Jak bezpečně koupit auto na úvěr v autobazaru (6x pozor!)

Nákup auta na úvěr je dnešní době zcela běžnou věcí. V tomto článku si jasně a srozumitelně povíme, jak si takový úvěr nechat zřídit samotným autobazarem, bez rizika nesmyslných podmínek a nevýhodného přeplácení.

Téměř všechny autobazary spolupracují s různými úvěrovými společnostmi.  Ty rozlišujeme na bankovní a nebankovní.

Bankovní, jak samotný název napovídá, poskytují banky, respektive finanční subjekty s bankovní licencí (Moneta, ČSOB apod..). Nebankovní jsou ostatní poskytovatelé půjček (Cofidis, Essox apod.)

Hned ze začátku vám doporučíme, abyste si jakýkoliv úvěr na cokoliv brali od své vlastní banky.

Majoritní většina bank vám v případě neúčelového úvěru (neručíte konkrétní kupovanou věcí, ale celým majetkem) nabídne daleko výhodnější podmínky splácení.

Pro velký počet lidí hraje prim i to, že v technickém průkazu nefiguruje úvěrová společnost a mají pocit, že v případě prodlevy ve splácení nepřijdou o vůz (čemuž tak není, jelikož se v tomto případě jedná o celý majetek dlužníka).

Další výhodou je i to, že v případě finančních potíží svým klientům nabídnou krizové řešení splácení – což u nebankovních společností taková legrace není.

Pokud si z jakéhokoliv důvodu nemůžete zřídit úvěr u své banky a necháváte si ho zřídit od samotného bazaru, je dobré si dát pozor na následující věci.

 

Jak bezpečně koupit auto na úvěr v autobazaru

 

1) Pokud možno, trvejte na úvěru od bankovního subjektu

Nicméně, pokud máte záznam v registru dlužníků, je šance na schválení úvěru minimální. V případě nebankovního úvěru jsou vaše šance větší, z důvodu benevolentnějšího schvalování.

2) Pečlivě pročítejte smlouvy, které budete podepisovat

Nebojte se bazar požádat o kopii smlouvy a předejte jí prostudovat finančnímu specialistovi. Bude to stát sice nějaké peníze, ale stále lepší než se napálit a splácet nesmysly.

3) Akční cena

Tento nápis často figuruje na ceduli přímo ve voze a to hned vedle prodejní ceny. Liší se tím, že akční cena je často o desetitisíce nižší.

Obchodník vám bude tvrdit, že jde o cenu na úvěr a to za splnění specifických podmínek. Uvědomte si, že jde jen o tahák, jak vás dostat k jednacímu stolu.

fiat na úvěr v autobazaru

Tato cena je nejvíce nevýhodný úvěr pro podnikatele, kdy podnikatel, v případě této ceny, určitý čas splácí jistou cifru co nejdéle a pak ještě na konci úvěru doplatí peníze.

Celková částka ve finále cenu vozu v podstatě znásobí. Pro běžného člověka je to jen vějička, která slouží k nalákání klientů.

4) Další důležitou částí je akontace

Čím méně peněz si půjčujete, tím méně budete splácet (logicky) a tím budou menší úroky. Dále máte daleko větší šanci na schválení svého úvěru, jelikož akontace zvyšuje vaši bonitu.

5) Násobte a dělte!

Spočítat si splátku včetně úroků a ostatních nákladů dokáže vlastně školák v páté třídě. Jde pouze o násobení a dělení.

Každý autobazar dostává od úvěrové společnosti (bankovní i nebankovní) provizi za zprostředkování úvěru.

A věřte, že onu provizi úvěrové společnosti bohatě vrátíte, jelikož se vám započítává jako součást vašeho úvěru. A často nejde jen o několik tisícovek, ale spíše o desetitisíce korun, které zaplatíte.

Pokud obchodník tvrdí opak, tak lže. 90 % bazarů právě provize z úvěrů živí.

Přijatelný úvěr je takový, kdy za rok nepřeplatíte více než 10000 Kč.

6) Pozor na doplňkové služby

Každý obchodník vám chce do úvěru naházet své doplňkové služby. Častou jsou k ničemu a slouží pouze k tahání dalších tisíců z vaší kapsy

Akceptovatelné doplňkové služby jsou: zákonné pojištění vozu (povinné ručení), přepis vozidla (do 1200 Kč maximálně), u dražších vozů nad 250000 Kč pojištění Defend (i zde ale trvejte na slevě) a havarijní pojištění.

Žádné karty do servisů, GPSky a ostatní nesmysly nechtějte. Pamatujte i na to, že první cenová nabídka není konečná a vždy chtějte hovořit o cenách i s manažerem.

Pořídit auto na úvěr v autobazaru

Ostatní doporučení pro koupě auta na úvěr v autobazaru

Při jakýchkoliv pochybnostech nekupujte a raďte se s někým způsobilým. Do úvěru vás nikdo nesmí nutit.

Nezřídka se stává to, že i když máte peníze na zaplacení vozu, obchodník vás často nutí do financování. Obhajují to ponecháním finanční rezervy.

Toto má smysl pouze tehdy, očekáváte-li na voze investice vyššího rozsahu. A v tomto případě nefinancujte více než můžete ihned doplatit.

Každý nepodnikatelský úvěr můžete kdykoliv splatit. Maximální penále jsou zákonem dané a to 1% z dlužné částky. Pokud vám někdo tvrdí něco jiného, jedná protizákonně.

Spoléhejte na selský rozum a nenechte se opít rohlíkem. Nebojte se požádat o pomoc nezávislé odborníky, na nejasnosti se ptejte. Každý obchodník má zákonnou povinnost neuvést vás v omyl.

TIP: Jak ušetřit za benzín
Přečtěte si zde pár způsobů, jak mít palivo do auta levněji.