Práce z domova: 17 tipů, jak vydělávat peníze z domu

Láká vás práce z domova? Svět stále více ovládá internet a digitální média. To má za následek i to, že nikdy předtím nebyla tak úžasná příležitost pracovat z domova. Práce z domova je vhodná zejména pro lidi, kteří mají problém sehnat zaměstnání ve své lokalitě, mají zdravotní problémy, musejí se starat o svého blízkého či malé děti, nebo jednoduše nemají zájem každý den cestovat do práce a zase zpět.

Práce z domova se rozmáhá zejména v anglicky mluvených státech. Například v roce 2017 již přibližně 43 procent Američanů pracovalo na dálku – i když v mnoha případech šlo jen o druhou brigádu k jejich stávající práci. A ačkoliv ČR pochopitelně není stejná jako Amerika, práci z domova se můžete věnovat i zde, ať už na hlavní úvazek nebo formou příjemnému přivýdělku k zaměstnání.

Existuje více různých prací, které můžete vykonávat z pohodlí svého domova. V tomto článku se podíváme na některé z nich.

 

Práce z domova: 17 tipů, jak vydělávat peníze z domu

 

1) Překladatel

Pro tuto práci budete potřebovat kromě češtiny/slovenštiny minimálně aspoň jeden cizí jazyk navíc. V tomto případě však platí, že čím více jazyků znáte na vysoké úrovni, tím lépe.

V dnešní době jsou velmi žádané evropské jazyky, jako je němčina, polština, ruština, francouzština, a další, ale stále více se rozmáhá například i japonština nebo čínština.

Pokud tedy již plynule hovoříte dvěma nebo více jazyky, můžete své schopnosti využít a začít pracovat jako překladatel.

Ti jsou často potřeba k překládání dokumentů nebo nahrávek z jednoho jazyka do druhého.

Na internetu můžete sami nabízet své služby jako freelance překladatel nebo se obrátit na překladatelské společnosti a začít spolupracovat přímo s nimi.

Některé z nich ovšem vyžadují, abyste měli předchozí překladatelskou zkušenost, takže jestliže s touto činností teprve začínáte, je nejlepší napřed získat pár zakázek jako freelancer.

 

2) Hlídání dětí

Je pravda, že hlídání dětí většinou probíhá v domovech jejich rodičů. Ale někdy je možné hlídat i tím způsobem, že se o děti postaráte ve svém domově.

Tato práce je perfektní pro rodiče, kteří nechodí do práce, nebo pro všechny milovníky dětí.

Jestliže nechodíte do práce, protože se staráte o své dítě, můžete k němu přidat i dítě někoho jiného, a přivydělat si tak peníze.

Váš potomek tím navíc získá kamaráda nebo kamarádku ke společným hrám.

Tuto práci můžete začít provozovat například tak, že si dáte inzerát na internet, oslovíte své sousedy a známé nebo vylepíte plakáty ve čtvrti, kde žijete.

 

3) Pracovník pro call centrum

Call centra ve své době frčela jako častý způsob přivýdělku pro mladé lidi, a i dnes jsou stále nesmírně populární. Některá call centra pak již nabízejí možnost práce z domova.

Tento typ zaměstnání není vhodný pro stydlivé lidi, ale pokud vás baví komunikovat se zákazníky a oslovovat je, mohl by být tím pravým výdělkem právě pro vás.

Práce z domova jako pracovník call centra

Nejsnazší způsob, jak se k podobné práci dostat, je zareagovat na inzerát, který najdete na pracovním portálu, například na jobs.cz.

Jen buďte připraveni práci zasvětit dostatečné množství času, hodně call center od svých externích pracovníků vyžaduje aspoň 20 hodin práce každý týden.

 

4) Správa sociálních médií

Stále více firem i jednotlivců potřebuje lidi, kteří by spravovali jejich účty na sociálních médiích, protože se musí soustředit na hlavní odvětví své práce a na tento typ činnosti jim jednoduše nezbývá čas.

Náplň práce správce sociálních médií je pestrá a kreativní, může zahrnovat udržování účtů na různých platformách, jako je Twitter, Snapchat, Instagram, Facebook, a mnoho dalších.

Užitečné vám budou schopnosti, jako je fotografování a úprava fotografií, výzkum, znalost marketingu, a samozřejmě schopnost psát poutavé a zároveň nepříliš obsáhlé příspěvky.

Můžete začít například tak, že oslovíte přímo společnosti, pro něž byste měli zájem pracovat a poptáte se, jestli v současnosti nehledají lidi na tuto pozici.

 

5) Grafický designér

Grafický designér nebo jednoduše grafik je intenzivní, ale záživná práce, která vám pomůže naplnit vaše případné umělecké sklony.

Schopní grafici jsou v dnešní době velmi žádaní a jejich práce se cení. Můžou vytvářet mnoho různých typů děl, od log, letáků, reklam, značek, až po koláže či designy webových stránek. Představivosti se v tomto směru prakticky meze nekladou.

Správný grafik by měl ovládat některý pokročilý grafický program, nebo klidně i více, a mít připravené portfolio svých prací, které může předložit potenciálnímu novému klientovi.

Práci můžete získat tak, že zareagujete na inzerát nebo naopak někomu aktivně nabídnete své služby.

A nezapomeňte svou práci prezentovat na webových stránkách a sociálních sítích, které vám rovněž mohou pomoct navázat kontakt s novými zákazníky.

 

Získejte 500 Kč zdarma

Podívejte se na atraktivní peněžní odměny, které můžete získat zdarma na těchto webech.
Podívat

 

6) Airbnb hostitel

Dobrá zpráva je, že tato práce od vás nebude vyžadovat žádný neobvyklý um – kromě přirozené schopnosti komunikovat s lidmi. Budete pro ni ovšem potřebovat vlastní prostor, který byste mohli nabídnout k dočasnému pobytu jiným lidem na webu služby Airbnb.

Velkou šanci na úspěch máte zejména v případě, že bydlíte v turisticky atraktivní či studenty a pracovníky často navštěvované lokalitě, což jsou zejména větší česká města.

Pokud tuto podmínku splňujete, máte pěkný a čistý dům/byt a rádi v něm hostíte nové lidi, můžete svůj domov přidat na stránky.

Víc peněz si vyděláte v případě, že budete pronajímat celý dům/byt, ale i v případě dočasného pronájmu jednoho pokoje může jít o solidní zdroj příjmů.

TIP: pokud svůj prostor nabídnete přes tento odkaz, získáte navíc 215 Kč.

 

7) Hlídačka zvířat

Pokud zrovna nechcete hlídat děti, můžete vyzkoušet hlídání zvířat. To v České republice ještě není tak rozšířené jako v zahraničí, ale stále víc se prosazuje.

Nejčastěji na hlídání dostanete pejska nebo kočičku, kterého si můžete vzít k sobě domů nebo ho hlídat v domově majitele zvířátka.

práce z domova jako hlídání psů

Práce je to velmi příjemná a nepříliš náročná, pokud tedy nedostanete na hlídání celou smečku neposedných psů, pak byste se mohli pořádně naběhat!

Většina domácích zvířátek je však přítulná a za vaši společnost vám budou vděčná, jestliže k nim tedy máte vřelý vztah, tuto práci byste rozhodně měli vyzkoušet.

 

8) Přepisování textů z audio záznamů

Přepisování textů je vhodné zejména pro ty, kteří ovládají výborně angličtinu, ale již jsme viděli i pár inzerátů na přepisování textů v češtině.

Dobrá věc na této práci je, že mnohdy nevyžaduje žádnou předchozí zkušenost ze stejného oboru, což se rozhodně nedá říct o všech pracovních oborech.

Přepisování textů zahrnuje poslouchání nahrávek a jejich následný přepis do písemné podoby, jde tedy o velmi prostou práci.

K tomu, abyste začali, tak budete potřebovat jen funkční počítač, klávesnici a ideálně i sluchátka.

Abyste však práci dostali, někdy budete muset napřed projít krátkým testem, který ověří vaše schopnosti poslechu a přepisování textu ve správné podobě.

