7 pravidel, jak používat kreditní kartu správně a nepřijít na mizinu

Jak používat kreditní kartu správně tak, abyste z ní dostali maximum a zároveň nepřišli na mizinu se dozvíte v těchto 7 jednoduchých radách.

Kreditní karty, které umožňují nakupovat i když aktuálně nemáte peníze na účtu, se stále více zabydlují v našich peněženkách. Jejich použití je přitom neuvěřitelně snadné.

Nakupovat s nimi je stejné jako u běžných debetních karet. Půjčit si na nákup vás tak nestojí žádné úsilí.

Velké výhody ale přinášejí i riziko pádu do dluhové pasti. Využívat výhod kreditky bez zbytečných dluhů přitom nestojí mnoho úsilí.

Základní charakteristika placení kreditní kartou opravdu spočívá v tom, že nakoupit na dluh jde pouhým použitím karty u pokladny nebo na internetu.

Vrácení peněz už ale může stát nějaká procenta z vypůjčené sumy.

 

7 pravidel, jak používat kreditní kartu správně a nepřijít na mizinu

 

1) Včas převádějte peníze na kreditní kartu

Základem dobrého hospodaření je nedlužit příliš dlouho. Mějte přehled o stavu svého účtu a dbejte na včasný převod chybějících peněz.

Většina bank umožňuje peníze do nějaké doby vrátit bezplatně v rámci tzv. bezúročného období.

Pokud se vám podaří udržovat vyrovnané hospodaření na účtu s kreditní kartou, tak neplatíte nic navíc!

Navíc si takto vytvoříte dobrou úvěrovou historii, což se může hodit například při vyřizování větších bankovních úvěrů.

 

2) Používejte nejvíce 50 % úvěrového limitu

Úvěrový limit je maximální částka, kterou můžete využít při placení kreditní kartou. Každá banka vám nabídne trochu jinou výši limitu.

Doporučuje se nastavit si ještě vlastní limit, který bude tvořit maximálně 50% povolené částky.

Proč?

Pokud nestihnete peníze na kartu vrátit v bezúročném období, tak vám banka naúčtuje procenta. To může ve výsledku být poměrně dost peněz.

S nastaveným vlastním limitem ale nikdy nevyčerpáte příliš mnoho peněz a nezadlužíte se tolik.

Některé zdroje navíc poukazují, že klienti, kteří mají problémy se splácením úroků z peněz půjčených na kreditní kartě, jsou negativněji hodnoceni při žádostech o úvěry a hypotéky.

 

3) Přečtěte si podmínky užívání kreditní karty

Známé pravidlo, které mnozí opomíjejí, praví, že je dobré znát všechny smluvní podmínky. Každá banka používá odlišné vzory smluv s jinými výhodami a nevýhodami.

Zejména musíte vědět, jak se počítá úrok z utracené částky a jak dlouho trvá bezúročné období. Jeho délka navíc nemusí být vždy stejná ani u jedné karty.

Proto je dobré znát principy podle nichž se tyto parametry počítají.

Smlouvu si v klidu vytiskněte a pečlivě doma pročtěte než dojde k podpisu. Budete alespoň znát všechny důležité informace a umět s kartou zacházet tak, aby vás to příliš nestálo.

 

4) Jak používat kreditní kartu? Čtěte bankovní výpis

Výpis z účtu můžete dostávat v papírové podobě nebo v elektronické formě. Věnujte každý měsíc pár minut jeho prostudování.

I banka se může splést a udělat chybu v účtování. Včasným odhalením nesrovnalostí můžete ledasco zachránit.

Díky sledování účtu navíc získáte přehled o vašich výdajích a můžete časem zjistit, kde ušetřit nebo kde můžete utrácet více.

 

5) Používejte kreditní kartu s rozumem

Pořízení kreditní karty neznamená, že musíte kupovat všechno s její pomocí. Věci, které zvládáte nakupovat z běžných prostředků na kreditku nekupujte.

Nechte si jen na případy, kdy potřebujete nakoupit nějaké zboží a nemůžete čekat do výplaty.

Pravý smysl kreditní karty leží právě zde, mít možnost nakoupit v časech, kdy vám nestačí peníze před výplatním termínem .

Pokud peníze posléze vrátíte, tak vás taková malá půjčka nemusí stát téměř nic.

 

4U kreditní karta s výhodami od KB
S kreditní kartou 4U od Komerční banky máte nejen peníze zdarma až na 45 dní, ale také nárok na opravu spotřebiče zadarmo i po uplynutí záruční doby.

Objednejte si 4U kartu online zde.

 

6) Neutrácejte více než vyděláváte

Lehkost použití kreditní karty někdy vede k zajímavému jevu. Zákazník nabývá pocit, že peníze na kreditní kartě jsou součástí jeho příjmu.

To není úplně přesné, jelikož s bankou jste vyrovnáni až po nákupu.

Teprve v momentě kdy peníze převedete zpátky na kartu a zaplatíte i případná procenta, si můžete říct, že nikomu nedlužíte. Proto mějte dobře spočítáno kolik utrácíte, případné úroky by vám totiž mohly přerůst přes hlavu.

 

7) Jedna karta úplně stačí

Stávají se případy, kdy jedna osoba vlastní kreditní karty několika bank. To je samozřejmě zcela v pořádku, zejména pokud hospodaření s kreditní kartou bez potíží zvládáte.

Pokud ale neudržíte peníze pod kontrolou ani na jedné kartě, tak vám další rozhodně nepomůže.

Některé banky se navíc k majitelům podezřelého množství dalších karet staví spíše negativně. Karty jim buď nevydává nebo nastavuje horší podmínky jejich použití.

 

Jak používat kreditní kartu?

Vidíte, že používání kreditní karty má spoustu výhod. Musíte ale vědět, co si můžete dovolit. Potřebujete mít přehled o svých financích, znát podmínky smlouvy a bezhlavě neutrácet.

Kreditní karta vám tak může pomoci v mnoha situacích, aniž byste platili zbytečně moc na poplatcích.

Získejte 500 Kč a více

Podívejte se na možnosti, jak jednoduše získat peněžní odměny za karty, účty a různé aplikace.
Více informací