Jak vydělat na akciích [6 důležitých strategií]

Jak vydělat na akciích: co musíte vědět, než se pustíte do obchodování s akciemi + výběr brokera, jaké akcie koupit a jak investovat do akcií se dočtete v tomto článku.

Průměrná návratnosti investic do akcií se pohybuje okolo 10 % ročně, což je mnohem lepší, než v případě nákupu dluhopisů či ponechání financí na běžném bankovním účtu.

Abyste dosáhli tohoto průměrného zisku, nemusíte být špičkovým investorem, stačí se jen umět dívat kolem sebe a včas odhadnout příležitost.

Abyste při investování do akcií měli úspěch, je také potřeba se obrnit trpělivostí a neházet flintu do žita hned při prvním poklesu cen.

TIP: Na konci článku (v nejčastějších otázkách) najdete návod na získání akcie v hodnotě až 100 eur zdarma.

 

Obchodování s akciemi patří k těm méně riskantním investicím

U akcií se v mnoha případech nedá očekávat zisk z krátkodobých obchodů na denní bázi. To je záležitost spíše jiných trhů, například Forexu či CFD kontraktů.

V případě obchodování s akciemi patří k úspěšnějším strategiím vstupování do pozice s úmyslem dlouhodobého držení akcií, alespoň po dobu několika let.

Prvním předpokladem pro obchodování s akciemi je založení obchodního účtu u některého z brokerů, které vám zabere jen pár minut a v mnoha případech si budete moci obchodování na nové platformě vyzkoušet i nanečisto.

Jak vydělat na akciích aneb co vědět, než se pustíte do obchodování s akciemi

Jak již bylo řečeno, akcie by měly být dlouhodobou záležitostí. Finanční prostředky, které na jejich koupit použijete, byste tedy neměli nutně potřebovat, a zapomenutí na jejich existenci by pro vás nemělo představovat překážku.

 

6 strategií pro dlouhodobý přístup k investování na akciovém trhu

1) Pro svoje investice si vyberte akcie těch nejvýkonnějších společností

Rozhodně si zjistěte předem dlouhodobou strategii společnosti, do níž hodláte investovat. Zjistěte, jaké byly její zisky v minulých letech, jak reagovali její vedení na krizové situace.

Toto všechno se dá vyčíst z výročních zpráv, které velké společnosti pravidelně uveřejňují na svých webových stránkách.

2) Investujte do společnosti, která pravidelně vyplácí dividendy

Ty představují možnost podílet se na zisku společnosti, jejíž akcie vlastníte. Jejich výši každoročně schvaluje valná hromada akcionářů, jíž se jako majitel akcií můžete také zúčastnit.

Alespoň jeden takový titul byste ve svém portfoliu měli mít.

3) Diverzifikujte portfolio svých investic

Rozhodně neinvestujte všechny svoje prostředky do jediného akciového titulu.

Rozprostřete investice a s tím i jejich riziko do akcií několika společností, abyste mohli dobře spát i v případě, že se jedna z nich dostane do potíží.

4) Využívejte analytické nástroje

Fundamentální a technická analýza dává základní informace o aktuální situaci konkrétního akciového titulu a jeho pozici na trhu.

Také vám napoví, zda se cena akcie pohybuje na jejím vrcholu nebo je naopak podhodnocená. Rozhodně tyto analýzy neignorujte a snažte se jim porozumět.

Někteří brokeři, které lze považovat za solidnější, nabízejí tyto rozbory přímo ve své platformě.

5) Investujte do zavedených společností

Ačkoliv startupy představují výjimečný potenciál pro rychlý zisk, v mnoha případech je vysoké i riziko neúspěchu a tedy toho, že přijdete o všechny své vložené prostředky.

Přestože zavedené firmy mají mnohem méně příležitostí k růstu než startupy, každý svůj krok pečlivě prověřují a nerealizují riskantní růstové strategie.

Právě to je dobrým předpokladem pro konzervativní dlouhodobou investici do jejich akcií s potenciálem stabilního růstu.

6) Využijte průměrování svých investic

Můžete také využít strategie průměrování investic, kdy pravidelně a dlouhodobě investujete stejnou částku do akcií.

Například každý měsíc nakoupíte 5 akcií od každé společnosti z vašeho portfolia a nebudete se ohlížet na to, jaká je aktuální jejich cena.

Výhody této investiční strategie najdete zde.

Čím lépe a rychleji těchto několik zásad pochopíte a budete se jich držet, tím snáze a s větší lehkostí se budete pohybovat po akciovém trhu a dostanete se na magickou hranici roční 10 % návratnosti investic.

Jakého brokera zvolit pro nákup akcií

Volba brokera je důležitá, přes něj budete nakupovat a prodávat akcie. Broker je společnost, jenž má přístup na světové burzy, přes které vám umožní realizovat vaše objednávky na nákup či prodej akcií.

