4 investiční strategie úspěšných obchodníků s akciemi

Jaké jsou investiční strategie úspěšných obchodníků s akciemi, jak je můžete využít a jejich výhody a nevýhody najdete zde.

S čím nejlépe dosáhnete úspěchu v investování? Můžete tipovat například správné informace či dobrou znalost trhu.

Na tom bezesporu něco je.

Pro stabilní úspěch je ale nejdůležitější dobrá strategie, se kterou svoje know-how budete aplikovat.

Nemusíte přitom vytvářet složité plány. Mnohým investorům stačí jen velmi jednoduchá koncepce obchodování.

 

Strategie je odrazem vaší osobnosti

Základním kritériem pro přípravu strategie je vaše ochota nést ztráty. Různé strategie se liší mírou potenciálního rizika prodělku.

Opatrní investoři se drží spíše pasivních strategií a dlouhodobých cílů.

Odvážní se pak mohou pouštět do aktivních způsobů investování, kde mají šanci na velké výnosy, ale hrozí jim i značné ztráty.

Být opatrným investorem není vůbec žádná ostuda. Dá se říct,  že tato skupina silně převažuje. Odvaha na akciovém trhu totiž zdaleka negarantuje úspěch.

Mnozí dobrodruzi předčasně končí svoji činnost se ztrátami, pasivnější většina tak tvoří stabilní základ investorské veřejnosti.

 

4 investiční strategie úspěšných obchodníků s akciemi

 

1) Růstová strategie – cesta opatrného investora

Dlouhodobý profit a omezení míry rizika na minimum. To je princip strategií založených na mnohaletém držení akcií. Tento přístup propaguje zejména legendární americký investor Warren Buffett.

Osobní strategie Warrena Buffeta předpokládá výběr podhodnocených titulů a jejich dlouhodobé držení. To vyžaduje mít zatraceně dobrý odhad na cenné papíry.

Pro menší investory ale Buffet doporučuje raději pasivnější variantu, kterou je investování do akciových indexů. Na čem je tato strategie založená?

Většina drobných investorů jsou laici bez velkých zkušeností. Najít akcie s největším potenciálem růstu je u nich spíše dílem šťastné náhody než promyšlené analýzy.

S menším kapitálem navíc nezvládnou široce diverzifikovat. Na nákup velkého množství cenných papírů jednoduše nemají peníze.

Riziko, že nevyberou úplně nejlépe, tak téměř hraničí s jistotou. Buffet doporučuje raději investovat přímo do akciových indexů, jejichž cena reflektuje nejlepší akcie v dané oblasti.

Tato strategie však funguje pouze na rostoucím trhu. Výborné výsledky přinášela například v případě amerického indexu S&P 500, který dlouhá léta rostl poměrně stabilně.

Investováním do indexu zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zbavíte se rozhodování jakou akcii koupit a zajistíte, že vaše investice poroste v průměru stejně jako celý trh.

Občasné výkyvy a ztráty jednotlivých firem vás nemusí tolik ohrozit, protože index sestává ze stovek různých titulů. Je to tedy i výborný nástroj pro širší diverzifikaci portfolia.

Index si však nekoupíte přímo. Existují ale fondy, které jeho vývoj sledují. To přináší i další výhodu, kterou je nulová potřeba se o portfolium starat.

Účast v takových fondech ovšem není zdarma a budete muset platit každoroční správní poplatky.

 

2) Výnosová strategie aneb sbírání dividend

Investování do dividendových akcií se může zdát jako velmi lukrativní strategie. Trh je ovšem neúprosný. Většina společností, které platí vysoké dividendy, nevykazuje téměř žádný růst hodnoty.

Mnohé z nich navíc vyplácí na dividendách neudržitelný podíl zisku.

Z dlouhodobého hlediska tak můžete na jejich akciích prodělat. Aby toho nebylo málo, každý výdělek ještě musíte poctivě zdanit.

Strategie založená čistě na dividendách, tak zdaleka nepřináší žádné garance. Ostrůvkem stability v tomto nejistém segmentu jsou ale například tzv. dividendoví aristokraté.

Mezi ně řadíme společnosti, které vykazují dobré výsledky hospodaření a vyplácí stabilní nebo dokonce rostoucí dividendy. To vše po dobu minimálně 25 let!

Na seznamu dividendových aristokratů najdete slušné množství firem. Nemálo z nich jsou celosvětově známé korporace, které se obchodují na amerických a západoevropských burzách.

Pro názornost uvádíme několik příkladů:

  • Coca Cola
  • McDonald’s
  • Kimberly Clark
  • Procter & Gamble
  • Colgate
  • Pepsico
  • BP Oil
  • Royal Dutch Shell

Jen seznam aristokratů zahrnutých do indexu S&P 500 obsahuje přes 60 akcií. Jsou to firmy z rozličných oborů od služeb a potravinářství až k průmyslu či telekomunikacím.

Coca Cola vyplácí dividendy již od roku 1920, přičemž za posledních 60 let se stabilním růstem.

Analytické společnosti řadí tuto společnost k lepšímu průměru, co se týče hospodářských výsledků. Pravděpodobnost omezování dividendových výnosů je hodnocena jako nízká.

V průmyslu exceluje například papírenská společnost Kimberly Clark, která má závody i v Česku.

Dividendy vyplácí a nepřetržitě zvyšuje od roku 1972. Dle nezávislých ratingových společností je považovaná za jednu z nejlepších dividendových investic.

Má vše, co pečlivý investor sleduje – stabilní cashflow, výborné výsledky i vysokou pravděpodobnost růstu dividend.

Stabilní dividendy v ideálním případě dokáží kompenzovat i občasný výpadek růstu zbytku trhu během krize. Přesto ale má tento přístup kromě výhod i jistá negativa.

