Virtuální karta [k čemu je vhodná a kde ji sehnat]

Co je virtuální karta, k čemu slouží, kde ji seženete a co od ní očekávat se dozvíte v tomto článku.

Existuje více různých způsobů, jak platit za zboží a služby. Stále rozšířenější je forma online plateb, které probíhají čistě přes internet, díky čemuž mají výhodu v rychlosti a snadném vyřízení.

Za tímto účelem může člověk kromě klasické platební karty (kreditní či debetní) anebo platby přes účet využívat i takzvanou virtuální kartu.

 

Co je to virtuální karta?

Jak již název napovídá, virtuální karta je rovněž platební karta – ale na rozdíl od klasických kreditních anebo debetních karet nemá fyzickou podobu. Jde o platební kartu orientovanou primárně na internetové platby.

Výhodou virtuální karty je, že není třeba ji mít propojenou s bankovním účtem, díky čemuž jde o bezpečnější formu placení.

 

Jak virtuální karta funguje?

V případě vydání běžné platební karty ji uživatel obdrží od banky a následně ji nosí s sebou, když s ní potřebuje zaplatit. To výrazně zvyšuje riziko krádeže nebo ztráty platební karty, kterou by tímto způsobem mohl někdo cizí zneužít. U virtuální karty to ale takto nefunguje.

Místo obdržení fyzické karty uživatel dostane pouze údaje virtuální karty. Konkrétně získá její číslo, datum vypršení platnosti karty a její bezpečnostní kód.

Díky tomu je nemožné virtuální kartu zneužít stejným způsobem jako tu fyzickou, klasickou kartu a výrazně se tím rovněž snižuje riziko platebního podvodu na internetu.

Virtuální karta totiž nemusí být propojená s vaším běžným, nejčastěji využívaným bankovním účtem. Na tomto typu účtu většina lidí skladuje podstatnou část svého majetku, kvůli čemuž jde o rizikový proces, když k němu máte svou klasickou platební kartu připojenou.

Virtuální karta se namísto toho pojí k jinému typu účtu, kam si člověk uloží menší finanční částku určenou pouze pro platby přes internet.

 

NEJ bonusy ke kartám a účtům
Podívejte se na přehled nejlepších peněžních bonusů zdarma zde

 

Kdo nabízí virtuální kartu?

V České republice je virtuální karta stále poměrně novinkou, o jejíž existenci a smysluplném využití spousta lidí netuší. Poskytují ji nicméně zavedené bankovní instituce, nebankovní společnosti a v neposlední řadě i technologické start-upy. Člověk si tak může vybrat z více různých poskytovatelů podle toho, který mu vyhovuje nejvíc.

Anebo může získat virtuální kartu od banky, která mu již vede jeho bankovní účet a běžnou platební kartu, pokud má se svou bankou dobré zkušenosti a je s ní spokojený.

Protože je poskytovatelů virtuálních karet tolik, je nemožné je všechny vyjmenovat. Mezi jedny z nejoblíbenějších nicméně patří například britská společnost Revolut. Revolut mimo jiných služeb poskytuje i jednorázové virtuální karty, které jsou vhodné pro vrcholně bezpečné internetové nakupování.

Důvodem toho, proč jsou tak bezpečné, je to, že se samy okamžitě po zadání platby zničí – a nikdo jiný už je tak nemůže použít.

Virtuální kartu vydává např. také Twisto nebo mBank.

 

Jak vypadá vytvoření virtuální karty v praxi?

Na závěr se podívejme na to, jak virtuální kartu vytvořit. Postup se pochopitelně liší poskytovatel od poskytovatele, ale většinou je relativně přímočarý a snadno a rychle realizovatelný. Může probíhat například následujícím způsobem.

Po zvolení vhodného poskytovatele virtuální karty si vytvoříte účet na jeho stránkách. Účet by měl obsahovat sekci „Karta“ či obdobně nazvanou. Přejděte do této sekce.

Pokud jde o banku, u níž máte již svůj běžný účet anebo klasickou platební kartu, měli byste v sekci „Karta“ vidět svou kreditní či debetní platební kartu.

Virtuální karta je bezpečná

Kromě toho by se však v této sekci měla nacházet i možnost „Vytvořit virtuální kartu“. Opět platí, že název funkce může být lehce odlišný podle toho, jakého poskytovatele využíváte.

Portál během chvíle žádost o kartu zpracuje a vy obdržíte její unikátní číslo, které se liší od čísla vaší klasické platební karty.

V některých případech si svou virtuální kartu následně můžete propojit s dalšími účty, jako je váš Google účet, Apple účet anebo dokonce s platební službou PayPal. To už ale závisí na vašich individuálních přáních a pochopitelně i detailech nabídky každého poskytovatele platební karty.

Rovněž se hodí poznamenat, že za zřízení virtuální karty by se neměly platit žádné poplatky navíc.

TIP: jak vydělat peníze

Přečtěte si v tomto článku praktické tipy, které vám přinesou finance.
Klikněte zde