Rozumné je při výběru brokera sledovat ukazatele jako např. kvalitu a dostupnost zákaznické podpory, obchodní platformu, poplatky a bezpečnost vašeho obchodního účtu.

Broker na akcie

Broker Degiro logo
Výhoda nízké poplatky a provize
Min. vklad 0 Kč
Čeština ANO
Recenze RECENZE ZDE
Web

Investování s sebou nese riziko.

 

Jaké předsudky zbrzdí vaše úspěšné investice na akciovém trhu?

Akciový trh je jedním z mála trhů, na němž je nabízeno zboží, které se většina investorů obává koupit. Možná to zní hloupě, ale právě v okamžicích výrazného poklesu cen akcií, investoři obvykle panikaří a vystupují ze svých pozic, čímž zbytečně realizují vysoké ztráty.

Fungující strategie akciového trhu je přesně opačná. Jediný opravdu funkční recept na úspěšné investice na akciovém trhu je: kupovat, když je cena nízká a prodávat, když je vysoká.

Právě tento způsob je tím nejefektivnějším přístupem k tomu, jak vydělat na akciích.

Že to zní příliš jednoduše, aby to mnozí investoři nechápali? Nezapomeňte, že při investování hrají roli také emoce a ty většina lidí, akciové investory nevyjímaje, nemá příliš pod kontrolou.

3 nejčastější výmluvy při obchodování na akciovém trhu

1) Nakoupím až příští týden, cena bude jistě nižší

Kde berete jistotu, že cena konkrétní akcie v dalším týdnu poklesne? Co když vyroste a vy díky své liknavosti zbytečně přijdete o svůj zisk? Ani zkušení investoři nikdy přesně nevědí, kam se akciový trh z krátkodobého hlediska pohne, a vlastně je to ani příliš nezajímá.

Důležitý je růst v dlouhodobém horizontu. Opravdu inteligentní investoři nakupují akcie, když jsou levné, což poznají z ukazatelů technické analýzy, a drží je dlouhodobě.

2) Počkám, až bude akciový trh stabilní a bezpečný

Právě tato výmluva je nejčastěji používána investory, kteří se bojí nakupovat, když cena akcií výrazně poklesla a nastal tedy „ten správný čas“. Tímto tvrzením investoři mimo jiné sdělují, že si v klidu počkají na růst cen, tedy návrat trhu ke stabilitě. Lépe řečeno k pocitu stability.

Za toto domnělé bezpečí však investoři ve skutečnosti platí vyššími cenami pořizovaných akcií a nižšími zisky. Toto chování je řízeno jak jinak než strachem a jak někteří psychologové poznamenávají obavou z krátkodobé ztráty, jíž se mnozí lidé snaží vyhnout za každou cenu, i za cenu omezení příležitostí dlouhodobého zisku.

Jak vydělat na akciích, nepřijmete-li riziko krátkodobé ztráty? Těžko.

3) Tato akcie už mě nebaví, proto ji prodám

Tento přístup se podobá hraní v kasinu. Vyznávají jej především investoři, kteří očekávají při svém obchodování vzrušení. To ale není v případě akcií na místě. Opravdu profitabilní přístup k investování na akciovém trhu je opravdu nudný a konzervativní.

Nejlepší investoři sedí na svých akciích léta a nechávají je růst. Zisk z akcií nepřichází v momentě, kdy je prodáváte, ale v době, kdy držíte svoji pozici a čekáte. Inspirací k touze po vzrušení může být mylná představa, že opravdu úspěšní investoři obchodují každý den a realizují velké zisky.

Tyto scény známe z některých populárních filmů, a kdo by se úspěšných obchodníkům nechtěl podobat? Ve skutečnosti ani pro ně není obchodování o vzrušení a raději se emotivně založenému rozhodování vyhýbají.

Je možné na akciích vydělat peníze opravdu rychle?

Ano, to možné opravdu je, následuje ale několik „ale“. Chcete-li se na akciovém trhu zaměřit na krátkodobé investice, musíte se především připravit na obrovské riziko s nimi spojené.

Místo dlouhodobě stabilních společností se poohlédněte po firmách v nestabilních průmyslových odvětvích nebo se zaměřte na investice do akcií extrémně nízké hodnoty, které nesou potenciál obrovského růstu. Při snaze o krátkodobé investice je zkrátka potřeba zaujmout naprosto odlišnou strategii od té, kterou uplatňují obchodníci zaměření na dlouhodobý výnos.

Jak vydělat na akciích investováním

Ti, kteří nakupují akcie s představou, že je budou držet několik let, se zaměří při své analýze spíše na předpoklad, zda a jak bude společnost fungovat za 10 let.

To vás jako obchodníka v  krátkodobém horizontu zajímat nebude. Vaším cílem budou především společnosti s vysokou hodnotou, jejichž akcie se v poslední době významně propadly.

Samozřejmě, že budete předpokládat, že se jejich cena vrátí. Riskujete ale, že tomu tak nebude.

