7 tipů, jak na převod peněz ze zahraničí

Jak na převod peněz ze zahraničí? Přečtěte si nejčastější řešení, jejich výhody a nevýhody. Které je nejlepší a které nejlevnější, si přečtete zde.

Převod peněz ze zahraničí na český účet je v moderním světě doslova otázkou lusknutí prstu. Má to ovšem jedno velké ale. Možností a služeb, které umožňují posílat peníze jsou desítky.

Liší se nejen v poplatcích, ale i v řadě dalších parametrů, které mohou v různých situacích hrát velkou roli.

Jaké nejlepší způsoby převodu peněz ze zahraničí na český účet můžete tedy využít?

 

7 tipů, jak na převod peněz ze zahraničí na český účet

 

1) Mezinárodní bankovní platba

Klasický bankovní styk nepatří k nejrychlejším ani nejlevnějším způsobům převodu. U některých zahraničních portálů je ale (bohužel) jedinou možností jak vyvést peníze na bankovní účet v České republice. Týká se to zejména podnikání a poskytování služeb přes platformy mimo Evropskou unii.

Poplatek za mezinárodní převod se liší u různých bank. Jeho výše se pohybuje od desítek až po stovky korun za jednu transakci.

Problematika poplatků je ovšem složitější, neboť jejich vypořádání závisí i na rozhodnutí odesílatele. Ten si může vybrat ze tří variant účtování:

 • BEN – poplatek platí příjemce
 • SHA – rozdělení poplatku mezi příjemce a odesílatele
 • OUR – poplatek platí odesílatel

*V ideálním případě může odesílatel vzít náklady v celé výši na sebe. V tom nejhorším zaplatíte poplatek nejen vaší banky ale i banky odesílatele.

Jak vložit peníze na účet v zahraničí?

Bankovní převod směrem z českého na zahraniční účet není o tolik složitější než běžná platba v rámci České republiky. Kromě čísla zahraničního účtu však musíte znát ještě další parametry účtu, na který chcete peníze přesunout.

 

Nejčastěji vyžadované údaje:

 • IBAN číslo – mezinárodní číslo účtu. Začíná obvykle dvěma písmeny a pokračuje dlouhou řadou číslic
 • BIC kód – mezinárodní identifikační kód banky příjemce
 • U převodů mimo EU může být vyžadována adresa příjemce
 • Některé státy vyžadují vyplnit účel platby (Např. Ukrajina, Jordánsko)

 

2) Převod EUR na český účet pomocí SEPA platby

SEPA platby slouží pro převod eur mezi zeměmi v rámci EU. Poslat peníze můžete ale také do Švýcarska, Vatikánu, Lichtenštejnska, San Marina či na Island. Hlavní výhodou SEPA platby je stejná výše plateb jako při vnitrostátním převodu.

Na výběr je však pouze rozdělení poplatku typu SHA, bankovní poplatek tak hradí příjemce i odesílatel zároveň, každý dle ceníku své banky.

 

Hlavní výhody SEPA platby:

 • Převody v eurech i z běžného účtu vedeného v korunách
 • Stejný poplatek jako u běžné platby po ČR
 • Neomezená výše transakce

Tento druh plateb podporuje většina evropských bank. Pro převody v eurech tak jde o poměrně dobře použitelnou variantu, která vychází finančně i časově stejně jako běžná platba v rámci České republiky.

 

Jak dlouho trvá převod peněz ze zahraničí

Čekání na bankovní převod je kromě výše poplatků tou největší slabinou mezinárodních bankovních služeb:

 • Standardní bankovní převod – 3 pracovní dny
 • Urgentní zahraniční platba – 1 pracovní den (za příplatek)
 • SEPA platba – do druhého pracovního dne. Pouze v EU a přidružených státech

 

3) Nebankovní služby pro peněžní převody

Existuje celá řada služeb, které umožňují převádět peníze mezi jednotlivými státy. Většina z nich funguje online, některé můžete využít i s hotovostí například na pobočkách pošt. Jejich výhodou je, že se dají použít snadno pro převody do zahraničí i opačně na český účet. V poplatcích a rychlosti převodu se ovšem významně liší:

Western Union

WesternUnion jak poslat peníze do zahraničí

Určitě znáte logo této služby, které najdete skoro na každé poště. Je to jeden z klasických a osvědčených způsobů převodu prostředků, jenž má pokrytou většinu naší planety. Velice dobře ho znají cestovatelé a patrně nejvíce ho u nás využívají pracovní síly z východních států.

