12 rad, jak být bohatý

Jak být bohatý

Jak být bohatý? Spousta lidí sní o tom, že se stanou bohatými. To je přirozené a pochopitelné – bohatství je cesta k pohodlnému životu, takovému, který netíží běžné existenciální starosti (například otázky typu – zvládnu zaplatit příští nájem?).

Pokud se chce člověk dozvědět, jak být bohatý, na internetu najde spoustu rad, ale ne každá z nich pro něj bude fungovat. Nejdůležitější tak je vzít si z nich to, co se mu osvědčí a zbytek nechat být.

 

12 rad, jak být bohatý

 

1) Vybudujte si hodnotu

Ačkoliv by se to některým idealistům mohlo nelíbit, pravda je taková, že ne každý člověk má stejnou hodnotu. Minimálně na trhu práce určitě ne. Čím více toho umíte, čím větší potenciál máte k vydělávání peněz. Mnoho lidí zbohatlo tak, že svět spatřil hodnotu v jejich práci a byl ochotný za to odpovídajícím způsobem zaplatit.

Jak tedy zvýšit svou hodnotu? Pracujte na svých dovednostech a znalostech. Vaším úkolem je přesvědčit lidi, že si zasloužíte mnoho peněz, protože na oplátku jejich životům propůjčíte nemalou hodnotu, nějak je obohatíte.

 

2) Vytvořte si plán a držte se ho

Žádný sebelepší text o tom, jak se stát bohatým člověkem, vám nepomůže zbohatnout přes noc. Pravděpodobnost, že zničehonic prakticky zakopnete o obrovské bohatství, je velmi nízká. Roli zde nehraje náhoda jako spíš vytrvalost. Většina bohatých lidí zbohatla díky pečlivému plánování a silné osobní disciplíně.

To znamená, že si nejenže vytvoříte rozpočet, kterého se budete držet – ale také si stanovíte, co budete dělat na každé příčce své cesty k vybudování jmění. Je důležité neztratit ze zřetele váš cíl, nezačít být pohodlný a neztrácet zbytečně velké množství času, který byste mohli využít daleko produktivnějším způsobem.

 

3) Investujte

Cože? Možná si říkáte. Když chci být bohatý, proč peníze utrácet za investice místo toho, aby si je člověk našetřil? Inu, odpověď leží v základním principu investování – jeho cílem je vydělat vám více peněz, než kolik utratíte.

To pochopitelně není samozřejmé, a proto je nesmírně důležité vybírat své investice zodpovědně. Existuje mnoho oblastí, do nichž můžete peníze vložit, ale ne všechny povedou k zisku.

To, do jakého typu investic se pustíte, již záleží na vás – zde je kompletní přehled možností.

Odborníci doporučují si vytvořit diverzifikované portfolio obsahující různé investice (například do akcií, nemovitostí, drahých kovů, atd.), ale to chce čas a praxi.

 

4) Začněte podnikat

Nemusí to být na první pohled očividné, ale vytvoření podnikání – takového, které je úspěšné – souvisí s výše zmíněnou hodnotou vaší práce. Pokud mají služby nebo produkty, které váš podnik bude nabízet, hodnotu pro zákazníky, na vašich výdělcích se to odrazí.

Jestliže tedy máte obchodního ducha a chcete být svým vlastním pánem, může být podnikání cestou k nemalému výdělku. Dejte si však pozor – jak vám mnoho podnikatelů poví, vytvořit vaše podnikání obvykle znamená, že do něj ze začátku budete muset vložit nemalé finanční zdroje a nespoléhat na okamžité zisky.

Stejně jako u investování, ani podnikání není způsob, jak okamžitě zbohatnout, nebo dokonce jak se stát milionářem přes noc. Jde o běh na dlouhou trať a změnu vašeho dosavadního životního stylu.

 

5) Vzdělávejte se

Žádný člověk není odříznutý od vlivů okolního světa, ze všech nejméně ten, kdo přemýšlí, jak být bohatý. Je důležité se vzdělávat a neustávat ve snaze osvojovat si nové poznatky – zejména v oboru, kterému se věnujete.

Můžete si přečíst i některé z těchto knih.

Kniha o investování_Naučte se investovat

 

6) Vyhýbejte se nákupu věcí, které rychle klesají na hodnotě

Mnoho lidí rádo nakupuje a na tom není nic špatného. Měli by však být opatrní a pečlivě uvažovat, na co přesně vynakládají své pracně vydělané peníze.

Utratit mnoho peněz za luxusní auto například odborníci považují za zbytečnost, protože je vysoce pravděpodobné, že po pěti letech vaše auto bude mít méně než poloviční hodnotu – a to bez ohledu na to, kolik úsilí vložíte do jeho údržby.

 

7) Neutrácejte peníze za hlouposti

Když už je řeč o nákupu věcí, udělejte sami sobě laskavost a neutrácejte za hlouposti. Vymyslet jak být bohatý je dost těžké i bez toho aniž byste vložili peníze do věcí, které nemají žádný reálný užitek.

