Obchodování s kryptoměnami [2024]: průvodce pro začátečníky

Jak na obchodování s kryptoměnami (průvodce pro začátečníky): kde začít, jak koupit Bitcoin a na co si dát pozor se dozvíte v tomto článku.

Obchodování s kryptoměnami představuje podobné riziko jako obchodování s akciemi či jinými finančními deriváty.

Ano, kryptoměny jsou rizikové, jinak by ani nemohly být ziskové. Někteří lidé jejich prostřednictvím vydělali obrovské peníze, jiní zase velké peníze ztratili.

I v případě obchodování s kryptoměnami platí, že byste se neměli do obchodů pouštět bez alespoň základních znalostí.

Proto vám přinášíme přehledně shrnuté základní poznatky, které vám ulehčí vstup na trh s kryptoměnami nebo alespoň pomohou rozhodnout se, zda je tento typ obchodu pro vás tím pravým.

 

O co vlastně jde při obchodování s kryptoměnami?

První kryptoměnou se stal v roce 2009 Bitcoin (BTC). V době svého vzniku byl také kryptoměnou jedinou. Nebylo tedy možné jej koupit za jinou kryptoměnu.

Až o několik let později vznikly další kryptoměny a bylo možné s nimi začít obchodovat stejně jako s akciemi nebo komoditami.

Tedy nakupovat jednu kryptoměnu za druhou v naději, že cena té, kterou jste koupili, se zvýší. Základní princip se v ničem neliší od toho, který je podkladem světových obchodních trhů.

I na trhu s kryptoměnami je každá transakce zpoplatněna. Za každou transakci zaplatíte obvykle 0,1 % z jejího objemu.

Obchodování s kryptoměnami je stále populárnější a objemy obchodů se každý den pohybují v řádech miliard dolarů.

Pro obchodování s kryptoměnami potřebujete platformu, která umožní setkání zájemců o koupi a o prodej těchto finančních aktiv.

Obvykle jde o komplexní softwarový nástroj, který současně nabízí i pomoc investorům v podobě analýzy předchozích trendů.

I v případě kryptoměn platí, že byste neměli obchodovat s větším obnosem, než který si můžete dovolit ztratit.

obchodování s kryptoměnami přes platformu nebo burzu

 

Co byste si měli uvědomit předtím, než začnete obchodovat s kryptoměnami?

Trh s kryptoměnami je velice nestabilní, může prudce růst nebo klesnout o desítky procent v rámci jediného dne. Svým charakterem se tak liší od relativně stabilních akciových trhů.

Chcete-li investovat do kryptoměn, měli byste mít na paměti, že tím své prostředky vystavujete vysokému riziku a neměli byste překračovat maximální částku, jejíž vyčerpání by mohli již vést k vašim existenčním potížím.

Na váš obchodní úspěch bude mít vliv především způsob, jak emočně ustojíte své ztráty. Budete-li se je snažit získat rychle zpět investováním velkých částek, v mnoha případech ztratíte ještě více.

3 možnosti obchodování s kryptoměnami

 

Na co si dát při obchodování s kryptoměnami pozor?

Kryptoměny boří některá zažitá pravidla, která jsou pro obchodníky s běžnými finančními aktivy pevným bodem, o který se mohou opřít.

 

1) Nespoléhejte se stoprocentně na vzorové výklady grafů.

Možná jste si o obchodování s kryptoměnami přečetli odbornou publikaci nebo jste se naučili techniky čtení grafů a předchozího vývoje trhu používané odborníky. Nikdy jim ale nevěřte natolik, abyste investovali vše, co máte.

I odborníci se mohou mýlit a to co se stalo v minulosti, se aktuálně opakovat nemusí.

 

2) Omezte výši své investice

Zlaté pravidlo investování platí u kryptoměn více než jinde. Nikdy neinvestujte více peněz, než kolik si můžete dovolit prodělat. Představte si, že všechny peníze, které jste vložili do transakce, už nikdy neuvidíte.

Jestliže je vám tato představa extrémně nepříjemná, pravděpodobně jste investovali více, než si můžete dovolit ztratit.

 

3) Omezte svoji ztrátu nastavením příkazů Stop Loss

Tuto možnost nabízí většina profesionálních obchodních platforem a rozhodně byste ji měli využít. Nastavením ceny, při které přiznáte ztrátu a kryptoměna se automaticky prodá, se vyhnete větším ztrátám, než je nezbytně nutné.

