Nejlepší rady, jak ušetřit za elektřinu v domácnosti až 1000 Kč ročně

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti? Současné neustálé zdražování cen elektřiny a potravin nás nutí šetřit, kde se dá. Provoz elektřiny v domácnosti vyjde měsíčně na nemalou částku, a proto je třeba se zamyslet nad tím, zda děláme vše pro to, abychom neplatili víc, než musíme.

Níže v článku také najdete unikátní službu, díky které budete platit minimálně o 1000 Kč ročně méně než nyní.

 

Tipy, jak ušetřit za elektřinu v domácnosti

1. Každý kuchyňský spotřebič má svou energetickou třídu

Jednou z možností, jak své úspory držet na uzdě, je zaměřit se na kuchyňské vybavení. Pokud zrovna sháníte ledničku, sporák nebo myčku na nádobí, vybírejte podle energetické třídy. Ta by měla být alespoň A+, ale neváhejte investovat i do třídy vyšší. I když počáteční investice mohou být trochu větší, vše vám vynahradí nízká spotřeba elektřiny.

 

2. Vodu vařte v rychlovarné konvici

Rychlovarnou konvici má v dnešní době doma snad každý. Většina lidí ji ale využívá jen k vaření vody na čaj či kávu. A je to škoda, protože pokud budete vodu, ve které chcete vařit např. brambory nebo těstoviny, předvařovat v rychlovarné konvici, ušetříte až dvakrát víc energie. Topná spirála uvnitř konvice totiž ohřívá pouze vodu, kdežto sporák zahřívá spolu s vodou i hrnec. Elektřina se tak spotřebovává úplně zbytečně tam, kde to není třeba.

 

3. Ušetřete tisíce ročně s úspornými LED světly (opravdu!)

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti? Vyměňte žárovky a používejte úsporné svícení. Běžné žárovky pomalu, ale jistě, opouštějí regály obchodů a namísto nich lze najít žárovky úsporné a LED žárovky.
Při prvním porovnání si lze všimnout rozdílu v ceně, LED a úsporné žárovky jsou dražší než klasické žárovky. Úspora je zde však počítána při pravidelném svícení a činí tisíce korun ročně s LED žárovkami.

Obvykle se vylučuje používání běžných úsporných žárovek vzhledem k jejich nebezpečí, při rozbití hrozí kontaminace rtutí a dalšími prvky, které by nás při pořezání o střepy mohli poškodit. Právě ekologické nebezpečí je důvodem, proč jsou i úsporné žárovky kritizovány. To ovšem staví do dobrého světla LED žárovky.

LED žárovky jsou jediným zdrojem světla, který nelze jakkoliv kritizovat, nabízí nám nejlevnější možné svícení a také nezatěžují životní prostředí.

Podle této kalkulačky si můžete snadno sami spočítat, že úspora s jedinou LED žárovkou dosahuje i několika stokorun ročně. V případě výměny všech žárovek by se jednalo řádově o tisíce korun každý rok.

Uživatelé nemusí mít obavy z vyšší pořizovací ceny, ta se sice pohybuje v řádech stovek korun, ale obvykle se díky úspoře do několika měsíců vrátí veškeré náklady spojené s jejich pořízením.

 

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti s LED žárovkami

 

Průměrný příkon LED žárovky je pouhých 2,5W, tedy zcela nesrovnatelné například s obyčejnou žárovkou, která se obvykle pořizuje 60W nebo 100W. Velkým plusem je rovněž životnost, ta je u běžných žárovek v desítkách až stovkách hodin a ve finále vydrží v řádu měsíců.

Velký výběr úsporných žárovek naleznete např. zde.

Životnost LED žárovky se pohybuje zhruba kolem 20 let, během kterých svítí žárovky i desítky tisíc hodin.
Přístup k žárovkám je zde velmi individuální. Obecně se z hlediska investic nejvíce vyplatí vyměnit žárovky v místnostech, kde se vyskytujeme nejčastěji. Finální úspora je následně velmi příjemná.

>>SPOČTĚTE SI ÚSPORU S LED ŽÁROVKAMI SAMI NA KALKULAČCE ZDE A NECHTE SI ZOBRAZIT DOPORUČENÉ LED ŽÁROVKY

 

4. Typ sporáku hraje důležitou roli

Nejúspornější typ sporáku na elektřinu je, jak možná tušíte, sporák s indukční varnou deskou. Pokud uvažujete o pořízení elektrického sporáku, vybírejte právě tento typ. Provoz plynového sporáku stojí až o polovinu méně než elektrického, nicméně musíte ho správně používat. Na velký hořák patří velký hrnec, na malý hořák zase hrnec malý. Dodržujte toto pravidlo a energie vám nebude zbytečně unikat. Když položíte malý hrnec na velký sporák, teplo bude prohřívat i prostor kolem hrnce a spotřeba elektřiny se tak zvýší.

 

5. Lednici co nejdál od tepla

Ledničku nenechávejte otevřenou déle, než je nutné. Udržujte v ní čisto a pořádek, ať víte, kde máte co hledat. Samozřejmostí je i pravidelné odmrazování. Ledničku neumisťuje vedle spotřebičů, ze kterých sálá teplo, tzn. vedle sporáku, trouby a nejlépe ani rychlovarné konvice. Vaše spotřeba elektřiny se díky nesprávnému rozmístění spotřebičů zvyšuje. Nedávejte do ledničky ani teplá jídla, ale nechte je nejdřív pořádně vychladnout.

