Spořicí státní dluhopisy (vše o tomto druhu spoření)

Spořicí státní dluhopisy: Jak fungují, jak a kde je koupit, výnos, nabídka a daně. Jsou výhodné?

V této době je pro spoustu lidí zásadní otázkou, jak vydělat, získat nebo případně zhodnotit své finanční prostředky. Finanční trh nabízí rozmanitou škálu nejrůznějších produktů, které se však zásadně liší mírou rizika.

Většina obyvatel není ochotna přistoupit na risk s prostředky vydělanými každodenní prací. Zaměřme se proto na způsob, který je jedním z nejkonzervativnějších.

 

Co jsou spořicí státní dluhopisy a jak fungují?

Všem, kdo se pustí touto cestou k uchování hodnoty svých finančních prostředků, se nabízí způsob, jenž patří k těm bezpečnějším v naší republice.

Spořicí státní dluhopisy logo

K tomu nejbezpečnějšímu způsobu patří vklad na spořicí státní dluhopisy, které spravuje Ministerstvo financí České republiky. Tento finanční produkt garantuje výnos dluhopisů a zároveň je garancí splacení dlužné částky.

Prostřednictvím dluhopisů půjčuje občan své peníze státu na jeho potřeby a stát mu za to na konci období vyplatí vloženou investici a úrok.

 

Za kolik si lze spořicí státní dluhopisy nakoupit?

Minimální výše k zakoupení takového finančního produktu je alespoň 1000 kusů v celkové jmenovité hodnotě 1000 Kč.

Maximální výše nákupu je 5 mil. Kč na jedno rodné číslo.

Pořízení státních spořících dluhopisů není nijak zatíženo jinými poplatky za sjednání, zakoupení, držení či za provedení převodu finančních prostředků.

Investovaná částka včetně výnosu bude plně vrácena po uplynutí doby, kterou je daný dluhopis vázán.

 

Jaký je výnos protiinflačních dluhopisů?

Teď to nejdůležitější – výnos neboli úrok. K nejatraktivnější formě patří tzv. protiinflační dluhopisy. Zde garantuje stát výnos ve výši 0,5 % a k tomu úrok, jenž je určen oficiálním údajem za uplynulý kalendářní rok výší inflace.

Pokud inflace dosáhne např. výše 3 %, výnos daného dluhopisu bude 3,5 % (3+0,5). Finanční prostředky tak neztrácí svoji hodnotu, ale zároveň se dále rozmnožují.

Parametry dluhopisů se mohou změnit, proto přesné podmínky naleznete přímo na webu státních dluhopisů.

 

Jaká je doba trvání spořicích státních dluhopisů?

Investované finanční prostředky je možné získat zpět formou předčasného splacení, a to bez jakékoli finanční penalizace po uplynutí lhůty jednoho roku od provedení koupě.

Dluhopisy se však kupují na delší časový úsek, kterým je šest let. Stát však může přistoupit ke zkrácení této lhůty o jeden rok a finanční prostředky včetně nárokových výnosů uhradit.

Výnosy z jednotlivých dluhopisů jsou vypláceny vždy po uplynutí lhůty jednoho roku od data zakoupení dluhopisu.

 

Jaká je nabídka protiinflačních státních dluhopisů?

Emise dluhopisů nemusí být pravidelná a záleží na nabídce Ministerstva financí, které dluhopisy vydává. Existují 2 druhy dluhopisů – spořicí státní dluhopisy a dluhopis Republiky.

dluhopis republiky

 

Kde a jak koupit státní dluhopisy?

Dluhopisy lze pořídit osobně na vybraných pobočkách smluvních distributorů (většinou se jedná o banky ČSOB nebo Českou spořitelnu). Přehled všech distribučních míst je zveřejněn na stránkách Ministerstva financí ČR.

Druhou možností je prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

 

Státní dluhopisy a daně

O daně z výnosu protiinflačních státních dluhopisů se nemusíte starat. 15% daň z úroku vám bude automaticky stržena a vámi investovanou částku obdržíte včetně zdaněných úroků na konci vámi zvoleného období.

 

Jsou státní dluhopisy bezpečné a výhodné?

Státní protiinflační dluhopisy jsou jedním z nejlepších způsobů krátkodobého spoření pro jakéhokoliv konzervativního investora, který požaduje jistotu. Splacení dluhopisů garantuje samotný stát ČR, což je obrovská výhoda oproti firemním dluhopisům.

Výhoda dluhopisů spočívá v tom, že vám přinesou zhodnocení nad inflaci (která naopak vaše peníze znehodnocuje).

Pokud hledáte informace o investicích do firemních dluhopisů, přečtěte si nejprve tuto recenzi platformy Dluhopisomat.

 

Státní dluhopisy jako dárek pro děti?

V médiích se několikrát objevila výzva ministryně financí, aby občané pořídili státní dluhopisy jako dárek pro své děti. Pokud požadujete konzervativní formu spoření, tento nástroj je k tomu vhodný.

Pokud však hledáte i jiné možnosti spoření pro děti přečtěte si tento článek.

 

Hledáte možnosti do čeho investovat?

Podívejte se na aktuální přehled investičních příležitostí.
Více informací