Investice do půjček: 7 platforem, kde lze investovat (P2P a P2B)

Investice do půjček

Investice do půjček: Jestliže se chystáte začít s investováním, a chcete prozkoumat všechny možné způsoby, jak peníze investovat, existují pro vás různé varianty. Kromě tradičních způsobů investic, jako jsou investice do nemovitostí či do akcií různých společností, najdeme i řadu jiných možností. Jednou z nich je investice do půjček, kterou českým investorům nabízí více společností.

Investice do půjček probíhají skrze investiční platformy. Těch v České republice nenajdete tolik jako v zahraničí, ale naštěstí stále máte na výběr z relativně širokého okruhu platforem. Můžete si tak vybrat tu, jejíž podmínky a typická návratnost nejvíce vyhovují právě vám.

Hodí se poznamenat, že při hodnocení tohoto typu investičních platforem se o nich často hovoří také jako o P2P, případně P2B platformách.

V případě, že jste se s tímto pojmem doposud nesetkali, P2P znamená peer-to-peer (tedy rovný s rovným) a vztahuje se k tomu, že na těchto platformách lidé půjčují lidem zatímco P2B (peer-to-business) půjčují lidé (drobní investoři) firmám.

 

1) Investice do půjček přes Bondster (P2B) + 1% bonus

Bondster je českou investiční platformou s největší návratností pohybující se okolo 13 %. Umožňuje investovat ve dvou měnách, v korunách a v eurech, takže je vhodná například i pro investory ze sousedního Slovenska. Výhodou je velice nízká minimální počáteční investice do aktiva. Investice začínají na pouhých 100 Kč nebo 5 EUR.

Investor hradí poplatky buď jedno procento za rok anebo nula procent za rok u EUR půjček. Doba splatnosti úvěru se pohybuje mezi jedním měsícem až dvě stě dvanácti měsíci.

Bondster nabízí možnost autoinvest, majetkem zajištěné úvěry a v plánu je uvedení sekundárního trhu. Vyznačuje se kreditní stabilitou, ovládání platformy je navíc velice jednoduché, vhodné i pro začátečníky v investování.

Bondster je velmi transparentní v poskytování informací, před potenciálními zákazníky nic netají, ale pokud by vám přece jen něco nebylo jasné, nebojte se na zástupce platformy obrátit a oni vám rádi poradí.

O Bondster jsme psali více zde.

TIP: Pokud se zaregistrujete na Bondster přes tento unikátní odkaz, pak získáte 1 % navíc k vašim investicím po dobu 3 měsíců.

 

2) Investice do půjček přes Zonky (P2P)

Další v současnosti velmi oblíbenou českou investiční platformou do půjček je Zonky. Zonky se zaměřuje primárně na spotřebitelské úvěry, zatímco Bondster se orientoval oboje na podnikatelské i spotřebitelské úvěry. Základní vklad u Zonky činí dvě stě korun. Splatnost úvěru si můžete stanovit na třicet šest až osmdesát čtyři měsíců. Zonky nabízí sekundární trh (u půjček bez zpoždění) a její průměrný roční výnos pro investory se pohybuje okolo 4,7 %.

To je sice nižší než v případě Bondsteru, ovšem Zonky se také orientuje na jiný cílový trh. Hlavním cílem této platformy je půjčovat lidem levněji než bankovní instituce, a jejich záměr se jim naplňovat daří. Pokud tedy usilujete o možný výdělek, ale zároveň je pro vás důležitá pomoc jiným lidem, Zonky jsou v tomto směru vysoce nápomocnou investiční platformou.

Na internetu se můžete seznámit se zkušenostmi dosavadních investorů, pokud by vás zajímalo, jak si v investování u Zonky vedli jiní lidé. Výsledek se však může u každého investora lišit dle jeho nasazení i investiční strategie, tak zkušenosti uživatelů neberte jako stoprocentně směrodatné.