 

Výhody:

  • Šance na vyšší výnos za kratší dobu

Nevýhody:

  • Vyšší riziko výběru nezdravé společnosti
  • Výnos podléhá zdanění (v zahraničí běžně 20 – 30 %)

 

Krátkodobé tradingové strategie

Zde se posouváme od investic spíše ke spekulativním obchodům. Touha po vzrušení a velkém zisku je hnacím motorem pro překvapivě velkou část obchodníků.

Ti jsou ochotni nést značná rizika s vidinou výnosu v řádu desítek procent ročně.

Čím se liší trading od investování? Hlavní rozdíl je délka investice. Akcie držíme třeba jen několik týdnů nebo i dnů.  U metod jako je scalping i pouhých pár minut.

Riziko ztráty je zde obrovské, proto se většinou takové strategie začátečníkům vůbec nedoporučují.

 

Swingové obchodování s akciemi

Tato strategie je založena na krátkodobých tržních výkyvech. Pozici při swingovém obchodování držíme většinou nejdéle několik týdnů.

Cílem je vystihnout krátkodobý pohyb trhu a využít ho pro realizaci zisku.

Správný trh pro swingové obchody

Swing funguje nejlépe na stagnujícím trhu v dobách, kdy akcie chvíli stoupají a pak zase naberou medvědí směr dolů.

Vyznavači této metody různými způsoby hledají začátek pohybu pro vstup do obchodu a na výkyvech slušně vydělávají.

Velká část obchodníků se přitom drží technické analýzy. Sledují vývoj grafů a pozorují různé indikátory. Přístupů existuje celá řada.

Někdo má grafy plné překrývajících se indikátorů, jiný obchodník zase preferuje věci příliš nekomplikovat.

Můžeme si jako příklad uvést dvě jednoduché strategie:

 

3) Obchodování pomocí klouzavých průměrů

Klouzavý průměr je nejjednodušším indikátorem. Umí jej zobrazit každá obchodní platforma v podobě jednoduché čáry procházející grafem.

SMA (Simple moving average) je vlastně linka, která ukazuje průměrnou zavírací cenu na vámi zvoleném timeframu za určité období (to si můžete sami nastavit).

 

Co nám průměr může naznačit?

Pro swingové obchodníky je nejdůležitější včas zpozorovat obrat na trhu. Za významný signál je považováno křížení dvou různých průměrů (krátkodobého a dlouhodobého), které provází začátek výrazného pohybu.

Velice dobře to uvidíte na historických grafech. V přímém přenosu je však křížení hůře pozorovatelné. Při čekání na potvrzení směru vám může kus pohybu utéct.

Na rozumně volatilním trhu, kterým akcie většinou jsou, to ale tolik nevadí neboť pohyb trvá delší dobu.

 

4) Swingové obchodování bez indikátorů

Swingovat jde i s čistým grafem. Mnoho úspěšných investorů používá taktiku založenou na jednoduchých patternech zvaných support nebo resistance.

O co jde?

Jsou to v podstatě vrcholy pohybů na grafu. Support je dno pohybu, kdy cena klesne na nějakou úroveň, chvíli se tam drží a pak zase stoupá nahoru. Resistance je to samé, akorát v opačném gardu.

Můžete si všimnout, že grafy akcií ale i měnových páru nebo komodit tyto vrcholy tvoří opakovaně na stejné úrovni. Je to vlastně vyjádření ochoty trhu prodávat nebo kupovat za určitou cenu.

Toho využívají tradeři. Pokud vývoj cen narazil na nějaké dno (support), tak je dobrá šance, že se při příštím poklesu od něj znovu odrazí. V tu chvíli můžete vstoupit na trh.

Na stagnujícím trhu tyto vrcholy fungují výtečně. Spolehlivě vznikají až do chvíle, kdy do trhu vstoupí nějaká nová situace, která zamíchá s dosavadním statusem quo.

Pak dochází k proražení grafu nahoru nebo dolů.

Po ustálení ale tyto patterny opět vznikají na nové úrovni. Šikovným odhadem pro vstup do obchodu, a hlavně dobře nastaveným stop lossem, můžete celkem pěkně vydělávat.

Pro stabilní zisk ovšem musíte zvládnout nejen správný vstup do obchodu.

V tradingu velmi záleží na promyšleném řízení rizika. Přesně nastavené maximální ztráty pomocí stop-lossu a dobře zacílená realizace zisku jsou tím, co z dlouhodobého hlediska odlišuje výdělečnou strategii od prodělečné.

Trading je navíc mnohonásobně rizikovější než dlouhodobé investování. Důkazem toho je fakt, že drtivá většina traderů končí ve ztrátě.

Ti úspěšní nejdříve tráví stovky hodin testováním na demo účtech. Až poté s osvědčenou strategií vstupují na reálný trh.

Dá se říct, že dlouhodobé strategie jsou vhodnější pro opatrné investory, ale i pro ty, kteří hledají zejména zajištění svých prostředků a jejich ochranu před devalvací hodnoty.

Vyžadují minimální aktivitu ze strany investora a umožňují mu se primárně soustředit na jiné činnosti.

Aktivní trading je pak pravým opakem, který vytváří skupinu téměř profesionálních obchodníků. Ti tráví i několik hodin denně sledováním trhů a zadáváním obchodů.

Trading je tak vhodný hlavně pro ty, kdo v něm vidí jednu z hlavních součástí svého budoucího života.

 

Kde si strategie vyzkoušet: Přehled brokerů na akcie

Degiro logo eToro logo
Výhoda nízké poplatky lze kopírovat úspěšné obchodníky
Min. vklad 0 Kč 100 USD
Čeština ANO ANO
RECENZE ZDE RECENZE ZDE

Investování s sebou nese riziko.

{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze