Jak zacházet s penězi, abyste o ně zbytečně nepřicházeli, není jednoduché. Mnoho lidí s tímto problémem v dnešní době zápasí. Podívejme se proto společně na jedenáct tipů, jak lépe hospodařit s penězi. Rady vám napomohou k lepší budoucí finanční situaci – a především vám ušetří peníze i starosti!
Jak chytře pracovat s penězi?
-
Vytvořte si finanční kalendář
Pokud nevěříte, že budete schopní včas splácet účty, případné dluhy či další nutné výdaje, zkuste si vytvořit finanční kalendář. Do kalendáře patří následující údaje: co musíte splácet, komu, jak často (popřípadě kdy, pokud jde o jednorázovou záležitost) a jakým způsobem (přes účet, složenkou či zcela jinak?). Tímto způsobem se vám podaří snížit riziko, že zapomenete uhradit důležitý účet a ocitnete se v potížích.
-
Sledujte výši svého majetku
Výše vašeho majetku – konkrétně rozdíl mezi hodnotou toho, co vlastníte, a případnou výší vašeho dluhu – vám pomůže zjistit, jak si finančně vedete. Sledujte proto pozorně výši svého majetku, abyste zjistili, jestli se pohybujete vstříc vašim finančním cílům nebo naopak zaostáváte a mohli byste na tom být lépe.
-
Věnujte aspoň 20 % vašeho příjmu na nezbytné výdaje
Nezbytnými výdaji se v tomto případě myslí peníze uložené na horší časy, spoření, splacení dluhu a jim podobné. Pokud se vám dvacet procent zdá mnoho, můžete začít na menším čísle a postupně ho navyšovat.
-
Věnujte přibližně 30 % vašeho příjmu na zábavu a životní styl
Nejenom šetřením je člověk živ. Tato položka zahrnuje všechny nikoliv nezbytné, ale tak zábavné výdaje – jako jsou návštěvy kina, restaurací, klubů, posiloven, výlety a další. Jednoduše sem patří vše, co se netýká základních životních potřeb a nezbytných výdajů (viz položka výše). Tím, že maximálně třicet procent vašeho běžného příjmu věnujete na zábavu, zajistíte, že vám nejenom zbydou peníze na jiné věci, ale zároveň neumřete nudou a stresem.
-
Stanovte si specifické finanční cíle
Použijte data a čísla, nejenom slova, abyste popsali, čeho chcete po finanční stránce dosáhnout. Například, jak moc peněz si chcete do konce roku ušetřit na nové bydlení nebo jiný důležitý nadcházející výdaj? Za jak dlouho chcete splatit libovolné procento vašeho dluhu? Mít jasně sepsanou představu vám napomůže ujasnit si, co na vás v nejbližší době čeká.
-
Sežeňte si finančního kamaráda
Jak zacházet s penězi? Jedna zahraniční studie prokázala, že přátelé s podobnými vlastnostmi mohou jeden od druhého převzít dobré návyky – a to se týká i finančních návyků! Pokuste se proto shromáždit skupinu několika přátel, s nimiž se budete vzájemně motivovat ve svém úsilí za lepší hospodaření s penězi.
-
Když si vyjednáváte plat, napřed se ptejte (a potom berte!)
Obávaná otázka: “A jaký byste si představoval/a plat?” dokáže vyděsit spoustu lidí. Pokud ale řeknete určitou částku, nemáte jistotu, jestli se nepodceňujete nebo naopak nepřeceňujete. Proto je lepší se zeptat potenciálního zaměstnance, jaký plat by si s ohledem na vaše předchozí zkušenosti a danou pozici, na niž se hlásíte, představoval. Následně můžete začít vyjednávat v případě, že s nabídnutou částkou nejste spokojení.
-
Jak zacházet s penězi: dluhy
Nejprve splácejte menší dluhy. Pokud jste přímo zavaleni dluhy, studie prokázaly, že nejdříve splatit menší dluhy vám poskytne sebevědomí k tomu, abyste se vrhli na pokoření těch větších.
-
Pokud si berete hypotéku, dejte pozor, aby měsíční splátka nepřekročila 28 % vašeho příjmu
Při splácení hypotéky se vám může pěkně zamotat hlava, pokud najednou zjistíte, že vám nezbývají peníze na nic jiného. Zlaté pravidlo proto říká, že měsíční splátka hypotéky by neměla překročit 28 procent vašeho příjmu za daný měsíc. Co pak dělat, pokud pracujete na volné noze a každý měsíc vyděláváte jiné množství peněz? Sečtěte svoje výdělky za poslední rok, vydělte dvanácti a průměrný plat, z něhož vypočítáte 28 procent, máte na světě!
Pokud se zajímáte o pořízení nemovitosti, šikovnou kalkulačku pro nabídky hypotéčního úvěru najdete zde.
-
Nechte si vracet peníze z nákupů
Při nákupech na internetu používejte aplikaci PlnáPeněženka. Ta vám vždy vrátí část peněz z nákupů zpět a vám zůstane více financí v rodinném rozpočtu. Funguje na více než 600 obchodech.
-
Začněte si na důchod šetřit ihned
Jedním ze základních problémů šetření na důchod je, že ho spousta lidí odkládá na dobu neurčitou. Mladí lidé mívají často problém si představit, že také jednou budou staří, ale smutná pravda je, že se tomuto období života nikdo nevyhne. Proto začněte raději šetřit hned a nikoliv zítra nebo dokonce za rok. Čím dřív začnete, tím klidnější důchod jednou budete mít… protože kdo by se chtěl ve starším věku strachovat o peníze či střechu nad hlavou?
Pochopitelně existuje celá řada dalších užitečných doporučení, jak zacházet s penězi a zlepšit vaši finanční gramotnosti, ale tato zlatá jedenáctka je lidmi často opomíjena, ačkoliv přináší nepochybný užitek a dokáže zlepšit životy všech, kdo ji zastávají.