10 kroků, jak začít podnikat [a co vše je třeba udělat]

Jak začít podnikat? Podnikání je v současnosti jedním z nejoblíbenějších způsobů vydělávání peněz, a to, jak začít podnikat, tedy zajímá spoustu lidí.

Ačkoliv se podnikatelská činnost pochopitelně neobejde bez rizika, podnikatelům poskytuje možnost, aby si zařídili práci do značné míry podle sebe, což je velmi odlišné od klasického povolání, kdy pracujete pro někoho jiného.

Představa dělat si, co chcete, je velice svůdná, v případě úspěšného podnikání se však musí podepřít o racionální kroky, jinak zůstane právě jen představou.

Každý podnik se trochu liší, obecně však platí, že začít podnikat můžete následujícím způsobem.

1) Udělejte si průzkum trhu

Ještě než se aktivně pustíte do podnikání, měli byste mít pochopitelně po ruce nápad na podnik, to, na jakou oblast podnikání se chcete zaměřit.

Bez prvotního nápadu příliš daleko nedojdete, proto se nebojte si dát na čas a pečlivě ho promyslet.

Jakmile máte svůj nápad, je načase ho konfrontovat s realitou. Položte sami sobě otázku, jestli váš nápad má šanci uspět na vysoce konkurenčním trhu.

Aby byl totiž podnik úspěšný, musí zpravidla buď vyřešit určitý problém, naplnit potřebu zákazníků anebo nabídnout něco, co trh chce.

Existuje více způsobů, jak můžete určit, jakou potřebu, která zůstává ze strany trhu nenaplněna, zákazníci mají.

Za tímto účelem je možné využít například průzkum, dotazníky, rozhovory se známými nebo dokonce i metodu pokusu a omylu.

Některé z otázek, které byste si při výzkumu trhu měli položit a najít na ně uspokojivé odpovědi, jsou následující:

  • Existuje potřeba pro vámi navržený produkt/službu?
  • Pokud ano, kdo produkt/službu potřebuje?
  • Existují další společnosti, které v současnosti nabízejí ve vašem městě, kraji či státě podobné produkty/služby?
  • Jaká je celková konkurence na trhu?
  • A jak váš podnik zapadne do současné podoby trhu?

Předtím, než začnete realizovat svůj nápad podnikat, zodpovědět tyto otázky je nesmírně důležité. Pomůžou vám totiž odhalit, jestli je váš nápad na podnik vůbec nosný a má šanci na úspěch.

2) Vytvořte plán podnikání

Když si vyhledáte, jak začít podnikat, pravděpodobně se dočtete, že se začátek neobejde bez odborného poradce. To však ani zdaleka neplatí a vy si můžete vystačit i sami.

Jako další krok po ověření potenciálu vašeho nápadu byste měli váš nápad pozvolna přetavit v plán.

Plán podnikání je jako mapa, která povede váš podnik od počáteční fáze přes vývoj až k postupnému růstu podniku.

Jde o potřebnou věc pro všechny nové podniky, přičemž pro rozdílné typy podniků existují rozdílné plány podnikání.

Jak začít podnikat_plán podnikání

Plán podnikání vám bude nápomocný i v případě, že plánujete zažádat o finanční pomoc investory nebo jiné finanční instituce.

Tento typ plánu podnikání určený jako doklad k žádostem o finance je zpravidla dlouhý, podrobný a zahrnuje obvyklé body, které investoři a banky hodnotí, když zvažují váš návrh.

Pokud ovšem neplánujete vyhledat finanční podporu, dokonce i jednoduchý jednostránkový plán podnikání vám může pomoct si ujasnit, čeho chcete dosáhnout a jak toho plánujete dosáhnout.

Pamatujte si, že psaný plán je vždycky lepší než takový, který nosíte pouze v hlavě.

3) Naplánujte svoje finance

Jak začít podnikat, když nejste miliardář? Dobrá zpráva je, že zejména u menších podniků začátek podnikání nemusí vyžadovat mnoho peněz.

Bez počáteční investice a prvotních nákladů se však nicméně s velkou pravděpodobností neobejdete, a budete muset nějak překlenout období, než váš podnik začne vydělávat.

Proto se hodí vytvořit odhad nákladů potřebných pro zahájení podnikání (jako jsou například licence, vybavení, právní poplatky, pojištění, pronájem prostor, atd.).

K těmto nákladům pak přidejte i částku, kterou podle vašeho odhadu budete potřebovat, abyste váš podnik udrželi v chodu aspoň po dobu dvanácti měsíců (jako je pronájem prostor, vybavení, marketing a reklama, výroba, zásobování, náklady na dopravu, platy zaměstnanců, váš vlastní plat, atd.).

Zkombinujte tato dvě čísla a dostanete odhad počáteční investice, kterou budete pro zahájení podnikání potřebovat.

Jakmile znáte konkrétní odhad, můžete najít více způsobů, jak financovat váš podnik, jako jsou například obchodní půjčky, granty, investoři nebo dokonce i crowdfunding, pokud věříte, že váš podnik dokáže oslovit širokou veřejnost a jste schopní připravit poutavou internetovou kampaň.

Jak začít podnikat a co je ještě potřeba se dozvíte v následujících bodech.

