Povídání o trzích: Big tech, nákupy Jardy Brychty a prodeje Warrena Buffetta

Zhruba poslední čtyři týdny zveřejňují velké společnosti své hospodářské výsledky. Největší pozornost jako vždy přitahují technologické firmy a není tak divu, že se na ně zaměřili i analytici XTB v nejnovějším dílu série Povídání o trzích.

Co si o současné situaci myslí Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka a Marek Němky? Jaké firmy podle nich stojí za pozornost? Přikupovali sami některé z nich?

V tomto článku přinášíme krátký souhrn témat, která v aktuální epizodě zazněly!

Jako první byla zmíněna společnost Meta a otázka, zda jsou vysoké výdaje na servery a infrastrukturu skutečně problémem, nebo spíše příležitostí, protože akcie na tuto informaci reagovaly poklesem o více než 10 %.

Hovořilo se také o tom, zda a jak by společnosti Meta pomohl zákaz TikToku a zda je otevření jejího ekosystému rizikem, nebo spíše příležitostí.

Druhou společností byl Alphabet, který dosáhl solidních čísel. Znamená to však, že je společnost z nejhoršího venku a že si svou dominanci v oblasti reklamy a vyhledávání udrží navždy?

Existují nějaká rizika nebo společnosti, které by mohly obchodní model Googlu zlomit?

Velmi pěkná čísla přinesl také Microsoft, kterému se v poslední době daří. Výrazně roste cloud Azure společnosti Microsoft a společnost dokonce vyčísluje, jak se na jejím růstu podílí věci spojené s umělou inteligencí.

Analytici nezapomněli ani na Amazon a jeho současného generálního ředitele Andyho Jassyho. Před několika lety převzal společnost po úspěšném zakladateli Jeffu Bezosovi a ujal se vedení v těžké době.

Zdá se však, že v úspěšném vedení Amazonu pokračuje, protože společnost roste prakticky ve všem.

Jak to ale vypadá například s reklamou nebo předplatným Amazonu a jak je hodlá společnost propojit tak, aby to dávalo obchodní smysl?

Apple měl nejhorší výsledky mezi velkými společnostmi, přesto jeho akcie vzrostly, protože oznámil nejvyšší odkup akcií, jaký kdy společnost provedla.

Společnost má v současné době několik problémů, ale z investičního hlediska je asi největším z nich to, že je i přes to všechno prostě drahá.

Hovořilo se také o čipových společnostech, jako jsou TSMC, ASML, Intel a KLA.

Přestože působí ve stejném segmentu a akcie těchto tří společností mají velmi podobnou výkonnost, nemají toho mnoho společného, protože každá z nich dělá něco jiného.

Jak se dařilo výše uvedeným společnostem a v jak velkých problémech se nachází Intel?

Velká část videa byla také věnována streamovacím platformám, jako jsou Netflix, Disney+, Prime Video a HBO Max.

Streamování ve skutečnosti nahrazuje tradiční kabelovou televizi, ale struktura podnikání v této oblasti je zcela odlišná a pro provozovatele mnohem složitější a horší.

Dostanou se streamovací platformy někdy do dlouhodobého zisku a budou pro operátory ziskové?

Poslední společností, která se v epizodě objevila, byla Tesla, nejznámější světový výrobce elektromobilů. Její akcie od vrcholu výrazně poklesly kvůli zpomalení trhu s elektromobily po celém světě.

Na první pohled může být tento vývoj akcií logický, protože odráží dění ve světě, ale na druhý pohled možná ne, protože hlavní investiční teze u společnosti Tesla je, že dokáže vyřešit 100% autonomii, robotaxi a další věci související s umělou inteligencí, na čemž se stále pracuje.

Načerpejte informace z videa

Pokud vás tato témata zajímají a chtěli byste se o nich dozvědět více, v aktuální epizodě Povídání o trzích najdete téměř 3 hodiny diskuze profesionálů z XTB o výše uvedených společnostech, ale také o mnoha dalších investičních otázkách.