Odpovědnost za škody: Proč mít pojištění [+10% sleva]

Proč se vyplatí mít pojištěnou odpovědnost za škody? Protože můžete ušetřit desetitisíce až statisíce korun z vaší kapsy v případě, že něco nechtěného provedete.

Pojištění odpovědnosti za škody se vztahuje na každého občana i zaměstnance, který se chce pojistit proti poškození majetku jiné osoby (nebo zaměstnavatele).

Zjednodušeně, pokud neúmyslně způsobíte nějakou škodu třetí osobě, zaplatí to za vás pojišťovna z vašeho pojištění odpovědnosti.

Přečtěte si co je pro vás důležité z hlediska běžného života, co z hlediska zaměstnance a před čím vás pojištění odpovědnosti za škody ochrání v případě, že si ho sjednáte s 10% slevou níže.

Za pár stovek ročně máte klid na celý život.

Odpovědnost za škody: Druhy pojištění

Na trhu existují 3 hlavní druhy pojištění odpovědnosti za škody:

 1. Pojištění občanské odpovědnosti za škody – jedná se o běžné škody, které se mohou stát každý den. Ať už se jedná o maličkosti, když nedopatřením něco rozbijete nebo o závažnější vytopení souseda, který bydlí v bytovce pod vámi. Problémem bývá, že i když se jedná o neúmyslné škody, vždy jste povinni je uhradit. Jestliže máte sjednané pojištění odpovědnosti, můžete se obrátit na pojišťovnu, která s vámi vše vyřeší. Více se dozvíte níže.
 2. Pojištění odpovědnosti za škody zaměstnance – nejčastěji se také můžete setkat s pojmem pojistka na blbost. Jedná se o pojištění, které si sjednáváte jako zaměstnanec, pokud máte povolání, ve kterém můžete způsobit nějakou škodu. Například můžete upustit služební telefon, který se rozbije nebo neúmyslně poškodíte vozidlo, pokud jste řidič z povolání. Pojistka vůči zaměstnavateli se sjednává vždy podle toho, jakou profesi vykonáváte, podle toho jste pojištěni, a také se od toho odvíjí cena pojištění. Více se dozvíte níže.
 3. Provozní a profesní odpovědnost za škody – toto pojištění bývá většinou sjednáno v profesi, kde jsou kladeny vysoké nároky na zodpovědnost za majetek nebo život jiných osob. U tohoto zaměstnání je pojištění většinou dáno zákonem. Jedná se například o advokáty, pojišťováky nebo lékaře.

 

6 důvodů, proč mít pojištěnou odpovědnost za škody z běžného života

 1. Vysoké pojistné plnění – sjednáním pojištění právě u ČSOB pojišťovny máte zajištěné poměrně vysoké pojistné plnění. Jedná se o sumu do výše 50 milionů korun.
 2. Pojištění rodiny – pojištění se nevztahuje pouze na jednu fyzickou osobu, ale je zajištěno pro celou vaši rodinu. Nemusíte se tak bát, že dětem budete muset pojištění zajišťovat zvlášť nebo potíže brát na své jméno.
 3. Pojištění domácích zvířat – do rodiny nemusí prioritně patři pouze osoby. Často bývá součástí rodiny i domácí mazlíček. Jestliže se vám stane, že váš pes někoho kousne, jsou hrazeny i tyto výlohy.
 4. Platnost pojištění – pojištění se nevztahuje jen na Českou republiku. Pokud se tedy dostanete do komplikací v jiném státě, který je součástí Evropy, je pojištění také platné.
 5. Dopravní nehoda – jako cyklista nebo chodec pochopitelně nemáte sjednané povinné ručení. Jestliže tedy zaviníte dopravní nehodu, škody budou hrazeny z pojištění odpovědnosti.
 6. Nebezpečí domácnosti – máte-li rodinný dům nebo vlastníte nějakou bytovku u frekventovaného chodníku, jste povinni zajistit bezpečí v bezprostřední blízkosti. Nikoho nesmí ohrozit padající sníh ze střechy, drolící se omítka nebo třeba nezabezpečené lešení.

 

>> 10% sleva při sjednání pojištění odpovědnosti za škody online zde

 

Odpovědnost za škodu: příklady aneb kdy vám pojištění pomůže v běžném životě

V běžném životě získáte ochranu např. při:

 • škodě, kterou způsobí vaše děti třetím osobám
 • vytopení sousedova bytu
 • při rekreaci, zábavě a sportech
 • pádu omítky z vašeho domu na osobu či stojící auto
 • nehodě, kterou zaviníte jako chodec nebo cyklista
 • škodě, kterou způsobí váš domácí mazlíček (třeba kousnutí cizího člověka v parku nebo překousaný kabel u televize na návštěvě)

 

Výhody pojištění odpovědnosti za škody v běžném životě

Pojišťovna za vás uhradí škody:

 • způsobené přímo vámi, ale také dalšími členy vaší domácnosti nebo vašimi zvířaty.
 • zaviněné v souvislosti s vlastnictvím všech vašich nemovitostí
 • způsobené v souvislosti s provozem domácnosti a jejího zařízení
 • způsobené při rekreačním sportu (např. cyklistika, lyžování, fotbal, kolečkové brusle apod.) – třeba když v Alpách při lyžování do někoho narazíte, on si zlomí nohu a bude po vás požadovat náklady na léčení, bolestné a ušlou mzdu

 

Online kalkulačka ceny pojistného + 10% sleva

Pojistné (cena pojištění) se pohybuje od 657 Kč za rok.

