3 strategie, jak ušetřit peníze s nepravidelným příjmem

Jak ušetřit peníze i s nepravidelným příjmem? Spousta lidí nemá ponětí, kolik peněz si vydělají třeba hned následující měsíc. To je obzvlášť běžné v životě freelancerů, kteří pracují na volné noze.

Podobná nejistota může přinášet velký stres do vašeho života, zejména v případě, že se snažíte našetřit si peníze. Naštěstí existuje několik strategií, jak ušetřit peníze i s nepravidelným příjmem.

 

Máte nepravidelný příjem? Tipy, jak ušetřit peníze jsou:

  1. Stanovte si finanční cíle

Tím, že si stanovíte své finanční cíle, si ujasníte, jak by mohla vaše budoucnost vypadat – ať už jeden rok, deset let nebo dvacet let od této chvíle.

Usilujte o to co nejpřesněji určit částku, kterou budete potřebovat k dosažení svých krátkodobých a dlouhodobých cílů – ať už je jimi našetření na hypotéku, pořízení nového auta nebo letní dovolená.

Vytvořte si systém, díky kterému váš každodenní život bude v souladu s vašimi cíli.

Co to přesně znamená?

Každý váš cíl si rozložte na krátkodobé kroky, které budete v rámci vždy jednoho nového měsíce plnit. Takto budete vědět, že se postupně posunujete ke svému vytouženému cíli. A nezapomínejte pravidelně sledovat svůj pokrok.

 

  1. Znejte svou minimální životní částku

Přemýšlejte o svém životě jako o podniku. Aby prosperoval, musíte znát svou minimální životní částku. Takže… co je ta nejmenší částka, kterou potřebujete, abyste mohli existovat?

  • Začněte se základním rozpočtem. Abyste minimální životní částku vypočítali, berte v potaz pouze absolutní nezbytnosti.

Pokud existuje něco, bez čeho se po jeden měsíc bez větších následků obejdete a stále dokážete žít bezpečně a pohodlně, daný náklad do tohoto výpočtu nezahrnujte.

Co do něj naopak patří? Náklady na jídlo, účty, cestování do práce atd.

A co ne? Nové oblečení, návštěva kosmetického salónu, chození do kina a divadla a jim podobné.

Sepište si své celkové měsíční minimum, které potřebujete mít.

  • Přidejte zálohu navíc. Občas se vyskytnou nečekané výdaje, které vám základní životní minimum navýší. Proto k výsledné částce připočtěte přibližně pět až deset procent.
  • Přidejte do tohoto mixu své měsíční finanční cíle. Menší finanční cíle splnitelné v rámci jednoho měsíce rovněž patří do vaší minimální životní částky.
  • Vypočítejte výslednou částku

Základní životní minimum + záloha (10 %) + měsíční finanční cíle = minimální životní částka.

Vaše minimální finanční částka je základem pro vaše zacházení s penězi. Pokud máte nepravidelný příjem, znát její výši je nesmírně důležité.

Přiměje vás to každý měsíc pracovat natolik usilovně, abyste si danou sumu vydělali a nemuseli se tak vzdát svých finančních cílů.

 

  1. Postupně navyšujte úspory, jak to jen půjde

Není žádným překvapením, že spousta lidí má problém si stěží vydělat jejich minimální životní částku. Šetřit ovšem neznamená, že by se člověk musel zcela vzdát radostí života.

Můžeme si čas od času užít zábavu. Samozřejmě platí, že i to nejmenší navýšení našich úspor může mít v budoucnu velký pozitivní vliv na nás život. A to je něco, co bychom neměli zapomínat.

Nedávná finanční analýza tvrdí, že člověk, který navýší své úspory o pouhé jedno procento každých pět let (tedy o celkových pět procent v průběhu dvaceti pěti let), například tak, že dostane v práci přidáno nebo získá lépe placené zaměstnání, bude ve starším věku mít vyšší dodatečný příjem.

A to už je solidní motivace pro to si každých pět let navýšit úspory o jediné procento, nemyslíte?

Pokud se chcete posunovat dopředu ještě rychleji, zkuste pravidlo navýšení úspor o jedno procento praktikovat častěji, například každý rok, a vaše budoucí úspory tím ještě víc narostou.

Tato strategie jasně demonstruje, jak výrazný dopad na celkovou finanční situaci člověka můžou mít malá zlepšení. Navíc je velmi jednoduché s nimi ihned začít.

Další metody o tom, jak ušetřit peníze naleznete zde.

Tak na nic nečekejte a pusťte se do toho… Uvidíte, že v budoucnu vám to přijde jedině vhod.

Nejlepší peněžní bonusy
Získejte třeba 500 Kč zdarma s těmito skvělými bonusy.