Warren Buffet: život a 6 důležitých rad investorské legendy

Warren Buffet a jeho život: co radí drobným investorům, jaké má strategie a jak investuje se dozvíte v tomto článku.

Jméno Warrena Buffeta nejspíše zná i neinvestorská veřejnost. Tato akcionářská legenda nedávno oslavila své devadesátileté jubileum. O jeho investorský názor ale pořád stojí všichni zájemci o cenné papíry nehledě na věk. Knihy Warren Buffet téměř nepíše, ochotně se ale svými zkušenostmi dělí prostřednictvím rozhovorů a výročních zpráv.

Je chodícím důkazem, že v podstatě každý může dlouhodobě vydělávat na akciích a často mít vyšší výnos než ty nejlepší burzovní indexy. Po osmdesáti letech investování do akcií už nikdo nemůže říct, že měl prostě jen štěstí.

S těmi osmdesáti lety jsme se nespletli. Životopis Warrena Buffeta je protkán investicemi už od dětského věku. První transakce učinil již kolem roku 1941. Tehdy jedenáctiletý Warren začal kupovat první akcie.

Měl totiž obrovskou výhodu v tom, že obchodování s akciemi se věnoval jeho otec. Přesto ale nebyl milionářským synkem. Pochází z americké střední třídy a narodil se v době hospodářské deprese třicátých let.

Na své investice si vydělával na různých brigádách. Zájem o akcie ho pak neopustil ani v pozdějším věku.

 

Jak Warren Buffet vydělal první jmění?

Na střední škole začal spravovat portfolia pro své blízké přátele a příbuzné. Sám investoval pouze 100 dolarů a za svoje služby si dohodl příjem ve formě poloviny všech výnosů nad 4 %. Zároveň se zavázal podílet se čtvrtinově na všech ztrátách.

Po ukončení školní docházky pak zatoužil po oficiálním akademickém vzdělání v byznysu. Marně se pokoušel dostat na Harvard Business School. Tento neúspěch mu však nejspíše paradoxně pomohl.

Uspěl až v přijímacím řízení na jinou školu podobného zaměření – Columbia Business School v New Yorku. V tu dobu tam přednášel neméně legendární Benjamin Graham, excelentní finanční analytik a autor knihy Inteligentní investor (The Intelligent Investor).

Kniha o investování_Inteligentní investor Benjamin Graham

Pro něj začal Buffet postupně pracovat a rozšiřoval kapitál, který ostatním investorům spravoval. Výnosy pečlivě reinvestoval do dalších akcií nebo podílů ve firmách. Koncem padesátých let si již mohl dovolit vlastní investice v hodnotě milionů dolarů.

 

Berkshire Hathaway – nejhorší investice Warrena Buffeta?

Investice do firmy Berkshire Hathaway je neodmyslitelně spjata s Buffetovým jménem. Mnohé proto překvapí, že on sám o ní s nadsázkou jako o své největší investiční chybě.

Bekshire Hathaway logo

Berkshire Hathaway byla totiž původně textilní fabrikou, která fungovala již od roku 1895. Její byznys ale skomíral, což mělo za následek pády a vzestupy cen akcií. Toho Buffet opakovaně využil k výhodným nákupům a získal vcelku významný podíl.

Vývoj společnosti ale pokračoval nejistým tempem. Nastal čas přemýšlet, jak se těchto prokletých akcií zbavit. Majoritním akcionářem v té době byl massachusettský průmyslník Seabury Stanton, který Buffetovy aktivity pozoroval s velkou nevolí.

Nakonec mu nabídl, že jeho akcie odkoupí a zbaví ho tak problémové investice. Situace se ale radikálně změnila, když Buffetovi na stole přistála smlouva. Stanton se mu klukovsky pokusil podstrčit kontrakt s nižší cenou za akcii než si předběžně dohodli.

