Jak zbytečně neutrácet během Vánoc? Užitečné tipy!

Vánoce se kvapem blíží a vy se začínáte děsit, jak svátky finančně přežijete? Nechcete se zadlužit ani sáhnou do vašich finančních rezerv?
Pak si přečtěte následující článek s užitečnými tipy, jak se svátečními nákupy nezruinovat.

Věřte, že perfektní dárek pro milovanou osobu můžete získat za cenu, která vás finančně nepoloží.

To samé platí i pro samotné prožití vánočních svátků – můžete mít krásné Vánoce za málo peněz.

Přečtěte si tipy, jak zbytečně přes svátky i během nich neutrácet.

 

Jak chytře nakládat s penězi během Vánoc?

Je snadné nechat se unést duchem Vánoc a vyhodit hromadu peněz – často zcela zbytečně. Vyhněte se marketingové masáži i konzumní horečce a udržte své finance na uzdě i o letošních Vánocích.

Období prázdnin je časem oslav, hodování, dobrého jídla, pití a obdarování druhých. Nejste-li obezřetní, je snadné se v tomto období nadměrně finančně vyčerpat.

Nicméně svátky si můžete užít, aniž byste se dostali do dluhové pasti.

Poradíme vám jak:

1) Předem si určete váš rozpočet

Jasné nastavení rozpočtu na vaše vánoční výdaje ještě před zahájením nákupů je vždy chytrý krok.

Rozpočet přidělený na vánoční svátky vám umožní minimalizovat nadměrné výdaje a vyhnout se zbytečným nákupům.

Nejste si jisti, na jakou částku svůj rozpočet nastavit? Začněte tím, že se podíváte na svůj stávající rozpočet a na to, kolik normálně každý měsíc utratíte.

Jakmile zúčtujete všechny své pravidelné měsíční výdaje, zkombinujte zbývající částku výdajů, které vám zbyly, s dalšími penězi, které jste si našetřili na Vánoce, abyste zjistili, kolik si můžete reálně dovolit utratit.

Vytvořte si seznam svých vánočních výdajů. Nezapomeňte zahrnout všechny dárky, které chcete koupit, cestovní výdaje, a také náklady na jídlo, pití a zábavu.

Jakmile sestavíte seznam výdajů na Vánoce, rozdělte částku peněz, kterou jste na Vánoce alokovali, mezi každou z kategorií ve vašem seznamu výdajů – jako jsou dárky, pohoštění, cestování atd.

Pokud ve vašem rozpočtu odhalíte nedostatek financí, vraťte se ke svému seznamu a podívejte se, kde byste případně mohli ušetřit.

 

2) Sledujte své výdajové návyky

Sestavení rozpočtu nebude příliš užitečné, pokud se ho nebudete držet.

Sledování vašich výdajů je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se vyhnout nedodržení vámi stanovenému rozpočtu na Vánoce.

To lze provést tak, že si uschováte účtenky ze všech vánočních nákupů a sečtete je na konci každého dne, abyste měli přehled o zbývající částce, kterou ještě můžete utratit.

Ještě účinnějším způsobem je jednoduchá tabulka v excelu nebo mobilní aplikace zaznamenávající vaše každodenní výdaje na vánoční nákupy.

Mobilní aplikace je nadmíru užitečná, protože ji lze snadno aktualizovat, když jste na cestách nebo čekáte ve frontě na platbu u pokladny.

Tip: Na trhu naleznete mnoho bezplatných a snadno použitelných mobilních aplikací pro správu peněz. Ty je možné jednoduše stáhnout do vašeho telefonu.

 

3) Držte se nákupního seznamu

Všichni se proviníme tím, že si dopřejeme trochu víc, než bychom měli, jednoduše proto, že jsou Vánoce, ale příliš mnoho zbytečných nákupů vás může finančně vyčerpat.

Je důležité vědomě se držet pouze nákupu položek na vašem seznamu vánočních „nezbytností“.

Vyhněte se impulzivním nákupům a navštěvování nákupního centra „jen abyste viděli, co mají“. Jakmile vše z nákupního seznamu všechno vyškrtali, je čas přestat nakupovat a vrátit se domů.

 

4) Vyhněte se používání kreditní karty

Největším finančním zabijákem během období Vánoc je spoléhání se na kreditní karty, které často lidem pomáhají překonat sváteční období, zejména pokud jde o nákup dárků.

Nicméně vy zkuste oslavit Vánoce pouze s hotovostí a vyhněte se pokušení nakupovat „na dluh“.

Nechte své kreditní karty doma a používejte pouze maximální částku hotovosti, kterou jste ochotni utratit, když jste na nákupech.

Pomůže vám to zajistit, že do nového roku nevstoupíte s ještě větším nahromaděným dluhem.

