Zasedání v Jackson Hole: Co můžeme čekat od centrálních bankéřů amerického FEDu?

Tento pátek se uskutečnilo další výroční zasedání Federálního rezervního systému (FED) v Jackson Hole ve Wyomingu, které je ve světě ekonomie a financí považováno za jednu z nejzásadnějších akcí každý rok.

Toto setkání, kterého se obvykle účastní centrální bankéři, ekonomové a finanční odborníci, slouží jako platforma pro diskusi o zásadních otázkách měnové politiky a ekonomických výzvách, kterým čelí Spojené státy i světová ekonomika.

Mezi tuzemskými investory bývá tato akce často opomíjena, obecně se ale dá říct, že informace, které zazní v Jackson Hole nám mohou naznačit, jak se bude FED chovat v následujících měsících a tím pádem i co můžeme očekávat od finančních trhů.

Co tedy na akci tento rok zaznělo?

Minulý rok byla tato konference předzvěstí vysokých úrokových sazeb, a i tento rok měli investoři velká očekávání.

Hrozba recese se nad námi přeci jen stále vznáší i jakýkoli náhled do myšlení nejdůležitějších centrálních bankéřů světa je tím pádem velmi přínosný.

Navzdory vysokým očekáváním ale Jerome Powel a jeho kolegové a kolegyně nechali mnoho otázek nezodpovězených a ani trhy samotné v reakci na hlavní proslov nezaznamenaly žádné extrémní pohyby.

Dá se soudit, že podle většiny, je ta nejhorší část již za námi, nicméně cesta k normálnímu stavu ještě může být poměrně trnitá.

Rozhodně bychom tedy neměli čekat v nejbližších měsících přílišné rozvolňování. Ačkoliv další zvyšování úrokových sazeb se v tuto chvíli zdá nepravděpodobné, určitě není ani vyloučené.

Většina indicií v současné době nasvědčuje ponechání vysokých úrokových sazeb minimálně po dobu několika dalších měsíců.

To je samozřejmě lepší zpráva než další navyšování, ale dlouhodobě vysoké úrokové sazby bezpochyby mohou v ekonomice odstartovat i velké problémy, pokud nebudou správně řízeny.

Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více detailů, XTB o zasedání Jackson Hole vysílali živý stream, kde hlavní analytik Jiří Tyleček a šéfredaktor Roklen24.cz Jan Berka zhodnotili současnou situaci i její potenciální dopady.

Celý stream je volně dostupný přímo na YouTube kanálu XTB Česká republika a Slovensko nebo si jej přehrajte zde.