Pamatujete si první výplatu, kterou jste kdy dostali?
Jestli se ve světě práce a vydělávání peněz pohybujete už nějaký ten pátek, mohli byste si myslet, že se nic nového nedokážete naučit. Pravda je ovšem taková, že existuje několik ustálených tvrzení o práci a penězích, která však nejsou pravdivá… aspoň pokud jim nepřikládáte příliš velkou váhu.
Co vám nikdo neřekne o vydělávání peněz
-
Vy si stanovujete, kolik budete vydělávat
Přesně tak. Dokonce i váš první plat by měl být určován vámi. Průzkum provedený v rámci USA odhalil, že pouze 38 % nedávných absolventů smlouvalo se svými zaměstnavateli poté, co dostali pracovní nabídku. Na druhé straně, tři čtvrtiny zaměstnavatelů prohlásily, že byli ochotni navýšit počáteční plat během vyjednávání až o pět či deset procent.
Je rovněž důležité vzít v potaz kontext, v němž vyjednáváte o výši platu. Někteří zaměstnavatelé mají vyšší rozpočet, někteří nižší. Když budete pracovat pro ustálenou mezinárodní společnost, pravděpodobně dostanete vyšší nabídku než v případě malého začínajícího start-upu.
Vyjednat si zvýšení počátečního platu není pouze o tom vydělávat více peněz v daný okamžik. Je také o tom dovolit si do budoucna růst a rozvíjet se.
V práci můžete načerpat vědomosti a zkušenosti, které se vám mohou třeba hodit i ve svém případném budoucím podnikání.
-
Nemusíte čekat na zvýšení platu
Pokud chcete vyšší plat, nečekejte celé měsíce, až o něj budete moct „vhodným způsobem“ požádat. Místo toho na sobě zapracujte už nyní. Zaznamenávejte, kolik práce uděláte, jak moc vylepšujete efektivitu své společnosti a na základě těchto údajů požádejte o odpovídající navýšení platu. Nebojte se odmítnutí, když to nevyjde budete na tom stejně jako teď. Ale když to vyjde, budete na tom lépe. To za pokus stojí.
-
Můžete měnit práce
Magazín Forbes uvedl, že zaměstnanci, kteří zůstanou u stejné společnosti více než dva roky, v průběhu života vydělávají o 50 % méně než lidé měnící práce. Skákat od práce k práci mohlo být možná v minulosti nevítaným krokem, ale dnes jde o vhodný způsob, jak získat vyšší plat. Když nemáte předem stanovený plat u vašeho nového zaměstnavatele, můžete požádat o libovolnou částku, klidně i dvakrát vyšší, než jste vydělávali předtím.
Samozřejmě, měli byste přitom brát zřetel na to, kolik lidé na vaší pozici a pracující ve stejné lokalitě obvykle vydělávají, ale tím, že budete hledat pracovní příležitosti jinde, když vám vaše současná práce neposkytuje to, co chcete, můžete mnohé získat. Nabídky práce najdete na pracovních portálech.
-
Vaše hodnota nezávisí na tom, kolik vám kdo platí
Někteří lidé tvrdí, že byste měli znát svou vlastní hodnotu, ale toto spojení mezi vědomím vlastní hodnoty a výší výplaty je poněkud problematické. Vyvolává totiž dojem, že váš plat určuje to, jestli za něco stojíte nebo ne, jestli jste hodnotným členem společnosti. To může vést k pocitům snížené sebeúcty, pokud zrovna nevyděláváte tolik, kolik byste si představovali. Místo toho se tak zkuste zaměřit na to, jakou hodnotu má vaše práce.
-
Vaše možnosti vydělávat peníze jsou neomezené
Pokud si myslíte, že vás v tom, kolik peněz si můžete vydělat, omezuje váš stupeň vzdělání, pohlaví, zkušenosti či rozpočet zaměstnavatelů… zamyslete se znovu. Jistě, tyto faktory jsou důležité, ale nejsou jediné a už vůbec ne rozhodující.
Schopnost přijímat nové příležitosti a získat více peněz v konečném důsledku musí vyvěrat z vás samotných. Pokud dokážete vytvořit hodnotu a poptávku po svých specifických schopnostech, peníze dřív nebo později budou následovat. A to bez ohledu na váš věk, předchozí pracovní zkušenosti, titul nebo pověst zaměstnavatele.
Vydělávat peníze můžete i jinak než klasickou prací. Spoustu nápadů na neomezený výdělek v podobě pasivního příjmu najdete zde. Můžete si zvýšit životní úroveň třeba tím, že budete investovat nebo pronajímat předměty, nemovitosti nebo své auto. Také můžete vydělávat peníze reklamou na svém webu nebo pořízením fungujícího podniku.