 

4) Poznejte okamžik, kdy je potřeba z transakce vystoupit

Úspěšné obchodování je založeno na tom, že je potřeba poznat okamžik, kdy je potřeba pozici uzavřít. To je klíč k úspěchu. Vstup do pozice je snadný, její opuštění již vyžaduje zkušenosti a trochu znalostí.

Opouštějte pozice při pro vás pozitivním trendu. Při opačném pohybu, buďte připraveni minimalizovat svoje ztráty uzavřením pozice.

 

Jaké jsou hlavní kryptoměny?

Mezi ty nejznámější patří samozřejmě Bitcoin (BTC). Následuje jej Litecion (LTC) a Etherum (ETH).

Právě Litecion, který vznikl v roce 2011 a funguje podobně jako Bitcoin má nižší náklady na transakce a v současné době se dostává stále více do popředí.

Kryptoměna Etheureum byla vytvořena v roce 2015 a přestože patří také k decentralizovaným měnám, používá se často k ověřování tzv. chytrých smluv.

Existují i další kryptoměny, jako například anonymní Monero financované sponzory či Ripple založený stejně jako Bitcoin na principu blockchainu.

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

Stále vás obchodování s kryptoměnami láká a chcete jej vyzkoušet na vlastní kůži? Možná už jste o něm zjistili alespoň základní informace, jak ale začít opravdu reálně obchodovat?

 

1) V první řadě si najděte brokera

Tento krok je velice důležitý. Na trhu se totiž pohybuje celá řada brokerů nabízejících rozmanité online platformy různých úrovní. Při výběru spolehlivého partnera se v první řadě zaměřte na jeho licenci.

Jestliže jste z Evropy, měl by být váš broker licencován některým evropským orgánem, například CySEC (Cyprus Securities and Exchange Commission).

Pozornost věnujte také poplatkům. Čím vyšší jsou, tím méně vyděláte. Většina brokerů si účtuje konkrétní procento z vaší marže, tedy rozdíl mezi tím, co zaplatíte a tím, co dostanete za konkrétní pozici.

Většina brokerů účtuje navíc také poplatek za držení pozice přes noc, tzv. swap. Tito brokeři se obvykle hodí spíše pro intradenní obchodování s kryptoměnami.

Ti, kteří swapy neúčtují, jsou vhodnější pro dlouhodobé držení pozic. Podívejte se také, jaké kryptoměny broker nabízí k obchodování. Pokud se u něho neobjevují ty, které vás zajímají, nemá smysl si u něho otevírat účet.

TIP: Ověřený broker na kryptoměny
Zvolit můžete třeba tohoto brokera (recenze), který disponuje obchodní platformou, burzou a také krypto peněženkou. Navíc umožňuje jednoduše kopírovat úspěšné krypto obchodníky podle výnosnosti.

 

2) Dejte si čas na seznámení se s platformou

Při prvním vstupu do prostředí nového softwaru se můžete cítit trochu zaskočeni. To je naprosto normální. Nějakou dobu budete muset strávit učením se a zkoušením všech funkcí.

Určitě si dejte na čas a zkoumejte, postupem času se v platformě začněte cítit jako ryba ve vodě.

Obchodování s kryptoměnami BTC ETH BCH

 

3) Vyberte si kryptoměnu, které věříte

Výběr konkrétní kryptoměny je velice důležitým krokem. Rozhodně nebudete chtít investovat do něčeho, čemu nevěříte. Proto byste měli věnovat čas důkladnému zjištění potenciálu a situace jednotlivých kryptoměn a zvolit si svého koně.

Přitom zkoumejte několik vlastností kryptoměny. Například:

  • jaká je její popularita, tedy kolik lidí ji používá,
  • jaké má mediální pokrytí,
  • kolik vývojářů na ní pracuje, jaké mají zkušenosti,
  • jaké používá technologie
  • jaká je její infrastruktura.

Alespoň ve 3 z těchto kritérií by pro vás zvolená kryptoměna měla být na špici, abyste do ní mohli s klidným svědomím investovat.

 

4) Zjistěte, jak si stojí aktuální cena

Je v současné době cena vaší vyhlídnuté kryptoměny nejnižší za posledních několik týdnů? Nebo je naopak na svém maximu? Nikdy nekupujte kryptoměnu, jejíž cena se aktuálně pohybuje v nejvyšších hodnotách. Stejně tak neprodávejte, jestliže je cena na historickém minimu.

