Velká recenze Bondster (+promo kód) aneb jak investovat do půjček P2B

Investování do půjček: recenze Bondster. Dříve by mne nenapadlo, že bych mohl půjčit někomu jinému, než sestře nebo kolegyni před výplatou. A ještě na tom vydělávat. Rozhodně více než na směšných úrocích v bance nebo dokonce lépe jak v podílových fondech.

Nyní investuji do půjček v rámci tzv. P2B systému Bondster. Je to pro mne zajímavá a výdělečná zkušenost, o kterou se s vámi rád podělím. Takže o co jde a jak na to?

Recenze Bondster: Co nebo kdo je Bondster?

Není to žádná cizí finanční platforma. Za projektem Bondster stojí česká FinTech společnost BONDSTER Marketplace s.r.o. Ta zprostředkovává investice do půjček. Firma využívá moderní online prostředí k tomu, aby dala dohromady běžné lidi mající volné finanční prostředky, které by rádi výhodně investovali, klidně do půjček.

I bez hlubší znalosti finančního trhu tak mám i já šanci sáhnout si na rozumný výnos z poskytnuté půjčky. Abych takto mohl fungovat, já i jiní investoři z řad široké veřejnosti, vytvořil FinTech tržiště půjček Bondster.

Tato tzv. P2B platforma (Peer-to-business neboli klient-firma) zhodnocuje moje investice na dnešní dobu skutečně nadstandardními výnosy – až 10 % ročně, někdy i více.

Bonster a Leo Expres

Prostřednictvím Bonster mám možnost investovat do půjček poskytovaných různými společnostmi. A to nejen různým soukromým osobám. Právě naopak. Prostřednictvím investiční platformy Bondster získal půjčku ve výši přes 8 milionů korun i vlakový a autobusový přepravce Leo Expres. Společnost poptávala přes nebankovní společnost ACEMA úvěr ve výši 10,1 milionů korun. Na Bondster se vybralo od cca 600 drobných investorů celkem 8 083 624 korun. Průměrná investice na jednoho investora byla 13 000 Kč.

Bondster promo kód

 Pokud se zaregistrujete na Bondster přes tento speciální odkaz dostanete navíc 1 % ze svých investic provedených v prvních 90 dnech. 

Jak Bonster funguje?

Bondster je ve spojení s různými poskytovateli úvěrů a ty propojuje s drobnými investory. Tedy i se mnou. Tito poskytovatelé úvěrů pak nabízí úvěr žadatelům o půjčky především z řad firem, ale i fyzickým osobám.

Žadatelé o úvěr za půjčku ručí například nemovitostí. Dlužník splácí půjčku poskytovateli půjčky a ta mne, jako investorovi, hradí splátky i úrok. Před tím se však jako investor musím přes Bondster poskytovateli půjčky nabídnout.

Platforma zprostředkovává půjčky českým i zahraničním zájemcům, a to jak v CZK, tak v EUR. Právě eurové investice pro zahraniční žadatele o půjčky bývají pro investory nejvýnosnější. V recenzi Bondster se k tomu ještě vrátíme níže.

Jaké jsou výhody a nevýhody investování do P2B půjček?

Velkou  výhodou  Bonster je, že půjčujete pouze přes licencované a osvědčené poskytovatele půjček, jako jsou ACEMA Credit Czech, YARIS, BEZ BANKY, Lendu nebo BANKOMETR.

Pokud investujete v eurech, pak je tam poskytovatelů více (Stik Credit, Lime-Kredyt, Kviku, Szybka Pozyczka apod.) a nabízejí investice s úrokovou sazbou pro investory ve výši až 17 % p.a. a garancí zpětného odkupu. Nabídek s vyšším úrokem je i v této době dostatek, v některých mám sám zainvestováno. Standardní je úrok 12-15%.

Recenze Bondster_výhody

Další výhodou je, že při registraci přes tento odkaz dostanete navíc 1 % ze svých investic provedených v prvních 90 dnech.

Co se týče žadatelů o půjčky, primárně jde o právnické subjekty a půjčka je může být zajištěna třeba zástavou nemovitosti. Bondster dbá o profesionální odhady aktiv firem a úvěr obvykle nepřesahuje 40 % jejich hodnoty.

