8 možností, kam investovat milion [1 000 000 Kč]

Kam investovat milion: podívejte se na způsoby, jak naložit s milionem korun. Který z nich je ten nejlepší?

Většina odborníků doporučuje začínat s menšími částkami, když se v oblasti investování nepohybujete příliš dlouho. Existuje spousta portálů, které vám umožní investovat klidně jen několik stovek korun.

Ale v případě, že se investování věnujete již delší dobu, jste v něm úspěšní a rádi byste se v této činnosti posunuli na vyšší úroveň, vyplatí se vědět, kam investovat milion.

Milion je pro mnohé lidi hraniční částka, kdy se přestává jednat o nízké či středně vysoké investice a začíná jít o ty opravdu vysoké.

 

Kam investovat milion?

 

1) Crowdfunding, P2P/P2B půjčky

Crowdfunding, P2P či P2B půjčky jsou oblíbenou oblastí, kam investovat milion, protože nemusíte milion investovat v kuse.

Místo toho jej můžete rozdělit na menší částky, podle vašich potřeb a požadavků dané půjčky.

Pro případ, že jste se s P2P půjčkami doposud nesetkali, jde o situaci, kdy lidé půjčují jiným lidem, tedy peer-to-peer, od toho vznikl název tohoto typu půjčky.

P2B znamená peer to business, kdy lidé půjčují společnostem.

Zprostředkování půjčky i veškeré vyřizování probíhá zpravidla formou ověřených webových portálů, kde se nemusíte příliš starat o chod půjčky a administrátoři místo toho budou veškeré sounáležitosti vyřizovat za vás.

Výhodou je velký okruh půjček, z nichž si můžete vybírat. Půjčky mohou být kryté i nekryté, se zárukou i bez ní, na nejrůznější účely, které vám poskytnou bližší představu jak o půjčce, tak
o člověku, který o ni žádá.

Lidé mnohdy žádají o půjčky na bydlení, automobily, spravení domácnosti, a jim podobné. Společnosti pak na developerské projekty, investiční záměry apod.

Co se výdělků týče, ty činí obvykle 4 až 17 procent. Pochopitelně platí, že žadatelé, kteří mají stanovený vyšší úrok za půjčku, jsou rizikovější.

Portály sice situaci žadatelů prověřují, ale to neznamená, že se nemůže vloudit chybička anebo že žadatel přestane splácet tak jako tak.

Proto buďte opatrní a pečlivě si vždy prostudujte detaily půjčky či půjček, než učiníte finální rozhodnutí o tom, kam svůj milion, ať už v kuse nebo jednotlivě, investujete.

O konkrétních portálech, kde můžete začít investovat, se více dozvíte zde.

Mezi známé portály tohoto typu patří například Bondster, najdete jich však ještě daleko víc.

 

2) Zlato (a jiné drahé kovy)

Investice do zlata jsou vděčné odvětví, kam investovat milion – anebo aspoň část z něj.

Odborníci doporučují, že investor by měl usilovat o rozmanité portfolio složené z více různých typů investic.

Zlato a popřípadě i jiné drahé kovy by měly tvořit přibližně pět až deset procent investičního portfolia.

Jak a kam investovat (zlato)

Výhodou investice do zlata je, že neztrácí na hodnotě tak rychle jako jiné investiční oblasti.

Je možné ho proto použít jako vhodné finanční jištění, jediný problém může být s tím, kde zlato přechovávat.

Zlaté mince tolik místa nezaberou, o zlatých cihlách se to již říct nedá.

Každopádně zlato jako vzácná investiční komodita hned tak z módy nevyjde a pokud se o investování do zlata chcete dozvědět víc, není problém.

>>ZLATO KOUPÍTE ZDE

 

3) Nemovitosti

Investice do nemovitostí jsme již okrajově zmínili výše – a z dobrého důvodu. Jde totiž o jednu z nejrozšířenějších a dlouhodobě nejpopulárnějších oblastí, kam investovat milion.

Investiční možnosti se pochopitelně budou lišit podle toho, jakou strategii zvolíte.

Častým postupem je zakoupit nemovitost, kterou její vlastník následně pronajímá a získá tímto způsobem pravidelný, pasivní příjem, který z jeho strany obvykle nevyžaduje příliš mnoho snahy navíc.

Anebo můžete zakoupit dovolenkovou nemovitost, což je méně obvyklá situace, ale rovněž možná.

kam investovat milion_do nemovitostí

Milion vám nemusí stačit na pořízení nemovitosti ve velmi žádaných městech, jako je Praha, ale minimálně hypotéku na získání nemovitosti z něj financovat můžete.

Výhodou je, že nemovitosti nečelí tak drastickým výkyvům cen jako například akcie, jde tak o stabilnější formu investice.

Dalším plusem je, že investování do nemovitostí může mít řadu různých forem.

Kromě zakoupení a pronajímání nemovitostí můžete investovat skrze portály, které se přímo specializují na investiční trh se zajištěnými nemovitostmi.

Příkladem jsou zahraniční platformy jako Estate Guru či české Investown, Upvest nebo RONDA INVEST, ale v zahraničí jich najdete ještě mnohem více.

Pokud do jediné nemovitosti nechcete vložit celý milion, variantou je i takzvaný crowdfunding nemovitostí, kdy do jedné nemovitosti investuje několik lidí najednou.

Vaše investice je tak nižší a můžete investovat do více nemovitostí. Navíc máte obvykle na výběr ze širokého okruhu projektů a nemovitostí, do nichž můžete v případě zájmu své peníze vložit.

 

4) Akcie

Akcie jsou jednou z oblastí, kam investovat milion, která zajímá většinu potenciálních investorů.