Je také důležité být opatrný při jakýchkoli nabídkách, které lákají k nákupu na splátky, protože ty vás často mohou později stát velmi draho kvůli úrokům.

 

5) Utraťte vánoční bonus chytře

Konec roku je ideálním časem, kdy se můžete znovu přizpůsobit váš rodinný rozpočet a sledovat své finanční cíle.

Pokud získáte bonus ke konci roku nebo 13. plat, můžete se rozhodnout tyto peníze vložit do rychlejšího splacení hypotéky na bydlení, přidat je do svého penzijního fondu nebo je investovat.

Alternativně by další prostředky mohly být uloženy na spořicí účet osvobozený od daně a sloužit jako dodatečné finanční zabezpečení.

Ať už si vyberete cokoli, tímto chytrým opatřením můžete nejen zajistit, že utrácíte své peníze moudře, ale také vám to poskytne hotovostní rezervu, na kterou se budete moci spolehnout v případě neočekávaných událostí, jako je nemoc, nehoda apod.

 

6) Ušetřete na měsíc dopředu

Měsíc prosinec může být drahý, od nákupu dárků, výzdoby domácnosti a strojení slavnostní večeře s rodinou a přáteli.

Mnoho lidí se často nechá unést duchem Vánoc a zapomene, že musí stále počítat s dalšími výdaji na začátku roku.

Například lednový návrat dětí do školy je pro mnoho domácností s dětmi jedním z největších výdajů roku.

Mnozí často zapomínají vyčlenit další finanční prostředky na pokrytí nákladů na školné, učebnice a papírnické potřeby.

Než začnete s vánočními nákupy, nezapomeňte si poznamenat veškeré výdaje, které můžete mít v novém roce, a vyčleňte nějaké peníze navíc, abyste se vyhnuli dluhům ihned, jakmile se rozběhne nový rok.

7) Vyhněte se zbytečným okázalostem

Nenechte vaši rozmarnost zmařit vaše snahy o vyrovnaný vánoční rozpočet.  Dopřejte svým financím letos odpočinek recyklací svátečních dekorací z předchozího roku.

Vystačit si s vánoční dekorací, kterou jste za ta léta nashromáždili, je jeden z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit peníze během svátků.

Po skončení sezóny své sváteční dekorace řádně zabalte a uschovejte, uchováte je tak v dobrém stavu na příští rok.

Další skvělý způsob, jak ušetřit na dekoracích, je vyrobit si vlastní vánoční ozdoby.

Výroba vlastních dekorací je nejen nákladově efektivní způsob, jak ušetřit peníze, ale je to také skvělá příležitost, jak zapojit děti a dát navodit vánoční atmosféru.

 

Jak zdarma získat 500 nebo 1000 Kč?
Nejlepší peněžní bonusy zdarma naleznete zde.

 

Podívejte se na následující šikovné vánoční nápady, které můžete vyzkoušet se svými dětmi

Buďte kreativní – darujte ručně vyráběné dárky

Nákup dárků pro vaše blízké může být drahá záležitost, zvláště pokud máte na seznamu dlouhý soupis jmen.

Chcete-li snížit náklady a ušetřit nějaké peníze navíc, můžete si koupit levnější dárky nebo zvážit ručně vyráběné domácí dárky, které jsou často to nejosobnější, co můžete druhé osobě nabídnout.

Může to být cokoli od domácích sušenek, přes fotokoláž po ručně vyrobený náramek nebo pletený svetr. Domácí dárky mají sentimentální hodnotu, kterou jen těžko naleznete v obchodním centru.

Pokud si nejste jisti, co vyrobit, zvažte hledání nápadů online a plánujte dopředu, abyste měli dostatek času vytvoření dárků.

Zvažte nové vánoční tradice

Přestože sváteční tradice dělají ze svátků zvláštní příležitost, někdy mohou být finančně náročné.

Pokud vaše sváteční tradice zahrnuje rozmazlování vašich blízkých extravagantními dárky nebo exotickou dovolenou, pak můžete výrazně přečerpat svůj rozpočet.

Tradice vytváří příjemné vzpomínky, to ale neznamená, že musí být příliš nákladné, aby byly nezapomenutelné.

Zvažte vytvoření nových vánočních tradic, které si může užít celá rodina a které nezpůsobí příliš velké finanční zatížení.

Existuje spousta způsobů, jak naladit sváteční atmosféru a užít si Vánoce, aniž byste narušili rozpočet.

Zvážit můžete následující možnosti:

  • Sledování vánoční pohádky doma s rodinou.
  • Půlnoční mše.
  • Pouštění lodiček.
  • Společné pečení vánočního cukroví a dalších dobrot.
  • Hraní deskových her.
Jak ještě více ušetřit?
Podívejte se na tyto další tipy, jak můžete okamžitě ušetřit peníze.