4 nejlepší možnosti, jak investovat do stříbra

Jak investovat do stříbra: podívejte se na tyto 4 možnosti investování do stříbra a jejich rizika, výhody a nevýhody.

Po staletí byly drahé kovy jedinou možností jak bezpečně přechovávat majetek. Dokazují to například zakopané nádoby s mincemi, které se čas od času najdou v české krajině i dnes.

Stříbro bylo velmi stabilní komoditou, jejíž cena se do padesátých let 20. století měnila jen pozvolna. Až kolem roku 1960 poprvé unce stříbra přesáhla cenu 1 USD a začala výrazně růst.

I z toho důvodu v USA přestali stříbro po roce 1965 přidávat do centových mincí. Náklady na výrobu začaly být vyšší než nominální hodnota oběživa.

Začátkem osmdesátých let už stála unce stříbra kolem padesáti dolarů. Žádný strom ale neroste až do nebe. Další vývoj naopak srazil ceny opět na úroveň pěti dolarů.

V duchu vzestupů a pádů pokračuje vývoj cen stříbra dodnes. Stříbro a zlato se přitom většinou chovají velmi podobně.

Většinou se o nich začíná mluvit až v krizi. V takových případech se ukazuje stabilní hodnota cenného kovu, která investorům dodává psychologickou jistotu.

Představují jakýsi bezpečný přístav, kde vaše peníze přečkají i ty největší ekonomické bouře.

S dobrým načasováním můžete dokonce velmi dobře vydělat. I v klidných dobách jsou cenné kovy velmi volatilní, cena ale spíše osciluje kolem dlouhodobých průměrů.

 

Graf a aktuální cena stříbra

 

Jak investovat do stříbra: investice nebo spekulace?

Mnohde se dočtete, že stříbro je dnes spíše spekulativní nástroj než prostředek pro dlouhodobé investování. To je do značné míry pravda.

Přesto ale v našem článku zmíníme způsoby, jak investovat do stříbra s dlouhodobou perspektivou.

Nebudeme vám ale tvrdit, že když dnes koupíte stříbro, tak za pár let vyděláte milión. Stříbro samo o sobě je komodita, která negeneruje žádný zisk ani ekonomickou činnost.

Z tržního hlediska má značnou hodnotu. Ta se mění hlavně pod vlivem vnějších okolností, kterými jsou hlavně ekonomická situace obecně a částečně poptávka po cenných kovech v průmyslu.

 

Možnosti, jak investovat do stříbra

  1. Akcie těžařských firem
  2. ETF fondy, zaměřené na stříbro
  3. Stříbrné mince a slitky
  4. Komoditní CFD

 

1) Jak investovat do stříbra přes akcie těžařských firem

Pokud hledáte dlouhodobý způsob, jak investovat do stříbra, akcie těžařských firem jsou to první co vás musí zákonitě napadnout. Výběr je poměrně široký.

Můžete investovat přímo do společností, které drahý kov dobývají či do překupníků, kteří obchodují se surovým materiálem.

Málokterá společnost se ale zaměřuje pouze na těžbu nebo zpracování jedné suroviny. Vaše investice tak nejspíše nebude sledovat vývoj stříbra úplně přesně.

Pohyb ceny stříbra může být například kompenzován opačným pohybem jiné suroviny. Vliv na cenu akcie má též hospodářský výsledek a tržní pozice dané společnosti.

Těžařské společnosti ani jejich akcie navíc většinou nevykazují žádný významný růst.

Co je však příjemné jsou dividendy, které mohou po letech významně kompenzovat či převýšit částku za nákup akcie. Při prodeji se tak můžete dočkat pěkného výnosu.

 

Polymetal International

Těžební společnosti často „zavedou“ investory do neprobádaných končin. V tomto případě jde o firmu působící v oblasti pohoří Ural a ruského Dálného východu.

Jde o akcii, která je součástí indexu FTSE 100.

 

Pan American Silver

PAAS je kanadská těžařská firma. Jak ale napovídá její název, těžiště jejího byznysu se rozkládá po celém americkém kontinentu. Stříbro doluje v Mexiku, Argentině Bolívii a v Peru.

 

Wheaton Precious Metals Corp

Významný segment trhu cenných kovů tvoří překupníci, kteří nevlastní žádný zdroj nerostných surovin. Těžařům nabízí stabilní odbyt komodity, kterou se pak snaží výhodně přeprodávat dále.

