Spadne Bitcoin na 10000 dolarů?

Čeká Bitcoin propad na 10000 USD? Kryptoměnové trhy zažívají otřes poté, co investory zasáhla panika způsobená finančními problémy jedné z největších kryptoměnových burz FTX.

Údajná blíže nespecifikovaná nedávná odhalení vedla generálního ředitele největší kryptoměnové burzy Binance, ve světě kryptoměn známém jako CZ Binance (Changpeng Zhao), k prohlášení, že se jeho společnost rozhodla prodat nativní token FTX – minci FTT.

V reakci na toto prohlášení začali investoři z burzy FTX vybírat své finanční prostředky.

V reakci na finanční potíže burzy FTX, došlo k uzavření nezávazné dohody o převzetí burzou Binance, z které ovšem v době dokončování tohoto článku dle vyjádření Binance sešlo.

Dvě největší kryptoměny, Bitcoin a Ethereum, zaznamenaly za posledních pár dnů výraznější propad. Ethereum zachytila až hranice 1 100 $, Bitcoin pak 15 500 $.

Ještě předtím se přitom Ethereum pohybovalo okolo 1 500 $ a Bitcoin se držel hladiny 20 000 $.

V tomto článku budeme polemizovat o vývoji ceny Bitcoinu, případně Etherea, a zaměříme se na to, zda byl propad skutečně nepředvídatelný a měli jsme důvod očekávat tzv. “Christmas Rally” a probuzení býků, nebo zda medvědi ještě stále nespí.

Nejasné vyhlídky býčího trhu

Panika, která panuje mezi investory, je nyní vysoká. Spousta z nich už totiž vyhlížela býčí trh a doufala, že jsme dosáhli dna a kryptoměnám se blýská na lepší časy.

Opak byl, ale nakonec pravdou. Někdo jistě jásá a nadšeně skupuje mince. Ti, kteří se těšili na období růstu, jsou ale zklamaní.

Copy trading kryptoměny BTC

Spekulace o nárůstu Bitcoinu v období Vánočních svátků, nejdéle potom v Q1/Q2 příštího roku, byly slyšet z čím dál více stran.

Někteří experti predikovali, že se cena Bitcoinu bude koncem tohoto roku pohybovat okolo 35 tisíc dolarů.

Ti optimističtější hovořili o ceně mezi 42-43 tisíci dolarů za jednu minci.

Konec roku se však pomalu blíží, a i před otřesem způsobeným problémy FTX měl Bitcoin problém prorazit hranici 21 500 $.

Matoucí technická analýza

Z hlediska technické analýzy vývoje jak Bitcoinu, tak Etherea se skutečně mohlo zdát, že medvědi se ukládají k zimnímu spánku.

Měsíční a týdenní grafy sice předpovídaly, že nás ještě chvíli čeká medvědí trh, zejména pak na měsíčním to však vypadalo, že dochází ke korekci a skutečně se již Bitcoin dostává k pomyslnému dnu.

Jako pravděpodobný se jevil pokles k hranici 17 500 $, ale nešlo ani vyloučit, že se před změnou trendu BTC dotkne 15 500 $.

Technická analýza byla fakticky správná, když Bitcoin skutečně dosáhl hranice 15 500 $.

Jediným problémem je, že této hodnoty mělo být dosaženo v průběhu zbývajících týdnů tohoto roku. Stalo se tak ovšem za pouhých 24 hodin a nezbývá než se zeptat.

Může za to skutečně nedůvěra způsobená problémy FTX, nebo za tím stojí něco jiného?

A udrží se Bitcoin nad hranicí 15 500 $?

Bitcoin za 10000 USD

Florian Grummes, managing director společnosti Midas Touch Consulting zaměřující se především na cenné kovy, vyslovil v říjnovém rozhovoru pro Kitco News predikci, dle které Bitcoin prolomí hladinu 18 000 $, spadne na hranici 10 000 $, a pokud se od ní neodrazí, mohl by propadnout až k 6 000 $.

Následovat by měl odraz, opětovné otestování hranice 10 000 $, a teprve poté bychom se měli dočkat nástupu býků.

V době, kdy ostatní viděli hranici maximálně na 15 500 $, a spíše 17 500 $, se jednalo o celkem ojedinělý názor.

Momentální propad a panika na trhu však tuto cenu možná brzy přiblíží skutečnosti.

Aktuální cena BTC (graf)

Jak reagují velryby?

Právě v této části se zaměříme na mnohými přehlížený faktor. Většina aktivních investorů sleduje zprávy a prohlášení, které mohou mít, a často mají vliv na vývoj na trhu.