V tu chvíli Buffet jedinkrát v životě nezachoval chladnou hlavu. Místo aby akcie krachující fabriky prodal, tak začal naopak další skupovat. V nastalé situaci pro něj nebyl problém získat majoritní podíl a místo akcií se zbavit Stantona. Pocit zadostiučinění mu ale dlouho nevydržel. Najednou měl na krku textilní společnost s velmi temnými vyhlídkami.

To se ukázalo jako velký problém a fabrika šla po nějakém čase v podstatě do likvidace. Ze společnosti tak zbyl nakonec jen název, protože během pěti let změnila zaměření z průmyslu na investice do služeb, pojišťovnictví a dalších výnosných oborů. Dnes Berkshire Hathaway vlastní řadu dceřiných firem podnikajících v různých segmentech trhu.

V současné době jde o obrovský konglomerát, navíc s nemalým vlastnickým podílem ve mnoha známých firmách. Jako příklad můžeme uvést například akcie Coca Cola, Apple, Bank of America a mnohé další. Zároveň patří mezi TOP 50 největších firem na světě. Nezní to snad jako ukázková americká „succes story“?

Sám Warren Buffet ale tvrdí, že kdyby potřebné prostředky na vybudování a řízení Berkshire Hathaway investoval do nákupů akcií jiných společností, tak mezi léty 1965 – 2010 mohl vydělat o několik set milionů dolarů více.

Jeho fondy totiž od šedesátých let rostly neuvěřitelným tempem 29 % ročně. Koupě hroutící se společnosti tak skutečně nebylo to hlavní, co tenkrát potřeboval.

 

Jaký má Warren Buffet dům?

I přes své nezměrné bohatství je Warren Buffet poměrně skromným, snad až šetřivým člověkem.

Dokonce žije pořád ve stejném domě, který koupil již koncem padesátých let za 32 tisíc dolarů. Dnešní odhadní cena nemovitosti atakuje 700 tisíc dolarů, což je daleko méně než 0,001% jeho celkového jmění.

Z „restauračních zařízení“ má nejraději obyčejný McDonald’s, kam dlouhá léta docházel na snídaně i se svojí ženou.

Tato vlastnost nejspíše v mnohém přispěla k jeho úspěchu. Všem investorům radí žít poněkud pod své možnosti a volné peníze využít nějakým vhodnějším způsobem než na běžné útraty.

 

Warren Buffet – akcie, strategie a výsledky

Warren Buffet je klasickým, možná až trochu staromódním typem investora očekávajícího dlouhodobý růst. Již od padesátých let se tak zabývá téměř výhradně nákupem levných akcií. Nejde mu však primárně o nízkou cenu ale skutečnou hodnotu akcie.

Podle svého vlastního tvrzení, Warren Buffet tímto sleduje osvědčené principy, které ho naučil Benjamin Graham. Proto je nezřídka ochotný nakoupit i dražší a zavedené tituly, ovšem jen pokud jsou na trhu dlouhodobě podhodnocené.

 

Jak koupit akcie a investovat jako Warren Buffet?
Podívejte se, jak lze jednoduše koupit akcie.

 

Warren Buffet a investice v krátkodobém horizontu

Ne vždy se Buffet svých dlouhodobých zásad drží. Po roce 2000 například nakoupil akcie řady společností z oboru veřejného stravování jako KFC, Pizza Hut nebo Taco Bell.

I přes dobré výsledky se jich ale postupně zbavil během 4 – 36 měsíců od nákupu. Tyto operace nikdy nekomentoval a tak se můžeme pouze dohadovat, jaký cíl zde sledoval a proč došlo k tak rychlému prodeji.

Mezi lety 1999–2019 jeho portfolio vytvořilo roční výnos průměrně 11,7 %, což je téměř opět více než zprůměrovaný index S&P s dividendami dohromady. Už nevidíme rapidní růst jako v šedesátých a sedmdesátých letech. Přesto ale vhodnými nákupy dokázal vydělávat v součtu výrazně více než investor spoléhající pouze na ty nejlepší americké podniky!

