6 rad, jak ušetřit peníze každý měsíc

Kolik peněz byste si každý měsíc měli dát stranou a naspořit? Přinášíme vám jednoduchá pravidla, díky kterým pravidelně ušetříte přesně tolik, kolik potřebujete.

Kladete si otázku, kolik peněz byste měli každý měsíc ušetřit? Jednoduchá odpověď je taková, že tolik, kolik jen můžete.

Každý z nás vydělává jiné peníze a také každý z nás musí dostát jiným finančním závazkům. Na základě toho se bude odvíjet i koncová částka, kterou budete schopni měsíčně ušetřit.

Je tedy zapotřebí si uvědomit, že neexistuje žádné obecná částka – každému bude vyhovovat jiná suma.

Existuje však několik základních pokynů, kterými se můžete řídit při rozhodování, kolik byste měli každý měsíc ušetřit.

 

Pravidlo 10 procent

Standardem, který stanovuje řada odborníků na osobní finance, je úspora alespoň 10 % vašeho příjmu.

To je dobrý výchozí bod, který se snadno spravuje – v případě, že si měsíčně vyděláte například 30 000 Kč, pak si 3 000 Kč odložíte na spořicí účet.

Nastavte si trvalý měsíční příkaz a peníze si převádějte ihned poté, co vám výplata dorazí na běžný účet. Tímto způsobem platbu zautomatizujete a platba vás bude méně bolet.

Jestliže pro vás není 10 % problém, zvyšte uspořenou částku na 20 % vašeho příjmu.

Částku se můžete i nadále snažit navyšovat, dokud se nedostanete na 30 % – to už je opravdu solidní základ pro rychlé splnění vašich finančních cílů, jako je vysněná dovolená, vysokoškolské vzdělání pro vaše děti nebo předčasný odchod do důchodu.

 

Šetřete nad rámec důchodových úspor

Je důležité, abyste šetřili navíc k penězům, které vkládáte na váš důchodový spořicí účet. Pokud tak neučiníte, nikdy neušetříte peníze na finanční rezervu nebo zálohu na koupi vlastního bydlení.

Kromě toho, pokud chcete odejít do předčasného důchodu, budete muset mít úspory, ze kterých můžete žít, a které jsou oddělené od vašich důchodových účtů, ke kterým obvykle nemáte přístup bez penalizace, dokud nedosáhnete důchodového věku.

 

Zbrzděte váš životní styl

Tím, že mrháte vašimi peněžními prostředky, se připravujete o vaši budoucí finanční nezávislost.

Zamyslete se nad vaším způsobem života a omezte se ve všech oblastech, které nejsou životně důležité nebo vás žádným způsobem neobohacují na duši – naopak – pouze z vás vysávají peníze.

Opravdu musíte platit za donášku jídla až domů? Nestačily by vám na novou sezónu jen jedny nové plavky? Opravdu vaše dvoučlenná domácnost potřebuje dvě auta?

Jak zbohatnout_dodržování rozpočtu

Tato opatření neznamenají, že už se nikdy nebudete bavit nebo, že si nemůžete dopřávat vaše požitky – jen si stanovte jasný limit, do kterého se musíte vejít.

Tip: Čím dříve si dokážete vybudovat dobré finanční návyky, tím lépe se budete po ekonomické stránce mít. Můžete použít strategie, které vám pomohou ušetřit nemalé částky.

Začněte automatizací (automatické trvalé příkazy). Zvyknete si peníze odkládat, aniž byste o tom přemýšleli – a než vás dožene touha pořídit si něco, co ne tak úplně potřebujete.

 

Stanovujte si nové výzvy

Vždy, jakmile získáte v práci přidáno, dostanete peněžní bonus nebo přijdete k jiné nečekané hotovosti, odložte ji na spořicí účet.

Nahlížejte na spoření jako na hru – pokuste se odložit stranou co nejvíce.

Tento přístup je rozhodně více motivující, než když na spoření hledíte jako na něco, co vás omezuje a brání v tom „žít naplno“.

Každý měsíc si také dávejte nové výzvy, abyste se ujistili, že si vaše výdajové kategorie nastavujete na nejnižší možnou míru.

Například zkuste příští měsíc vařit pouze doma. Nebo se vzdejte ranní kávy s sebou při cestě do práce.

 

Najděte smysl pro vaše úspory

Jakmile začnete šetřit peníze, měli byste jim dát konkrétní smysl. Například začněte tím, že si vytvoříte finanční rezervu ve výši 3 až 6 měsíčních platů.

Posléze začněte šetřit třeba na přestavbu kuchyně.

Poté můžete přemýšlet o odložení peněz na dovolenou nebo nový automobil, nebo jednoduše na budování vašeho bohatství prostřednictvím dalších investic.

Pokud víte, na co šetříte, je snazší se trošku uskromnit, abyste dosáhli vašich finančních cílů.

 

TIP: 50+ způsobů, jak ušetřit

 

Nechte vaše úspory vydělávat za vás

Čím dříve si naspoříte, tím dříve budete moci nechat vaše finance pracovat za vás!

Jakmile si totiž ušetříte dostatek peněž je dalším krokem investice části vašich úspor do aktiv – jako jsou akcie, dluhopisy apod.

Vybudovat si můžete pasivní příjem.

Informujte se o možnostech investování do různých nástrojů a nechte vaše peníze vydělávat za vás.

Riziku z možné finanční ztráty se vyhnete diverzifikací – tedy různorodostí vašeho investičního portfolia.

TIP: Investování bez starostí
Zajímavou možností, jak investovat bez starostí, je využití automatizované investiční služby.

Každý měsíc můžete pravidelně investovat určitou částku (tak jako do penzijního pojištění), která se vám bude v čase zhodnocovat.

👉Jak to funguje si přečtěte v této velké Portu recenzi.