 

Získejte zdarma 500 Kč
Přehled všech peněžních odměn a bonusů zdarma najdete zde.

 

6. Myjete nádobí úsporně?

Množství vody spotřebované při mytí nádobí může omezit myčka na nádobí. Ta energii šetří ale pouze v případě, že je zcela naplněna. Pokud myčku nemáte, nakupujte kvalitní mycí prostředky, které dobře pění a dlouho vydrží. Na trhu jsou k dostání spořiče vody, které vám také nějakou tu korunku ušetří.

 

7. Pořiďte si kvalitní hrnce

Materiál, ze kterého jsou vyrobeny hrnce, hraje nemalou roli při spotřebě elektřiny u vaření. Smaltované hrnce raději odložte a pořiďte si hrnce nerezové nebo měděné. Díky dobré tepelné vodivosti těchto materiálů je k uvaření jídla zapotřebí méně energie.

 

8. Využijte solární panely a domácí fotovoltaické elektrárny

Přejděte na solární ohřev vody po celý rok, využijte efektivitu fotovoltaických elektráren nebo výkonných tepelných čerpadel a ušetřete značné částky za elektřinu.

Jak na to, se dozvíte u společnosti Woltair.

 

9. Získejte úsporu za elektřinu minimálně 1000 Kč ročně změnou dodavatele s online srovnavačem (pokračujte níže)

Přečtěte si níže, jak ušetřit za elektřinu v domácnosti a získat úsporu nejméně 1000 Kč ročně.

 

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti a co ceny elektřiny ovlivňuje

Ceny energií jdou neustále nahoru, ať už se jedná o elektřinu nebo zemní plyn. Situaci komplikuje skutečnost, že energie jdou od distributora k odběrateli přes prostředníka (dodavatele), který si k ceně elektřiny přidá svou přirážku (marži).

 

Jaké faktory ovlivňují ceny energií

 • Bydliště – cenu ovlivňuje kraj, ve kterém bydlíte. Stejně tak je ovlivňující faktor to, jestli bydlíte v bytě nebo domě.
 • Dodavatel – i když třeba dodavatelé odebírají od stejného distributora, na trhu se neustále předhánějí v cenách. Takže záleží na tom, od koho dané energie budete odebírat.
 • Spotřeba – nejdůležitější faktor, který ovlivňuje cenu, je vaše spotřeba. Pokud potřebujete doma denně topit na 25 °C, budete mít mnohem větší spotřebu, než při běžných 20 – 22 °C.
 • Roční období – v zimě, když začíná topná sezóna a celkově se tak zvyšuje spotřeba zemního plynu, zvyšují se i ceny za tyto energie.
 • Změny sazebníků – někteří dodavatelé energií nabízejí po určité době změnu sazebníku. Když přejdete k nějaké společnosti, chtějí vám ze začátku nabídnout všechno, abyste u nich zůstali. Dají vám nejaktuálnější a nejlevnější tarif se slovy, že je aktuální pouze jeden rok. Poté si musíte opět zajít na pobočku a tarif u společnosti změnit. Většina ale zapomene, takže zbytečně přeplácí.

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti: získejte garantovanou úsporu nejméně 1000 Kč ročně i na nejmenších odběrech

Vždy máte možnost vybrat si, od koho budete energie odebírat. Většina odběratelů elektřiny a plynu však nemá představu o tom, jací dodavatelé na českém trhu jsou. Na internetu můžete využít nabízených služeb srovnavače energií Tarifomat, který vám nezávazně nabídne nejlepší cenu. Garantujeme vám totiž úsporu nejméně 1000 Kč za rok i na těch nejmenších odběrech.

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti aneb jak Tarifomat funguje

 • Kalkulačka – k dispozici máte online kalkulačku, kterou naleznete na zde a její využití je zcela zdarma.
 • Výběr – abyste si vybrali vhodného dodavatele elektřiny, zadejte pár osobních informací (bydliště, kolik průměrně platíte za rok, u plynu budete muset uvést jeho celkové využití – ohřev vody, topení, u elektřiny se zase uvádí počet osob v domácnosti).
 • Dokumentace – největší předností této společnosti je, že vám kalkulačka vybere vhodného dodavatele elektřiny, který bude nejlevnější, a bude tak vyhovovat vašim finančním požadavkům. Tarifomat vás spojí přímo s dodavatelem, vyplní všechny smlouvy a doručí je až k vám domů kvůli podpisu. Nebudete se tak muset o nic starat. Jestliže nastanou nějaké komplikace nebo nebudete rozumět nějaké části smlouvy, můžete využít služby bezplatného právnického poradenství.

 

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti_kalkulačka online

 

Výhody Tarifomatu

 • Předností této online služby je, že vám vyhledají nejlevnější nabídku daného dodavatele.
 • Jestliže ale sami narazíte na výhodnější nabídku, Tarifomat se zavazuje, že vám nabídku dorovná.
 • Můžete si vybrat z několika dodavatelů energií v České republice, ať už se jedná o malé nebo větší společnosti.

 

Více než 50 dalších tipů, jak ušetřit
Ušetřete peníze ještě dnes s těmito efektivními radami.

 

Dohled nad trhy v energetických odvětvích vykonává ERÚ (Energetický regulační úřad).