 

9) Vyplňování dotazníků

Z vyplňování dotazníků nikdo nezbohatne, ale pokud vás baví se jich zúčastňovat, pár korunek do kasičky vám tento typ práce z domova může přinést.

Každý dotazník vypadá jinak, obecně však platí, že se často zaměřují na zkoumání reakcí zákazníků na nové produkty, ptají se na využívání bankovních či jiných služeb, a podobně.

Podle délky za dotazník můžete dostat od jedné koruny až po několik desítek korun. Lépe placené jsou projekty, u nichž se zúčastníte telefonického hovoru.

V současnosti je největší společností působící na českém trhu, u níž si můžete přivydělat vyplňováním dotazníků a sdílením svých názorů, pravděpodobně společnost Ipsos.

Vyzkoušet můžete také společnost Voissy, která nabízí vyplňování dotazníků pro známé světové značky.

 

10) Online lektor

V dnešní době už nemusíte opouštět pohodlí svého domu, abyste pracovali jako lektor. Místo toho můžete nabízet online lekce přes Skype, Facebook nebo v podstatě jakýkoliv program, který umožňuje video hovory.

Nabídka toho, co můžete vyučovat, se pak odvíjí od vašich schopností, velmi žádané jsou pochopitelně různé cizí jazyky, ale i řada dalších oborů.

Vyučovat můžete v češtině i v angličtině, či klidně v dalších jazycích, podle toho, jak dobře je ovládáte.

Některé zahraniční společnosti vyžadují speciální licenci, abyste pro ně mohli pracovat, ale jiné naopak ne, a pochopitelně vám nikdo nebrání v tom, abyste si podali inzerát, v němž potenciálním zákazníkům nabídnete své služby jako online lektor.

Kromě výukových materiálů budete k provozování této činnosti potřebovat jen počítač či notebook s funkční webkamerou a sluchátka se zabudovaným mikrofonem.

Doporučujeme rovněž založit účet na PayPal, pokud ho doposud nemáte, zahraniční klienti často platí právě tímto způsobem, protože je to rychlé a pohodlné.

 

Jak vydělat peníze?

 

11) Animátor

Za tento typ práce vám v ČR pravděpodobně nikdo nezaplatí, ale pokud aspoň trochu umíte anglicky, můžete si jí přivydělávat díky spolupráci se zahraničními klienty.

Dobrý animátor by uměl ovládat patřičné grafické a střihačské programy, a mít ideálně po ruce portfolio ukazující jeho předchozí práce.

Tato práce má široké využití, můžete ji vykonávat pro televizi, filmy, video hry a mnoho dalších typů médií.

Co se odměn týče, ty se liší případ od případu, ale například na pracovním portálu Upwork si animátoři mohou za svou práci naúčtovat mezi 25 až 106 dolary na hodinu.

 

12) Práce z domova jako účetní

Účetní je stále potřeba, zejména v dnešní době, kdy stále více lidí pracuje z domu na volné noze či si zakládá své vlastní podniky a potřebuje pomoct s vedením účtů, vyplňováním daňových přiznání, a dalších finančních úkonů.

Tato práce může být nárazová, tj. že v určitém období budete více vytížení (například před uzávěrkou odevzdání daňového přiznání), jindy méně (v dobách letních dovolených), ale může vám přinést nemalé peníze.

Pochopitelně platí, že se neobejdete bez vzdělání v tomto směru, můžete absolvovat kurz účetnictví nebo si patřičné vědomosti nastudovat z odborných publikací, budete si však muset pravidelně osvojovat nejnovější poznatky, protože oblast financí a účetnictví se vyvíjí a proměňuje každým rokem, někdy i rychleji.

 

13) Konzultant

Práce jako konzultant je do určité míry podobná online lektorství, ale jen ve svém základním principu – v tom smyslu, že pro ni musíte mít v určité oblasti odborné znalosti, o něž se následně podělíte se svými zákazníky, ať už s jednotlivci nebo firmami.