Pro přesnou cenu použijte tuto online kalkulačku.

Při sjednání pojištění odpovědnosti za škody v běžném životě online nyní získáte slevu 10 % zde.

Odpovědnost za škody v běžném životě_cena pojištění (pojistné) ročně

Pojištění platí pro Českou republiku a Evropu.

 

4 důvody, proč mít pojištěnou odpovědnost za škody vůči zaměstnavateli (platí pro zaměstnance)

 1. Pojistné plnění – pojistné se pohybuje v rozsahu od 60 – 700 tisíc korun a odvíjí se od druhu povolání, které vykonáváte.
 2. Brigádníci – většina lidí žije v mylné představě o tom, že jestliže nepodepsali hmotnou zodpovědnost, nemusíte se o nic starat, tak to ale není. Pořád platí, že pokud jste něco poškodili, musíte za to zaplatit, to se vztahuje i na brigádníky, kteří jsou zaměstnáni na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
 3. Platnost pojištění – ČSOB nabízí každému zaměstnanci pojištění odpovědnosti po celém světě.
 4. Široký rozsah pojištění – když budete pojištění sjednávat, jednoznačně se nevyhnete otázce, jaké je vaše povolání. Poté si budete vybírat povolání, kde buď neřídíte dopravní prostředek, kde řídíte dopravní prostředek jen příležitostně nebo jste řidič z povolání.

 

Odpovědnost za škodu: příklady aneb kdy vám pojištění pomůže, pokud jste zaměstnanec

Pokud jste zaměstnanec získáte ochranu např. při:

 • pádu pracovního mobilu nebo notebooku na služební cestě
 • špatném zadání čísla účtů, kterým způsobíte klientovi škodu, kterou musí zaměstnavatel (banka) nahradit
 • způsobení dopravní nehody při řízení služebního vozidla (pojišťovna také hradí následnou finanční škodu při výpůjčce náhradního vozidla po nehodě)
 • hmotné odpovědnosti – např. chybném zaúčtování materiálu v účetnictví
 • zničíte počítač rozlitím kávy, resp. poškodíte nějaké zařízení zaměstnavatele
 • neoznačení výkopu na staveništi, kde se zraní třetí osoba

 

Výhody pojištění odpovědnosti za škody zaměstnance

Pojišťovna za vás uhradí škody:

 • které způsobíte svému zaměstnavateli při výkonu povolání, dále škody, které zaviníte při plnění pracovních úkolů porušením pracovních povinností, a to i při práci na dohodu dle zákoníku práce (např. brigádě)
 • pokud jste ve funkci člena voleného orgánu právnické osoby jiné než obchodní korporace
 • i mimo plnění pracovních úkolů – jestliže si sjednáte pojištění i pro používání služebního vozidla na soukromých cestách
TIP
Podle zákoníku práce může zaměstnavatel po vás požadovat náhradu škody ve výši max. 4,5násobku vašeho průměrného měsíčního výdělku.

Spočítejte si nejdříve tuto maximální částku a pak v této kalkulačce vyberte správný limit pojištění.

 

Online kalkulačka ceny pojistného + 10% sleva

Pojistné (cena pojištění) se pohybuje od 396 Kč za rok.

Pro přesnou cenu použijte tuto online kalkulačku.

Při sjednání pojištění odpovědnosti za škody zaměstnance online nyní získáte slevu 10 % zde.

Odpovědnost za škody zaměstnance_cena pojištění (pojistné) ročně

Pojištění platí pro celý svět.

 

Co má vliv na cenu pojištění odpovědnosti za škody?

Když si budete pojištění sjednávat, nemáte předem stanovené částky, které budete platit. Můžete na pojištění tedy i ušetřit.

 • Online sjednáníjestliže si pojištění sjednáte online přes internet ušetříte 10 %.
 • Pojistné plnění – při výběru pojištění také závisí na výši pojistného plnění. Jestliže děláte například v restauraci a hrozí, že rozbijete jen pár skleniček nebo talířů na place, nemusíte mít nastavené vysoké limity.
 • Spoluúčast – ČSOB nabízí tři druhy spoluúčasti – 1000 Kč, 10 % minimálně však 1000 Kč nebo 25 % nejméně však 1000 Kč. V případě volby vyšší spoluúčasti budete platit menší cenu pojistného, ale v případě, když se něco stane, budete muset zaplatit z vlastní kapsy (o spoluúčast) více.

 

TIP: Přečtěte si tuto recenzi na životní pojištění s fitness náramkem zdarma!