 

3) Investice do půjček přes Fundlift (P2B)

Úplně jiné cílové zaměření než Bondster a Zonky nabízí třetí rozšířená česká investiční platforma, kterou je Fundlift. Ten se orientuje na investice do firem a firemní půjčky. Tomu odpovídá i o něco vyšší minimální základní investice, která se vyšplhala na 5000 Kč.

Fundlift ovšem může vykázat prokazatelný dosavadní obrat – objem poskytnutého financování od zahájení činnosti se vyšplhal na více než čtyři sta milionů.

Stejně jako Zonky i Fundlift funguje pouze v korunách. Vás však jistě bude zajímat zejména jeho investiční návratnost. Ta se pohybuje mezi velmi solidními 6 až 10 % p.a.

Splatnost úvěru je dvacet čtyři až šedesát měsíců. Ovládání platformy je opět velice jednoduché, stejně jako internetová podpora, kterou Fundlift nabízí.

 

4) Investice do půjček přes Upvest (P2B) + 500 Kč bonus

Tato P2B platforma se zaměřuje pouze na investice do nemovitostí v České (příp. Slovenské) republice. Investoři půjčují developerům na realitní projekty, přičemž výše minimální investice je 5000 Kč a roční výnos se pohybuje od 5 do 7,50 %.

Na platformě bylo již úspěšně dokončeno a splaceno několik projektů, přičemž průběžně jsou přidávány další. Pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, získáte 500 Kč na vaši první investici a vždy vám přijde e-mailem upozornění na novou příležitost. O platformě jsme podrobněji psali zde.

Upvest recenze_rezidence Javor zafinancováno

 

5) Investice do půjček přes EstateGuru (P2B) + 0,5% bonus

Jedna z největších platforem zaměřených na investice do půjček na nemovitosti v Evropské unii od 50 EUR a ročním výnosem okolo 10-11 %. Půjčky bývají obvykle zajištěny nemovitostí a platforma se chlubí nulovým počtem ztrátových investic.

Více se dočtete v této recenzi, kde také najdete promokód EGU52375 na speciální investorský 0,5% bonus k výnosu navíc.

EstateGuru promo kód (EstateGuru referral code). Bonus.

 

6) Jak investovat do půjček Mintos (P2B)

Evropské tržiště půjček Mintos se řadí ke spolehlivým platformám s výnosy až 17 % (průměr je kolem 12 %p.a.). Sdružuje více než 60 poskytovatelů půjček, kteří dohromady nabízí mnoho investičních příležitostí. Jak investovat do půjček na platformě Mintos a co vás tam čeká se dozvíte zde.

Mintos zhodnocení

 

7) RONDA INVEST: P2B investice do půjček zajištěných nemovitostmi + 500 Kč bonus

P2B platforma zaměřená na investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi v ČR. Výnos se pohybuje až k 6 % ročně, splatnost je mezi 1 až 5 roky a minimální investice činí 10000 Kč, příp. 1000 Kč.

Investovat lze do různých nemovitostí

Přehled investičních příležitostí na této platformě najdete zde (po provedení investice vyšší než 10000 Kč získáte 500 Kč bonus).

Ještě před tím, než je úvěr vystaven na platformě, RONDA INVEST jej celý zafinancuje a prověří platební morálku splácení. Pokud je vše v pořádku, objeví se půjčka na platformě k investici i pro další investory.

O tom, jak funguje RONDA INVEST najdete článek zde.

 

Investičních platforem v rámci České republiky a dalších zemí existuje ještě více, výše zmíněné si však pozornost jistě zaslouží.

Výhodou P2P i P2B investičních platforem celkově je tak jejich transparentnost, komunikativnost a otevřenost vůči investorovi do půjčky i žadateli o půjčku.

Před investicí si přečtěte upozornění na rizika, které jsou dostupná na každém z výše uvedených webů.

 

Hledáte možnosti, kam investovat?

Podívejte se na ty nejlepší investiční příležitosti v tomto roce, které vydělávají peníze.
Podívat