Velmi žádané oblasti, na něž se konzultant může zaměřit, je například právo nebo výše zmíněné účetnictví.

Můžete rovněž poskytovat konzultace v IT oblasti nebo nabídnout zákazníkům školení v ovládnutí nového softwaru.

Konzultanti většinou inzerují své služby online, či oslovují konkrétní společnosti, u nichž si myslí, že by mohli jejich služby potřebovat.

 

14) Korektor

Korektor je často přehlížená osoba, bez níž se ovšem neobejde žádný časopis ani kniha. Nemusíte ovšem začínat hned tak vysoko.

Jestliže máte cit pro český či slovenský nebo jakýkoliv jiný jazyk, můžete svou dráhu korektora zahájit opravováním textů určených pro webové stránky, e-shopy, a jim podobné.

Teprve poté se můžete přesunout k ambicióznějším projektům.

Pochopitelně platí, že je dobré aspoň trochu rozumět textu, který opravujete – pokud tedy například nemáte technické znalosti, není příliš vhodné pouštět se do korektur technických manuálů, protože neznáte patřičný slang ani další potřebné detaily.

Opět platí, že si můžete podat inzerát nabízející své služby nebo reagovat na aktuální poptávky, či oslovit potenciální zaměstnavatele, s nimiž byste chtěli spolupracovat.

Oblíbené jsou v tomto směru i pracovní portály, které občas obsahují poptávky po korektorech, a mnohdy ani nevyžadují předchozí zkušenost v této oblasti (samozřejmě, že pokud ji máte, je to plus).

 

15) Prodej uměleckých výrobků

Malujete, vyrábíte šperky, keramiku, a podobně? Pak své výtvory můžete prodávat online, buďto na anglických stránkách nebo českých, či na obojích.

Oblíbeným webem v zahraničí je Etsy, v ČR je to např. Fler. Samozřejmě nezapomeňte do ceny výrobku zahrnout poštovné i materiál, který jste na něj využili, nejenom dobu, kterou jste zhotovením daného díla strávili.

Začátky možná budou krušné, ale pokud vaše výrobky dokážou oslovit širší publikum, postupně byste si mohli vybudovat slušnou finanční základnu.

Nezapomeňte svá díla propagovat na sociálních sítích, abyste je dostali k co nejširšímu okruhu možných zájemců!

 

Půjčte si peníze zdarma bez úroků
Víte, že první půjčku až na 20 000 Kč máte bez poplatků a úroků? Podívejte se zde.

 

16) Fotograf

Další možností, jak přeměnit své umělecké sklony ve zdroj financí, je stát se fotografem.

To chvíli potrvá, můžete začít například focením formou TFP (čas za fotografie, tedy vy neplatíte modelce/modelovi, on/a neplatí vám), a postupně se posunovat dál.

Populární jsou portrétní fotografie, i svatební, fotografie z plesů, společenských akcí, či jiné, ale pro ty už musíte pochopitelně vycestovat.

Koníčky pro zábavu_fotografování

Zato portréty můžete fotit v pohodlí svého domova, aspoň pokud si v něm zřídíte vlastní ateliér zasvěcený vaší fotografické činnosti.

Plusem navíc je, jestli kromě fotografických služeb dokážete nabídnout i bonus navíc, jako je například vyhotovení make-upu pro portrétní sezení.

 

17) Psaní

Na závěr zmíníme způsob zaměstnání, který se většině lidí v České republice vybaví jako první, když se řekne práce z domova – a to je psaní, nebo také copywriting.

Psát můžete pro mnoho webů, i pro časopisy, a řadu rozdílných typů textů, od popisků na e-shopy, po reklamní texty, eseje, recenze, a mnoho, mnoho dalších.

Doporučený způsob, jak začít, je se přihlásit na pracovní portál nabízející psací zakázky (zkuste třeba tento) a postupně si vybudovat portfolio, které následně budete moct ukázat potenciálním zákazníkům, když je oslovíte s dotazem o spolupráci.

Pokud se chcete o psaní dozvědět víc, na internetu najdete více návodů, jak si vydělávat psaním.