Wise recenze [2024]: levnější převod peněz ze/do zahraničí?

Wise recenze (původně TransferWise): Když převádíme peníze ze zahraniční banky do české (a naopak), tak se kvůli vysokým poplatkům někdy nestačíme ani divit.

Pokud nám někdo peníze posílá, nebo je posíláme my, případně pokud podnikáme a máme klienty i v zahraničí, řešíme to pravidelně.

Levnější alternativou klasických mezibankovních převodů je právě Wise.

Už na začátku této recenze, než se pustíme do hledání možných negativ či popisování plusů, si můžeme říct, že Wise umí bezhotovostní převody měn skutečně výhodněji.

A to hned ve dvou rovinách. Výhodnější je totiž jak samotný kurz, tak šetříme na převodních poplatcích, které bývají při převodu ze zahraničí a do zahraničí někdy skutečně vysoké.

Máte jeden účet pro výdaje, odesílání a přijímání do více než 160 zemí a peníze můžete držet ve více než 40 měnách.

 

Co tedy přesně Wise (původně TransferWise) je?

Služba není na trhu žádnou horkou novinkou.

Pod jménem Wise funguje již od roku 2011, kdy vznikla jako odezva na poptávku soukromých osob i firem, které řešily nevýhodné bezhotovostní převody mezi zahraničními bankami.

V roce 2021 došlo ke změně názvu na Wise.

Převody mnohdy doprovázel vysoký paušální poplatek, který spolu s dalším procentuálním poplatkem dělal převod tak drahým, že se často nevyplácel ani samotný obchod.

wise logo New

Nevýhodnými byly i stanovené kurzy. Situace se sice od té doby mírně zlepšila, ale banky se stále snaží na klientech vydělávat a zahraniční bankovní převody se pořád tváří jako jakýsi nadstandard, u kterého je klienta možné doslova „podojit“.

I proto se služba Wise chytla a s oblibou ji používá stále více lidí i firem.

Zajímavostí je, kdo za vznikem služby stál. Službu totiž založili zakladatelé úspěšného komunikátoru Skype. A jak se jim to povedlo, to napoví třeba právě tato Wise recenze.

 

Wise recenze: Jak Wise funguje?

Převod peněz pomocí Wise je tak snadný, aby jej zvládl skutečně každý. Nemusíte mít žádné hluboké technické znalosti, a dokonce ani povědomí o této službě.

Nevýhodou je pouze to, že služba není zatím dostupná v českém jazyce, takže pokud nemluvíte anglicky, nebo s angličtinou zásadněji zápasíte, může vás to od použití služby odradit.

Pokud chcete službu Wise použít, je potřeba se zaregistrovat zde. Účet vám samozřejmě zůstane i do budoucna, takže jde o jednorázovou záležitost.

Registrace je jednoduchá, vyžaduje minimum dat a okamžitě po zaregistrování lze začít službu využívat, a tedy převádět bezhotovostní peníze.

Druhým krokem je samozřejmě vyplnění údajů o protistraně. Musíte tedy znát potřebné údaje o tom, komu peníze převádíte. Jde však opět o skutečně omezené množství dat.

Potřebujete znát jméno majitele účtu, číslo účtu a kód banky. Výhodou je, že dokonce nepotřebujete znát ani IBAN, což nám často zadání převodu do zahraničí komplikuje.

TransferWise posílejte peníze do (ze) zahraničí levněji

Co je však u použití služby Wise geniální, že peníze dokážete poslat i v případě, že znáte pouhý e-mail adresáta. Jak to?

Služba má nastaveny mechanismy tak, že majitele e-mailu sama přímo osloví a veškeré údaje si vyžádá přímo od něj. Peníze jsou pak odeslány na účet, který majitel e-mailu uvede ve své komunikaci s Wise.

Jakmile dojde k vyplnění, nebo získání veškerých potřebných údajů, jsou peníze převedeny. Fyzicky je vlastně ze svého bankovního účtu převedete na účet v Raiffeisenbank. Právě zde má totiž služba Wise v České republice vedený svůj účet.

Pro snadnou identifikaci platby vám Wise přidělí tzv. REFERENCE číslo. To pak uvedete do příslušné kolonky: „zpráva pro příjemce“.

 

Kalkulačka převodu: kolik to vlastně vše stojí?

Wise recenze jednoznačně napovídá, že službu používají její uživatelé zejména ve snaze ušetřit a převádět peníze výhodněji. Je tedy logické, že právě informace o ceně a výhodách služby každého zajímají jako první. A Wise je proto takto i nastavena.