Kromě toho si také mnozí dělají technické analýzy vývoje trhu a doufají, že včas zachytí signály naznačující jeho budoucí směřování, nebo alespoň sledují jiné investory, kteří tak činí.

Málo pozornosti je však věnováno aktivitě tzv. velryb v kontrastu s drobnými investory.

Zatímco od září tohoto roku vlastníci 1-10 mincí projevili v Bitcoin důvěru a jejich počet se rozrostl, středně velcí investoři své mince naopak prodávají.

Počet vlastníků 100-1000 mincí totiž ubylo. To by samo o sobě zas tak zajímavé nebylo.

Když se ale podíváme na chování největších ryb v rybníku, tedy vlastníku 10 000 a více mincí zjistíme, že prozatím celý medvědí trh nakupovali, a stejně tak činí i v posledních dnech.

Ještě zajímavější to potom začne být, když toto chování největších hráčů dáme do kontextu roku 2018.

Tehdy největší investoři také akumulovali mince po celou dobu medvědího trhu, až ho nakonec náhlým prodejem zaplavili, což vedlo ke konečnému dosažení dna.

Vystrašení drobní investoři přestali Bitcoinu důvěřovat a rozhodli se své mince prodat.

Teprve tehdy vstoupili do hry středně velcí investoři, kteří od těch drobných Bitcoin zakoupili, následně se největší hráči opět rozhodli akumulovat.

Počet drobných investorů se snížil a množství velkých a středně velkých zase narostl, čímž byl fakticky odstartován následující „bull run“.

Čistě z hlediska množství jednotlivých skupin obchodníků by tedy byl stávající propad hodnoty dobře predikovatelný.

Opakuje se rok 2018?

Je jasné, že se historie nemusí opakovat.

Doba se mění a chování jednotlivých investorů hned nemusí značit signály budoucího vývoje, zejména pak na tak volatilním trhu, kterým kryptoměny jsou.

Na druhou stranu určité vzorce distribuce a akumulace jsou cyklické, a často ve výsledku nastiňují dopředu vývoj trhu.

Zatím však lze v chování jednotlivě velkých investorů spatřovat podobnosti s rokem 2018.

Ne všechny historické poznatky jdou vztáhnout na momentální stav na trhu, minimálně jde však o zajímavé srovnání.

Zejména pak v často přehnaně optimistickém prostředí, kterým komunita krypto nadšenců někdy bývá.

Všichni vlastníci Bitcoinu doufají v jeho růst, ale je potřeba být nohama na zemi a nahlížet na vývoj z různých pohledů.

Samozřejmě, že se jedná čistě o spekulace, ovšem právě spekulace jsou nedílnou součástí obchodování a investic.

Dá se tedy očekávat další BTC propad?

Dalo by se dlouho diskutovat o tom, zda mají tyto spekulace reálný základ. Pokud ano, tak budeme svědky znatelného poklesu ceny a dno je ještě relativně daleko.

Samozřejmě je taky možné, že nás býci překvapí, Bitcoin se odrazí od hranice 15 500 $ a momentálně bychom se pak nacházeli na pomyslném dně.

S aktuální panikou mezi investory je pravděpodobné, že v blízké době nám trh ukáže, která z predikcí byla pravdivá a příštích několik týdnů bude rozhodně vzrušující sledovat.

Než se tak ovšem stane, je zajímavé poukázat i na méně populární způsob predikce vývoje.

btc bitcoin

Jestliže chcete doplnit svou sbírku BTC, tak momentálně pravděpodobně máte vhodnou příležitost, tím spíš budeme-li v následujících dnech svědky dalšího pádu.

Pokud nedočkavě vyhlížíte býky, tak se nemusíte bát, medvědi se už pomalu ukládají k zimnímu spánku.

Buďte ale připraveni, že se předtím, než konečně ulehnou a pustí býky na scénu, ještě mohou jednou, dvakrát ozvat.

Tento článek byl rozpracovaný ještě předtím, než burza FTX zahýbala kryptoměnovými trhy.

Jeho cílem bylo srovnání predikcí založených na analýze a celkovém ekonomickém prostředí s predikcí vycházející z historického vývoje trhu v porovnání s množstvím jednotlivých typů investorů v daném období.

O to zajímavější však potom bylo ho dokončovat v době tak razantní změny na trhu.

Zvolte si brokera pro vaše investice do kryptoměn

xtb logo Etoro_logo png
Výhoda nevlastníte krypto, demo účet, kancelář v Praze, čeština lze kopírovat úspěšné obchodníky, demo účet
Min. vklad 0 Kč 100 USD
Čeština ANO ANO
Recenze RECENZE ZDE RECENZE ZDE
Web

81 % retail CFD účtů přichází o peníze

{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze