Sezónnost finančních trhů: Opomíjená strategie s vysokou úspěšností

Sezónnost hraje na finančních trzích významnou roli, stejně jako v mnoha dalších odvětvích. Nicméně většina investorů a traderů na tento aspekt buď úplně zapomíná, nebo plně nevyužívá jeho potenciálu.

Přitom se jedná o velmi jednoduchou strategii s vysokou mírou úspěšnosti.

XTB o tomto tématu připravilo sérii videí a tento týden vyšel její první díl.

Proč se tedy vyplatí na sezónnost zaměřit a jak ji můžeme využít?

Výhodou obchodování založeném na sezónnosti je především jeho přímočarost. Jedná se pouze o jednoduchou statistiku dat z minulých let a výsledky jsou vcelku logické.

Fakt, že plyn bude dražší v zimě, kdy ho nejvíce spotřebujeme, a kukuřice bude levnější v létě, kdy je její produkce na maximu, asi není pro nikoho moc překvapivý.

Podobné historické trendy ale máme i na mnoha dalších instrumentech. Ropa a zlato nejčastěji rostou ze začátku měsíce, podobně tomu  je i v případě indexu S&P 500.

Na finančních trzích samozřejmě není nikdy nic sto procentní. Nemůžeme očekávat, že jednoduše nakoupíme zlato první den v měsíci každý měsíc a třetí ho prodáme vždy v zisku.

Nicméně i tak nám tyto data dávají obrovskou výhodu při určení aktuálního i budoucího trendu.

To vyplývá i ze statistik traderů, kdy obchodníci, kteří zakomponovali sezónnost do své strategie, na většině instrumentů dosahují lepších výsledků než jejich kolegové, kteří tyto data ignorují.

V tradingu je tedy využití jasné, vyplatí se ale sezónnost i dlouhodobým investorům? Statistika nám říká, že ano.

Pro akciové investory bezpochyby dává smysl brát v potaz tato data v rámci produktů i nákladů dané firmy a dokonce i investoři nakupující periodicky ETF indexu S&P 500 mohou své zisky potenciálně zvýšit optimalizací dnů, ve kterých cenné papíry nakupují.

Možnosti uplatnění této strategie jsou tedy opravdu široké.

Pokud se chcete o tématu dozvědět více, v níže přiloženém videu se naučíte, jak uplatnit sezónnost v průběhu celého roku nebo třeba i v rámci jednotlivých týdnů.

Také se dozvíte, jak jednoduše začít používat sezónnost přímo v platformě xStation na kterémkoliv instrumentu a mnoho dalšího.

Video s názvem Sezónnost v investování a tradingu je volně dostupné na YouTube kanálu XTB zde: https://www.youtube.com/watch?v=EsoGmq-cj24