4) Vyberte strukturu podniku

V dalším kroku vybíráte obchodní strukturu vašeho podniku. Můžete být jeho jediným vlastníkem (např. živnost), uzavřít partnerství s někým jiným, vytvořit společnost s ručením omezeným nebo klasickou společnost.

Podoba podniku, jakou zvolíte, následně ovlivní mnoho různých faktorů – od názvu podniku až po to, jakým způsobem budete řešit svoje daně.

Dobrá zpráva je, že žádná struktura není vytesaná do kamene.

Můžete zvolit počáteční podobu podniku a postupem času ji přehodnotit a dle potřeby upravit, jak se váš podnik bude rozvíjet a vyžadovat změny.

Jestli si pak nejste jistí, jakou podobu podniku je nejlepší si vybrat, může být vhodné se poradit s právníkem, abyste se ujistili, že zvolíte správně.

5) Vyberte a registrujte jméno a doménu vašeho podniku

Bez nadsázky lze prohlásit, že jméno, které vyberete pro váš podnik, je stejně tak důležité jako jména vašich (budoucích) dětí.

Jméno podniku hraje významnou roli prakticky ve všech jeho oblastech, takže je ve vašem vlastním zájmu přijít s co nejlepším jménem.

Jakmile máte jméno vybrané, budete muset zkontrolovat, jestli na něj existuje ochranná známka nebo ho v současnosti někdo používá.

Pokud je jméno k dispozici, musíte ho následně zaregistrovat na úřadě.

Stejně tak byste neměli zapomenout si zaregistrovat doménu se jménem vašeho podniku, a to ideálně už ve chvíli, kdy název vyberete v prvé řadě.

6) Získejte licence a povolení

Bez úředničiny se při zakládání podnikání nikdo neobejde. Podle toho, jaký typ podniku zakládáte, budete muset vyplnit rozličné dokumenty a zažádat o licence a povolení.

Udělejte si proto výzkum a zjistěte, jaké licence a povolení se vztahují k vašemu podniku ještě během počáteční fáze vývoje podniku.

7) Vyberte svůj účetní systém

Každý podnik, zejména ty menší, funguje nejefektivněji, když pracuje se zavedenými systémy. Jedním z těchto nejdůležitějších systémů je účetní systém.

Ten je nezbytný pro vytváření a spravování vašeho rozpočtu, nastavení vašich cen, provádění podnikání a placení daní.

Svůj účetní systém pak můžete spravovat sami nebo si najmout účetního či účetní, abyste se zbavili aspoň části práce a mohli se soustředit na jiné stránky podnikání.

Pokud se však rozhodnete účetnictví spravovat sami, najděte si na internetu takový systém, který bude vyhovovat vašim potřebám.

 

Peníze jsou svoboda. Víte, jak je vydělat?

 

8) Zřiďte prostor pro svůj podnik

Mít pro svůj podnik vlastní prostor je důležité pro jeho chod, ať už půjde o kancelář ve vašem domově, sdílenou nebo soukromou kancelář či obchodní prostor.

Předtím, než prostor zřídíte, budete muset vzít v potaz jeho lokaci, vybavení a celkovou podobu, a ujistit se, že daný prostor funguje pro váš konkrétní typ podniku.

Rovněž budete muset zvážit to, jestli má pro vás větší smysl koupit nebo pronajímat daný prostor, pokud tedy nebudete pracovat z domu.

9) Vytvořte svůj tým

Jestli budete najímat zaměstnance, v tomto bodě je vhodné s tím začít.

Dejte si na čas s popisováním pozic, které potřebujete zaplnit, a s vystihnutím povinností, které se ke každé pozici vztahují.

Tímto způsobem snáz dostanete odpovědi od potenciálně vhodných a kvalifikovaných kandidátů.

Jak začít podnikat_výběr týmu

Pokud nenajímáte zaměstnance, ale místo toho hodláte pracovat s nezávislými dodavateli, nyní je také nejvyšší čas zahájit spolupráci s právníkem, abyste měli po ruce patřičnou smlouvu o spolupráci s nezávislými dodavateli.

Poté můžete zahájit své hledání vhodných dodavatelů.

10) Propagujte svůj podnik

Závěrečným krokem plánu, jak začít podnikat, je přilákání prvotních klientů a zákazníků. Jako vhodný začátek si můžete vytvořit marketingový plán a sepsat prodejní nabídku.

Prozkoumejte více různých způsobů propagace, abyste mohli vybrat ty nejefektivnější pro váš podnik.

A nezapomínejte na efektivitu a využívání sociálních sítí, které se mohou postarat o nemalou součást propagace.

Jak začít podnikat?

Jakmile dokončíte všechny tyto aktivity, budete se moct vrhnout do podnikání samotného. Hlavně si zapamatujte, že nikdo nezíská úspěch přes noc.

Ale pokud budete konzistentně pracovat na vašem podniku a využívat plány, které jste vytvořili, navýšíte tím vaše šance na úspěch.

Získejte 1000 Kč a další peněžní odměny zdarma

Získejte 300, 500 nebo 1000 Kč zdarma. Podívejte se na přehled odměn.
Odměny zde