4 možnosti, jak poslat balík do zahraničí [+levně a rychle]

Jak poslat balík do zahraničí, levně, rychle, online a bez návštěvy pobočky? Podívejte se na všechny možnosti a ceny v tomto článku.

Mezinárodní přeprava balíků dosahuje podobných objemů jako u balíků vnitrostátních. Mnohé e-shopy posílají zboží nejen do Čech nebo na Slovensko, ale i do celé Evropy, potažmo celého světa.

Nepodnikající občané pak nejčastěji posílají zásilky svým příbuzným nebo známým, kteří žijí například v Západní Evropě. Objem balíků putujících do zahraničí tak neustále roste.

Mnohé české přepravní společnosti se snaží vytvářet i výhodné nabídky, jak poslat balík do Ruska nebo na Ukrajinu, které hojně využívají cizinci žijící na našem území.

Jaké způsoby odeslání balíku do zahraničí jsou ale nejvýhodnější?

Tuto otázku se pokusíme podrobně rozebrat v našem článku. Balíková přeprava již dávno není jen doménou státních pošt. Máme tak mnoho možností na výběr, přičemž každá z nich může být výhodná v jiné situaci.

 

1) Jak poslat balík do zahraničí běžnou poštou (Česká pošta)

Česká pošta logo

Česká pošta nemá zrovna dobrou image mezi veřejností. Přesto ale jde o fungující státní podnik, který je součástí mezinárodního systému poštovních služeb. Státní podniky ale až na výjimky nepatří mezi nejlevnější ani nejpružnější dodavatele.

Hlavní výhodou České pošty je široká síť poboček. Poslat balík na druhý konec světa zvládnete i z Horní Dolní. Otázkou ovšem je kolik to bude stát ve srovnání s jinými druhy přepravy.

 

Obchodní balík do zahraničí s Českou poštou

Pod pojmem obchodní balík si lze představit jakoukoliv zásilku, jejíž obsah je zasílán například českým obchodem zahraničnímu zákazníkovi.

Při posílání obchodního balíku do zahraničí je nutné brát v úvahu také celní předpisy cílové země, které samozřejmě výše uvedené ceniny drží pod velmi přísným dohledem. Vyplnění celní deklarace je zde povinností.

Praktický příklad

Zásilka z českého e-shopu zákazníkovi na území Británie o váze 5 kilogramů vyjde cenově zhruba na 900 – 1000 Kč.

*Posílání balíků touto cestou se vyplatí spíše u drobného zboží, které se vejde do obálky o rozměrech minimálně  21,5 × 15,5 cm. Nezapomeňte ale, že peníze a cennosti je vhodné posílat jiným způsobem, u něhož lze zásilku pojistit na vyšší hodnotu.

 

EMS balík do zahraničí s Českou poštou

Poslání balíku pomocí České pošty je poměrně jednoduché i pro nepodnikatele. Díky celosvětové službě EMS lze posílat balíky do více než 120 zemí světa. Můžete odesílat v podstatě vše od dokumentů až po velké balíky do 30 kilogramů váhy a rozměrů nepřesahujících v součtu 150 cm.

Při použití EMS garantuje pošta co nejrychlejší odeslání i nejrychlejší možnost dodání na straně pošty v cílové zemi. Rychlost je ale ovlivněna právě destinací zásilky i případným celním řízením. Při odeslání mimo země EU je žádoucí vyplnit celní prohlášení, které je součástí adresního štítku. Podnikatelé musí tyto údaje vyplnit povinně, u soukromých zásilek se to doporučuje.

Výhody EMS

  • Relativně rychlé doručení zejména v rámci EU
  • Snadné podání – podnikatelé mohou využít svoz zásilek, v ostatních případech lze EMS odeslat na libovolné pobočce České pošty

Nevýhody

  • Poměrně vysoká cena


Praktický příklad

EMS je sice poměrně dobře fungující a zavedená služba po celém světě. Rozhodně to ale není nejlevnější způsob jak poslat balík do zahraničí. To jsme si ověřili na zásilce směrované opět na britské ostrovy.

  • Balík o váze 5 kg kamkoliv do Velké Británie – 1432 Kč

*Rozměry jsou zde omezeny pouze maximálním součtem 200 cm

 

Soukromé zásilkové služby

Pošta samozřejmě nemá už dávno monopol posílat balíky. V mezinárodní přepravě to platí dvojnásob. Existuje několik velmi zajímavých kurýrních společností, které mají rozsáhlou infrastrukturu po celém světě. Jejich služby často nabízí překvapivě rychlé doručení kamkoliv po planetě.

Na trhu existuje celá řada alternativních dopravců, kteří nabízí přepravu zásilek mezinárodně za přijatelné ceny a podmínky. Rychlost a cena přepravy je zde ovšem značně závislá na typu zásilky a místě určení.

Potenciální zákazník tak musí věnovat daleko víc pozornosti konkrétním nabídkám, aby zjistil jaká varianta je nejvýhodnější. Roli hraje také míra obvyklosti přepravy do konkrétní země. Vždy například najdete více možností, jak poslat balík do Chorvatska, než někam do Afriky.

 

2) Služba „Zaslat“ aneb jak poslat balík do zahraničí i v ČR levně a rychle

Zaslat.cz denně doručuje balíky po ČR, Evropě i celém světě už od roku 2014.

