pozor na to, abyste si je při čistění nepoškrábali. Rozhodně na hadřík nesmíte příliš tlačit.

 

10. Odpadky jako pomocník při čištění

Cigaretový popel smíchejte s troškou vody. Vznikne vám hustá abrazivní pasta, která odstraní i větší a odolnější nečistoty. Cigaretový popel je dobrý způsob, jak vyčistit zlato, ale i zde je riziko poškrábání. Pracujte jemně a opatrně.

 

11. Jar na nádobí

Zlato dobře odolává vyšším teplotám, proto se nemusíte bát čistit zlato v hrnci s vařící vodou. Do něj přidejte trošku saponátu a šperk pár minut povařte. Následně stačí klenot opláchnout.

 

12. Čistíme vařením

Odolnější skvrny můžete vyčistit tak, že na dno hrnce uložíte alobal a zlaté šperky posypete jedlou sodou. Poté zalijete vodou, přivedete k varu a několik minut povaříte. Následně šperky opláchnete a přeleštíte.

 

13. Speciální roztoky

Bohatě zdobené zlaté šperky mají mnoho záhybů a jejich vyčištění není snadné. Tady pomůže zakoupení speciálního roztoku. Šperk pak ponoříte do roztoku na několik hodin a přeleštíte.

 

Jak vyčistit zlato už znáte. Víte také, <strong>jak vydělat peníze</strong>?
Zde najdete desítky zaručených tipů, které vám přinesou peníze.

 

14. Domácí čištění zlata s kamínky

Šperky doplněné o drahé kameny či přímo diamanty leštěte pouze okolo kamenů. Použijte bavlněný hadřík a opatrné krouživé pohyby. Takový šperk je ale lepší svěřit na čištění profesionálům.

 

15. Odborníci a jejich specializované přístroje

V klenotnictví vám šperk vyčistí profesionálové a postarají se i o servis. To znamená, že je možné zahladit stopy po mnoha letech užívání nebo vyrovnat tvar. Zároveň vám zlato vyčistí pomocí speciálních roztoků nebo s použitím ultrazvukové čističky.

Ušetřete pořádné peníze s těmito tipy. Víte, že můžete okamžitě ušetřit až tisíce korun?