4 způsoby, jak financovat stavbu domu

Jak financovat stavbu domu

Jak financovat stavbu domu? Chcete si splnit sen o vlastním bydlení a jako nejlepší způsob se vám zdá stavba nového domu? Výsledkem je mnoho výhod, ale na druhou stranu se připravte také na to, že pokud máte v plánu financování úvěrem, některé formality mohou být složitější v porovnání s běžnou koupí nemovitosti.

Podívejte se na tyto způsoby, jak lze financovat stavbu domu.

 

4 způsoby, jak financovat stavbu domu

 

1) Vlastní úspory

Vlastní úspory představují nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak financovat nákup pozemku a následnou stavbu nemovitosti. Našetření tak velké částky zároveň trvá mnoho let a většina lidí nechce čekat, ale dřív si splnit sen o vlastním domově.

Tehdy přichází na řadu úvěry, které kombinují využití části vlastních našetřených prostředků a vhodně zvolenou půjčku.

 

2) Hypoteční úvěr s postupným čerpáním

Nejčastější volbou pro financování nemovitosti je hypoteční úvěr. V případě plánované stavby hodně záleží na tom, jestli již máte vhodný pozemek, nebo budete na hypotéku kupovat i ten. V prvním případě, kdy peníze potřebujete pouze pro samotnou stavbu domu, jde o jednodušší případ.

Hypotéka pro stavbu domu může být čerpána buď najednou hlavně v případě, kdy řešíte novostavbu na klíč od developera či firmy. Stavba je totiž smluvně ošetřena, jsou jasně dané termíny a pro banku představuje stavba od firmy větší jistotu pro následnou hodnotu nemovitosti.

Když se chcete pustit do stavby domu svépomocí, funguje čerpání hypotéky postupně.

První část peněz je uvolněna ve chvílí získání stavebního povolení. Dále banka postupuje buď na základě faktur či na základě pravidelných odhadů, jak práce postupují a jak se tím pádem zvyšuje hodnota nemovitosti.

Víte, jak získat hypotéku?
Zjistěte, zda dosáhnete na hypotéku a co vše k tomu potřebujete.

Vše přehledně najdete v tomto článku.

 

3) Úvěr ze stavebního spoření

Další variantou, jak financovat stavbu domu, je úvěr ze stavebního spoření. Obecně se využívá pro koupi či rekonstrukci nemovitosti a dá se použít také pro stavbu. Většinou najdete nabídky s výhodnými úrokovými sazbami, ale nevýhodou je nutnost mít určitou částku již našetřenou na účtu se stavebním spořením.

Pokud tedy do budoucna plánujete stavbu domu, začněte si spořit s předstihem.

 

4) Dofinancování klasickým spotřebitelským úvěrem

Jak financovat stavbu domu? Spotřebitelský úvěr představuje nejdražší ze zmíněných možností, kdy na úrocích přeplatíte nejvíce. Na druhou stranu může jít o cennou finanční injekci pro případ, že potřebujete peníze pro dosažení na hypotéku.

Výhodou spotřebitelského úvěru je, že není kryt zástavou nemovitosti, takže se dá libovolně kombinovat s výše uvedenými možnostmi a poslouží například ve chvíli, kdy se prodraží náklady na stavbu.

Jak financovat stavbu domu úvěrem