Příkladem může být tato kanadská společnost, která obchoduje se stříbrem, zlatem, kobaltem a dalšími cennými kovy.

 

2) Stříbrné ETF fondy

V poslední době je stále populárnější investování prostřednictvím ETF fondů.

U komoditních ETF sice nemáte vždy výhodu široké diverzifikace jako u akciově zaměřených fondů, přesto jde o velmi zajímavou možnost, jak investovat do stříbra i dlouhodobě.

Investice do ETF jsou totiž velmi levné a principiálně jednoduché.

Komoditně zaměřené fondy vám navíc umožní poměrně přesně vydělávat na pohybech ceny stříbra bez nutnosti vlastnit fyzický kov nebo náročnější komoditní futures kontrakt na něj.

Komoditní ETF mívají obecně vyšší poplatky než akciově orientované fondy. Stále ale jde o poměrně snesitelné 0,5 -1 % za rok.

Ve většině případů fond obchoduje přímo stříbrné futures komoditní kontrakty nebo fyzický kov ve formách slitků a cihel.

Výnosy ETF zaměřených na drahé kovy jsou obecně závislé na aktuální ekonomické situaci. V krizích tvoří stejný bezpečný přístav jako fyzický kov.

Příkladem může být opět jaro roku 2020. Fondy si díky březnové panice, způsobené koronavirem, za posledních 12 měsíců meziročně připsaly značné zisky, není výjimkou ani úctyhodných 50 %.

Jak je ovšem známo, historické výnosy nejsou garancí budoucího zisku, což v současné nevyzpytatelné situaci platí dvojnásob. To ovšem není problém ETF ale trhu obecně.

Pokud hodláte vložit peníze do drahých kovů, tak ETF jsou z těch lepších možností, jak investovat do stříbra.

 

Hlavní důvody, proč kupovat ETF zaměřené na stříbro:

  • Sledují poměrně přesně pohyb cen opravdového stříbra
  • Neobtěžujete se s uchováváním fyzického kovu
  • Relativně nízké správní náklady

 

Invesco DB Silver Fund

Tento fond používá jako podklad komoditní futures. Můžete tak investovat do komodit dlouhodobě a neřešit expiraci kontraktů či minimální kapitál jako u klasických burzovních futures.

Roční náklady činí 0,75%.

 

Aberdeen Standard Physical Silver Shares ETF (SIVR)

Vhodná varianta pro ochranu investice před velkými bouřemi na trhu. Podkladové aktivum fondu sestává výhradně ze stříbrných mincí a slitků, díky čemuž fond má velmi nízké správní náklady 0,3%.

Na druhou stranu tato strategie neumožňuje dosahovat velkých výnosů v klidných dobách. Není to tak příliš vhodný nástroj pro dlouhodobé investování.

 

Global X Silver Miners ETF

Tento fond, na rozdíl od předchozích, žádným způsobem neinvestuje do stříbra samotného. Jeho základem jsou necelé tři desítky akciových titulů (včetně všech tří jmenovaných v první kapitole), které zahrnují těžaře, držitele těžebních práv i překupníky.

Obecně se dá říct, že nekopíruje přesně pohyb stříbra nýbrž reaguje na jeho pohyby s větší volatilitou. Můžete se tak dočkat vyšších výnosů, je tu ovšem i riziko většího poklesu hodnoty.

Jistou výhodou může být i vyplacená drobná dividenda, jejíž výše se ovšem každoročně mění. Roční náklady činí 0,66%.

3) Fyzické stříbro – slitky a mince

Nakoupit slitky nebo mince je nejjednodušší způsob, jak investovat do stříbra i zlata. Fyzické držení stříbra má ovšem své nuance. První problém čeká již při koupi.

Na rozdíl od zlata, zde soukromý investor zaplatí ještě standardní sazbu DPH ve výši 21 %.

V praxi tak nakupujete s více než pětinovou přirážkou oproti spotové ceně na burze.

Když do toho započítáme marži obchodníků a výrobců slitků (odlít cihličku nebo razit mince něco stojí), tak se vaše ztráta může pohybovat v intervalu 30 – 50 %.

Jak investovat do stříbra přes mince a cihly

Zhodnocení je tedy běh na opravdu dlouhou trať. Slitky v nižších gramážích jsou spíš zajímavý narozeninový dárek než investiční nástroj, jelikož výrobní náklady se nejvíce projeví právě u menšího množství kovu.

