4 nejčastější chyby začínajících investorů

Pozor na tyto 4 chyby investorů, které mají vliv na investice. Jaké z nich jsou nejčastější a jakých se vyvarovat si přečtěte zde.

Investování nabízí široké možnosti ke zhodnocení úspor, které by jinak ležely ladem. Je s ním spojené ale riziko neúspěchu nebo nízkého výnosu.

V tomto článku se podíváme na nejčastější chyby, kterých se dopouští začínající investoři.

První krůčky na finančním trhu jsou vždy složité. V investicích navíc hraje roli i psychika a obavy ze špatných kroků, které mohou znehodnotit vaše peníze.

Proč vlastně investovat? U nás stále ještě panuje k investování jistá nedůvěra.

Pravděpodobně za to mohou známé excesy z devadesátých let minulého století, které investování v očích mnoha občanů zdiskreditovaly na dlouhá léta.

Paradoxně tak máme řadu lidí, kteří jsou schopni za svůj život ušetřit nemalé peníze. Ty ale bez další péče leží ladem na běžných účtech, kde jsou ponechány napospas nelítostné inflaci.

Při správné strategii přitom tyto prostředky můžou časem nabývat hodnoty a být o krok napřed před růstem cen.

 

Nikdo se nerodí geniálním burziánem

Chybovat kvůli nezkušenosti je vcelku běžné. Osvěta nám ale může pomoci vyrazit na správnou cestu bez zbytečných finančních dobrodružství. Jaké chyby dělají nezkušení investoři nejčastěji?

 

Chyby investorů v jejich začátcích

 

1) Příliš agresivní nebo naopak opatrná strategie

Opatrní investoři investují jen malé částky nebo se drží konzervativních a méně výhodných nástrojů, které stěží dokáží předehnat inflaci.

Opticky se zdá, že netratíte a vyděláváte alespoň nějaká drobná procenta. Ve výsledku ale jen koukáte, jak vám peníze požírá inflace.

Druhý extrém jsou velmi odvážní investoři, kteří začínají opravdu z ostra. Nejčastěji obchodují intradenní grafy na měnových trzích.

Začátečník není schopen dodržovat přesnou strategii a pod tlakem ztrát přestává kontrolovat riziko. Místo aby čekal na vhodný okamžik pro investování, tak doslova lační po obchodech.

Ztráty mezitím narůstají daleko za hranice propočítaného rizika.

 

2) Nedostatečná diverzifikace investic

Nosit všechny vajíčka v jednom košíčku se nikdy nevyplatí. Začínající investor nemívá daleko k tomu, aby všechno vsadil na pár zajímavých cenných papírů.

Většina nováčků pochopitelně touží po nákupu akcií nejvíce známých firem.

Ale ani bohaté a známé molochy nemusí být zárukou okamžitého zhodnocení. Pro seznámení s akciovým trhem je možná nejlepší v začátku využít podílové fondy.

Můžete zaníceně sledovat vývoj na trhu a postupně začít se samostatnými investicemi.

Mezi chyby investorů patří slabé portfolio

Tento bod bohužel patří mezi nejčastější chyby investorů (nejenom těch začínajících).

 

3) Neznalost výše poplatků a komisí

Začátečník často chybuje, když nemá spočítané poplatky za transakce a případné komise nebo daně. U běžných investicí, které málokdy jdou do milionů nemůžeme čekat horentní výnosy.

Případné poplatky tak vždy budou ukrajovat část výnosů, která nebude zanedbatelná. S jejich výší musíme počítat už při promýšlení investiční strategie.

 

4) Neztraťte se v začátcích investování

Za všechny výše uvedené problémy si většinou může investor sám. Psychologie obchodování je tak neúprosná, že sebelepší strategii dokáže doslova zadupat do země.

Na vině je buď strach nebo přílišná lačnost po úspěchu. Ne nadarmo se říká, že k úspěšnému investování je potřeba umět krotit vlastní hlavu.

I přes všechny rizika je investování jedna z nejlepších možností, jak si zachovat hodnotu financí po dlouhou dobu.

I konzervativní přístup dokáže v dlouhodobém horizontu zhodnotit vložené peníze a uchránit je před nevyhnutelným růstem inflace.

 

Jak postupovat pro dlouhodobé zhodnocení investic?

  • Nespoléhejte pouze na jeden investiční nástroj nebo titul. Nejlépe je mít svoje peníze rozložené do širokého spektra nástrojů a cenných papírů
  • Opatrní investoři se mohou z větší části zaměřit na dluhopisy a další konzervativní nástroje
  • Vyhledávejte spíše dlouhodobější investice
  • Čas od času zkontrolujte svoje portfolio a nebojte se v něm dělat občasné změny. Postupem času získáte zkušenosti, které vám pomůžou vaše portfolio lépe řídit

Do čeho můžete investovat?

Akcie, nemovitosti nebo P2P půjčky? Zde najdete vyčerpávající seznam veškerých druhů investic, do kterých můžete ještě dnes začít investovat.
Více informací

 

Překonat obavy z investičních rizik je pro mnohé velmi těžký krok. V zahraničí přitom finanční trhy takovou auru nedosažitelnosti nemají. Investování je hlavně na západě běžnou součástí života.

Dobrá investice je však často výsledkem pečlivých úvah a studia finanční problematiky. Rozhodně to ale není nic nadpřirozeného. Dosáhnout alespoň skromného výnosu může za pár let prakticky každý.

Investujete pasivně bez starosí
Nechcete dělat při investicích chyby?

Vyzkoušejte tuto automatickou investiční platformu, která investuje za vás.