 Nevýhodou je zatím poměrně krátké působení platformy na trhu (od 6/2017) a tedy ještě poměrně malá známost produktu mezi zájemci o investování, i mezi zájemci úvěry.

Už dnes je ale Bondster pravděpodobně jedničkou v P2B úvěrech a pracuje i na jejich zviditelnění obecně.

Jaké výnosy z investice do P2B půjček Bondster můžete čekat?

Dnes investiční P2B platforma nabízí stovky úvěrů s ročním úročením 3,9 % až 17 %. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že průměrné zhodnocení investice je na 10 %. Podobný výnos najdete jinde jen skutečně stěží. 17% výnos je možný rovněž, ale nabídek může být méně. Jde o zahraniční zájemce, kteří požadují půjčku v eurech. Jejich množství ale přibývá, protože Bondster se s platformou prosazuje v rámci celé Evropy a jeho cílem je stát se jedničkou na evropském trhu.

Bondster riziko: Jaké mám jako investor garance ochrany před nesplacením půjčky?

Velkou garancí, kterou jsem již zmínil, je, že se půjčuje především právnickým osobám na základě profesionálního odhadu aktiv a současně se zástavou. I proto Bondsteru věřím.

Samozřejmě vím, a nikdo to netají, že s větším výnosem roste i riziko. Přesto jsem jako investor chráněn. Pokud se o svoji investici bojíte a chcete mít větší jistotu, volte půjčky s garancí zpětného odkupu.

V seznamu nabídek jsou viditelně označeny. Riziko se tím minimalizuje.

Díky garanci zpětného odkupu mi totiž jako investorovi budou navráceny nesplacené jistiny a nezaplacené úroky, pokud dojde k nesplácení. Zpětný odkup se aktivuje automaticky pokud dlužník nesplácí 30 nebo 60 dnů (podle parametrů konkrétní půjčky).

Nedoplacená půjčka je uhrazena včetně nezaplacené úrokové splátky poskytovatelem půjčky, tedy společností, která půjčku spravuje.

Některé typy úvěrů nabízí i možnost pravidelného vystoupení z investice.

Tyto jsou opět vždy v seznamu vyznačeny. Z investice je možné vystoupit v nabízených intervalech a za předem smluvený poplatek. Pokud z investice vystoupím, vrací se mi nesplacená jistina bez výše poplatku za vystoupení z investice. Peníze jsou obratem připsány na účet. Podívejte se na způsoby ochrany investicí (záložka O investování-zajištění a likvidita).

Nicméně s investicí do půjček se pojí rizika.

Typy úvěrů se liší podle rizika, které jste ochotní podstoupit. Podrobné vysvětlení k tomu, jaký je vhodný právě pro vás, najdete přímo na Bondster.

Při investování je velmi důležité diverzifikovat a rozkládat riziko. Je proto žádoucí namíchat portfolio z co největšího počtu instrumentů od různých poskytovatelů.

Bondster kalkulačka

Na hlavní stránce Bondster najdete jednoduchou kalkulačku, na které si můžete nasimulovat vaši investici. Zadáte kolik peněz chcete investovat, na jak dlouho a kalkulačka Bondster vám vypočítá celkový výnos.

Bondster kalkulačka

Autoinvest: nástroj, díky kterému si snadno vyberete vhodnou investici pro vás

V recenzi Bondster musím zmínit tuto zajímavou funkci. Přiznám se, že jsem nějakou dobu váhal, na jaké investice se v rámci Bondster zaměřit. Když jsem to vychytal, stal se mi skvělým pomocníkem nástroj autoinvest.

Recenze Bondster_okno Funkce Autoinvest

V něm dnes mám nastaveny parametry, podle kterých si investice vybírám, a autoinvest mne vždy obratem na vhodné nabídky upozorní. Bez tohoto nástroje by mé peníze zbytečně ležely ladem. Autoinvest je skvělý nástroj, o jehož fungování si rozhodně na stránkách Bondsteru zjistěte více.

 

Mám na to stát se investorem do P2B půjček Bondster?