Za tímto účelem si můžete zkusit vést přehled toho, za co utrácíte – možná budete nepříjemně překvapení, když zjistíte, že každý měsíc padne část vašich financí za zbytečnosti. Pokud chcete být bohatí, vyhněte se následujícím pochybným nákupům:

  • Kasina a lístky do loterie: Jen pár šťastlivců si vydělá. Ten zbytek na sázení tratí. Příběhy bohatých, kteří vyhráli v loterii, jsou vzácné.
  • Neduhy a zlozvyky jako cigarety. Těžcí kuřáci mohou takto vykouřit několik stokorun za den. A to už se za rok sečte na pořádnou částku.
  • Nadbytečný luxus v podobě předraženého nápoje v kině, knih, které nikdy nehodláte číst, oblečení, které vám nesedí, ale říkáte si, že byste do něj přece mohli zhubnout – pryč s tím.
  • Úpravy zevnějšku, plastické operace. Pokud jste neměli vážnou nehodu, která by vyžadovala zásah plastického chirurga, spíše sami sobě zásahy do svého zevnějšku uškodíte, než prospějete. O vyprázdnění vaší peněženky ani nemluvě.
  • Lístky do první třídy v letadle: To platí zejména pro ty, co často cestují. Opravdu je nutné, abyste vždy cestovali první třídou? Místo toho ušetřené peníze raději investujte.

 

500 Kč jako odměna zdarma?
Získejte peněžní odměny a bonusy, jejich přehled najdete zde.

 

8) Neutrácejte všechno, co již máte

Představte si, že se vám to podařilo! Konečně jste zbohatli. Máte tolik peněz, kolik jste kdy chtěli. Co uděláte jako další?

No, spousta lidí začne utrácet za všelijaké věci. A utrácí dál a dál, až jim nic nezbude a jsou zpět na bodu jedna – nebo ještě hůř. Bez ohledu na to, jak bohatí zrovna jste, nikdy byste neměli utratit všechny své peníze.

Co dělají bohatí místo toho, je to, že své peníze skladují, rozšiřují své jmění a pořizují si pouze věci, které pro ně mají opravdovou hodnotu. Kdyby postupovali opačně, za chvíli by se z bohatých stali chuďasové.

Pokud jste v této situaci, položte sami sobě otázku, proč být bohatý – co vám to přináší – a zamyslete se nad tím, jak k penězům přistupujete.

 

9) Vyberte si správné povolání

Dobrá zpráva – bez ohledu na to, kolik je vám let, vždy můžete změnit své povolání a naučit se, jak být bohatý. Pochopitelně ale platí, že snazší to mají lidé, kteří ještě nemají žádné závazky – rodiče se čtyřmi dětmi, o něž se musí starat, budou méně ochotní experimentovat a načínat novou kariérní dráhu.

Proto se vyplatí pečlivě promýšlet, co budete studovat a na jakou oblast se hodláte zaměřit. Některá povolání jednoduše platí více než jiná. V současné době je například velký zájem o odborníky na počítače a IT obecně, a jak se digitální svět rozšiřuje, je pravděpodobné, že tento zájem bude i nadále růst.

Jak být bohatý prací v IT

Odborníci v oblasti práva a medicíny také bývají mnohdy velmi dobře placení – záleží pochopitelně na tom, jakou pozici zastávají a pro kterou společnost, potažmo na kterém místě pracují.

 

Vydělejte si více
Přečtěte si těchto více než 90 možností, jak vydělat více peněz než nyní.

 

10) Vyberte si správné místo k práci

Jak již stručně zaznělo výše, práce na určitém místě nebo ve státě může vynášet více než vykonávání totožného povolání někde jinde. Zde opět platí, že výhodu, když dojde na cestování za prací, mají lidé, kteří ještě nemají silné závazky, nejsou ukotvení k jednomu místu.

Pokud například ovládáte cizí jazyky na dostatečné úrovni a budete si schopní najít práci v zahraničí, máte šanci si vydělávat tolik, kolik by se vám v České republice ani nesnilo. Na druhou stranu je třeba brát v potaz i vyšší životní náklady, například za bydlení a jídlo, které na vás v zahraničí čekají. Vše má své pro i proti.

 

11) Omezte své náklady

Již jsme zmínili, že není dobré utrácet za zbytečnosti, když se člověk snaží vymyslet jak být bohatý. Ale omezení nákladů obecně vám může pomoct dosáhnout vašich finančních cílů – pokud například šetříte na pořízení bydlení, možná nebudete mít jinou možnost než se na čas uskromnit a podrobněji přemýšlet nad tím, na co přesně vydáváte své peníze a proč.

Zde najdete mnoho užitečných tipů, jak ušetřit.

 

12) Rozdělte své výdaje

Utrácení se pochopitelně nikdo z nás nevyhne – ale je rozdíl nakupovat s rozmyslem a bezúčelně rozhazovat své peníze okolo. Rady bohatých lidí v tomto směru hovoří jasně: rozdělte si své výdaje do více oblastí, z nichž každá bude zahrnovat určité procento.

Takto budete pracovat na rozšíření svého jmění, ale zároveň se neochudíte o drobné životní radosti (jako je například šálek kávy ve vaší oblíbené kavárně).

Postup je jednoduchý. Na začátku každého měsíce nebo prostě ve chvíli, kdy obdržíte výplatu, si peníze rozdělte například podle následujícího systému:

  • 50 až 60 % na pevně stanovené výdaje: To zahrnuje položky jako váš nájem, nutné životní potřeby (jídlo, pití), splácení dluhu (pokud nějaký máte), internet, atd.
  • 10 % na investice: viz výše. Pracujte na vytváření rozmanitého investičního portfolia.
  • 5 až 10 % na úspory: Jde o peníze, které si šetříte na důležité a větší výdaje (například svatba, dovolená, pořízení domova) a na nečekané náklady v podobě finanční pohotovosti.
  • 20 až 35 % na volné utrácení: Zde máte prostor na zábavu! Tyto peníze můžete utratit, za cokoliv chcete – od chození do kina, divadla nebo na koncerty až po večeře s přáteli. Člověk se může naučit, jak být bohatý, aniž by se musel vzdát všeho, co mu v životě činí radost a přináší potěšení.
Jak být bohatý?
Využijte pasivní příjem k získání více peněz.