Odlišná situace nastává u stříbrných mincí. DPH se v ČR počítá až z ceny nad nominální hodnotou, což je velká výhoda oproti slitkům.

U mincí navíc máte jistou naději, že vzroste jejich sběratelská hodnota. Vzácné mince stojí výrazně dráž než samotný obsažený kov.  Sběratelská hodnota ale roste velmi pomalu. Obecně bývá vyšší u vzácných mincí.

TIP na sběratelské předměty vč. mincí
Víte, že v Portu Gallery můžete investovat do unikátních mincí, známek, veteránů, whisky i když nejste bohatí?

Tato online galerie umožňuje pořídit si i pouhý podíl s investicí podle vašich možností.

jak investovat do stříbra přes mince

V budoucnu se nejvíce zhodnotí exempláře, kterých bude na trhu několik málo kusů. To je ovšem pro investora naprosto nepředvídatelný faktor, obzvláště dnes, kdy mincovny chrlí nové emise doslova jako na běžícím pásu.

Čím více podobných nebo stejných mincí je v oběhu, tím menší je jejich hodnota pro sběratele. Markantní je to zejména u zlata.

Některé méně kvalitní mince dnes prodáte za výrazně vyšší cenu, než jejich kvalitnější ekvivalenty z nedávných početných emisí. Zhodnocení také dojdou kusy s odlišnou nebo kazovou ražbou, na které musíte mít buď štěstí, nebo je pracně a draho hledat.

Lze říct, že mince jsou skvělým prostředkem pro zachování vašeho majetku nehledě na ekonomické změny během následujících let. Zhodnocení investice zde můžeme očekávat až ve velmi dlouhodobém horizontu.

Mnozí sběratelé ale dokáží systematickou prací získávat zajímavé exempláře mincí, díky nimž jejich sbírky po desítkách let mohou dosahovat značných hodnot. Nevýhodou je ovšem nutnost mince bezpečně schraňovat, což přináší další náklady.

 

4) Jak investovat do stříbra: vyzkoušejte CFD

CFD neboli rozdílové kontrakty jsou čistě spekulativní nástroj. S jejich pomocí můžete snadno vydělávat na pohybech cen stříbra oběma směry.

Cena se odvíjí přímo od ceny stříbra na komoditních burzách.

Jako u všech podobných nástrojů, zde také narazíte na vysoký potenciál zisků i nebezpečí ztrát. Před začátkem obchodování s CFD tak musíte doopravdy vědět, co děláte.

CFD se obchodují pákově, potenciální ztráta může být vyšší než váš kapitál. Do značné míry se tento nástroj podobá měnovému Forexu.

Najdete je často společně v rámci jedné obchodní platformy a jsou dostupné a srozumitelné začínajícím obchodníkům.

Na rozdíl od burzovních komodit vám na CFD bude stačit menší kapitál v řádech menších tisíc až desítek tisíc korun. Poplatky se vypořádávají formou relativně nízkých spreadů.

Tím ale výhody končí, neboť jde o velmi živý trh na němž si mnozí vylámou zuby.

 

Výhody CFD

  • Nakupujete a prodáváte stříbro bez nutnosti jej fyzicky vlastnit
  • Žádná doba expirace – CFD tak můžete vlastnit dlouhodobě bez nutnosti hlídat jakýkoliv termín pro nejzazší prodej
  • Menší cena kontraktů – jsou dostupné i s menším kapitálem

Nevýhody CFD

  • Vysoká volatilita
  • Riziko ztráty při pákových obchodech

 

Jaké další komodity (kromě stříbra) lze obchodovat

V této tabulce najde přehled nejobchodovanějších komodit. Kliknutím na vybranou komoditu se dostanete na obchodní platformu, prostřednictvím které můžete provést vklad a obchodovat.

 

Jak investovat do stříbra

Způsobů, jak investovat do stříbra se nabízí mnoho. Výhody cenných kovů jsou zřejmé v těch nejhorších krizích. Většinou platí, že když padají akcie, tak zlato a stříbro rostou.

To však neznamená, že nemůžete vydělat ani v období ekonomické konjunktury. Pamatujte ale, že kovy obecně patří k těm více riskantním komoditám.

Nehledě na způsob investice, musíte počítat s prudkými výkyvy. To přináší velký potenciál zisku i značná rizika. Do drahých kovů se proto doporučuje dlouhodobě investovat maximálně pět procent kapitálu.