Investovat můžete také do startupů, které nabízejí potenciál rychlého růstu cen a možnost jak vydělat na akciích slušné peníze během několika měsíců. Riziko je ale opět extrémně vysoké.

Nikdy nevíte, zda právě ten váš startup během prvního roku existence nezkrachuje a vy nepřijdete o všechny svoje prostředky. Pravděpodobnost takového scénáře je dokonce mnohem vyšší než to, že by startup existoval ještě za 5 let.

Jak na akciovém trhu vznikají zisky?

Mnoho začátečníků se domnívá, že nakoupí akcie, když bude jejich cena nízká a prodají je, když vyroste. To je samozřejmě pravda, ale není to tak jednoduché.

Není možné koupit nebo prodat akcie ve chvíli, kdy se vám zlíbí. Abyste mohl prodat své akcie, musíte najít především kupce, a to se v některých dobách opravdu nemusí podařit.

Právě na tento problém narážejí obchodníci, kteří chtějí prodat své akcie v době poklesu trhu. Kupce nenaleznou a jejich akcie od nich nechce koupit ani jejich broker.

Zrovna tak za jiných okolností může poptávka po akciích konkrétní společnosti převýšit jejich nabídku a obchodník tak nemá šanci realizovat plánovanou investici.

Z tohoto úhlu pohledu se vyplatí investice do dividendových titulů.

Budete-li je totiž držet dlouhodobě, je jedno, zda výrazně poklesne nebo vyroste jejich hodnota, dividendy získané za několik let pokryjí vaše případné ztráty a vy nebudete nuceni v případě krize hledat kupce.

Jak vydělat na akciích obchodováním na mobilu

Jak vydělat na akciích: Jak poznat, kdy nastal čas na prodej vaší dlouhodobé investice

Ideální je, pokud držíte akcie, jejichž cena rok od roku roste. Ve skutečnosti ale mnoho firem krachuje nebo se snižuje jejich hodnota.

Stejně jako potřebujete získat znalosti k tomu, abyste si vybrali pro svoji investici kvalitní společnost, potřebujete také moudrost vědět, kdy z pozice vystoupit a trpělivost pozici držet, přestože padá cena.

Nedokážete-li krotit své emoce, můžete si již při vstupu do pozice určit zisk, při kterém akcie prodáte. Jakmile jej dosáhnete, neváhejte a prodejte. Bude-li následovat pokles, bude pro vás jen zdrojem vlastních výčitek.

Na první pohled byste měli poznat tzv. tržní bublinu, tedy situaci, kdy je cena akcií vyšší, než jaké je jejich skutečná hodnota.

Tato situace je způsobena nadměrnou poptávkou investorů zvyšující uměle cenu akcie. Jakmile bublina praskne, cena akcií poklesne.

Někteří zkušení obchodníci jsou na základě tohoto fenoménu schopni dokonce předpovídat pokles ceny díky tomu velice dobře určit strategii jak vydělat na akciích.

Pro stabilitu výnosu investujte do akciových indexů

Indexové akciové fondy poskytují možnost investovat do extrémně diverzifikovaného portfolia akcií, z nichž se skládá konkrétní index. Jeho pohyb obvykle odráží události světové ekonomiky, proto je dobré sledovat analýzy a dění ve světě. Ani to vás ale nezachrání.

TIP na diverzifikované portfolio

Převážná většina indexů je tvořena jednotlivými akciemi, které mají váhu podle jejich aktuální tržní kapitalizace.

Jestliže je tato vyšší, tím jsou tyto akcie indexovými fondy více nakupovány a tím také zákonitě roste jejich cena a s ní opětovně i tržní kapitalizace.

To samé platí v opačném měřítku samozřejmě i při poklesu tržní kapitalizace.

Jde prakticky o začarovaný kruh, z něhož není úniku a v němž se drobný obchodník nemá šanci rychle zorientovat.

Chcete-li tedy uspět při obchodování s indexy, kopírujte strategie úspěšných velkých obchodníků a věřte jejich úsudku. Minimálně pro začátek to bude dobrá strategie pro minimalizaci vašich ztrát.

Nejčastější otázky pro téma Jak vydělat na akciích

Jak koupit akcie na pražské burze?

Akcie uvedené na Burze cenných papírů Praha (BCPP) můžete koupit např. přes tohoto brokera, který se vyznačuje nižšími poplatky a kvalitní obchodní platformou.

Jaké akcie koupit?

Odborníci zpravidla radí koupit akcie výkonných a stabilních společností, které navíc vyplácejí pravidelné dividendy. Můžete ale také kopírovat jiné obchodníky podle jejich úspěšnosti na akciovém trhu (více o této možnosti najdete zde).

Jak investovat do akcií?

Akcie lze koupit a držet (long – spekulace na růst ceny) nebo prodat (short – spekulace na pokles ceny).

Jak koupit akcie ČEZ?

Akcie ČEZ (a další jiné akcie) lze koupit přes brokera.