31 způsobů, jak si přivydělat peníze navíc

Mnoho lidí řeší otázku, jak si přivydělat. Najít vhodnou formu přivýdělku může výrazně ulehčit váš život a pomoct vám se lépe vyrovnat se stresem, kterému velká část společnosti čelí v důsledku nedostatku finančních prostředků.

Některé způsoby, jak si přivydělat, budou vyžadovat více práce, jiné méně, někdy budete moct zůstat doma, jindy vám nezbude, než vyrazit ven, ale všechny níže zmíněné metody mají jedno společné – již je za vás ozkoušeli jiní a fungovaly, takže se do nich můžete bez obav pustit také.

 

Podívejte se na 31 způsobů, jak si přivydělat

1) Prodejte staré oblečení

Pomalu, ale jistě se blíží léto a s ním i čas udělat si zase jednou pořádek v šatníku a vyřadit oblečení, které již nenosíte, buď proto, že vám nesedí anebo se vám jednoduše nelíbí.

Tento krok nicméně můžete provést v libovolné roční období. A místo toho, abyste vyřazené oblečení vyhazovali, zkuste ho prodat, aspoň pokud je v dobrém stavu.

Jak si přivydělat prodejem šatů

Možná budete výsledkem příjemně překvapeni – to, že se daný kousek nezamlouvá vám, ještě neznamená, že v něm nenajde zalíbení někdo jiný.

V českých končinách se na prodej oblečení hodí především portál Vinted anebo můžete vyrazit na bleší trh.

 

2) Prodejte jiné věci

Prodej starého oblečení není jediný způsob, jak si přivydělat tak, že protřídíte svůj domov. Je možné prodávat prakticky cokoliv, například elektroniku, dětské hračky, knihy, a mnoho dalších věcí.

Za tímto účelem můžete využít například portál Aukro anebo se obraťte na zahraniční weby typu Amazonu či eBaye.

Hlavně vždy nezapomeňte vzít v potaz i poštovné při posílání do zahraničí i po České republice.

 

3) Prodejte vlasy

Jestli jste dáma či pán s dlouhými vlasy a nevadilo by vám vaši hřívu shodit, můžete si tímto způsobem přivydělat pěkných pár tisíc korun.

Najděte si ve vašem okolí salón, který se věnuje výkupu vlasů, a běžte se tam nechat ostříhat. Čím delší a kvalitnější vaše vlasy jsou, tím větší bude i váš potenciální výdělek.

Jak vydělat peníze bez práce prodejem vlasů

Hlavně vlasy nestříhejte doma a nenoste je do salónu až poté, nemuseli by je přijmout, kdyby byly špatně ustřižené a nedostali byste tak žádné peníze.

 

4) Darujte sperma/vajíčka

Toto je trochu kontroverzní téma, ale také se zaslouží zmínit. Darování spermatu či vajíček je stále rozšířenější způsob, jak si přivydělat.

Za vajíčka dámy většinou dostanou víc, protože je nemohou darovat tak často a odebrání vajíček je náročnější.

Ne každého pána spermabanky schválí jako dárce spermatu, ale pokud budete patřit mezi ty šťastnější, můžete tímto způsobem získat poměrně stálý přivýdělek, neboť mnoho dárců spermatu s klinikami spolupracuje dlouhodobě.

 

5) Darujte krev nebo krevní plasmu

Darovat sperma nebo vajíčka nemůže každý, zato u darování krve máte mnohem větší šanci, že vás vyberou, pokud tedy nejste nemocní či nemáte jiný zdravotní problém.

Odběr krve mnohdy nebývá placený, ale existují i instituce, které vám za něj poskytnou finanční odměnu. Co byste měli získat vždy, je aspoň sleva na daních, což se také hodí.

Darováním krevní plasmy (např. CaraPlasma zde) můžete získat až 1600 Kč měsíčně a den pracovního volna, budete mít přehled o vašem zdraví a a ještě vám zjistí vaši krevní skupinu.

 

6) Vyplňujte dotazníky na internetu

Jestliže se nebojíte podělit o své názory, můžete si vydělat peníze tak, že budete vyplňovat dotazníky na internetu. Většinou nejde o příliš vysoké přivýdělky, pohybují se obvykle v rámci stokorun, ale každá korunka do kasičky se hodí.

voissy logo

V České republice navíc působí více ověřených portálů.

