4 kroky, jak přestat žít od výplaty k výplatě

Spousta lidí žije od výplaty k výplatě a má problémy si našetřit byť jen korunu navíc. Týká se to i vás? Pak určitě víte, jak frustrující a nepříjemné to může být.

Dobrá zpráva ovšem je, že existuje několik základních kroků, které můžete podniknout, abyste si polepšili nejenom finančně, ale též psychicky. Protože nikdo se přece nechce cítit jako méněcenný kvůli tomu, že bojuje s penězi.

Tak jak můžete změnit svou současnou finanční situaci?

Jak přestat žít od výplaty k výplatě ve 4 krocích

1) Zjistěte rozdíl mezi tím, co vyděláváte a tím, co utrácíte

Zásadním počátečním krokem je určit rozdíl mezi vaším příjmem a vašimi výdaji. Začněte tak, že budete sčítat svůj příjem po dobu tří měsíců.

Poté si projděte výpisy z kreditní karty a z bankovního účtu, abyste zjistili, kolik peněz jste za danou dobu utratili.

2) Omezte své výdaje

Když už je řeč o výdajích… toto pravděpodobně neradi uslyšíte, ale jestli utrácíte více, než vyděláváte nebo naprosto totožnou částku, je čas na drastická opatření. Jako například omezit vaše výdaje na oblečení, kosmetiku či zábavu.

Vše, co nepatří mezi náklady na domácnost, jídlo, dopravu či pojištění lze zredukovat.

Je ale důležité si zapamatovat, že se těchto drobných potěšení nevzdáváte navždy. Jenom do té doby, než si našetříte tolik, abyste měli v záloze aspoň částku o výši vašeho jednoho měsíčního platu.

Nebo ideálně tří až šesti, pokud pracujete na volné noze. Jakmile jste si vybudovali dostatečnou finanční rezervu, můžete do svých výdajů znovu zahrnout dříve vyřazené položky… ale pouze postupně a jen tehdy, když si je budete moct opravdu dovolit.

Co to přesně znamená? Vaše výdaje musí být nižší než váš příjem a zároveň byste měli dále zvládat si ukládat peníze stranou jako finanční rezervu.

Tip navíc: Dokonce i v oblastech typu ubytování nebo dopravy můžete snížit náklady. Pravděpodobně je nesrazíte až na nulu, ale můžete je omezit. V oblasti ubytování například tak, že si najdete spolubydlícího nebo se přestěhujete do levnější čtvrti.

3) Navyšte své příjmy

Kromě toho, že byste se měli snažit omezit své výdaje, se rovněž zaměřte na navýšení vašich příjmů. Pamatujte, že šetření peněz má své hranice.

I když se vám podaří srazit vaše měsíční náklady na nulu, ušetříte si pouze tolik, kolik jste předtím utráceli. Ale vydělávání peněz žádné podobné hranice nemá.

Tak požádejte o zvýšení platu, pracujte na svých schopnostech a uvažujte, jak byste mohli využít to, v čem jste dobří, abyste si začali vydělávat více.

Můžete začít například tak, že si najdete časově flexibilní práci navíc. Opět pamatujte – nemusíte ji dělat navždy. Stačí se jí věnovat jen do té doby, než se jakžtakž finančně vzpamatujete.

4) Automaticky šetřete 10 %

Pokaždé, když dostanete zaplaceno, uložte aspoň 10 % z dané částky do spořicího účtu. Pokud máte stálého zaměstnavatele, nastavte si automatický převod v den výplaty.

Jestliže jste freelancer nebo podnikatel, manuálně převeďte 10 % pokaždé, když dostanete zaplaceno.

Čím běžnějším a automatičtějším se pro vás tento krok stane, tím snáz si postupně vybudujete úspory a budete schopni se vymanit z životního stylu od výplaty k výplatě.

Získejte zdarma 500 nebo 1000 Kč