Jak zlepšit rodinný rozpočet (11 tipů+vzor)

Jak zlepšit rodinný rozpočet + vzor

Jak chytře na rodinný rozpočet? Připadá vám, že nemáte tolik peněz, kolik by se vám líbilo? Je možné, že je máte, jen s nimi neumíte správně hospodařit. Hodně lidí má tendence hned po výplatě zbytečně utrácet, aniž si to uvědomují. Potom se nestačí divit, kam se peníze zase rozkutálely. Přečtěte si 11 užitečných tipů, které vám pomohou zlepšit rodinný rozpočet. Snadněji si pak našetříte na vysněnou dovolenou nebo třeba nové bydlení.

Jak zlepšit rodinný rozpočet v 11 jednoduchých bodech

1. Zapisujte si útraty

Zaveďte si tzv. knihu výdajů. Zapisujte do ní všechny útraty nebo do ní lepte účtenky. Zaznamenávejte opravdu všechno, nezapomeňte na jediný rohlík. Jestli chcete mít ve svém účetnictví opravdu pořádek, vytvořte si kolonky zvlášť na potraviny, zvlášť na jiné nezbytné útraty a zvlášť na peníze utracené za zábavu a potěšení. Možná se vám zdá takové zapisování jako zbytečná zátěž, věřte však, že vám přehled poskytne nový vhled do vašich útrat, a díky tomu se vám později podaří více šetřit. Pravděpodobně uvidíte, že do zábavy investujete více, než by bylo vhodné, nebo si možná dopřáváte zbytečně drahé potraviny, i když existují levnější, stejně kvalitní varianty.

2. Omezte restaurace, kavárny a podobně

Návštěvy gastro podniků jsou pro vás příjemná záležitost, peněženka si je ovšem tolik nepochvaluje. Omezte restaurace, kavárny i hospody, rozpočet na tom hned bude lépe. Domácí obědy vycházejí mnohem levněji. Stejně tak si můžete doma připravovat kávu. Bojíte se, že tak ztratíte místo ve společnosti? Pozvěte kamarády či kamarádky na návštěvu nebo vyrazte někam do přírody. I taková setkání mají co do sebe!

3. Vařte podle akcí v supermarketu

Že vás otravují kvanta reklamních letáků ze supermarketu? Radíme, abyste je pečlivě studovali. Sledujte, jaké potraviny jsou zrovna v akci, nakupujte ve slevách a tomu pak přizpůsobujte jídelníček. I tak měsíčně ušetříte nemalou částku. Dejte si ovšem pozor na to, abyste se slevami nedali příliš zlákat. Nakupovat obrovské zásoby potravin jen proto, že jsou zrovna levnější, se nemusí vyplácet.

4. Káva s sebou? Útrata navíc!

Koupit si cestou do práce kávu s sebou je příjemné a pro mnohé přímo nezbytné. Z nevinných třiceti korun za kelímek může být na konci měsíce docela vysoká částka! Chystejte si kávu raději už doma. Kvalitní termohrnek ji udrží teplou, jak dlouho budete potřebovat.

5. Zařiďte si IN kartu

Kdo jezdí pravidelně vlakem, měl by mít svou IN kartu. Aplikace IN 25 zajišťuje 25procentní slevu. Její pořízení přitom není nijak drahé. Investované peníze s začnou brzy vracet.

6. Objevte svět věrnostních kartiček

Možná si myslíte, že jsou věrnostní kartičky z obchodů k ničemu. Karty ovšem nemusí sloužit jen k tomu, aby vám překážely v peněžence! Nosit s sebou věrnostní kartu do sportovních potřeb, když téměř nesportujete, je samozřejmě zbytečné, ale karta do potravin nebo do drogerie, který navštěvujete pravidelně, se obvykle opravdu vyplatí. Objevte svět věrnostních kartiček a využívejte slevy pro stálé zákazníky. I tak jde pomoci rodinnému rozpočtu.

7. Vsaďte na kvalitu

Máte ve zvyku kupovat co nejlevnější věci? Tričko za sedmdesát korun, kabelku za dvě stovky a chytrý telefon od pochybné značky za tisícovku? Ve výsledku nejspíš utratíte více peněz, než kdybyste investovali do kvalitnějších produktů! Platit za značku je samozřejmě nesmysl, ale zvažovat dobře poměr ceny a výkonu se vyplatí.

8. Naučte se čekat

Zalíbila se vám nějaká bunda nebo třeba nový model telefonu? Nenakupujte bez rozmyšlení! Dejte si alespoň týden na zvážení, zda danou věc doopravdy potřebujete. Po pár dnech obvykle zjistíte, že to byl jen chvilkový rozmar a ve skutečnosti se bez ní bez problému obejdete. Naučte podobně smýšlet také manžela a veďte tak i děti.

9. Používejte Cashback

Rodinný rozpočet vylepšíte používáním aplikací, které vám pokaždé při online nákupu vrátí peníze zpět. Některé vrací až 25% a fungují ve stovkách eshopů. Jednu z nich najdete třeba zde.

10. Neplaťte za účet

V některých bankách platíte skoro za všechno, v jiných téměř za nic. A některé z nich vám dokonce dají peníze, když si u nich založíte účet a ještě si můžete zdarma výhodně spořit. Nevěříte? Podívejte se zde.

11. V zahraničí plaťte levněji

Používejte chytré služby jako např. kartu Revolut, se kterou při pobytu v zahraničí nebo při platbách v zahraničních eshopech ušetříte dost peněz na poplatcích při případných směnách kurzů.

 

Rodinný rozpočet vzor ke stažení níže

Rodinný rozpočet vzor ke stáhnutí zdarma

Stáhněte si vzor rodinného rozpočtu, který si přizpůsobíte přesně na míru vašich potřeb – stačí doplnit vaše čísla.

>>Rodinný rozpočet (vzor) v excelu (xls) najdete ke stáhnutí zdarma zde.

Vzor rodinného rozpočtu funguje automaticky a skládá se ze 3 listů: Finanční tok, Měsíční příjmy a Měsíční výdaje. Graf přehledně ukazuje předpokládané a skutečné částky ze všech tabulek.