Jedním z nich je třeba Voissy, kde vám zaplatí za sdílení vašich názorů nebo odmění poukázkami na Amazon v hodnotě až 12 eur.

 

7) Získejte cashback za nákupy

Když už musíte nakoupit potřebné věci, proč za ně nezískat určitou část zaplacených peněz zpět? Jde o takzvaný cashback, kdy vám obchod vrátí předem dané procento z ceny nákupu.

V ČR se na cashback specializuje především dlouhodobě fungující služba Plná Peněženka, která vrací až 25 % z každého nákupu zpátky.

 

Jak si přivydělat vrácením peněz přes službu Plná penězenka

 

8) Sbírejte klubové karty nebo peněžní bonusy zdarma (třeba 500 Kč nebo 1000 Kč)

Prakticky každý větší prodejce dnes nabízí klubovou kartu či věrnostní kartičku. Pokud jste stálými zákazníky určité značky nebo obchodu, vyplatí se si kartu zřídit, protože tímto způsobem můžete jednou za čas ušetřit peníze anebo vyhrát určité ceny.

Klubovou kartu poskytují nejrůznější druhy obchodů, přes supermarkety (Tesco) po drogerie (DM, Teta) i knihkupectví (Knihkupectví Dobrovský), a mnoho dalších.

Abyste všechny karty nemuseli nosit v peněžence, můžete si je nahrát do užitečné aplikace Stocard.

Další možností, jak si přivydělat 500 až 1500 Kč, je sbírat peněžní bonusy zdarma jejich aktuální přehled najdete zde.

 

9) Pomáhejte lidem s manuálními pracemi

Divili byste se, kolik lidí neovládá manuální práce, které někdo jiný může považovat za samozřejmé a jednoduché.

Někdo si neumí či nechce vyměnit žárovku, spravit záchod, posekat trávník, uklidit koupelnu, umýt okna, vyměnit kola u auta nebo jízdního kola… Možností je mnoho.

Jestli jste manuálně zruční a nevadilo by vám si tímto způsobem přivydělávat, začněte vykonávat tento druh prací pro jiné lidi. Na internetu najdete portály s poptávkou i nabídkou.

 

10) Hlídejte děti nebo domácí mazlíčky

Jestliže máte vřelý vztah k dětem nebo domácím mazlíčkům, popřípadě k obojím, můžete si přivydělat jejich hlídáním.

Jde o časově poměrně flexibilní způsob, jak si přivydělat, protože máte možnost přijmout pouze takové zakázky, které zapadnou do vašeho rozvrhu.

Jak si přivydělat venčením psů

V ČR je nejrozšířenější portál Hlídačky, který nabízí oba typy práce, hlídání dětí nejrůznějšího věku i domácích mazlíčků (obvykle psů a koček), popřípadě jejich venčení v případě psů.

 

11) Staňte se lektorem

Pokud existuje oblast či oblasti, v níž se dobře vyznáte, a bavilo by vás předávat své znalosti jiným lidem, můžete se stát lektorem.

Existuje řada předmětů, v nichž lidé potřebují doučovat, nejrozšířenější jsou cizí jazyky, poté matematika, fyzika a další přírodní vědy, ale tím tento seznam ani zdaleka nekončí.

Výhodou je, že můžete učit oboje přes internet jako online lektor a potřebujete k tomu kromě výukových materiálů pouze kvalitní připojení a sluchátka s mikrofonem.

Anebo se můžete domluvit na osobní výuce. Cena výuky se liší, ale není nikterak neobvyklé, když se pohybuje mezi 150 až 300 korunami na hodinu.

 

12) Najděte si sezónní (či jinou) brigádu

Brigády jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si přivydělat, a z dobrého důvodu. Většinou jich na internetu najdete velké množství a můžete si tak vybírat podle toho, jaká oblast pracovního trhu vás zajímá.

Hodně časté jsou brigády v call centrech a ve stravovacích zařízeních, ale výběr je daleko bohatší (i pro děti).

Jestli máte zájem o sezónní brigádu, dobrá zpráva je, že se jich před Vánoci a před nástupem léta vždy vyrojí celá řada.

Vyplatí se nicméně hledat dopředu, jinak riskujete, že později již budou všechna dobrá místa zabraná.

 

13) Najděte si sezónní práci v zahraničí

Samostatnou zmínku si zaslouží sezónní práce či brigády v zahraničí.

U těch ještě více než u domácích brigád platí, že je podstatné je hledat s velkým časovým předstihem, ideálně klidně půl roku předem, jinak se snadno může stát, že na vás již žádná nezbude.

Typy sezónních brigád se liší, hodně častá je například práce na farmě, kdy brigádník trhá ovoce.

Tímto způsobem nezískáte příliš zázračné částky, zejména pokud budete mít v plánu po cizí zemi i cestovat a poznat ji jako turista, nejenom tam pracovat, ale pořád jde o dobrý způsob, jak strávit léto a přivydělat si, jestliže nemáte žádné jiné rozsáhlé plány, které by vám zabraly většinu prázdnin.

 

Potřebujete peníze?
Získejte 20 000 Kč bez úroků a poplatků (více informací zde)

 

14) Pracujte jako au-pair

Jestliže jste jedním z mnoha lidí, které láká možnost pracovat v zahraničí, ale doposud jste v tomto směru nepodnikli žádný krok, pravděpodobně jste už slyšeli o práci jako au-pair.

Jde o hlídání dětí, s tím rozdílem, že s rodinou žijete v jejich domě a mnohdy vykonáváte i drobné či větší domácí práce, například uklízíte, vaříte,…

Jako au-pair můžete pracovat sám/sama, anebo se domluvit s vaším partnerem, protože některé rodiny záměrně shánějí páry.

Tento typ práce si můžete hledat na vlastní pěst anebo se domluvit s agenturou, která vám najde vhodné místo, vezme si od vás nicméně poplatek za zprostředkování práce.

Au-pair nejčastěji jezdí do Velké Británie, ale rozšířené jsou například i severské státy nebo Amerika.

 

15) Najděte si druhé pracovní místo

Pracovat na dvou pozicích najednou není z dlouhodobého hlediska příliš dobrý nápad, protože každý člověk potřebuje i čas na sebe a na odpočinek.

Ale pokud jste aktivní jedinci a víte, že byste to snášeli dobře, můžete si najít druhé pracovní místo – například pro jednoho zaměstnavatele pracovat na plný úvazek a pro druhého zaměstnavatele na částečný, pokud vám to vaše životní podmínky dovolují.

Zkusit můžete hledat na Prace.cz nebo Jobs.cz.

 

16) Najděte si práci v zahraničí

Jedním z populárních způsobů, jak si přivydělat, je najít si práci v zahraničí. Tuto metodu mnohdy preferují mladí lidé, protože ještě nemají tak silné rodinné závazky, které by jim mohly zabránit se odstěhovat.

Ale bez ohledu na to, kolik je vám let, si můžete zkusit najít práci v zahraničí.

Pochopitelně platí, že byste měli co nejlépe ovládat jazyk země, v níž byste chtěli pracovat, jinak získáte maximálně nízce placenou práci (ale i ta vám pořád může vynést více peněz, než kdybyste tutéž práci zastávali v České republice).

Zaměstnání v zahraničí si můžete stejně jako u au-pair hledat na vlastní pěst anebo uzavřít spolupráci s agenturou, která vám zprostředkuje pracovní místo.

 

17) Požádejte o navýšení platu

Mnoho lidí se bojí svého zaměstnavatele požádat o navýšení platu, protože nechtějí vypadat chamtivě či nevděčně, ale to je chyba.

Jestli na daném místě pracujete již nějaký ten pátek, odvádíte stabilně dobrou práci, a dokážete předložit rozumné argumenty, proč si zasloužíte navýšení platu, jen směle do toho.

A jestli vás zaměstnavatel odmítne a vaše stávající platební podmínky vám z libovolného důvodu nevyhovují, vždy se můžete zkusit poohlédnout po nové práci.

 

18) Pište blog

Psaní blogu a vydělávání peněz skrze něj, například formou předplatného, poskytování dodatečného obsahu, nebo díky affiliate marketingu, se stále více rozšiřuje v zahraničí i v ČR.