Nejlepší výsledky mu v tomto období přinesly akcie společnosti Yum! Brands Inc. (242%). Pěkný zisk také měl díky oděvní firmě Liz Claiborn (219%). Tyto akcie přitom držel také jen něco přes tři roky. Dlouhodobější růst zaznamenal u akcií platebních systémů First Data. Mezi léty 1998 až 2009 zde vydělal celkem 169%.

Nikdo ovšem není neomylný a každý občas čelí neúspěchu. To platí i pro zkušené harcovníky největšího kalibru.

Propadákem se pro Buffeta staly papíry Finova Group. Zde prodělal neuvěřitelných 98%. Firma totiž v roce 2009 zkrachovala a prošla likvidací. Dalším nešťastným výběrem byly akcie WilTel Communications. Ty trhly nejspíše i rychlostní rekord všech ztrát – mínus 72% za pouhý jeden kvartál.

Takových příkladů bychom mohli najít ještě mnoho. Dá se ale předpokládat, že v diverzifikovaném portfoliu ani všechny ztráty dohromady nezpůsobily zásadní škody.

V letech 1999 až 2019 Buffet měl slušné zisky. Poněkud je pokazila ekonomická krize v roce 2008. Průměrně ale v první dekádě nového tisíciletí vydělal 13,7 % ročně. V druhé dekádě už to bylo jen necelých deset procent.

Sám Buffet přiznává, že mu na stará kolena trochu ujíždí vlak. Prakticky vůbec nekupuje akcie rychle rostoucích technologických společností protože jim, dle svých slov, prostě nerozumí. Jeho portfolium je tak výsledkem spíše konzervativnějšího přístupu, který ovšem může být zajímavých během krizových období.

 

6 rad Warren Buffeta: Co radí drobným investorům?

Na rozdíl od mnohých novodobých investičních guru je Warren Buffet zastáncem velmi jednoduchých pravidel. Těžiště jeho investiční filozofie leží zejména v dlouhodobém investování a pečlivém rozložení rizika.

 

1. Investování je dlouhodobá záležitost

„Nemyslete si, že vyděláte rychlými spekulacemi na burzovních výkyvech. Pokud toužíte po adrenalinu, tak raději rovnou jeďte do Las Vegas. Tam si užijete daleko víc zábavy. Velkých úspěchů v investování se takhle ale nedočkáte.“

Toto řekl Warren Buffet v interview pro Squawk Box v říjnu 2014.

Investorům doporučuje raději hledat společnosti se stabilním byznysem a nakoupit jejich akcie. Pokud budete postupovat opatrně, tak s největší pravděpodobností neproděláte. Investování je podle něj hra na celý život.

Mezi další často zmiňované citáty Warrena Buffeta patří:

„Netuším co udělají akcie za týden, měsíc ani za rok. Vím ale, jak se vyvine trh z dlouhodobého hlediska – bude růst.“

Vždy vychází z přesvědčení, že za 10, 20 nebo více let budou akcie s největší pravděpodobností dražší než dnes. Dlouhodobé investice přirovnává k nákupu domu, který také neprodáváte hned po nabytí.

 

2. Nepodceňujte diverzifikaci

Diverzifikace znamená rozložení rizika. Koupit akcie jen jedné firmy vám může přinést těžké ztráty, pokud se daná společnost dostane do potíží. Bezpečnější přístup je nakoupit například sto různých akcií.

I když z tohoto balíku pět firem úplně zkrachuje, tak to pořád není tak strašná ztráta. Diverzifikovat můžete pomocí akcií z různých oborů i světových oblastí.

Warren Buffet investice doporučuje získávat postupně. Tak se vám nejlépe podaří vybírat různé aktuálně výhodné tituly a dosáhnete tak široce rozložené investice.