Western Union vám totiž umožní poslat peníze z jakékoliv zapadlé pošty na českém venkově na ještě zapadlejší poštu třeba v ukrajinských Karpatech nebo mongolské stepi. Své pobočky má i v bankách, směnárnách a bůhví kde ještě. Peníze s jeho pomocí dorazí kamkoliv po světě během okamžiku.

 

Hlavní výhody služby Western Union:

 • Blesková rychlost převodu
 • Pokrytí po celém světě

Nevýhody:

 • Dlouhé papírování na pobočce
 • Stejné papírování na straně příjemce
 • Vysoký poplatek

*Western Union byl dříve doporučován jako nouzový prostředek pro cestovatele, kteří přišli v zahraničí o peníze a potřebují rychle získat prostředky z rodné země. Nesmí ale přijít zároveň i o doklady. Bez nich jim peníze nebudou vyplaceny.

 

4) Mezinárodní poštovní převod

Převod peněz do zahraničí nabízí poštovní úřady skoro v každé zemi. Posílání poukázek poštou sice skomírá i v rámci ČR, přesto může ale mít klasická poštovní poukázka jisté výhody, zejména pokud potřebujete poslat hotovost.

 

Výhody:

 • Snadná dostupnost ve všech zemích
 • Často nižší cena oproti WU i bankovním převodům
 • Možnost platit hotově s doručením v hotovosti nebo na bankovní účet

Nevýhody:

 • Příšerně dlouhé převodní lhůty
 • Ne všechny státy umožňují převod do ČR, stejně tak Česká pošta neumožňuje převod do všech zemí

 

5) PayPal

Posílání peněz přes PayPal je poměrně snadná věc. Stačí vytvořit jednoduchý účet s pomocí hesla a mailové adresy, který se posléze spojí s vaší platební kartou.

Převod peněz ze zahraničí na český účet přes paypal

Potvrzení karty proběhne stržením drobné částky z vašeho účtu, která ale zůstane na PayPal účtu a můžete s ní platit nebo si ji převést zpět. Po ověření už smíte snadno převádět větší sumy na libovolnou adresu ve všech zemích světa.

K identifikaci účtů se zde používá pouze mail, což všechny transakce značně zjednodušuje. Přijaté peníze si snadno převedete právě na platební kartu nebo je můžete nechat na PayPal účtu, se kterým se dá platit na internetu.

 

Výhody PayPalu:

 • Rychlost převodu
 • Jednoduché rozhraní ve všech jazycích
 • Bezpečné nákupy

Nevýhody:

 • Vysoký poplatek ve výši 3%
 • Nutnost ověření karty
 • Časté podvodné maily a pokusy zločinců vyloudit vaše heslo

 

PayPal je poměrně bezpečný systém, který vám umožní nakupovat v zahraničí s větší mírou bezpečí, protože zahraniční obchodník nemá přístup k vaší kartě. Poslední dobou se ale PayPal potýká s masivním pfishingem a mailovými útoky. Ty sice nijak neohrožují samotný systém, mohou ale zmást nezkušené uživatele, kteří sami hackerům odešlou své přihlašovací údaje.

 

6) Wise

Tato služba nabízí pravděpodobně nejvýhodnější převody peněz ze zahraničí s nízkým procentuálním poplatkem. Na rozdíl od bank si nízké poplatky nekompenzuje nevýhodným měnovým kurzem, doopravdy tak ušetříte.

wise logo New

Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář, zaplatit příslušnou sumu a peníze už jedou k vám. S větším počtem uživatelů se navíc rychlost převodu stále zrychluje. Aktuálně většina převodů trvá do 48 hodin čistého času od odeslání požadavku.

Čím více uživatelů na Wise peníze převádí, tím rychleji vše funguje. Wise je ohromná centrála, která operuje s požadavky na převod z celého světa.

Potřebujete-li převést peníze z českých korun například na britské libry, tak se systém prvně snaží najít podobný požadavek v opačném gardu.