Investování do akcií není jednoduché a vyžaduje znalost akciového trhu, vhodně promyšlenou strategii i trpělivost, protože člověk kolikrát musí čekat i několik let, než nastane dobrá příležitost akcie prodat a vydělat si tím peníze.

Broker na akcie Amazon, Apple, Netflix a další

Pokud se do investování do akcií chcete pustit sami, odborníci doporučují začít s investováním do českých společností (viz Burza cenných papírů Praha).

Druhou variantou je začít spolupracovat s odborníkem nebo s portálem, který vaše peníze investuje do akcií místo vás či vám aspoň pomůže navrhnout co nejlepší investiční plán.

Anebo můžete zvolit ještě jinou cestu a zakoupit takzvaný akciový index, což je součet akcií více firem.

Nabízejí je společnosti nejrůznějšího zaměření, od technologických firem po ty farmaceutické, a další.

 

TIP: Automatická investiční platforma
Přečtěte si více o pasivním investování s oblíbenou platformou Portu zde.

 

5) Dluhopisy

Investice do dluhopisů možná nepřinášejí tak vysoké úroky jako jiné formy investic popsané v tomto článku, ale zato jsou méně rizikové a tudíž vhodnější zejména pro začátečníky v investování.

Jejich stabilita spočívá zejména v kombinaci relativně předvídatelných úrokových sazeb. Plusem je i to, že zpravidla dopředu víte, jaké zhodnocení své investice můžete přibližně očekávat.

Kdybyste neznali jejich podstatu, zakoupením dluhopisu půjčíte peníze státu anebo společnosti.

Státní dluhopisy mnoho odborníků považuje za nejbezpečnější, ale firemní dluhopisy jsou rovněž dobrou variantou, aspoň v případě, že se v investování přece jenom už trochu vyznáte.

 

Aktuální investiční příležitosti

Podívejte se na příležitosti, které vydělávají. Přehled aktuálních investic čeká na vás.
Více informací

 

6) Podnikání a startupy

Investice do podnikání a startupů jsou další oblíbenou oblastí, kam investovat milion, a výhodou je, že to jde hned dvěma nejobvyklejšími způsoby.

Buď můžete peníze investovat do svého vlastního podnikání anebo podpořit podnik či startup někoho jiného.

V prvním případě se vyplatí zaměřit na to, jak postupovat při vybudování vlastního podniku.

Pokud se vám do podnikání vrhnout nechce a chcete místo toho podpořit snahu jiných, můžete tak snadno učinit skrze portály, které se orientují na zprostředkování kontaktu mezi zakladateli startupů a investory.

Při investování do startupů či podniků je především důležité se dohodnout s majiteli/zakladateli podniku na přesných podmínkách investice a vyplácení peněz.

O investicích do startupů rovněž najdete více informací online, stačí se jen podívat.

 

7) Víno

Víno je možná méně častá oblast, kam investovat milion, ale může se jednat o zajímavý způsob investice vašich peněz.

Investovat milion do vína

Počáteční investice budou vyšší, zejména pokud víno budete skladovat ve svých vlastních sudech, ale v případě úspěchu můžete získat vysokou návratnost finančních prostředků dříve vložených do vína.

A jestli nechcete pěstovat a prodávat svoje vlastní víno, pochopitelně můžete investovat do léty ověřeného nebo naopak začínajícího vinařství.

Samozřejmě existuje možnost investovat i do jiných typů alkoholických nápojů, jako je například rum nebo whisky, nemusíte se tak omezit pouze na víno.

Kompletní servis týkající se také investování do vína nabízí Portu Gallery.

 

8) Umění

Investice do umění (či sběratelství a veteránů) je další zajímavý způsob, jak rozšířit a diverzifikovat své investiční portfolio, ale neměli byste se spoléhat pouze na něj.

Vkus společnosti se proměňuje a s tím i hodnota jednotlivých děl, takže můžete být génius, když dojde na umění, ale stejně se vám může stát, že zakoupíte malbu nebo sochu, která časem nezíská takovou hodnotu, jak jste si mysleli.

V tomto případě platí, že do umění byste měli ideálně investovat jen v případě, že mu opravdu rozumíte.

investice do umění

Anebo můžete navázat spolupráci s někým, kdo se této oblasti věnuje, a požádat ho, aby vám pomohl vytvořit investiční strategii.

Stejně jako u akcií, i u umění může trvat, než se vám vrátí prostředky, které jste investovali. Jestli proto hledáte krátkodobou investici, umění pravděpodobně nebude to pravé pro vás.

Investoři totiž leckdy čekají, jestli se například začínající umělec, jehož dílo si zakoupili, proslaví, a jeho dílo tak výrazně stoupne na hodnotě.

To ovšem nikdy není zaručeno, a i když se tak stane, může to trvat klidně celé roky nebo i déle.

To, jakou hodnotu bude určité dílo mít, záleží nejenom na úspěchu kariéry umělce ale také na současném stavu ekonomiky a na přístupu společnosti k umění jako k celku.

Na závěr se hodí poznamenat, že investovat do umění neznamená vkládat peníze pouze do klasických forem umění, jako jsou malby a sochy, které se většině lidí při vyslovení pojmu „investice do umění“ vybaví jako první.

Stejně tak můžete investovat do komiksových sešitů anebo literatury jako celku, jen vezměte v potaz, jaké obrovské hodnotě se nyní těší některá raritní čísla starších komiksů, zejména od velkých komiksových nakladatelství.

V českém kontextu se s tímto fenoménem můžete setkat například u dávno vyprodaných knih, jejichž autoři nepovolili dotisky a proto má každý výtisk velkou cenu, zejména nachází-li se v dobrém stavu.

investovat do umění a starožitností