Na to se mne ptají kamarádi, známí, kolegové i rodina. Ano, máte. Protože investovat lze již od stokoruny u českých půjček nebo od 5 EUR u půjček zahraničních. A zatímco 100 Kč je minimální výše investice, maximální stanovena není. Z hlediska diverzifikace rizika je vhodnější dávat menší částky do více různých investic.

Recenze Bondster: Poplatky

Za to, že pomocí P2B platformy Bondster investujete a vyděláváte, zaplatíte roční poplatek 1 % z proinvestované částky. Přesto zůstává průměrné zhodnocení kolem již zmíněných 10 %.

Zdanění a daňové přiznání

Nezapomeňte, že výnosy musíte standardně zdanit podle zákonů České republiky. Bondster je za vás nedaní. Podklady ke zdanění najdete přímo ve svém profilu na Bondster. Tam si stáhnete potřebné výpisy za dané období, které budou potřeba pro daňové přiznání.

Jak začít investovat do akcií
4 možnosti, jak můžete investovat do akcií zjistíte zde

Statistika

V této recenzi Bondster se sluší zmínit i statistiky tržiště. Na webu Bondster (záložka Statistika) najdete tvrdá čísla – kolik je na platformě investorů, struktura ročních výnosů na nesplacených půjčkách, kolik bylo vyplaceno na úrocích, zastoupení poskytovatelů a typů půjček, splácení půjček podle typu úvěru a další zajímavá čísla.

Bondster recenze obsahuje také počty investorů

 

P2B platforma: Jak to vypadá uvnitř

Registrace do systému platformy je velice snadná. Žádný návod vám k ní dávat nemusím. Stejně tak jednoduše a rychle se zorientujete v uživatelském prostředí.

Recenze Bondster: Moje investice v CZK

Recenze Bondster_okno Přehled účtu CZK_počet investic

 

Recenze Bondster: Moje investice v EUR

Recenze Bondster_okno Přehled účtu EUR_počet investic

 

Recenze Bondster: Moje investice – vše

Recenze Bondster_okno Moje investice

V kolonce „Po splatnosti“ mám nejvíce eurových investic. Vzhledem k tomu, že u nich mám garanci zpětného odkupu, tak to neřeším. Z vlastních zkušeností vím, že u nesplacených EUR půjček jsem vždy dostal zpět vložené peníze spolu s úroky.

 

Jak vypadá nabídka investic na Bondster

Recenze Bondster_okno Nabídka investic

V recenzi Bondster máte možnost nahlédnout přímo do platformy. Takto např. vypadá nabídka investic, kterou vidíte po registraci. Můžete si z nich vybírat podle mnoha kritérií.

 

Zkušenosti a hodnocení Bondster – ano či ne?

Rozhodně si platformu osahejte, i když nemáte zrovna příliš volných peněz. Bude se vám hodit třeba v budoucnu. A když jich máte dost? Jestliže investujete 100 000 Kč s průměrným ročním výnosem okolo 10 % a budete reinvestovat i úroky, tak do 9 let máte více než dvojnásobek.

Mé zkušenosti s Bondster jsou pozitivní.

Zatím do P2B investoval k dnešnímu dni již přes 10 000 Kč a 380 EUR. A s výnosy, které všechny vždy reinvestuji do dalších půjček, jsem spokojen.

Do budoucna se více zaměřím na bezpečnější eurové investice s garancí zpětného odkupu. Pak mám jistotu, že o investici v případě nesplácení nepřijdu. To bohužel neplatí pro půjčky v korunách, kde (zatím) tato garance není.

Recenze Bondster by měla nabízet i doporučení. Proto se vždy před investicí dívejte do detailu půjčky – jak je splácena (je-li tam prodlení s úhradou), jak je zajištěna (nemovitost, směnka apod.) a rozložte riziko investicemi menších částek do více projektů.

Bondster hodnotím rovněž pozitivně. Zvažte, jakou část z vašich úspor však chcete investovat. Jedná se  o alternativní investování a tam by neměly směřovat veškeré vaše finance. Raději diverzifikujte a zkuste i další možnosti investování nebo si peníze ponechte v bance na spořicím účtu.

Tuto recenzi připravil spolupracovník redakce na základě vlastních zkušeností a poznatků s investováním v tržišti půjček Bondster.