 

3. Akcie mají přednost před dluhopisy

Na dluhopisy má Buffet velmi vyhraněný názor. Nepovažuje je za investici, nýbrž za způsob jak někomu půjčit peníze a příliš nevydělat. V jednom z rozhovorů v roce 2017 jasně poukázal na nebetyčný rozdíl mezi US dluhopisy na 10 let a růstem indexu S&P 500.

Úrok z dluhopisu v té době dosahoval ročních 2,49%. Výkon indexu S&P 500 ale za posledních dvacet let průměrné dosahoval přes 10%.

Podobná situace s dluhopisy je v podstatě všude ve světě. Málokde se dočkáte vyššího výnosu než v nižších jednotkách procent.

Na druhou stranu ne všechny indexy vykazují pravidelný růst, což můžeme pozorovat i na pražské burze. Výnosy z dluhopisů tak mohou být lepší a jistější způsob investování. Velké zisky to ale nepřinese asi nikdy.

 

4. Na burze není místo pro emoce

Buffet v nadsázce říká, že někteří lidé by neměli investovat vůbec. Běžné výkyvy cen akcií je mohou dostat do blázince. Zde naráží na častou situaci, kdy při výraznějším poklesu na trhu mnoho investorů okamžitě prodává.

„Představte si, že koupíte dům za 200 tisíc dolarů. Druhý den někdo zazvoní u dveří a nabídne vám za něj 150 tisíc. Prodáte? Asi těžko. Na burze se tohle ale děje každý den.“

Mnozí lidé často propadají panice při velké volatilitě na burzách. Z opravdu dlouhodobého hlediska přitom nemusí mít takové výkyvy žádný efekt. Za pár týdnů bude cena zpátky na předchozí úrovni a za deset let si na pád ceny nikdo ani nevzpomene.

 

5. Naučte se rozlišovat mezi cenou a hodnotou

„Kdysi mi Ben Graham vysvětlil v čem je rozdíl mezi cenou a hodnotou: Cena je to, co platíš, hodnota je to, co dostaneš. To se dá aplikovat téměř všude od akcií až po zboží.“

Zároveň ale dodává:

„Nehledě na moji snahu nakoupit co nejlevněji, to neznamená, že mě zajímají jen laciné akcie. Je lepší investovat do perspektivní firmy za patřičnou cenu, než nakoupit levně ale ve výsledku nic nevydělat.“

 

6. Kupujte indexy

Toto je možná nejaktuálnější rada, kterou nám legendární investor dává. V posledních letech i měsících se často zmiňuje, že ETF založené na akciových indexech jsou jedna z nejlepších voleb dlouhodobého investora. Proč?

ETF sledující obsahující indexové tituly vám pomohou vytvořit portfolio složené z nejlepších akcií na dané burze. Do indexů přitom prakticky jinak investovat nejde. Jediná další možnost je samostatný nákup všech akcií, které daný index obsahuje. K tomu ale potřebujete opravdu velký kapitál.

Buffet vychází z toho, že nezkušený investor nemá velký přehled o výhodných akciích. Indexy přitom dlouhodobě rostly po celý jeho život. Jako příklad očekávaně uvádí index S&P 500, který za poslední půlstoletí vydělával průměrně kolem 10 % ročně, nehledě na různé propady a krize.

 

Na Warrenu Buffetovi je vidět jedna věc. Investování ho strašně baví a peníze bere téměř jako vedlejší produkt.

Spoustu vydělaných peněz rozdal charitám nebo předal pod správu různých nadací. Člověk může namítat, že při jeho majetku ho pár rozdaných milionů nemusí trápit. To je jistě pravda.

On sám se ale vždy snaží, kromě investičních rad, předat ještě jedno poselství: je důležité nejen dobře investovat či hodně vydělávat ale hlavně dělat to, co člověka baví a nezapomínat trávit čas se svými blízkými.

Do čeho investovat?

Podívejte se na aktuální přehled investičních příležitostí pro tento rok.
Více informací