S více jak 78 000 spokojenými zákazníky a 500 000 doručenými balíky je největším zprostředkovatelem dopravy.

Jedná se o moderní přepravní službu s níž nemusíte chodit na poštu. Vše funguje jednoduše a bez čekání.

Vyplníte informace (zde), připravíte balík a služba Zaslat vaši zásilku vyzvedne a doručí.

 

jak poslat balík do zahraničí srovnání

Objednání online, vyzvednutí zásilky odkudkoliv

Zásadní výhodou je zákaznický servis. Zatímco u jiných společností se musíte buď dostavit na pobočku nebo odvoz zásilky složitěji koordinovat, tak s  Zaslat.cz máte o starost méně.

Objednáte online zde a odvoz si jednoduše domluvíte na dobu a místo, které vám vyhovuje.

 

Výběr podle ceny a z více dopravců

Služba patří na určitých trasách mezi levnější dopravce. Využívá k tomu několik smluvních partnerů.

Po zadání údajů o balíku si vyberete podle ceny z více nabízených dopravců.

Zásilka je přitom neustále sledována a pojištěna proti ztrátě či poškození.

Pro lepší přehled si můžete stáhnout mobilní aplikaci, kde uvidíte veškeré detaily o svém balíku.

poslání balíku do zahraničí

 

3) DHL – expresní služby, ale za řádný poplatek

Jak poslat balík do zahraničí s DHL

DHL je notoricky známá přepravní společnost globálního charakteru. Má dostatečně robustní přepravní kapacity po celém světě, včetně vlastních letadel a řadu spolupracujících partnerů v každé zemi.

Výhodou „DHLka“ je zejména rychlost doručení, které může v rámci Evropy trvat pouze den, respektive dva dny při přepravě do USA nebo Asie. Jde o jednoho z nejrychlejších doručovatelů na americký kontinent mimo USA.

Pokud hledáte hlavně rychlost a na ceně vám tolik nezáleží, tak je DHL výbornou možností například, jak poslat balík do Kanady či Mexika, s jistotou nejkratšího doručení.

Nevýhodou je samozřejmě cena, která může u standardního balíku o rozměrech kolem 40 cm a váze pár kilogramů bez potíží dosáhnout mnoha tisíc korun.

 

Jak poslat balík do zahraničí s DHL? 

Nejjednodušší je využít některého se sběrných míst. Poměrně dost jich je v Praze, některé se vyskytují i na menších městech. Obyvatelé venkova ale nejspíše budou muset k nákladům na poslání ještě přičíst čas a peníze za cestu.

DHL sice spolupracuje s některými čerpacími stanicemi nebo obchody. Dá se říct, že pokrytí má po celé ČR. Mimo velká města ale nelze mluvit o husté sítí poboček.

Na pobočce najdete terminál, s jehož pomocí jednoduše vyplníte údaje o zásilce. Výhodou je, že v rámci ceny přepravy obdržíte i vhodnou krabici, tubu či obálku přímo od DHL. Cenově nejvýhodnější je samozřejmě použít pokud možno nejmenší rozměr balení.

DHL používá primárně leteckou dopravu a tak nesmíte do obsahu balíku vložit nic, co odporuje leteckým předpisům a mezinárodním zákonům. Ještě před zapečetěním krabice musíte balíček předložit personálu ke kontrole.

 

4) Zásilkovna: vhodné řešení nejen pro e-shopy

Zasilkovna logo

Zásilkovna.cz se stává velmi oblíbeným doručovatelem obchodních balíků po celé ČR. S její pomocí lze poměrně výhodně zasílat balíky i mimo území České republiky.

Nejmarkantnější výhodu nabízí Zásilkovna při zasílání na Slovensko a do Maďarska či Rumunska.

Na Slovensku navíc disponuje poměrně hustou sítí výdejních míst. To je výhodné hlavně pro české e-shopy, které se těší velkému zájmu slovenských kupujících. Cena za balík do okolních zemí navíc příliš nepřevyšuje dopravné za balík v rámci ČR.

Pro e-shopy je také výhodné využít implementace rozhraní Zásilkovny přímo do systému e-shopu. Příprava balíku tak nezabere víc času než u zásilek ve vnitrozemí a můžete využít běžného svozu.

Zásilkovna ale není jen pro e-shopy. Balík po ČR i do zahraničí může poslat i soukromá osoba.

Mnohé z výdejních míst navíc fungují i jako sběrny balíků a tak je odeslání zásilky podobné jako u státní pošty. Nevýhodou ovšem je absence poboček na venkově.

Kolik stojí poslání balíku na Slovensko?

  • Balík o váze do 10 kg – od 89 korun při odeslání na výdejní místo Zásilkovny
  • Větší zásilky nebo doručování jakéhokoliv balíku na adresu vychází ovšem na vyšší cenu

*Doba doručení činí cca dva pracovní dny

 

Možností, jak poslat balík do zahraničí je opravdu mnoho. Před odesláním balíku má smysl udělat si malý průzkum, který vám pomůže najít tu nejvýhodnější nabídku.

Ta často nemusí být dána jen cenou ale zejména poměrem ceny, rozměrů balíku a dobou doručení.

Získejte zdarma 500 Kč od banky

Podívejte se na tento přehled nejlepších peněžních bonusů od bank a dalších společností.
Více informací