Stačí si zvolit měnu, do které budete převádět a zadat převáděnou částku. Ihned vám kalkulátor transakce nabídne částku v cizí měně, která bude připsána na zahraniční účet.

 Wise realizuje převody tzv. středovým kurzem poskytovaným světovou službou Reuters.

TransferWise alternativa k bance v zahraničí

Za převod platíte i poplatek. Ten je však skutečně nízký. Jeho výši vidíte vždy u celkové kalkulace transakce. Ve srovnání s převodem přes standardní banku je několikanásobně výhodnějším.

Pro nové uživatele služby existuje i výhoda prvního převodu zdarma. Platí to při převodu do celkové výšky 500 £.

 

Pro jaké platby je Wise výhodný?

Jak již bylo zmíněno, služba je využívána jak pro platby soukromé, tak firemní (tedy podnikatelské).

Pro ty firemní si dokonce zakládáte přímo business účet. Podnikatelský účet je ideální pro platby faktur do zahraničí, ale rovněž pro úhrady mezd zahraničních zaměstnanců.

Jako soukromá osoba můžete touto formou realizovat běžné převody do zahraničí, hodí se jako způsob plateb na investiční portály ale též v případě, že třeba v zahraničí kupujete něco většího – například nemovitost.

 

Platební karta Wise

Služba má k dispozici již i další benefit – tím je platební karta Wise. Je to běžná debetní karta, kterou je možné platit v ČR i kdekoliv ve světě.

Platba touto kartou je výhodnější než platba českými platebními kartami a k přepočtu je opět využíván středový kurz zveřejňovaný Reuters.

TransferWise recenze_karta

 

Wise vs. Revolut

Zejména díky existenci platební karty ke službě Wise a výhodným kurzům je tato služba srovnávána s jiným finančním produktem – s Revolut.

Jaký je mezi nimi základní rozdíl? Zatímco Wise slouží primárně k P2P převodům, tedy k posílání peněz přímo na bankovní účet příjemce, Revolut je především multiměnová platební karta s možností platit v zahraničí. 

Pokud chcete využít Revolut kartu pro bankovní převody, je nutné kartu nabít. Zatímco využívání Revolut karty je finančně výhodnější než u Wise, naopak převody jsou u Revolut výrazně méně výhodné.

 

Aplikace Wise

Běžně lze Wise obsluhovat nejen klasicky přes webovou aplikaci. K dispozici je i její velice povedená mobilní verze. Dostupná je jak pro iOS, tak pro Android. Funguje s dvojím ověřováním. Přes PIN a současně ověřovací kód, který vám dojde SMSkou.

TransferWise recenze_aplikace a karta

 

Souhrn Wise recenze aneb vyplatí se používat Wise?

Výhody Wise

  • Služba skutečně zlevňuje mezinárodní bankovní převody.
  • Nabízí výhodný kurz pro převod měn.
  • Poplatky za službu jsou nižší než u bank. Výše je od 0,7 do 1 %.
  • První převod je zdarma.
  • Služba je bezpečná.
  • Posílat peníze můžete do více než 160 zemí.
  • Její používání je tzv. user friendly i pro laiky.
  • Zdarma je vedení účtu v cizích měnách (umí více než 40 měn a přibývají další).
  • Převod peněz je rychlý: mezi 1 až 3 dny (podle zahraniční banky).
  • K službě je k dispozici platební karta s výhodnými službami.
  • Kartu můžete použít k utrácení ve více než 40 měnách ve více než 150 zemích.
Vyzkoušejte Wise
Založte si zdarma účet Wise zde a začněte používat levné převody.

Nevýhody Wise

  • Služba pořád není česky.
  • Nelze zadávat trvalé příkazy ani si ukládat platby pro opakované použití.
  • Výhodnost platební karty Wise má své rezervy – např. Revolut kartou lze někdy platit ještě výhodněji.

 

Závěr Wise recenze

Wise se skutečně oplatí využívat. Je jedno, jestli řešíte platbu jednorázovou, nebo opakovanou. Pokaždé dokáže ušetřit skutečně nezanedbatelný balík peněz.

Šetří peníze podnikatelům, cestovatelům, rodinám žijícím v různých státech, každému, kdo pracuje v zahraničí a nechává si posílat peníze do Čech, zahraničním studentům apod. Určitě by však mnozí uvítali službu v češtině a třeba i rychlejší platby.

I když jeden až tři dny nejsou zas takovým problémem a spíše jde o převod, který lze nazývat rychlým.