Trhy s kryptoměnami jsou nestálé. Po intenzivním růstu obvykle následuje stejně intenzivní pokles. Proto je potřeba si počkat a odhadnout tu správnou chvíli pro nákup i prodej.

 

5) Trénujte své obchodní praktiky

Nejlepší způsob, jak se naučit obchodovat, je opravdu začít obchodovat. Jakmile si prostudujete základní teorii, začněte trénovat. Kupte si kryptoměnu, nastavte limity a začněte.

Pomoci vám v tomto kroku může také demo účet, který nabízí většina kvalitních brokerů, na němž můžete testovat své strategie, aniž byste riskovali skutečné peníze.

 

6) Nechovejte se jako ostatní

Mají všichni strach a prodávají kryptoměny za směšně nízké ceny? Nakupujte!

Zdá se vám optimismus na trzích a předpověď dalšího růstu nereálná? Prodávejte. Zafixujte své zisky a ukončete své pozice.

 

Čím jsou ovlivňovány ceny kryptoměn?

Faktorů, které mají vliv na růst či pokles cen kryptoměn je opravdu celá řada.

Mezi ty hlavní patří především vládní regulace. Jakmile některá vládnoucí garnitura učiní veřejné prohlášení o regulaci cen kryptoměn, trh na to vždy zareaguje.

Tohoto vlivu by si měl být vědom jak zkušený profesionál, tak začátečník na trhu s kryptoměnami.

Vliv na růst cen má také zprávy, které v souvislosti s nimi vycházejí z médií, případně ty, které pocházejí od vlivných lidí. Důvod je prostý.

Jakmile média odvysílají pozitivní zprávy o konkrétní kryptoměně, projeví o její koupi zájem větší počet lidí a to ovlivní její cenu.

Rozšíření možnosti plateb za věci běžné spotřeby kryptoměnami také vede k masivnímu rozšíření zájmu o ně.

Jestliže některé z velkých společností oznámí, že nově akceptují platby v bitcoinech, můžete tušit, co to udělá s trhem kryptoměn.

Zrovna tak vysoký potenciál růstu cen kryptoměn přináší i technologické inovace. Bude-li například oznámeno, že je nově nabízen bezpečnostní protokol, který zvýší spolehlivost kryptoměn, můžete si být jisti, že to vyvolá pozitivní reakci trhu.

Zřejmě není nic překvapivého, že kryptoměny reagují na vývoj cen i na jiných trzích s finančními aktivy. Paradoxně, jak ukázala minulost, jsou proti nim.

Tedy spíše těží z poklesů na ostatních trzích.

 

S kryptoměnami lze obchodovat i prostřednictvím CFD kontraktů

Většina drobných traderů obchoduje s kryptoměnami prostřednictvím platforem pro přímý nákup (Bitstock).

Existuje však také další možnost, díky níž lze spekulovat na pokles či růst cen kryptoměn, aniž by bylo nutné je reálně nakupovat.

Jde o CFD kontrakty neboli rozdílové smlouvy. CFD (Contract for difference) jsou finanční deriváty, které jsou vlastně smlouvou mezi traderem a brokerem. A máte-li smlouvu, nevlastníte samotné podkladové aktivum.

Místo toho máte v budoucnu právo na získání rozdílu mezi aktuální a budoucí hodnotou finančního aktiva, v tomto případě kryptoměny.

Jestliže jste spekulovali na růst a ten opravdu nastal, vydělali jste. Konal-li se naopak pokles, budete muset být schopni ztrátu pokrýt ze svých volných prostředků.

Spekulovat lze ale na jakýkoliv pohyb ceny kryptoměny, tedy i na pokles. V tomto případě proděláte, jakmile dojde k růstu ceny.

Komerčně dostupné kryptoměny se chovají podobně jako jiné běžné měny. Zisk při jejich obchodování není nikdy jistý.

Své investice ale můžete ochránit před velkými ztrátami tím, že pochopíte, jak trhy s kryptoměnami fungují a jaká jsou jejich specifika. Na základě toho snáze odhadnete budoucí dění a lépe zacílíte svoji investice.

Broker pro kyptoměny v češtině
CFD kryptoměny můžete obchodovat u zavedeného brokera XTB s lokálním zastoupením v ČR nebo u Plus500. Vyzkoušíte na demo účtu.