Vybudovat si dostatečně úspěšný a navštěvovaný blog, abyste si mohli začít vydělávat peníze, vyžaduje nemálo času i snahy, ale výsledek za to zpravidla stojí.

Přivydělejte si blogováním

Pochopitelně mají výhodu ti lidé, kteří jsou schopní psát v angličtině či v jiném cizím jazyce.

 

19) Využívejte affiliate marketing

Affiliate marketing jsme krátce zmínili výše, ale zaslouží si samostatnou kategorii. Zjednodušeně řečeno, affiliate marketing spočívá v tom, že uzavřete partnerství se společností, jejíž výrobky nebo služby poté propagujete skrze chytře umístěné odkazy v textech na vašich webových stránkách, blogu, nebo na sociálních sítích.

Opět platí, že chvíli potrvá si affiliate marketingem začít vydělávat opravdu slušné částky, ale rozhodně to není nemožné.

Můžete začít například spoluprací s Amazonem, který nabízí tisíce produktů, na něž můžete psát recenze, a má k dispozici svůj vlastní affiliate marketing program.

 

20) Staňte se influencerem

Stát se úspěšným influencerem není otázkou jediného dne, ale jestliže ve své snaze vytrváte, máte šanci uspět.

Influenceři působí na sociálních sítích, jako je Instagram, nebo na YouTube, a vydělávají si peníze nejčastěji dvěma způsoby.

Prvním z nich jsou reklamy, například ve videích, a druhým je spolupráce s firmami a společnostmi, které influencerům platí za propagaci svých výrobků.

Abyste se mohli stát co nejúspěšnějším influencerem, platí, že čím více lidí vás bude na sociálních sítích sledovat a aktivně komentovat vaše příspěvky, tím lépe.

 

21) Prodávejte své vlastní výrobky

Jestliže máte šikovné ruce a vyrábíte své vlastní výrobky, můžete si začít vydělávat tak, že je budete prodávat na internetu.

Výhodou je, že máte na výběr z širokého okruhu možností – od prodávání šperků, po keramiku, obrazy, domácí kosmetiku, módu, a mnoho, mnoho dalších.

Svá díla můžete nahrát k prodeji na české i světové portály, jako je Fler.cz, zahraniční Etsy, nebo klidně i stránky typu Aukra či Amazonu.

 

22) Staňte se investorem

Dobrá zpráva je, že stát se investorem není v dnešní době tak problematické ani pro člověka, který doposud s investováním nepřišel do kontaktu.

Existuje více portálů, které vám pomohou učinit první krůčky a vaše peníze investují za vás. Plusem je široký okruh možných investicí, od nemovitostí, po P2P půjčky, drahé kovy, akcie, startupy, a další.

Mnoho odborníků doporučuje si vybudovat diverzifikované portfolio, takže je jinými slovy dobrý nápad postupně investovat do více různých typů investic.

TIP: Podívejte se na nejlepší aplikace na investování zde

 

23) Staňte se podnikatelem

Jestliže se vám nechce investovat do jiných lidí, což takhle si začít přivydělávat tím, že se vrhnete do vod podnikání?

V dnešní době je možné podnikat v mnoha různých oblastech podle toho, jaké máte dovednosti i zájmy. Můžete pracovat z domu anebo chodit do kanceláře.

Výhodou je větší flexibilita práce, nevýhodou to, že výdělky mohou minimálně ze začátku hodně kolísat.

Odborníci doporučují dát výpověď ve stálém zaměstnání a plně se vrhnout do podnikání teprve v okamžiku, kdy vyděláváte dost peněz na to, abyste se nemuseli obávat poklesu své životní úrovně.

 

24) Staňte se freelancerem

Ne každý podnikatel je freelancer, ale mnoho podnikatelů se nakonec stane freelancery. Freelanceři pracuji výhradně z domova, jsou tedy najímáni jako pracovníci na dálku.

Mohou pracovat pouze pro jednoho zaměstnavatele anebo pro celou řádku lidí, to podle individuální situace každého z nich.

Existuje řada oborů, kterým se freelancer může věnovat, mezi nejrozšířenější patří například copywriting, grafický design, střih videí, účetnictví, kódování, a další.

 

25) Řiďte Uber

Vyznáte se ve svém okolí a rádi řídíte? Pak si přivydělávejte tím, že budete pracovat jako Uber řidič.

Již neplatí, že Ubery by jezdily pouze v zahraničí, a zejména ve velkých českých městech je využívá stále více lidí, především pak turistů, díky čemuž jde o dobrý přivýdělek pro každého zkušeného a přívětivého řidiče.

 

26) Pronajímejte své bydlení

Pronajímat své bydlení je skvělý způsob, jak získat stálý, povětšinou pasivní příjem. V tomto případě existují dvě nejčastější možnosti.

Buď si můžete najít stálého podnájemníka či podnájemníky, anebo můžete pronajímat krátkodobě, například přes rozšířený portál Airbnb.

Zájem o krátkodobý i dlouhodobý pronájem je především ve velkých městech, proto jestli žijete v turisticky atraktivní či typicky studentské oblasti, můžete tímto způsobem získat nemalé peníze navíc.

TIP: Jak pronajmout byt za co nejvíce peněz.

 

27) Jak si přivydělat rozvážením jídla

Další možností pro řidiče, kromě řízení Uberu, je rozvážení jídla. V ČR tuto formu práce zprostředkovává více služeb, například Uber Eats anebo Dáme Jídlo.

Jak si přivydělat rozvážením jídla

Výhodou je, že kromě schopnosti řídit pro ni nepotřebujete žádné speciální dovednosti.

 

28) Věnujte se komparzu

Pracovat jako komparzista ve filmech a v televizi je vděčná forma přivýdělku pro mnoho lidí, kteří mají flexibilní rozvrh a mohou být na place od rána do večera, někdy klidně i přes noc.

V České republice je více castingových agentur, které zprostředkovávají práci jako komparzista, zpravidla za menší, jednorázový registrační poplatek.

Většina natáčení se odehrává v Praze, takže je tento druh přivýdělku vhodný především pro místní obyvatele anebo pro ty, kterým nevadí dojíždět.

Výdělky se liší podle typu produkce a podle toho, jestli jde o zahraniční anebo české dílo, zahraniční mnohdy zaplatí víc.

 

29) Založte si spořicí účet

Jestliže se na investování z libovolného důvodu necítíte, nemusíte zoufat. Jednou z nejjednodušších forem, jak své peníze zhodnotit a něco málo si přivydělat, je založit si spořicí účet.

Jistě, nabízené úroky od českých bank zpravidla nebývají příliš velké, ale pořád na tom budete lépe, než kdyby vám peníze jen tak ležely doma v krabici od bot.

 

TIP: Nejlepší možnosti, se kterými ušetříte spousty peněz

 

30) Soutěžte v časopisech a online

Soutěže o peníze nemají předem zaručený úspěch, ale zpravidla za ně příliš mnoho neutratíte, a když se na vás štěstěna usměje, můžete vyhrát částku od stokoruny až klidně po 20 tisíc, to podle toho, s jakým časopisem soutěžíte.

Již dávno neplatí, že byste výsledky soutěží museli posílat poštou a utráceli tak za kupony, dneska vám k tomu obvykle postačí e-mail anebo online kupon na stránkách daného časopisu.

 

31) Hrajte loterii (220+300 Kč zdarma)

Jestliže soutěže nemají předem zaručený úspěch, loterie a jiné hazardní hry jsou ještě rizikovější.

U některých je šance na úspěch nižší (loterijní hry typu Sazky a jí podobné), u některých o něco vyšší, ale ve všech případech je to z velké části o tom, jak vám popřeje paní štěstěna.

Věděli jste, že vsadit si můžete zcela zdarma za peníze loterijní společnosti a stále máte možnost vyhrát miliony korun?

  1. Bonus 220 Kč na Sportku
  2. Bonus 220 Kč na Eurojackpot
  3. Bonus 300 Kč na loterii Korunka

Pokud máte smysl pro hru, dobrodružství, a rádi se sázíte, na internetu najdete doporučení, jak své šance na výhru přece jen o něco navýšit.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.

 

TIP: Podívejte se na další způsoby, jak vydělat