V ideálním případě ve stejné výši. Peníze se pak vypořádají vzájemně jen v rámci každého státu. Recenzi služby najdete zde.

 

Představme si situaci, kdy převádíte tisíc liber z Londýna do Čech:

Systém přijme váš požadavek a spáruje ho s člověkem, který posílá peníze naopak z Čech do Británie. Místo očekávaného převodu mezi státy pak Wise udělá úplně něco jiného – vašich tisíc liber v Anglii převede tomu cizímu člověku, který očekává peníze od někoho z Čech.

Českému odesílateli strhne koruny a nepošle je do zahraničí, nýbrž připíše na váš účet opět v CZK. K mezinárodnímu převodu vůbec nedochází. Přesto ale všichni mají na účtu své peníze „ze zahraničí“ a ještě jsou rádi, že neplatili velký poplatek.

 

Výhody:

 • Nízké poplatky – zejména při převodu menších částek vychází procentuální účtování nejvýhodněji
 • Výhodný kurz – na rozdíl od bank Wise používá výhodný střední kurz měny. I větší objem převáděných prostředků tak vychází levněji než v bance

Nevýhody:

 • Doba převodu se v různých případech může lišit
 • Vyšší byrokracie při převodu mezi USA a ostatními zeměmi

*Vzhledem k zákonům proti terorismu vyžadují převody do USA dodatečné potvrzení účelu platby či osobních údajů příjemce

 

Kolik reálně stojí převod pomocí Wise?

Za každou transakci je účtován poplatek ve výši 0,23 GBP + 0,5 % z převáděné částky:

 • Při převodu 1000 USD na český účet vychází poplatek na cca 10 USD
 • Převod 1000 GBP na český účet vychází v nejlevnější variantě s poplatkem 5,2 GBP, což je jen něco přes 150 Kč
 • Částku za převod a aktuální kurz snadno předem najdete v kalkulačce na tomto webu

*Existuje možnost připlatit si za expresní převod

 

Wise zkušenosti

Zkušenosti se službou pro převod peněz ze/do zahraničí Wise jsou pozitivní, na hodnotitelském webu Trustpilot získali 4,7 bodů z 5.

Transferwise hodnocení na Trustpilotu

 

 

7) Karta Revolut

Revolut je běžná platební karta MasterCard, která ale není navázána na klasický účet. Spojená je pouze s mezinárodním platebním systémem Revolut, sídlícím ve Velké Británii.

Na Revolut si peníze nahrajete podobně jako například na PayPal. Při placení zahraniční měnou se z karty strhává nejvýhodnější střední kurz. To ale není hlavní vychytávka, kterou tato karta nabízí.

Jak na převod peněz ze zahraničí? Peníze si můžete v rámci svého účtu rozdělit a směnit na desítky různých měn. Stačí si počkat až vaše cílová měna bude mít výhodný kurz a vyměnit určitou částku.

S tou pak můžete platit zahraniční platby později, když se kurz zhorší. Tím se dá s Revolutem šetřit zejména při cestování a nákupech v zahraničí.

Při šikovném převodu výdělků ze zahraničního zaměstnání na koruny se takto dá vytěžit maximum z kurzových rozdílů.

Standardní verze karty Revolut umožňuje platit až v 29 měnách a do limitu 4500 Kč měsíčně vybírat ze zahraničních bankomatů. Snadno také můžete převádět peníze na účet jiného uživatele Revolutu kdekoliv na světě. Stačí k tomu znát jen jeho telefonní číslo.

 

Výhody:

 • Výhodné převody a platby
 • Desítky měn k dispozici
 • Možnost výhodných zahraničních výběrů z bankomatu

Nevýhody:

 • Nutnost objednat kartu ze zahraničí
 • Chytáky ve formě víkendových poplatků apod.
 • Výhodnější podmínky pouze u placených verzí karty

 

Převody peněz ze zahraničí na český účet a opačně můžete provádět opravdu mnoha způsoby.

Zejména lidé pracující v zahraničí nebo vydělávající prostřednictvím internetu po celém světě mohou správným výběrem metody převodu hodně ušetřit.

Podmínky různých služeb se ale často mění. Je tedy dobré neustále sledovat vývoj a a peníze posílat aktuálně nejvýhodnějším způsobem.